• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ilu uczniów w Trójmieście chodzi na religię i etykę?

Wioleta Stolarska
6 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W szkołach religia czy etyka nie cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. W szkołach religia czy etyka nie cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością.

W Gdańsku już ponad połowa uczniów szkół średnich nie chodzi na lekcje religii, w Sopocie to niemal 58 proc. - wynika z danych gromadzonych przez samorządy. W Gdyni z kolei magistrat nie prowadzi takiej statystyki, jednak jak słyszymy w szkołach, religia czy etyka nie cieszą się tam zbyt dużą popularnością. - Większość moich znajomych nie uczęszcza ani na religię, ani na etykę. W mojej klasie w ogóle nie ma chętnych na zajęcia religii, ja sam zrezygnowałem z niej 2 lata temu. Kościół sam zgotował sobie taki los - przekonuje Jakub Kuras, uczeń klasy maturalnej jednego z gdańskich techników.



Czy religia powinna być przedmiotem w szkole?

W Gdańsku w roku szkolnym 2020/2021 do publicznych szkół średnich na katechezę chodziło 8894 uczniów i uczennic - 52,11 proc. uczniów. Z kolei na etykę uczęszczało 2,14 proc. uczniów, czyli 366 osób. 7080 uczniów i uczennic, czyli 45,75 proc., nie chodziło ani na lekcje religii, ani na lekcje etyki.

W nowym roku szkolnym 2021/2022 w gdańskich szkołach średnich na religię uczęszcza 10 099 uczniów i uczennic (48,48 proc.), z kolei na etykę - 515 (2,47 proc.). Na żaden z tych przedmiotów nie zdecydowało się 10 216 osób, co stanowi 49,04 proc.

W Sopocie w roku szkolnym 2020/2021 na lekcje religii uczęszczało 25 proc. uczniów, z kolei na lekcje etyki 22,3 proc. Na żaden z tych przedmiotów nie zdecydowało się wówczas 53 proc. uczniów szkół średnich w kurorcie.

W nowym roku szkolnym 2021/2022 na religię uczęszcza 25,94 proc. uczniów, a na lekcję etyki już tylko 17 proc. Z kolei więcej niż w ubiegłym roku, bo aż 57,84 proc. uczniów, nie zdecydowało się zapisać na żaden z tych przedmiotów.

Ponad 100-procentowe wyniki wynikają z tego, że niektórzy uczniowie chodzą i na religię, i na etykę.

Czytaj też: 15 mln Gdańsk, ponad 1 mln Sopot. Tyle samorządy wydają na nauczanie religii

O dane dotyczące uczniów uczęszczających na religię i etykę zapytaliśmy też gdyński magistrat, jednak urzędnicy tłumaczą, że nie gromadzą takich danych. Natomiast z tego, co dowiedzieliśmy się w placówkach, wynika, że przedmioty te cieszą się coraz mniejszą popularnością.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni w roku szkolnym 2020/2021 na religię uczęszczało 335 osób, na etykę 23 osoby, z kolei na żadne z tych przedmiotów nie chodziło 356 osób. Natomiast w roku szkolnym 2021/2022 na religię uczęszcza 278 osób, na etykę 18 osób, na żadne z tych przedmiotów nie chodzą już 444 osoby.

- W roku szkolnym 2020/21 na religię chodziło 10 proc. uczniów. W roku szkolnym 2021/22 zapisało się 4,5 proc. uczniów. Na etykę chodzi 100 proc. uczniów, jest ona poszerzona ze względu na specyfikę szkoły o estetykę - mówi nam Marek LisZespołu Szkół Plastycznych w Gdyni.
Z kolei w jednym z techników TEB Edukacja z 20 klas udało się stworzyć jedną grupę na lekcję religii, zajęcia będą raz w tygodniu po lekcjach .

Czytaj też: Religia i etyka - lekcje nieobowiązkowe, ale problematyczne

- Większość moich znajomych nie uczęszcza ani na religię, ani na etykę. W mojej klasie w ogóle nie ma chętnych na zajęcia religii, ja sam zrezygnowałem z niej 2 lata temu. Kościół sam zgotował sobie taki los - przekonuje Jakub Kuras, uczeń klasy maturalnej jednego z gdańskich techników. - Większość moich znajomych nie uczęszcza ani na religię, ani na etykę. W mojej klasie w ogóle nie ma chętnych na zajęcia religii, ja sam zrezygnowałem z niej 2 lata temu. Kościół sam zgotował sobie taki los - przekonuje Jakub Kuras, uczeń klasy maturalnej jednego z gdańskich techników.

"Kościół sam zgotował sobie taki los"



Jakub Kuras, przewodniczący Komisji Promocji Młodzieżowej Rady Miasta, który zapytał Urząd Miejski w Gdańsku o to, ilu uczniów i uczennic uczęszcza na lekcje religii w gdańskich szkołach średnich, przekonuje, że te dane nie są zaskoczeniem, bo "Kościół sam zgotował sobie taki los".

- Niektórzy skrajni działacze mówią o ostrej nagonce na Kościół katolicki w Polsce. Ale to przecież hierarchowie kościelni wypowiedzieli i wypowiadają wciąż słowa "A kto nie ma pokus?", to hierarchowie kościelni stają w obronie księży pedofilów czy wreszcie starają się zatuszować wiele przypadków przestępstw dokonywanych przez księży. To biskupi nazywali protestujących rok temu setki tysięcy młodych ludzi "cywilizacją śmierci" i "zbrodniczą ideologią". Jeśli ktokolwiek stosuje "ostrą nagonkę na Kościół katolicki w Polsce", to są to tylko i wyłącznie polscy biskupi, którzy sami skutecznie i sukcesywnie zabijają w młodych ludziach wiarę i zniechęcają ich do niej. Efekty widzimy na własne oczy. Młodzi ludzie nie ufają zacofanej, pełnej pychy, polskiej instytucji Kościoła. Młodzi ludzie nie wierzą w słowa wypowiadane przez hierarchów. Młodzi ludzie rezygnują z religii w szkołach. Młodzi ludzie wreszcie zupełnie rezygnują z wiary. Bo po prostu młodzi ludzie widzą, jak wygląda sytuacja. I to jest fakt. To się dzieje i dziać się będzie, dopóki Kościół nie zrozumie tego, co robi, a na to się nie zapowiada. Sam przeszedłem tę drogę i dziś jestem zupełnie niewierzącym człowiekiem. Wśród swoich rówieśników widzę, że u większości z nich wygląda to bardzo podobnie - przekonuje.
Według niego młodzi masowo wypisują się z religii nie dlatego, że mają wtedy mniej lekcji i mogą iść szybciej do domu, bo w sporej części szkół religia jest w środku zajęć i takie "okienko" to tylko dodatkowy problem w ciągu dnia.

- Wypisują się dlatego, że my, młodzi, widzimy to wszystko, widzimy, co się dzieje i jak zachowuje się instytucja Kościoła w Polsce. Starsi dziś widzą tego efekty i widzieć będą przez kolejne lata - ocenia. - Większość moich znajomych nie uczęszcza ani na religię, ani na etykę. W mojej klasie w ogóle nie ma chętnych na zajęcia religii, ja sam zrezygnowałem z niej 2 lata temu - dodaje.

Miejsca

Opinie (633) ponad 50 zablokowanych

  • Religia do kościołów, tam jej miejsce

    Propagowanie w szkole podobnych treści nie ma nic wspólnego z nauką i powinno być z niej jak najszybciej relegowane.

    • 5 2

  • Nawet ateiści powinni chodzić na religię (4)

    bez tej wiedzy są poprosty nieprzygotowani do merytorycznej dyskusji, nie będą mieli podstaw do argumentacji, zostają poprostu oszołomami z otwartymi ustami, nic nie wiedzą o różnych cudach, których nie potrafią wytłumaczyć lekarze ateiści. Zapytano 400 najwybitniejszych naukowców czy wierzą w Boga, 380 odpowiedziało że tak. Argument: to co jest na świecie nie mogło powstać przypadkowo, to tak jakby wiatr zawiał nad wysypiskiem i powstał samolot Boening. Poza tym, dlaczego niewierzący idą do księdza żeby zorganizował pogrzeb?

    • 4 12

    • (1)

      Po pierwsze, ateiści nie życzą sobie obecności księży na pogrzebie. Po drugie,c o jakiej merytorycznej dyskusji z wierzącym mówimy, skoro jego przekonania opierają się na dogmatach ustanowionych przez ojców kościoła a priori?

      • 2 1

      • jak umierają często przestają być

        ateistami

        • 0 1

    • "Nawet ateiści powinni chodzić na religię
      bez tej wiedzy są poprosty nieprzygotowani do merytorycznej dyskusji"

      Po pierwsze to mylisz religię z religioznawstwem, to drugie jak najbardziej powinno być w szkole, może nie jako osobny przedmiot, ale jako element innego przedmiotu jak najbardziej.

      "nic nie wiedzą o różnych cudach, których nie potrafią wytłumaczyć lekarze ateiści."

      A lekarze katolicy potrafią? Podpowiem, że odpowiedź "to sprawka boga" nie jest wytłumaczeniem jakiegoś zjawiska. Fakt, iż ludzkość nie ma 100% wiedzy o wszechświecie i wszystkim co się w nim dzieje nie jest dowodem na istnienie boga.

      • 1 1

    • Po pierwsze: religia nie jest nauką i jako taka nie powinna być w szkole prezentowana.
      Po drugie, religioznawstwo w szkołach, sprowadziłoby KK na skraj marginesu, dlatego nie będzie nauczane w szkołach.
      A wrzodem na zadku jest ... konkordat.

      • 0 0

  • 21 wiek

    jest 21 wiek ktoś jeszcze w to wierzy ?
    jesli w szkole ma być nauka to dlaczego jest tam przedmiot którego nauka nie potwierdza ?

    • 5 1

  • Dlaczego ktoś kto nie chodzi na religie w szkole ma chodzić na etykę? A nie np na wyrównawcze lekcje z matematyki, literatury pięknej czy języka obcego? Dlaczego religia i etyka za darmo a za basen, ognisko muzyczne czy dodatkowe lekcje języków obcych trzeba dopłacać? Na Olimpiadzie zdobyliśmy 4, słownie tylko 4 medale, dlaczego nie lekcje z jakiejś dyscypliny sportowej są dopłacane. Szkół sportowych jest mało, dużo dzieci nie dotrwa do olimpiad czy mistrzostw świata ale można im poprawić zdrowie jakaś dyscyplina sportowa . Naprawdę rodzice przemyślcie to bo czasami sport daje dobre utrzymanie na całe życie!!!

    • 7 0

  • (7)

    16lat od smierci JPII starczylo aby stala sie tragedia narodowa i nastala powszechna tolerancja nie majaca niestety nic wspolnego nic z Chrzescijanskim przeslaniem milosci.
    Wystarczy poczytac o Calunie Turynskim, Chuscie z Manopello, Cudzie Eucharystycznym z Sokolki aby nawet laik uwierzyl poprzez dowody materialne, ze Jezus Chrystus zyl i zyje i ze oddal swoje zycie za kazdego czlowieka, dobrego czy zlego.

    On szuka drogi do zatwardzialego serce kazdego z nas. Mowie z wlasnego doswiadczenia.

    • 5 9

    • Gadasz jak zwykły sekciarz... (4)

      ..sorki ale taka prawda. obiektywna, a dlaczego- tego nie zrozumiesz za cholerę.

      • 2 1

      • (3)

        Tak jak napisalem powyzej, poczytaj o materialych dowodach na istnienie Boga, jesli tego nie przyjmujesz to juz tylko Twoja ignorancja sie klania. Chrystus sam mowil o tym 2000lat temu, ze nie bedzie latwo, ale ten kto wytrwa w prawdzie do konca bedzie zbawiony. Swiat bedzie chcial przekonac ludzi, ze to bajka, chrzescijanin powinien miec swoj rozum i rozpoznawac wszystko poprzez charyzmaty wyniesione z kosciola.

        Trwajcie Polacy i nie idzcie za swiatowymi nowinkami.

        • 0 3

        • (2)

          Materialne dowody na istnienie Boga.
          Załatwiłeś mi resztę dnia.
          Banan nie schodzi mi z twarzy.

          • 2 0

          • (1)

            Wpisz sobie na YT - Dowody zmartwychwstania Jezusa - Grzegorz Górny
            To jest tylko jeden z wielu takich filmow.

            • 0 2

            • No właśnie: "To jest tylko jeden z wielu takich filmow."
              Brak dowodów na istnienie tego żydowskiego bastarda, a Ty piszesz o "dowodach" na zmartwychwstanie.
              Bigocie; ocknij się!

              • 1 0

    • Twój diler ma dobry towar.
      Dasz namiary?

      • 0 0

    • Cud Eucharystyczny z Sokolki

      Ha ha. Jaki Pan taki cud.

      • 1 0

  • Precz z pedofilia w kk

    • 2 0

  • Ja i brat mamy to .......... bez sensu cała ta religia

    • 0 0

  • Religia w szkole

    Popieram tych młodych ludzi, którzy na religię w szkole chodzić nie chcą. Sama dawno temu też odeszłam od uczenia się religii, kiedy weszła do szkoły jako przedmiot. Obrzydził mnie obcy ksiądz, który na pierwszej lekcji szarogesil się i panoszył jak u siebie. Religia była fajna w salce katechetycznej z księdzem z parafii raz w tygodniu po szkole. Poza drobna histeria tych którzy w Polsce oglądali moje świadectwo maturalne nie doświadczyłam innych życiowych przeszkód związanych z tym, że odmówiłam napuszonym ludziom władzy nad moim religijnym rozwojem w murach szkoły. Dlatego wspieram młodych ludzi. Należy im się lepsze rozwiązanie niż ksiądz w szkole na pełnym etacie.

    • 4 0

  • Szkoda że nie chodzą (4)

    Lepiej jest wiedzieć niż nie wiedzieć. Kościół nigdy nie zginie bo kościół to my, wyznawcy Chrystusa, dzieci boże. My chcemy iść za nim.

    • 1 5

    • "Lepiej jest wiedzieć niż nie wiedzieć" (2)

      Wiedzieć co? Od wiedzy jest nauka, a wiara i religia z definicji już są przeciwieństwem nauki, gdyż masz uwierzyć w coś, na czego istnienie nie ma dowodów. Od wiedzy o religiach świata jest religioznawstwo.

      • 1 0

      • (1)

        Religioznawza to taki sam artysta plywak co plywa w basenie bez wody.

        Jak mozna glosic cos na sucho bez wiary? To sie kupy nie trzyma.

        • 0 0

        • "Jak mozna glosic cos na sucho bez wiary? To sie kupy nie trzyma."

          Kupy to się nie trzyma to jak masz zryty beret. Religioznawca nie jest od głoszenia czegokolwiek, tylko od nauki o religiach. Nie trzeba być osobą wierzącą by mieć wiedzę o religiach świata. Nie trzeba być osobą wierzącą by znać Biblię, Koran czy Tanach. Nie trzeba być osobą wierzącą by wiedzieć, które religie są monoteistyczne, a które politeistyczne, by znać ich korzenie i założenia itd. itd.

          • 0 0

    • To idźcie...
      I najlepiej nie wracajcie.

      • 2 0

  • bogowie umieraja ze smiercia ostatniego wyznawcy

    wprowadzmy pelne opodatkowanie kosciola, podatek koscielny dla wyznawcow.
    zlikwidujmy konkordat

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Grzyby jadalne to:

 

Najczęściej czytane