• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdyńska "trójka" uczy najefektywniej. Licea w rankingu EWD

Wioleta Stolarska
31 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Na pierwszy miejscu wśród trójmiejskich szkół znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Na pierwszy miejscu wśród trójmiejskich szkół znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Które liceum najlepiej i najefektywniej uczy w Trójmieście? Gdzie uczniowie robią największe postępy w nauce? Po raz kolejny według wskaźnika EWD na czele rankingu znalazło się III LO w Gdyni, zaraz za nim uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, a na trzeciej pozycji V LO w Gdańsku. Dane dotyczące wskaźnika przyrostu wiedzy w ogólniakach, czyli tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej, w latach 2020-2022 opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.



Czy podczas wyboru szkoły kierujesz się rankingami?

EWD to wskaźnik efektywności nauczania w danej szkole, który pozwala zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania. Do jego wyliczenia wykorzystywane są dane egzaminacyjne dla trzech roczników maturzystów - tym razem pod lupę wzięto lata 2020-2022.

Wynik to efekt porównania wyników egzaminu maturalnego - czyli wyniku "na wyjściu" ze szkoły - z wynikami z egzaminu gimnazjalnego - czyli wynikami "na wejściu" do szkoły. Wskaźniki EWD służą do porównywania pracy dydaktycznej szkół.

Do publicznej wiadomości podaje się trzyletnie wskaźniki ze względu na większą rzetelność ich oszacowań zależną w dużej mierze od liczby danych. Poza tym wieloletnie wskaźniki egzaminacyjne są mniej narażone na losowe wahania niż jednoroczne i dzięki temu są bardziej rzetelną miarą wyników i efektywności nauczania poszczególnych szkół. Wskaźniki EWD z uwagi na sposób ich obliczania służą do porównywania pracy dydaktycznej szkół.

Co istotne, z powodu likwidacji gimnazjów w 2019 roku tegoroczne wyniki EWD są ostatnimi z serii tych, które porównywały wyniki matury krajowej z wynikami egzaminu gimnazjalnego. Jeśli w kolejnych latach analizy EWD nadal będą prowadzone, dotyczyć będą porównania wyników egzaminu ósmoklasisty w szkole podstawowej z maturą kończącą szkołę średnią.

Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022 Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022

Gdzie najlepiej i najefektywniej uczą licea w Trójmieście?



Po raz kolejny okazało się, że najbardziej efektywnie i najlepiej na Pomorzu uczą nauczyciele w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

- Łącznie w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych gdyńska "trójka" osiągnęła najwyższe wskaźniki EWD w Trójmieście i na Pomorzu, a także znalazła się w wąskim gronie kilku liceów o najwyższej wartości wskaźnika EWD w Polsce - mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni. - Bez wątpienia wskaźnik EWD dla III LO w Gdyni byłby jeszcze wyższy, gdyby w obliczeniach uwzględniano wyniki maturalne z języka angielskiego oraz innych języków obcych (w III LO nauczane są poza językiem angielskim także języki: francuski, hiszpański, niemiecki i rosyjski), a przede wszystkim gdyby uwzględniano wyniki matury międzynarodowej, do której przystępuje i znakomicie zdaje 25 proc. wszystkich absolwentów gdyńskiej "trójki" z danego rocznika. W 2022 r. III LO w Gdyni ukończyło 203 absolwentów, którzy osiągnęli znakomite wyniki na maturze krajowej (163) organizowanej przez CKE - Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie (poprzez OKE-Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku) oraz na maturze międzynarodowej (40) organizowanej przez IBO - International Baccalaureate Organization - podkreśla.
Licea w Trójmieście z najwyższym wskaźnikiem EWD (okres 2020-2022):
  1. III Liceum Ogólnokształcące - Gdynia 11
  2. I Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 7,6
  3. V Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 6,6
  4. I Liceum Ogólnokształcące - Sopot 5,7
  5. II Liceum Ogólnokształcące - Sopot 5,4
  6. Gdańskie Liceum Autonomiczne 5,3
  7. II Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 4,5
  8. III Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 3,9
  9. ex aequo: VIII Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk, XX Liceum Ogólnokształcące - Gdańsk 3,8

Licea i technika z Trójmiasta w rankingu Licea i technika z Trójmiasta w rankingu "Perspektyw". Która szkoła jest najlepsza?
Licea (wybrane) o najwyższym wskaźniku EWD w Polsce - łącznie w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz humanistycznych:
  1. V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego - Kraków 13,6
  2. XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego - Warszawa 12,9
  3. XIII Liceum Ogólnokształcące - Szczecin 11,8
  4. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV - Warszawa 11,1
  5. III Liceum Ogólnokształcące - Gdynia 11
  6. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej - Wrocław 10,6
  7. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, 2 SLO im. Pawła Jasienicy oddział Solec, II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku 10,4
  8. V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie 10,2
  9. XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, Warszawa 10
  10. XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie 9,5
  11. V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej 9,3
  12. XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej Kielce 9
  13. Bednarska Szkoła Realna, VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie 8,9
  14. III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach 8,7
  15. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie 8,6
  16. LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie 8,3
  17. XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie 8,2
  18. Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu 8
  19. II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Słupsk 7,8

W skali kraju wskaźnik EWD ma z definicji wartość równą zeru. Wartość dodatnia EWD wskazuje na ponadprzeciętną w skali kraju efektywność nauczania, wartość ujemna na niższą niż przeciętna efektywność.

Miejsca

Opinie (148) 6 zablokowanych

  • Co Wy piszecie !!!

    Mój syn 4 miesiące przed maturą wziął płatne korepetycje i zdał super! Ta cała nauka w liceum to była strata czaau

    • 1 2

  • Gdyńska trójka-przereklamowana (10)

    Drodzy Państwo! żadna sztuka uczyć geniuszów...i mieć dobre wyniki w rankingach. Sztuką jest przyjąć do szkoły ucznia słabego i nauczyć go na tyle, żeby szkołę ukończył w wynikiem dobrym/bardzo dobrym. Dopóki tego się nie zrozumie to te wszystkie rankingi są guzik warte. Nieadekwatne do tego czego naprawdę powinny dotyczyć...czyli efektywności uczenia w danej szkole.

    • 10 7

    • Nie rozumiesz czym jest ewd.

      • 3 2

    • (5)

      Nauczycielu ze szkoły z klimatem to jest ranking EWD! I nie dziwię się, że nic o tym nie wiesz skoro piszesz, że nie sztuką jest uczyć geniuszy... jest wielką sztuką właśnie zaimponować wiedzą ze swojej dziedziny, zainteresować sobą, dawać przykład, bo wielu tych młodych trójkowiczów zjadłoby na śniadanie nauczyciela, który korzysta z kart pracy i generatora sprawdzianów... ale trzeba mieć najpierw pojęcie o czym się pisze... wyścig szczurów? w 3 LO w Gdyni? A słyszałaś kobieto o tutoringu młodzieżowym czy tak cię klimat twojej szkoły pochłonął?

      • 6 5

      • czytając te wypociny, widzę, że kolega belfer mało widział i jeszcze mniej rozumie. Wyścig szczurów w 3 lo to dostęp do białej (1)

        ścieżki, pod wszelkimi postaciami.

        • 0 0

        • nie jestem belfrem... w każdym razie widzę, że ciężko jest się pogodzić z faktem, że niektórym wiedza po prostu łatwo przychodzi i wymyślają różne teorie spiskowe wg. swojej miary typu biała ścieżka, ciągłe korepetycje albo nauka 24 na dobę :( współczuję ci

          • 0 1

      • LOL, to pokazuje pustke jaka zionie z III LO - same slogany i zero refleksji (2)

        III LO to balon, nadęty do granic możliwości, ale pusty w środku....

        • 0 1

        • (1)

          kompleksy?... gołym okiem widać żal pt. '"miałem 160pkt i nie dostałem się do do żadnego liceum"...

          • 0 0

          • pocieszaj sie....

            • 0 0

    • Co za bzdury. (2)

      Jestem po 3 LO w Gdyni, jestem nauczycielem. Przez krótki czas uczyłem w słabym LO w Gdyni, było beznadziejnie, ci ludzie byli zainteresowani tylko imprezami, biwakami, a nauką wcale. I te mamuśki, które pisały zwolnienia z zajęć na czwartek i piątek z powodu wesela w rodzinie w sobotę. Nauczenie takich ananasów czegokolwiek to był dopiero balet na lodzie. Dramat, nigdy więcej.

      • 5 1

      • to trzeba było ich zmotywować i zachęcić a nie szukać roboty w 3lo gdzie wszystko podstawione pod nos. (1)

        Ja miałam uczniów najgorszych, spadochroniarzy, lansiarzy i wiecznie zainteresowanych tylko zabawą. Nikt nie chciał miec z nimi wychowawstwa. Po 2 latach, przystąpili do matury. Zadali i poszli na studia, skończyli i żyja, pracują, czasami sie widzimy na ślubach ;=>>
        Zasad: twarde warunki dla nich i dla rodziców i pełne zaangażowanie z mojej strony. Broniłam ich jak Nitras swoich z PO. Udało się. Ale trzeba czasu i chęci a nie szukać od razu ciszy, spokoju i lansu z racji bycia nauczycielem w dobrej szkole. Sukces to wyuczyć tych ze słabszych szkół.

        • 1 0

        • dwoje moich dzieci skonczyło III LO, nie dostrzegłem tam żadnego wybitnego nauczyciela

          jedyny wyjatek to dr Tomalczyk i potem długo, długo nic. Chemia, biologia, fizyka, informatyka to jeden wielki pusty smiech....

          • 1 1

  • Do Dyrektorki IX LO Gd (2)

    U Was efekty tragiczne. Dzieciaki nie są w stanie napisać pozytywnie sprawdzianu z historii, z polskiego, a co dopiero matma, chemia? Niech Pani się obudzi! I jeszcze każdy prawie sprawdzian jest przekładany na prosbę uczniów. Bałagan, stres, gnojówka, choroby psychiczne!

    • 1 0

    • nic podobnego, Klasówki lecą zgodnie z harmonogramem, Matma , chemia no problem. Robią zadania z Pazdro

      • 0 0

    • A kto pisze ?

      • 0 0

  • Metodyka pomiaru wartości prMetodyka oceny pracy acy nauczyciela i szkoły nie jest rzetelna ( brak niezależniości- badają

    Cały system edukacji jest przeniesiony z systemu komunistycznego (łącznie z kadrą i prawodawstwem). Wymaga gruntownej przebudowy, określenia celów, programów kryteriów, rzetelnych i adekwatnych dla wieku i poziomu ucznia (innych dla szkól podstawowych,zawodowych, średnich, technicznych). Każdy stopień wykształcenia kończy się "wymagającym i realnym egzaminem wiedzy (testy egzaminy w szkole podstawowej średniej i maturalne na końcu magisterskie czy doktorskie) Rezultatem będzie społeczeństwo wyedukowane i świadome wartości ( rodzinnych, społecznych, narodowych), na różnym poziomie intelektualnym i materialnym, o wykształconym charakterze, etyce zachowań społecznych ( w tej sferze trzeba liczyć na pomoc różnych organizacji ( sportowych, społecznych,młodzieżówek partyjnych, religijnych) Dopiero tak ukształtowaną młodzież można poddać testom na wspóludział ich nauczycieli w formowaniu. Mierzalnym wskażnikiem może być pozycja zawodowa dochód finansowy absolwenta ( wyrażony 1% dochodu pozostawionym w swej macierzystej placówce edukacyjnej)

    • 2 2

  • Co w tym dziwnego?

    Jeżeli do szkół z czołówki rankingu idą najlepsi zakuwacze. Oby psycha i relacje z kolegami były w takiej kondycji jak wyniki w nauce.

    • 3 0

  • Większość opinii to opinie rodziców którzy zaganiani sprawami dnia dzisiejszego którzy specjalnie nie angażują się w naukę swoich dzieci . To nie wasza wina rodzice , wy tak byliście traktowani to myślicie że tak musi być . Nie musicie posyłać swoich dzieci do szkół których absolwenci osiągają wyższe wyniki i ich wiedza przekracza przeciętną wiedzę rówieśników ale nie odmawiajcie innym takiej możliwości. Są szkoły dla tych którzy chcą zdobyć ogólną wiedzę bez specjalnego angażowania się i są szkoły dla tych którzy chcą czegoś więcej niż minimum. Życie zweryfikuje czy podpowiadając dziecku jaką szkołę ma wybrać postąpiliśmy słusznie czy nie . Z własnego doświadczenia wiem że kończąc szkołę podstawową nie wiedziałem jeszcze co chcę robić w swym zyciu.

    • 1 1

  • Na wieczorowe i weekendowe zajęcia w Indeksie uczęszczają uczniowie wszystkich szkół, tych "topowych" też. Chyba jeszcze nigdy rynek korepetycji i kursów przygotowawczych nie był tak rozwinięty jak dziś.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Owady to:

 

Najczęściej czytane