• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komputerowa czarna magia

(boj)
15 marca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Większość Polaków potrafi włączyć komputer i używać go w prostych sprawach, ale dla wielu jakakolwiek awaria jest kosmicznym problemem. W Polsce - również w Gdyni i Sopocie - działa sieć 140 Lokalnych Akademii Informatycznych, gdzie "za drobne" lub wręcz bezpłatnie można zdobyć wszelką wiedzę informatyczną.

- Zaczynamy szkolenia informatyczne współfinansowane przez Europejski Fundusz Strukturalny - mówi Jacek Urban z Lokalnej Akademii Informatycznej w Gdyni. - To największy taki projekt w Polsce. Dzięki niemu możemy przeszkolić 17 tys. osób. W Gdyni - tysiąc.

To szkolenia od podstaw użytkowania komputera, przez podstawy wiedzy o sprzęcie i oprogramowaniu, sieci komputerowe i zarządzanie nimi, sieci bezprzewodowe, bezpieczeństwo sieciowe, po programowanie w języku jawa. Czy takie szkolenia są potrzebne? Z jednej strony w połowie polskich instytucji zaledwie 20 proc. pracowników ma dostęp do sieci. Z drugiej strony - najniższy stopień wykorzystania internetu odnotowano w służbie zdrowia, gdzie z kolei tylko 31 proc. pracowników stosuje sieć do celów innych niż... przesyłanie e-maili.

- Z mojego doświadczenia wynika, a 12 lat uczę w szkole, że włączyć komputer z reguły każdy potrafi, natomiast coś przy nim zrobić w razie awarii, coś skonfigurować czy zainstalować, to już jest problem - tłumaczy Jacek Urban. - Nawet absolwenci wyższych uczelni mają trudności z rozwiązywaniem realnych problemów, które pojawiają się w pracy. Właśnie tę lukę czyli brak specjalistów staramy się wypełnić.

W Europie do 2008 r. będzie potrzeba ponad 600 tys. specjalistów w wysokich technologiach, więc może warto się zainteresować?

- W Polsce już w przyszłym roku będzie brakowało ok. 10 tys. pracowników z zakresie technologii sieciowych, a do roku 2008 deficyt wyniesie ponad 20 proc. - dodaje Urban. - Nie ma branż, które nie miałyby potrzeb w tym zakresie.

Szkolenia są przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na etacie w małych i średnich przedsiębiorstwach (do 250 pracowników) oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, nawet jednoosobową. Zgłosić może się każdy kto spełnia te wymagania. Koszty to ok. 500 zł, z czego 80 proc. finansuje UE, pozostałe 20 proc. trzeba wpłacić, ale można odzyskać. Szczegóły na stronie www.epracownik.edu.pl

Szkolenia właśnie rozpoczynają się w Sopocie (Zespół Szkół nr 1, ul. Książąt Pomorskich 16-18, kontakt: Sławomir Kłos, tel. 058 551 14 93, mail: klos@mir.gdynia.pl) oraz w Gdyni (Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, ul. Sambora 48, kontakt: Jacek Urban, tel. 0 58 621 93 24, mail: cisco@zschie.internetdsl.pl, spotkanie informacyjne: 22 marca, godz. 11).
(boj)

Opinie (52) 9 zablokowanych

  • kurs wszechczasów

    "...280 godzin trudnego materiału...nie obejmuje tego program żadnych studiów informatycznych w Polsce ani na świecie...."

    Pewnie, na Zachodzie to na pewno nie ma takich kursów jak u pana Urbana. Microsoft czy Hewlett-Packard czy IBM-niech się schowają ze swymi centrami edukacyjnymi. Nie mają startu do pana Urbana.

    • 0 0

  • Jeżeli można podawać nazwy firm to...

    akurat w skład szkoleń LAI wchodzą kursy tworzone przez Cisco, Sun i HP....nie tworzę ich sam ;-)))

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do chorób cywilizacyjnych nie zaliczamy:

 

Najczęściej czytane