• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk jej nie chciał

Katarzyna Wiatroszak
3 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Joanna Małecka rewelacyjnie zdała międzynarodową maturę. To wystarczyło, by dostać się na kilka renomowanych uczelni w Wielkiej Brytanii, ale na Uniwersytet Gdański - już nie.

Joanna należy do elitarnego grona kilkudziesięciu polskich licealistów, którzy w tym roku przystąpili do matury międzynarodowej. Uczyła się w gdańskim III Liceum Ogólnokształcącym. Do egzaminu dojrzałości przygotowywała się dwa lata. Aby go zdać, musiała zaliczyć 18 testów z sześciu przedmiotów, napisać esej naukowy (zajęła się działaniami Służby Bezpieczeństwa wobec Jana Pawła II) i zaprezentować 27 zestawów z wynikami badań biologicznych, które miesiącami prowadziła w laboratoriach. Dostała 41 punktów na 50.

Od pewnego czasu myślała o studiach w Londynie, ale brała też pod uwagę to, że zostanie w rodzinnym Trójmieście. Dlatego złożyła dokumenty na wydziały psychologii sześciu angielskich uczelni i Uniwersytetu Gdańskiego. Wszystkie brytyjskie szkoły przyjęły Joannę. Uniwersytet Gdański, który właśnie opublikował wstępne listy studentów pierwszego roku, odrzucił maturzystkę.

- Okazuje się, że wszystkie jej osiągnięcia są niewystarczające dla naszego uniwersytetu - denerwuje się Mariola Małecka, mama Joanny. - Przecież to skandal! Gdy się o tym dowiedziałyśmy, sprawdziłyśmy, że gdyby chciała, to bez kłopotu dostałaby się na Cambridge! A w Gdańsku jest pod kreską.

Dlaczego świetny wynik Joanny nie wystarczył, by mogła studiować psychologię na UG?

Maturzyści "krajowi" zdają pisemnie trzy lub cztery przedmioty, "międzynarodowi" - sześć, ale maksymalnie trzy na poziomie rozszerzonym. UG potraktował obie grupy tak samo: wziął pod uwagę oceny z czterech testów - w ten sposób uczniowie tacy jak Joanna mieli jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym mniej i przez to uzyskali gorszy wynik. Joanna zdobyła 78,4 punktu - by znaleźć się na wstępnej liście przyjętych, potrzeba było 79,65 pkt.

- Przecież do tak różnych matur nie powinno się stosować jednej skali - denerwuje się Mariola Małecka. - Szczególnie, że gdy zaczynali naukę, informowano ich, że na studia w Polsce dostają się automatycznie! Teraz to już przesądzone. Joasia na pewno wyjedzie z kraju.

Uniwersytet Gdański tłumaczy, że walczył z Ministerstwem Edukacji, by wobec "międzynarodowych" maturzystów stosować inne kryteria i przyjmować ich poza kolejnością - tak jak w ubiegłych latach. - Dostaliśmy z ministerstwa informację, że będzie to złamanie Ustawy o szkolnictwie wyższym - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik uczelni. - Nie mieliśmy wyboru i zgodnie z wytycznymi zmieniliśmy zasady rekrutacji na jednolite dla wszystkich kandydatów.

Korektę wprowadzono pod koniec lutego, kilka miesięcy po ogłoszeniu reguł przyjmowania na studia. Jednak w kraju są uczelnie, które uznały, że zatrzymanie najzdolniejszej młodzieży jest ważniejsze niż nakaz ministerstwa. Np. na Uniwersytecie Wrocławskim psychologię będzie studiować aż sześciu (na pięćdziesiąt miejsc) absolwentów klas międzynarodowych. Szkoła przyznała im maksymalną liczbę punktów. - Ustawa weszła w życie, gdy wszystkie uczelnie dawno przedstawiły już kandydatom zasady rekrutacji - wyjaśnia Wojciech Głodek z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Nie chcieliśmy mącić im w głowach. W przyszłym roku dopasujemy się do zarządzeń i uprzedzimy licealistów wcześniej, ale teraz musieliśmy być fair wobec młodzieży.

Podobnie jak Wrocław postąpił uniwersytet w Toruniu.
Gazeta WyborczaKatarzyna Wiatroszak

Miejsca

Opinie (202) 7 zablokowanych

  • :)

    ja bym na miejscu dziewczyny nawet nie myslala o UG...;)

    • 0 0

  • tYLKO U NAS

    MOZE BYĆ TAKI ABSURD.aLE KOMU ZALEŻY NA NA CZYMKOLWIEK-BEZDUSZNOSĆ,PUNKCIKI.NALEZY WRÓCIC DO EGZAMINÓW.

    • 0 0

  • Dziewczyno!

    UG kontra Cambridge???
    Nad czym sie tu zastanawiac?
    Nie rozsmieszajcie mnie...

    • 0 0

  • 1. "po prmo" - trzeba zrobic miejsce dla Giertychowych głabów!
    2. "po primo"- moze trzeba zrobic miejsce wzorem wydziału prawa dla znajomych królika ( tez nieuków)
    Wniosek:
    Joanno jedź tam gdzie Ciebie chcą bo tutaj żadna przyszłość przed Toba nie rysuje się kwieciście.
    W kraju rządzonym przez głąby ktoś kto reprezentuje wiekszą wiedzę i kulture skazany jest na banicję!!
    Nie marnuj swojego zycia . wyjedź.
    Życzę wszystkiego najlepszego!

    • 0 0

  • Ach te troskliwe mamusie 20-latek

    Pani Joanna z pewnością bez problemu zaakceptowała opcję przeniesienia się i studiowania w UK, ale za to jej mama - chyba nie bardzo... Poniekąd słusznie - ostatecznie wprowadzanie przez Ministerstwo (zapewne po cichu) takiej istotnej "korekty" w ostatniej chwili musi budzić sprzeciw, tym bardziej że dla mamy oznacza to widywanie córki kilka razy do roku.

    Ale co zrobić - jescze kilka ładnych lat minie, zanim władze w Polsce dojdą do wniosku, że rozwój kraju to nie tylko umożliwienie zachodnim koncernom budowy fabryk i hipermarketów, ale przede wszystkim - tworzenie warunków do życia ludziom, którzy mają potencjał do osiągnięcia w życiu czegoś więcej, niż bycie tanią siłą roboczą.

    Nie chcę tu wchodzić w politykę, ale postępowanie aktualnych władz nie napawa optymizmem w tym temacie.
    Zresztą - w każdym innym też nie ;)

    • 0 0

  • do mocherów

    Wszyscy co to larum podnosicie że jak komuś własny pies na kanape ulubioną narobi to pewnie też winien jest pis i niech tak zostanie poprostu z reformowalnością was można dać sobie spokój bo to przypadek beznadziejny.Wracając do krzywdy tej panienki to myśle że nie należy tu porównywać UG do innych uczelni tylko realnie spojżeć na sprawe UG ma takie kryteria i koniec nie załapałaś sie a przykład że ty zdawałaś ileś tam przedmiotów do mnie nie dociera bo ten co mówi że umie wszystko przeważnie nie umie nic pogadaj z mamusią ja słyszałem że jeden dupek w sądzie wygrał przyjęcie na aplikacje adwokacką powodzenia "geniuszu" i twojej mamusi również

    • 0 0

  • Nie znam roznicy pomiedzy

    matura polska a miedzynarodowa .
    Zauwazam jedynie roznice pomiedzy normalna i giertychowska , ale to na marginesie .
    Zmieniajace sie jak w kalejdoskopie reguly , sa moim zdaniem rozbojem w bialy dzien .
    ..." Korektę wprowadzono pod koniec lutego, kilka miesięcy po ogłoszeniu reguł przyjmowania na studia "...
    Nic dodac , nic ujac .

    • 0 0

  • Oczywiście.

    Trzeba było się "postarać" o "Maturę Giertycha".
    Wtedy by przyjęli.

    • 0 0

  • Joanna to chyba

    jakies niefartowne imie .
    Ciagla klopoty na portalu .
    Jedna wlasnie wrocila z Wloch , a juz druga wybiera sie do Anglii .
    Temat serii :
    Blondyki dookola swiata .

    • 0 0

  • Ci, którzy winią PiS

    biorą przykład z najlepszych, którzy cokolwiek się stanie, drą paszczę że to wina PO. ;)
    Na miejscu Joanny w ogóle nie zastanawiałabym się nad studiowaniem w PL. Podpowiem jeszcze, że polscy studenci w UK łapią się na różne fajne rzeczy typu zwolnienia z czesnego i stypendia socjalne, bo nasze polskie zarobki w Anglii praktycznie zawsze klasyfikują się w grupie najniższych. Poza tym wiadomo, że perspektywy na porządną pracę w UK dzięki takim studiom są lepsze, a w Polsce to już niedługo tylko kaczki i mohery zostaną, ludzie młodzi i wykształceni są tu nie na rękę.
    Zuut, Ty myślisz jeszcze po staremu, tak jakby gospodarka krajów rozwiniętych opierała się na produkcji i w związku z tym potrzeba było niezliczonych ilości ludzi o wykształceniu technicznym. Tak było, ale 50 lat temu. Tymczasem teraz produkcję przenosi się w rejony nie rozwinięte, natomiast w krajach rozwiniętych większość ludzi zatrudnionych jest w usługach. Pod tym kątem zatem należy się kształcić. Co do niewydarzonych humanistów to się zgadzam, jest grupa ludzi, którym się wydaje że jak nie umieją zliczyć do 10 to znaczy że mają umysł humanistyczny, ale faktem też jest że w dzisiejszych czasach humanistyczna perspektywa (mówię o tych faktycznych humanistach) pozwala na szersze spojrzenie również na zagadnienia techniczne, a humaniści zostają szefami wielkich firm, instytucji itp., najdroższymi konsultantami, bo okazało się, że nie da się stworzyć sukcesu bez wzięcia pod uwagę aspektu ludzkiego.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Rukwiel nadmorska to:

 

Najczęściej czytane