• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? Rekrutacja: technikum czy liceum?

Wioleta Stolarska
15 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Tylko do poniedziałku, 20 czerwca 2022 r., ósmoklasiści mają czas na złożenie dokumentów w wybranych szkołach średnich. Tylko do poniedziałku, 20 czerwca 2022 r., ósmoklasiści mają czas na złożenie dokumentów w wybranych szkołach średnich.

Już 1 lipca 2022 r. zostaną ogłoszone oficjalne wyniki egzaminów ósmoklasisty. Z kolei tylko do poniedziałku, 20 czerwca, uczniowie mają czas na złożenie podania do wybranej placówki. Jaką szkołę średnią wybrać? Jaką szkołę częściej wybierają kandydaci podczas rekrutacji 2022 - liceum, technikum czy szkołę branżową? Gdzie chce uczyć się młodzież?



Czym kierowałe(a)ś się przy wyborze szkoły średniej?

1 lipca 2022 r. zostaną ogłoszone oficjalne wyniki egzaminów ósmoklasisty, a tydzień później, 8 lipca, osoby, które podeszły do egzaminu, otrzymają zaświadczenia o wynikach szczegółowych.

Każdy ósmoklasista może zdobyć maksymalnie 200 pkt. 100 pkt. można uzyskać za wyniki egzaminów ósmoklasisty, kolejne 100 pkt. stanowią oceny końcowe na świadectwie, ale też udział w konkursach i wolontariaty. Jak policzyć punkty za egzamin ósmoklasisty 2022? Punkty procentowe uzyskane za egzamin z matematyki i języka polskiego należy pomnożyć przez 0,35, a za egzamin z języka obcego pomnożyć przez 0,3.

Tylko do poniedziałku, 20 czerwca 2022 r., ósmoklasiści mają czas na złożenie dokumentów w wybranych szkołach średnich. W Trójmieście rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023 jest przeprowadzana w formie elektronicznej przy użyciu internetowego systemu.

Czytaj też: Trwa rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2022/2023. Jakie są progi i jak policzyć punkty?

Liceum czy technikum? Gdzie chce uczyć się młodzież?



Liceum, technikum czy szkoła branżowa? Co będzie najlepsze? Przez lata to licea ogólnokształcące były najczęściej oblegane przez młodzież i to się nie zmienia, choć teraz nastolatkowie coraz częściej wybierają technikum albo szkołę branżową - wybór pada na szkołę dającą zawód.

Po ukończeniu szkoły podstawowej młodzież ma do wyboru:
  • czteroletnie liceum ogólnokształcące,
  • pięcioletnie technikum,
  • trzyletnią szkołę branżową I stopnia.

Licea i technika kończą się egzaminem maturalnym i otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Po nich można kontynuować naukę na studiach (bez matury można kontynuować naukę jedynie w szkole policealnej).

Szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze szkoły zawodowe. Różnią się tym, że po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia można kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i tam zdać maturę, doskonaląc się jednocześnie w tym samym zawodzie.

Jak przekonują eksperci, by dobrze wybrać szkołę średnią, należy wziąć pod uwagę to, czy ma się już konkretne plany na przyszłość, jak również swoje zainteresowania i charakter, stan zdrowia, ale też aspiracje.

Ranking szkół średnich Trójmiasto.pl. Najlepsze licea i technika 2022



Liceum najczęściej wybieraną szkołą?



Chętnych do nauki w liceach jak zawsze nie brakuje. W Trójmieście w niektórych szkołach liczba chętnych jest nawet kilkukrotnie wyższa niż liczba uczniów, których placówka może przyjąć do danej klasy.

W III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdańsku, tzw. "Topolówce", najwięcej, bo ponad 280 osób, ubiega się o miejsce w klasie matematyczno-fizycznej. Szkoła przygotowała na przyszły rok szkolny 2022/2023 180 miejsc, z kolei kandydatów chętnych z pierwszej preferencji jest ponad 260.

II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku przygotowało 210 miejsc, chętnych kandydatów (z pierwszej preferencji) zaś jest ponad 360. Równie oblegane jest XX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdańsku, które przygotowało 174 miejsca - aplikuje tu jednak ponad 280 uczniów.

IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku przyjąć może 198 uczniów i tu jak na razie wolnych miejsc nie brakuje, bo chętnych jest 150 kandydatów.

- Bardzo zależy mi na dostaniu się do wybranej klasy, bo wiem, że po niej mam największe szanse dostać się na medycynę, a taki mam plan od dawna. Już teraz chodzę na dodatkowe korepetycje, by później bez problemu dostać się na studia. Wiem, że czeka mnie ciężka praca, ale jestem przygotowana. Dlatego tak bardzo zależało mi na wysokim wyniku podczas rekrutacji, bo konkurencja jest spora - przekonuje Martyna, która aplikowała do dwóch najlepszych szkół średnich w Trójmieście.
Czytaj też: Certyfikat z angielskiego - czy warto go mieć?

Również w Gdyni nie brakuje chętnych do nauki w liceach. VI Liceum Ogólnokształcące w Gdyni przyjmie 160 uczniów, chętnych jest nieco więcej, bo 179. Najpopularniejsza gdyńska "trójka" - III LO przyjmie 192 uczniów, kandydatów jest zaś niemal 300. Najwięcej, bo ponad 190 osób, ubiega się o miejsce w klasie o profilu biologiczno-chemicznym.

- Marzę o studiach za granicą i wiem, że tylko dzięki dobrej szkole mam szansę się dostać, bo będę mieć możliwość podejścia do międzynarodowej matury - mówi Marcin, uczeń jednej z gdańskich prywatnych szkół podstawowych, który w przyszłości zamierza studiować prawo.
W Sopocie największą popularnością cieszy się II Liceum Ogólnokształcące, gdzie na 112 dostępnych miejsc chętnych jest niemal 150 osób.

Po szkole średniej studia czy zawód?



Szkoły branżowe cieszą się coraz większą popularnością wśród bardzo dobrych uczniów, którzy bez trudu mogliby się dostać nawet do najbardziej obleganych trójmiejskich liceów. Jednak - jak przekonuje młodzież - patrząc realnie chcą się uczyć zawodu i zacząć zarabiać.

Technikum Łączności nr 4 na kolejny rok szkolny 2022/2023 przyjmie 270 uczniów, jednak już teraz kandydatów jest niemal 400. Swoje podanie złożyło tu jednak aż ponad 900 uczniów.

Z kolei Technikum Nr 1, czyli Pomorskie Szkoły Rzemiosł w Gdańsku, przyjmą 204 uczniów. Chętnych z pierwszego wyboru jest na razie ponad 160 kandydatów (z kolei niemal 900 uczniów ogółem).

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku Technikum nr 3 przyjmie 210 uczniów, w sumie aplikowało tu ponad 470 osób. Jednak tylko 111 z nich wybrało szkołę na pierwszym miejscu.

W Gdyni Technikum Elektroniczne Nr 1 (ZSChiE) w rekrutacji ma przygotowanych 176 miejsc w pięciu profilach. O dostanie się do placówki ubiega się niemal 500 uczniów, a ponad 220 z nich wybrało tę placówkę jako pierwszą szkołę.

Z kolei Technikum Ekonomiczne z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych przygotowało 128 miejsc - do placówki aplikuje niemal 370 uczniów, z kolei w pierwszym wyborze szkołę wpisało 91 kandydatów.

- Moim zdaniem ogólniak to strata czasu dla kogoś, kto nie wybiera się na prawo czy medycynę - mówi 14-letnia Olga, uczennica jednej z podstawówek na gdańskich Siedlcach. - Moją pasją jest programowanie i chcę się rozwijać w tym kierunku już teraz. Czy pójdę na studia? Teraz jeszcze tego nie wiem. Na pewno nie pójdę tylko po to, żeby "przedłużyć sobie dzieciństwo", jak zrobili to moi rodzice, tracąc pięć lat na filozofię. Jeśli będę studiowała, to tylko w sytuacji, kiedy mogłabym się czegoś konkretnego realnie nauczyć. Po technikum będę miała zawód i to jest dla mnie bardzo ważne. Po ogólniaku zostałabym z niczym.
Największym problemem Olgi jest to, że dobrych szkół branżowych, w których kształci się programistów, jest niewiele, a te, które są, mają bardzo wysokie progi punktowe.

- Mam bardzo wysoką średnią, uczę się pilnie do egzaminów, ale to może nie wystarczyć, żeby się dostać np. do Technikum Łączności czy do Energetyka - opowiada Olga. - Do obu tych szkół wybiera się zazwyczaj wielu olimpijczyków, z którymi podczas rekrutacji nie mam szans. Moja obecna szkoła nie przygotowywała nas do olimpiad w ogóle. Zdolni uczniowie zostali pozostawieni sami sobie. No i teraz możemy mieć problem z dostaniem się do wymarzonej szkoły, nawet jeśli uzyskamy dobre wyniki na egzaminach. Dlatego rodzicom młodszych kolegów radzę, żeby już we wcześniejszych klasach sprawdzili, jak szkoła ich dzieci przygotowuje do egzaminów i czy będą mogły liczyć na wsparcie, gdy wyrażą chęć udziału w olimpiadzie. Jeśli szkoła tego nie zapewnia, to jak najszybciej ją zmieńcie.
Kasia, ósmoklasistka w jednej z gdyńskich szkół, chce zostać elektrykiem.

- Mój tata jest elektrykiem i uwielbia swoją pracę, więc wybór specjalności był dla mnie oczywisty. Teraz zastanawiam się już wyłącznie nad wyborem szkoły - opowiada Kasia. - Będę szukała jak najlepszego technikum, bo w przyszłości chcę studiować na Politechnice. No i powiedzmy sobie szczerze - zdolni uczniowie mają wysokie potrzeby intelektualne. To, że chcę zostać elektrykiem, nie oznacza, że chcę otaczać się ludźmi, którzy nie czytają książek, nie interesują się sztuką i z którymi nie można porozmawiać na jakieś mądre tematy. Mam nadzieję, że w nowej szkole znajdę grono ciekawych znajomych.
Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych to natomiast numer jeden na liście Marka z Moreny.

- Mój brat chodzi do tej szkoły i zaczął zarabiać już w pierwszej klasie, więc myślę, że to dobry wybór - opowiada Marek. - Chcę się uczyć na kierunku technik architektury krajobrazu. To ciężka praca fizyczna, mam tego świadomość. No ale ja lubię wszelkie prace ogrodowe, więc powinienem dać radę.
Czytaj też: Progi punktowe w trójmiejskich liceach w rekrutacji 2020/2021

Rekrutacja do szkół średnich 2022. Jak wygląda?



Jak wygląda harmonogram rekrutacji?
  • od 24.06.2022 godz. 10 do 13.07.2022 godz. 14 - Wprowadzanie osiągnięć - Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych samodzielnie wprowadzają do systemu oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz informacje o innych osiągnięciach odnotowanych na świadectwie. Osiągnięcia uczniów gdyńskich publicznych szkół wprowadzają ich macierzyste szkoły.
  • od 24.06.2022 godz. 10 do 13.07.2022 godz. 15 - Dostarczanie dokumentów potwierdzających osiągnięcia. Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
  • od 24.06.2022 godz. 10 do 13.07.2022 godz. 15 - Możliwość zmiany decyzji dotyczącej wyboru szkół i oddziałów. W celu wprowadzenia zmian we wniosku należy udać się do szkoły pierwszego wyboru z jednym z rodziców/opiekunów prawnych lub skontaktować się ze szkołą, aby zwrócić się do komisji o anulowanie złożonego wniosku, wprowadzić do systemu nowe informacje, wydrukować i podpisać nowy wniosek oraz złożyć go wraz z wymaganymi dokumentami w nowej szkole pierwszego wyboru.
  • 21.07.2022 godz. 14 - Publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia.
  • od 22.07.2022 godz. 8 do 28.07.2022 godz. 15 - Potwierdzanie woli podjęcia nauki. Potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
  • 29.07.2022 godz. 14 - Publikacja list przyjętych.

Miejsca

Opinie (116)

  • Egzamin potrzebny ... (1)

    ...jak "piąte koło u wozu"! Kiedyś wystarczyło świadectwo, a egzamin wstępny tylko na studia. Potworzyli zbędnych instytucji pt. Komisje egzaminacyjne, a te aby udowodnić rację swego bytu, wymyślają egzaminy. Za kilka lat nie skończą dzieciaki przedszkola bez egzaminu.

    • 11 7

    • Kiedyś świadectwa były w miarę uczciwe.

      Teraz 80% absolwentow ma świadectwo z wyróżnieniem.Wszyscy praktycznie maja identyczne świadectwa i chcieliby się uczyć w tych samych 3-4 najlepszych szkołach.

      • 7 0

  • Brakuje szkół zawodowych z prawdziwego zdarzenia, które by kształciły specjalistów średniego szczebla i nadążały za rozwojem nauki, rynku pracy, technologii, etc.

    • 22 0

  • Pracuje w specjalistycznej branży mechanicznej na platformie wiertniczej

    Szczerze to żałuję, że poszedłem na studia. Część moich kolegów w robocie nawet nie napisała matury, ale zaczęli pracę od razu po szkole, mając 18 lat. Dziś jestem w tym samym wieku co oni, ale to na ich opinii najczęściej polegam i to oni przebijają mnie doświadczeniem oraz wiedzą. Już nie wspominając o mojej wypłacie, gdzie mam pensje "świeżaka", a do ich poziomu zarobkowego dojdę dopiero za kilka lat. Jestem typową ofiarą pokolenia lat 90tych gdzie rodzice od dziecka wbijali potomstwu do głowy że "bez studiów nie ma przyszłości", a dziś byle głąb ze szkoły zarządzania polem namiotowym dostaje dyplom i magistra bez ruszania się z łóżka.

    • 21 2

  • Chrzań licea topowe. Wybierz Edukację Domową. Nie wikłaj się w wyścig szczurów. (8)

    Liceów przyjaznych edukacji domowej jest kilka. Wybór będzie oznaczać jedynie konieczność zdawania matury w mieście liceum. Wszystkie licea Edukacji Domowej zaliczanie roku mają już w formie online.
    Zaliczasz swobodnie wszystkie przedmioty, a uczysz się pasji i tego co Ci potrzebne.
    W topowych nauczysz się wielu potrzebnych informacji:

    Wszyscy wiemy co to sporofit, przydawka przyimkowa, tangens, ciepło właściwe, że wydobywamy 10 mln ton rudy miedzi na Świecie, że cytoplazma dzieli się na ektoplazmę i endoplazmę, że sole można uzyskać na siedem różnych sposobów, co to ryzoidy, jak rozmnażają się okrytonasienne, że mamy dwanaście kręgów piersiowych, oraz że w czwartej ćwiartce tylko cosinus jest dodatni i że u dżdżownic proces wymiany gamet nazywany jest siodełkowaniem.
    Znamy mapę czarnoziemów w Polsce, oraz wzór na mydło, wiemy co to interferencja i hallotron.

    Oczywiście wszyscy obliczymy dzisiaj swobodnie deltę do równania kwadratowego, oraz ilości energii potrzebnej do stopienia lodu i odparowania wody, a także rozłożymy zdanie podrzędnie złożone na części mowy oraz części zdania.

    • 10 7

    • W topowych liceach jedynie kandydaci są topowi.

      Kadra pracuje że śmietanką i udaje że sukcesy to jej zasługa

      • 5 2

    • (6)

      nie zgadzam się, ważna jest więż społeczna, to , żeby mieć koleżanki kolegów, żeby potem wyjsc z nimi "na miasto" kino, sport uprawiac' siedzenie w domu powoduje depresję, stale przed komputerem, życie w 'chmurze', ani na wycieczke, ani podyskutowac , ja osobiście odradzam, to może dobre dla tych co kiedys nie chcieli sie uczyc w szkole i teraz menagerowie namawiaja lub zmuszaja ich do uzupełnienia wiedzy. Ale normalny młody człowiek musi byc w społeczeństwie. Wystarczy popatrzen na ośrodki gdzie młodzi ludzie zamykaja sie w zakonach

      • 5 2

      • Dlatego należy pomyśleć o punkcie szkolnym zrzeszającym uczniów ED.

        Pracuję z taką młodzieżą. I mają pełną socjalizację.

        • 1 1

      • (2)

        ale ty to spłycasz przyjacielu. Uznałeś że skoro ktoś nie chodzi do placówki to nie ma znajomych. Przede wszystkim masz czas na pielęgnowanie hobby, tego w czym czujesz się dobry, co ci wychodzi i co nade wszystko lubisz. Tylko wtedy możesz być w tym dobry. Tam też są ludzie i też się socjalizujesz. Pod tym względem nie ma różnicy a nawet jest lepiej. W edukacji domowej spędzasz 2 godziny dziennie a nie 6 (bo nie musisz siedzieć bezczynnie na lekcji kiedy pani uspokaja klasę lub tłumaczy komuś kto nie słuchał). Umiesz to samo. Reszta czasu dla dziecka. Tylko od ciebie zależy czy dziecko coś z tym czasem zrobi czy nie, ale przeważnie dziecko samo wykazuje chęci robienia czegoś co lubi. Po latach to coś może stać się jego zawodem. Zawodem pasjonata który to coś uwielbia i będzie w tym ekspertem.

        • 5 4

        • Zapominamy bardzo często co to samosterowność. A ona jest wartością sama w sobie. (1)

          • 2 0

          • zgadza się

            niestety w dzisiejszych czasach okazuje się że wzmożona kontrola zyskuje lepszy poklask niż oddanie części decyzyjności dziecku które potem nie umie sobie samo radzić z wyborami

            • 1 0

      • przecież więź społeczną pielęgnujesz na poziomie swoich hobby

        na które masz więcej czasu niż gdy chodzisz do podstawówki w systemie zmianowym. Inna sprawa że pielęgnujesz ją z ludźmi którzy podzielają twoją pasję. Może to być zarówno sport jak i zajęcia intelektualne, szkoła muzyczna czy trening zapaśniczy/judo 4-5 razy w tygodniu

        • 0 1

      • Mam pytanie. Z iloma znajomymi ze szkoły wciąż masz jakikolwiek kontakt w dorosłym życiu?

        • 2 0

  • Kasia z ósmej klasy - (1)

    - "To, że chcę zostać elektrykiem, nie oznacza, że chcę otaczać się ludźmi, którzy nie czytają książek, nie interesują się sztuką i z którymi nie można porozmawiać na jakieś mądre tematy. Mam nadzieję, że w nowej szkole znajdę grono ciekawych znajomych." No z takim podejściem jest skreślona wśród rówieśników, tym bardziej, że aspirując na politechnikę już traktuje ludzi z góry, jakby niewiadomo kim była. Fajnie, że dziewczę idzie na nietypowy kierunek, ale już sam jej stosunek do ludzi, budzi negatywne odczucia. Czy trzeba interesować się sztuką, czytać książki aby być inteligentnym i rozmawiać na mądre tematy?

    • 16 5

    • Tak

      Właśnie tak trzeba

      • 0 0

  • Głowa mała aby to ogarnąć

    Niektóre dzieciaki nie wiedza o co chodzi taki pęd szczurów .W temacie są bardziej rodzice niż oni.
    Większość z nich ma po 14 lat i siano w głowie sami nie wiedzą jaką szkołę wybrać .Mimo wszystko
    powodzenia choć to wielki stres dla nich i rodzicieli.

    • 37 0

  • Oryginaly

    ten etap w postaci przedłożenia orginałow swiadectwa i egzaminu powinien zostac pominiety do momentu ogloszenia osob przyjetych, Nie rozumiem takiego zamieszania

    • 8 0

  • hmmm (3)

    a ja sie pytam, gdzie dostana się w takim razie pozostałe dzieci, bo szkoła jest obowiązkowa, uczniów za duzo, jeszcze dzieci ukrainskie (tu są wliczane, czy nie? A miejsc w szko0łach za mało, stale ta sama szopka. Przeciez nie zostawi sie dzieci, które już nieźle znaja języki obce i miały ciężko w czasie pandemi, a teraz jeszcze wojna, na ulicy!!! Czy kuratorium juz iustalilo, ile miejsc będzie brakować i otworzy nowe oddziały??? Bo jakas cisza w tym temacie jest.

    • 11 6

    • Miejsc w szkołach nie brakuje.

      Wręcz przeciwnie.Jest zdecydowanie za dużo miejsc w liceach ogólnokształcących,w zdecydowanej większości z nich poziom jest bardzo niski.Są natomiast wolne miejsca w szkołach branżowych i tam powinna trafić większość absolwentów szkol podstawowych.

      • 5 4

    • kij wie, nie ma tu mechanizmu rynkowego więc tak na prawdę nie wiadomo ilu absolwentów któregokolwiek kierunku potrzeba. Wiadomo tylko że pod względem kształcenia średniego brakuje ludzi z pasją do kierunków ścisłych. Ale to wiadomo od zawsze.

      • 6 0

    • W ciemno stawiasz na problemy.

      • 0 0

  • (1)

    Czy dzieci które sie nie dostana będa umieszczane w szkołąch za granica w krajach uni? Czy przewidziano dla nich miejsca np w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Czechach?

    • 6 8

    • Nie,będą się uczyć w szkołach branżowych i to będzie dla nich bardzo dobre.

      • 4 0

  • Tylko nie vii lo. tam nie ma nauki, tylko na pokaz dla dulkiewicz jej konkursy

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane