• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Europejska nagroda za nadmorskie przystanie dla trójmiejskich architektów

mak
8 czerwca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Wizualizacje projektu ilustrują, jak mogłaby wyglądać przystań w
Swarzewie. Wizualizacje projektu ilustrują, jak mogłaby wyglądać przystań w
Swarzewie.

Trzyosobowy zespół młodych trójmiejskich architektów zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr. Wyprzedził 149 zespołów z całego świata.



Pomysły studentów architektury:

Zwycięską drużynę tworzy dwóch studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej - Leszek Lieder i Eryk Novokunskij oraz Izabela Burda, doktorantka prowadząca zajęcia z projektowania urbanistycznego.

Do konkursu zgłosiło się 149 zespołów, z czego w preselekcji wyłoniono 22 prace, w tym dwie z Wydziału Architektury PG.

Nagrodzony projekt pt. "Connexion par voie maritime Puck Władysławowo" [Połączenie drogą morską Pucka i Władysławowa - przyp. red], został wykonany zgodnie z hasłem konkursu - "komponować przestrzeń zgodnie z naturą".

- Zaproponowaliśmy ożywienie drogi morskiej między Puckiem a Władysławowem - mówi pochodzący z Władysławowa Leszek Lieder, student czwartego roku architektury. - Nasza praca jest odpowiedzią na to, czego w tym rejonie brakuje, a więc tramwajów wodnych, przystani, infrastruktury, czyli zorganizowanego systemu obsługi przybrzeżnej. Każdy, kto kiedykolwiek próbował przedostać się autem czy autobusem z Pucka do Władysławowa, albo jeszcze dalej przez Cetniewo, Rozewie do Jastrzębiej Góry wie, że trasa nie należy do przyjemnych, zwłaszcza latem - wyjaśnia student.

Projekt przystani w Swarzewie powstał w czasie zajęć z projektowania urbanistycznego w semestrze zimowym na przełomie 2008 i 2009 r. Najważniejszą rolę odgrywa w nim... prostota. Całość elewacji pokryta jest rdzawą blachą, która ma nawiązywać do koloru cegły przeważającej w starej zabudowie okolicy.


- Środkowy budynek przystani byłby przeszklony z dwóch stron, a bijące stamtąd wieczorem światło stanowiłoby swego rodzaju drogowskaz dla żeglarzy - mówi Eryk Novokunskij. - W pozostałych obiektach zaprojektowaliśmy okna w formie wąskich, poziomych świetlików tak, aby chłodne i ciemne wnętrze budynku przynosiło turystom ulgę po gorących kąpielach słonecznych - dodaje.

Nie zapomniano też o ekologii. Baza turystyczna miałaby być obsługiwana energią dostarczaną z elektrowni wiatrowej, której prototyp znajduje się pod Częstochową. Studenci zaproponowali też wykorzystanie na Zatoce Puckiej taksówek wodnych napędzanych energią słoneczną.

Konkurs jest organizowany przez francuską instytucję pożytku publicznego Seminaire Robert Auzelle. W tym roku pierwsze miejsce zajął zespół z Kolumbii.
mak

Opinie (109) 1 zablokowana

  • widocznie inne projekty konkursowe byly jeszcze gorsze...

    • 0 14

  • Bardzo podobne na świecie: (1)

    http://www.bryla.pl/bryla/1,85298,4739234.html

    • 1 1

    • w gotyku jak już sklepienia krzyżowe - to wszyscy, ornament roślinny w secesji - to kazdy

      niechybnie plagiat ;)

      • 7 0

  • Nadajemy na innej fali (4)

    Witaj Studencie

    Nie zrozumiales jednak glosow potepienia ze strony czytaczy.
    Ludzie ci skrytykowali generalnie i niski poziom estetyki wychowankow Politechniki Gdanskiej, skandaliczny brak reakcji ich profesorow oraz niszczacy efekt jakiegos tam konkursu z jakiejs tam instytucji w ramach "Euro-lopatologii spoleczenstwa".

    Tu jeszcze raz nie chodzi o to czy ktos mial czas aby sie przylozycz do projektu ale do beszczelnie niskiego poziomu UE, jej "norm" niejako dla Kultury. Wydaje sie ze ten biurokratyczny Babilon po raz kolejny lansuje produkt "poprawny" dla kultury masowej. Proponuje "jury" stanac 50m przed sciana betonowa, rozpedzic sie I walnac przyglupim i niereformowalnym lbem w mur. Bez obrazy, taki skandal powinien miec jakies naglosnienie. Ktos za to musi "beknac".

    Pozdrav

    • 2 10

    • Przepraszam, Studencie, za wtrącenie się (3)

      Są czytacze i czytający. Stąd to nadawanie na innej fali. Ja też nie rozumiem "głosu potępienia". Jak zwał tak zwał - zawiść ma jedno imię.

      Napiszę więcej. Słowa uznania dla wszystkich tych, którzy podeszli do tego konkursu. PG uplasowało się w tym roku także innym projektem w nieścisłej czołówce (fala Demostenesa określi to ostatnim, bo 22 miejscem). Także dla tych, którzy w ogóle wystartowali. Najłatwiej siedzieć z założonymi rękami, a potem gotować się w środku...

      I cenne też jest to, że przy okazji konkursu urbanistycznego zobaczono na świecie inne wydziały PG - tramwaj wodny i elekrtownia wiatrowa (źródło czytajacy znajdą w necie)

      • 9 0

      • Dalej swoje (2)

        Witaj Tama

        Nie chodzi tutaj o zadna zawisc. Nie znam osobisice ani studntow, ani promotora. Rowniez - nie widzialem strony instytutu ktory organizowal ten konkurs. A wiec, nam Czytelnikom nie bylo dane zapoznac sie z "ramami i normami konkursu". Abstrachujac od "pozwanych", Politechnika Gdanska ma (wciaz) dobra renome tak w kraju jak i za granica.

        To co nam zaprezentowano w WP to rzeczywiscie glownie wizualna demonstracja pracy ww studentow i doktorantki-opiekuna. No i wlasnie - 4 zdjecia wygenerowane przez program do modelowania i obrobki grafiki 3D a tyle halasu. Czy o nic? Otoz nie!

        Nie bede tutaj poruszal pewnych kwestii osobistych przezyc z zakresu: przejdz sie kolo wydzialu mechanicznego PG i zobacz jaki stan drog oraz budynkow zastaniesz? Masakra. Nie, ale jeszcze raz - wizualizacja oraz informacja o nagrodzie za nia poruszyla serca i umysly rzeszy Czytelnikow, w przewazajacej wiekszosci potepiajacej (czasami nad wyraz zartobliwy i powiedzialbym z pewna doza fantazji i dowcipu) 1) zamysl, 2) realizacje, 3) detale, 4)tlumaczenie sie samych studentow w odpowiedziach na poszczegolne komentarze Czytelnikow (no bo kto inny bi sie tak bronil, co?).

        Nie interesuje mnie to ze obeceni "produkuje" sie studentow i ich prace dyplomowe, mgr, czy doktoraty. Ze wiekszosc z szanownej kadry ma swoje biznesy i dostaje dobra kase ze bycie nie na PG tylko w innych prywatnych szkolach. Nie, mnie interesuje to zeby nie niszczono pejzazu kraju ktory Rzeczpospolita Polska sie nazywa. I jeszcze raz - same tylko "koncepcyjne" projekty powinny byc pierwszym ostrzezeniem dla spoleczenstwa oraz grona akademickiego. Cos tu jest mocno nie tak, z estetyka, z samokrytyka, ogolnie z brakiem odniesienia do spoleczenstwa lokalnego. Uprawia sie pseudo-architekture pod przykryciem wynaturzenia i ubezwlasnowolnienia ludzi ktorzy maja w/obok/w poblizu takich "klocow" przebywac i mieszkac przez dziesiatki lat. To gwalt na spoleczenstwie, poparty jakas tam insytucja nie z naszego nawet terenu. Prosze tutaj sobie przypomniec jak francuscy inzynierowie i architekci zasmiecili i zniszczyli klimat wiosek i miasteczek gorskich w alpach - wlasnie wprowadzajac tam "falowce" i "blokowce" i inne "kloce" w latach 60/70-ych. Teraz zapewnie smieja sie z rozpuku widzac ze w Polsce beda sobie folgowac i rowniez niszczyc w taki sposob piekny polski krajobraz.

        Jako Polak mowie nie. Okropne jest wogole to ze nadal ida w uparte osoby-laureaci. Wstyd do 7-ej potegi. Liczylbym na szybka odpowiedz Profesorow i Doktorow wydzialu arch. PG na ten artykul, a nawet publiczna debate. Dyskusja powinna porowadzona tak z uczestnikami jak i nie-architektami. A gdzie TV, Radio? Przeciez zyjemy w panstwie BIG BROTHERA, no i w nowym Babilonie - UE. Moze udaloby sie jakos media wykorzystac aby wytknac to co fuj, a pokazac to co "niami"?

        Pozdrawiam Wszystkich Czytelnikow.

        Do studentow: nie bojcie sie krytyki (sa 2 rodzaje krytyki: pozytywna i negatywna). Taki "feedback" na pewno pomoze wam stanac na nogi i przeewaluowac spojrzenie na rzeczywistosc (normy normami, zasady konkursu zasadami, ale czasami tak jak wiecie liczy sie cos nieuchwytnego - wizjonerska odwaga polaczona z rzetelna szkola oraz poczuciem wlasnej jak i innych przede wszystkim ludzi godnosci i checi wspolpracy).

        Powodzenia nastepnym razem. Bede sledzil inne podobne projekty i zawsze komentowal. Dziekuje za uwage

        • 2 12

        • posiadając nick Demostenes (1)

          przypuszczam, że zdajesz sobie sprawę, iż internet nie jest anonimowy. Jak to możliwe, że szkalujesz studentów i pracowników naukowych PG, podejrzewasz autorów projektu o zamieszczanie opinii w tej dyskusji podając to do ogólnej wiadomości jako pewnik? Jak to możliwe, że nie odwiedziłeś strony organizatora konkursu, mimo iż jego nazwa podana jest do ogólnej informacji na kilku stronach internetowych przez rzecznika prasowego PG?
          O czym więc się wypowiadasz?
          Nie rozumiem tez dlaczego podważasz 73-osobowe jury w skład którego wchodzą nie laicy?
          Zastanów się czy wersja zwykłej ludzkiej zawiści nie byłaby dla Ciebie korzystniejsza?

          • 9 2

          • No name?

            • 0 0

  • w lewym górnym rogu wypowiedzi jest kwadracik, a w nim plus (lub minus)
    jeśli się na niego kliknie, okazuje się, że zdania są podzielone :)

    • 0 0

  • Jak tak patrze na zawistnych...

    to aż żal ściska. Co, ostatnie wyżebrane pieniądze wydaliście na neostrade? Mama zakazała chodzić po pornolach to frustracje przelewacie na innych, kreatywnych w odróżnieniu od was ludzi? Kim wy jesteście marni krytycy? Zanim weźmiecie się za poważne rzeczy dokończcie przerzucanie azbestu a i przy okazji umyjcie się bo śmierdzi ciemnotą. Margines w zeszycie ma szersze możliwości od marginesu jaki wy reprezentujecie. To jest projekt poważnych, zaradnych ludzi, którym już niedługo co najwyżej będziecie czyścić na stacji alufelgi.

    • 13 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Grzyby jadalne to:

 

Najczęściej czytane