• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jakie wybrać studia, czyli zawody z przyszłością

5 czerwca 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
Jakie studia wybrać, aby po ich ukończeniu znaleźć dobrą pracę? To pytanie spędza sen z powiek wielu młodym osobom. 
Jakie studia wybrać, aby po ich ukończeniu znaleźć dobrą pracę? To pytanie spędza sen z powiek wielu młodym osobom.

Najbardziej poszukiwani przez pracodawców są obecnie pracownicy przedsiębiorczy, którzy umieją ... uczyć się: stawiać problemy, rozwiązywać je, interpretować, a w końcu - umieją adaptować się do zmieniających się warunków. Trendy światowe wskazują, że być konkurencyjnym, znaczy być innowacyjnym, czyli kreatywnym. Od kilku lat największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają branże: handel i sprzedaż, bankowość, finanse i ubezpieczenia, informatyka, telekomunikacja i zaawansowane technologie, przemysł (ciężki i lekki) oraz logistyka. Oto kilka naszych typów kierunków studiów, po skończeniu których absolwenci powinni spać spokojnie.

Zarządzanie
Po Zarządzaniu praca jest i będzie. W dającej się przewidzieć przyszłości można oczekiwać stałego zapotrzebowania na szefów firm, zwłaszcza małych i średnich. Studiowanie na kierunku Zarządzanie jest nie tylko atrakcyjne i rozwija osobowość, ale także pozwala zająć konkurencyjną pozycję na rynku pracy. Absolwenci kierunku Zarządzanie mają szeroką wiedzę: z zakresu ekonomii i finansów, marketingu, zarządzania organizacją, zarządzania systemami produkcyjnymi, zarządzania technologiami informatycznymi w przedsiębiorstwie czy zarządzania wiedzą i informacją. Dzięki temu szybko adaptują się do zróżnicowanych wymagań pracodawców. Potwierdzają to ich kariery zawodowe, gdyż równie dobrze sprawdzają się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, bankach, firmach usługowych i handlowych, jak i prowadząc własną działalność gospodarczą.

Stosunki Międzynarodowe
Dziedziną bardzo przyszłościową są na pewno Stosunki Międzynarodowe. Na takim kierunku studenci zdobywają wiedzę w zakresie prawa, gospodarki i kultury europejskiej. Integracja europejska, mieszanie się narodowości oraz coraz większa swoboda podróżowania sprawiają, że jest to kierunek bardziej na czasie niż kiedykolwiek. Praca przy "pozyskiwaniu środków zewnętrznych" i zdobywaniu unijnych dofinansowań, jest i będzie w cenie przez najbliższych kilka lat. Absolwenci Stosunków Międzynarodowych mogą również założyć firmę konsultingową, która będzie doradzała, jak korzystać z europejskich funduszy. Najbardziej atrakcyjną opcją jest oczywiście "Bruksela" i praca za unijnymi biurkami. UE przeznaczyła dla Polaków kilka tysięcy miejsc w swoich instytucjach.

Informatyka
Szacuje się, że do 2010 roku potrzeba będzie w Polsce 165 tys. nowych informatyków. Dodatkowo nadal odczuwalny może być brak informatyków w krajach UE. Po Informatyce można zostać np. programistą czy wdrożeniowcem. Ciekawa może być również praca administratora, zarządzającego systemem operacyjnym w dużym przedsiębiorstwie. Niezmiennie atrakcyjna jest grafika komputerowa i praca przy tworzeniu coraz bardziej skomplikowanych witryn internetowych. Zawsze cenione przez pracodawców jest wykształcenie uzupełniające, zwłaszcza z dziedziny marketingu i zarządzania.

Studia na uczelniach zagranicznych
Skorzystanie z programu Erasmus i wyjazd na studia zagraniczne to bardzo dobra strategia: szansa na nowe doświadczenia, nową porcję wiedzy i bardziej otwartą głowę. Takie doświadczenia doceniają pracodawcy!

Sprawdź ofertę studiów w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku oraz możliwości wyjazdu na :studia zagraniczne!

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (49) 2 zablokowane

  • No jaki już jest artykuł to zapytam co wybrać?

    Sieci komputerowe i systemy rozproszone
    Z programowaniem w programie nauczania którego niecierpię? Ale po tym kierunku mogę zwracać uwagę na wiele ofert preacy?
    Czy może "Grafika komputerowa" którą uwielbiam ale za ciekawych ofert pracy nie widzę?
    Może zrobić tak że - Idę na grafikę i sobie zdaję bez problemu bo to moja pasja a pracę znajduję np. jako administrator sieci bo w koncu będę informatykiem inż nie licząc już tego że mam technika inf.

    • 0 0

  • pracodawca (1)

    najchętniej zatrudnię ludzi po politechnice lub przedmiotach ścisłych, bo oni rozwiązują problemy a nie szukają problemów przy roziązywaniu zadań

    • 1 0

    • tak i studjuję przedmiot ścisły na pierwszym roku PG

      zapomniałaś dopisać.

      • 0 0

  • i oczywiscie studenciaki z WSB na zdjeciu. zenada

    • 0 2

  • buahahaha to artykuł sponsorowany czy co ?

    • 0 0

  • Politologia na UG! (1)

    Tam jest tylu niekompetentnych wykładowców, tak żenujący poziom wydziału, żenujące stypendia, żenująca logistyka, najdroższe opłaty, że studenci tego wydziału są naprawdę kreatywni i przedsiębiorczy. I nieźle sobie radzą, bo borykają się z problemami, których na innych wydziałach nie ma. Na zasadzie kontrastu.
    Kierunek jest świetny dla ludzi myślących i potrafiących skorzystać z nauki życia za pomocą beznadziejnej kadry i beznadziejnego zarządzania tym kierunkiem.

    • 0 0

    • Politologia jest spoko

      To prawie to samo co zarządzanie, a daje szerszy kąt widzenia. Na politologii studiuje sporo przedsiębiorczych osób, którzy traktują ten kierunek trochę hobbystycznie, i wielu z nich świetnie sobie radzi w różnych branżach, tam, gdzie trzeba "lotnego umysłu", lub w własnych firmach. Faktem jest, że kadra zarządzająca tym wydziałem jest do bani, ale jest kilku naprawdę niezłych wykładowców.

      • 0 0

  • przeciez jest napisane, ze sponsorowany

    • 0 0

  • Ta jeszcze więcej informatyków (1)

    Outsourcing do Indii i tak nas wszystkich wykończy :)
    A jeśli ktoś potrafi sprzedawać lód Eskimosom, to niezależnie od tego co przyniesie przyszłość będzie miał zapewnioną pracę za godziwą pensje

    • 0 0

    • Lolek

      Ale do sprzedawania trzeba mieć odpowiednią osobowość. Dość specyficzną, powiedziałabym. Nie każdego to kręci. Mnie na przykład nie kręci w ogóle :)

      • 0 0

  • chłyt marketingowy (1)

    To rzeczywiście wygląda na tekst sponsorowany.

    Do zarządzania trzeba mieć stosowne geny. Ma je zaledwie 5 % ludzi. Pozostałe 95 % po kierunku Zarządzanie będzie przeżywać frustrację do końca życia.

    Informatyk to współczesny proletariusz, tyle tylko, że nie "robi" łopatą, zaś klawiaturą, aczkolwiek za nie najgorsze pieniądze. Po 5 latach musi się nauczyć wszystkiego od nowa, w wieku 35-40 lat jest już ex-informatykiem.

    Na obecne czasy "najbezpieczniejsze" zawody (w rozumieniu godziwych dochodów) to: księgowy/a, absolwent/ka mat-fiz, biotechnologii, absolwent/ka filologii z biegłą znajomością 3 lub więcej języków (pożądany rosyjski), "stare" zawody jak lekarz, prawnik, psycholog zorientowany na HR i jeszcze tam parę innych. Reszta yo "vanitas vanitatis", lepiej zostac dobrym rzemieślnikiem.

    • 0 0

    • "psycholog zorientowany na HR"

      Mój nr jeden ;) Hje hje hje ;)

      • 0 0

  • Moim zdaniem jeśli zarządzanie, to tylko jako drugi kierunek.

    U nas dominuje tzw. niemiecki model zarządzania, gdzie szefem jest najlepszy pracownik danego działu i nie sądzę, żeby to się zmieniło. Szef znający się tylko na zarządzaniu, a nie na tym co robią jego pracownicy, nie ma zbyt wielkich szans na wzbudzenie szacunku u pracowników. Tak jest w teorii, ale trochę się to sprawdza.
    A w wielu firmach i instytucjach panuje model polski, w którym to szefem zostaje kuzyn lub szwagier prezesa, który nie zna się na niczym ;)
    Podsumowując, mamy 3 modele:
    1. Niemiecki - szef jest specjalistą z danej dziedziny, ma bezpośredni wpływ na pracę pracowników, często wręcz wykonuje sam część pracy działu.
    2. Brytyjski - szef nie zna się na dziedzinie pracy którą wykonuje jego dział, nie miesza się w sam sposób pracy, zajmuje się rozdzielaniem zadań i zarządzaniem ludźmi.
    3. Polski - szef jest szwagrem prezesa, nie zna się na niczym, miesza się we wszystko ale jednocześnie sam nie wykonuje żadnej pracy poza robieniem bałaganu ;) A zarządzanie firmą odbywa się metodą, którą ja na własny użytek nazywam "zarządzanie poprzez gaszenie pożarów". Pewnie sporo osób będzie wiedziało o co mi chodzi ;)

    • 0 0

  • inżynieria planetarna

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane