• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańscy naukowcy pracują nad lekiem na COVID-19

Piotr Kallalas
1 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Gdańscy naukowcy skupili się na enzymie - proteazie SARS-CoV-2 Mpro, a dokładniej na jej inhibitorach. Gdańscy naukowcy skupili się na enzymie - proteazie SARS-CoV-2 Mpro, a dokładniej na jej inhibitorach.

Gdańscy badacze chcą zatrzymać procesy namnażania się koronawirusa poprzez blokadę jednego z enzymów produkowanych w ludzkich komórkach. Czy jest to zapowiedź stworzenia skutecznego leku na COVID-19?



Testy na koronawirusa na NFZ i płatne - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Czy skuteczny lek na COVID-19 będzie przełomem w walce z epidemią?

Naukowcy z Politechniki GdańskiejGdańskiego Uniwersytetu Medycznego pracują obecnie nad związkami, które mają szanse stać się nowymi, skutecznymi lekami stosowanymi przy COVID-19. Chodzi o przerwanie namnażania się patogenu w ludzkich komórkach - aby to osiągnąć, badacze przy pomocy niskocząsteczkowych związków chemicznych chcą uderzyć w enzym zaangażowany właśnie w replikację.

Czytaj też: Spada dostępność leku na COVID-19

- Substancje chemiczne klasyfikowane jako inhibitory proteazy są zaliczane do jednych z najnowocześniejszych i niezwykle obiecujących strategii projektowania nowych leków stosowanych w wielu terapiach przeciwwirusowych, w tym w leczeniu COVID-19, i są skutecznym uzupełnieniem szczepień oraz innych działań profilaktycznych - tłumaczy prof. Sebastian Demkowicz z Katedry Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego PG. - Opracowane na ich podstawie leki dają możliwość skuteczniejszego zwalczania infekcji koronawirusowych prowadząc do złagodzenia przebiegu choroby oraz znaczącego zminimalizowania ryzyka hospitalizacji czy zgonu pacjentów.
Czytaj też: Amantadyna bez rekomendacji w leczeniu COVID-19. Poznaliśmy wyniki badań

Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Nowe związki są efektywne i mało toksyczne



Gdańscy naukowcy skupili się na enzymie - proteazie SARS-CoV-2 Mpro, a dokładniej na jej inhibitorach. Na początku zostało wyodrębnionych 18 związków, które zgodnie z komputerowymi technikami modelowania molekularnego dają największe szanse na blokadę, a więc na przyszły sukces terapeutyczny.

- Następnie, w wyniku syntezy, opracowaliśmy oryginalne metody otrzymywania osiemnastu nowych związków chemicznych - mówi prof. Demkowicz.
Czytaj też: MZ dopuszcza do obrotu nowy lek na COVID-19

W kolejnej części pracy zostały przeprowadzone badania in vitro między innymi na komórkach płuc w obszarze cytotoksyczności.

- Należy podkreślić, że zaprojektowane związki są bardzo efektywne w hamowaniu proteazy SARS-CoV-2 Mpro w niskich stężeniach, na poziomie mikromolarnym. Jednocześnie charakteryzują się dużo niższą cytotoksycznością wobec badanych ludzkich linii komórkowych w porównaniu do ebselenu, który z uwagi na udowodnioną aktywność wobec proteazy cysteinowej z SARS-CoV-2 oraz bardzo niską toksyczność zastosowaliśmy jako związek referencyjny - mówi prof. Inkielewicz-Stępniak, kierownik Katedry i Zakładu Patofizjologii Farmaceutycznej GUMed.
Naukowcy zakładają, że nowy lek byłby preparatem doustnym i dzięki braku działań ubocznych mógłby skutecznie wejść do schematów leczenia. Obecnie są planowane dalsze badania i analizy.

Miejsca

Opinie (82) 5 zablokowanych

  • Szczepionka

    Życzę powodzenia w poszukiwaniach jak na razie będą poszukiwać chyba sponsora.

    • 1 0

  • Leki.

    Przecież są skuteczne i tanie leki. W Ameryce południowej nawet bez recepty. Iwermektyna i Amantadyna i nie tylko. Działają, tam od dawna nie ma tzw. pandmeii

    • 1 0

  • Takie coś jest w ogóle potrzebne?

    Po co komu lek na COVID? Przecież "COVID" to obecnie katar, chrypka, lekki ból głowy (to już rzadki objaw) i tyle w sumie. Większość to już bezobjawowo przechodzi. Swoją drogą w teście ma się 50% szans na covida..., bo COVID to chroba testowa, tzn. bez testu jej nie ma, nie istnieje.

    • 2 1

  • Naukowcy z PG

    Znając naszych skutecznych naukowców i ich wdrożenia to wynajdą ten lek za 10 lat jak o covidzie każdy zapomni. Ale za kasę z projektów wybudują sobie domy

    • 3 1

  • Co z innymi chorobami?

    Po co wymyślać coś co zostało wymyślone. Lepiej niech zajmą się chorobami na które nie ma jeszcze lekarstwa.

    • 0 0

  • Ależ jest już taki lek...

    ...nazywa się Putinoscorbin.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Za co odpowiedzialne są bakterie?

 

Najczęściej czytane