• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec gimnazjów. Nowy-stary system szkolnictwa

Katarzyna Mikołajczyk
27 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Tegoroczny egzamin gimnazjalny w Gimnazjum nr 25 w Gdańsku. Tegoroczny egzamin gimnazjalny w Gimnazjum nr 25 w Gdańsku.

Osiem klas szkoły powszechnej, cztery liceum lub pięć technikum - w takim systemie uczyć się będą dzieci, które do pierwszej klasy szkoły podstawowej pójdą 1 września 2017 r. W podsumowaniu ogólnopolskiej debaty oświatowej "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra zmiana" minister edukacji przedstawiła szczegóły planowanych reform.



Czy powrót do dawnego systemu kształcenia to dobry pomysł?

To, co wśród wielu innych zmian MEN zaplanowało dla przyszłych uczniów, to osiem lat "podstawówki", którą nazywać będziemy szkołą powszechną i cztery lata nauki w liceum ogólnokształcącym. Pięć lat uczyć się będą uczniowie, którzy wybiorą technikum, a żeby szybko zdobyć zawód, po szkole podstawowej uczeń będzie mógł wybrać dwustopniową szkołę branżową.

Cztery lata edukacji wczesnoszkolnej

Przez cztery pierwsze lata dzieci będą realizowały program edukacji wczesnoszkolnej. Trzy pierwsze klasy nie będą się zasadniczo różniły od tego, jak to wygląda obecnie. Zmianę przyniesie klasa czwarta: z dziećmi zostanie ich dotychczasowy wychowawca, ale dołączą do niego nauczyciele przedmiotów, których zadaniem będzie wprowadzenie uczniów w system nauki z podziałem na konkretne dziedziny.

Nowy wychowawca pojawi się w piątej klasie, od której zacznie się tzw. etap gimnazjalny. Wtedy także nauka zostanie rozdzielona na przedmioty. Po ósmej klasie uczniowie będą mogli wybrać, czy pójdą do liceum, technikum, czy szkoły branżowej.

Zawód po dwóch latach

Wybierając szkołę branżową, młody człowiek będzie mógł zdobyć fach już po ukończeniu I stopnia, czyli po dwóch latach nauki. Jeśli będzie chciał poszerzać swoje kwalifikacje, na kolejne dwa lata może podjęć edukację II stopnia, po której może zdać maturę zawodową: z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Docelowa struktura szkolnictwa w roku szkolnym 2022/23. To de facto powrót do szkolnictwa sprzed reformy przeprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka. Jedyną różnicą jest cztero-, a nie trzyletnie nauczanie podstawowe. Docelowa struktura szkolnictwa w roku szkolnym 2022/23. To de facto powrót do szkolnictwa sprzed reformy przeprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka. Jedyną różnicą jest cztero-, a nie trzyletnie nauczanie podstawowe.
Ci, którzy będą chcieli nadal się kształcić, mogą podjąć naukę w wyższej szkole zawodowej, którą ukończą z tytułem licencjata, ale już żeby podjąć studia magisterskie, młody człowiek będzie musiał uczyć się w liceum dla dorosłych i zdać klasyczną maturę, którą zdawać będą też licealiści oraz uczniowie technikum.

Plusy i minusy

- Nowa reforma oświatowa to kolejny eksperyment na naszych dzieciach. Zmiana jest o tyle dobra, że wracamy do 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Nauczyciele będą mogli rzetelnie przygotować swoich uczniów do matury - ocenia Angelika Losik, polonistka z Gdańska. - Z wizją 8-letniej szkoły podstawowej się zgadzam, ale nie z czterema latami edukacji wczesnoszkolnej. Jest to sztuczne wydłużanie procesu przygotowania dzieci do zmiany w ocenianiu. Uczniowie przez trzy lata są oceniani opisowo. Pozwala im to przygotować się do oceniania cyfrowego. Taka zmiana jest dla uczniów zawsze stresująca, ale nie ma potrzeby przesuwania tego procesu o rok, gdyż dzieciom będzie trudniej przyzwyczaić się do nowych oceń, nauczycieli i wychowawcy.
Struktura szkolnictwa w pierwszym roku reformy. Struktura szkolnictwa w pierwszym roku reformy.
Zmiana rodzi też wśród osób zatrudnionych w gimnazjach uzasadnione obawy o etaty. W samym Gdańsku zlikwidowanych zostanie 46 gimnazjów (10 samodzielnych i 36 w zespołach).

Proces rozłożony na kilka lat

Zmiana jest rozłożona w czasie, a cały proces przekształcania systemu ma zakończyć się w roku szkolnym 2022/2023, który będzie pierwszym rokiem prowadzonym według nowych zasad na wszystkich etapach edukacji. Początek zmian zaplanowany jest na wrzesień 2017 r. - wówczas pierwszoklasiści będą mieli przed sobą osiem lat nauki w jednej szkole, zaś dzisiejsi piątoklasiści rozpoczną naukę w klasie VII.

Jedna decyzja - rewolucyjne zmiany

Mimo "okresu karencji" zmiany wstrząsną systemem edukacji. Likwidacje etatów nie tylko nauczycielskich wydają się nieuniknione.

- Tylko ten jeden pomysł MEN oznacza dla Gdańska pożegnanie 46 dyrektorów likwidowanych gimnazjów. W placówkach zatrudnionych jest 951 pracowników administracji i obsługi, co stanowi 838 etatów. To także 3405 nauczycieli pracujących w wymiarze 1249 etatów - wylicza Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej. - To także konieczność inwestycji w nową sieć i dostosowanie infrastruktury do potrzeb starszych uczniów w szkołach podstawowych.
Do nowego trzeba się będzie przystosować, bo reforma jest już pewna. Oprócz likwidacji gimnazjów, zapowiedziano także zasadnicze zmiany programowe obejmujące naukę na wszystkich etapach kształcenia.

Zobacz pełną prezentację Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat zmian struktury szkolnictwa.

Opinie (370) ponad 10 zablokowanych

  • Porzucą dopalacze

    W Warszawie będzie jeden czerwony guzik do zwalniania z pracy każdego nauczyciela, za to w każdej szkole znajdzie się "kącik smoleński", będą "apele smoleńskie", wszyscy będą zdawać egzaminy ze znajomości "Życia i walki Lecha i Jarosława Kaczyńskich". Uczniowie porzucą dopalacze, będą zajęci studiowaniem "dzieł" ojca Rydzyka.

    • 5 6

  • Nie wszystko w PRL bylo do bani, teraz w szkolnictwie, zdrowiu, budownictwie wracają

    do rozwiązan socjalistycznych . Niedługo będą łożka w szpitalach na korytarzach, wielorazowe strzykawki, odstające kieszenie pielęgniarek,
    książeczki mieszkaniowe i fabryki domów .

    • 5 2

  • JAka zmiana , taki system nauczania byl w czasach komunistycznych.

    Nic nowego nie sa w stanie debile pisdeccy wymyslec , tylko wracaja do czasow PZPR. Kompleksy pisdzielce niech lecza w psychiatryku .

    • 8 7

  • Bez sensu (1)

    narobią tylko bajzlu i nic z tego mądrego nie wyniknie. Juz teraz mnóstwo podstawówek ledwo się mieści, a gdzie jeszcze dopakować dwa roczniki czyli np. 6-10 oddziałów??? Poza tym nie każde gimnazjum jest słabe, są też i świetne, które dużo dają dzieciakom, poszerzają ich horyzonty np Gimnazjum 11 w Gdyni.

    • 4 8

    • 11 w gdyni..????wolne żarty...

      to zwykły burdel i wylęgarnia patologii

      • 0 0

  • Ale z technikow takze chca zrezygnowac.

    • 1 3

  • Nareszcie w Polsce robi się Normalność ! (1)

    wszystkie zakodowane imbecyle z serii idiotycznego róbta co chceta w panice miotają się niczym śmieci na wietrze. Koniec z debilizmami lewackimi ! Polska Nareszcie staje się Normalna Katolicka Narodowa ! Brawo Polacy !

    • 6 10

    • Co jest normalne?

      Nienawiść do inności? Nierozumienie kompleksowości otaczającej rzeczywistości? Brak wpływu na własne decyzje? Hierarchiczność świata? Okłamywanie siebie i innych? Lęk przed upływem czasu? Chęć dominacji a nie współpracy? Wartościowanie a nie ocenianie? Duma z bycia średniakiem? Zaściankowa kłótliwość?

      To są oznaki "normalności"?

      Kiedyś ta "normalność" doprowadziła do wymazania państwa z mapy...

      • 3 4

  • Kiedyś człowiek obracał się "w swoich środowiskach"... (1)

    Inteligencja z inteligencją, chłopstwo z chłopstwem, robotnicy z robotnikami, mieszczanie z mieszczanami. Zdarzały się mezalianse, ale podział klasowy był dosyć wyraźny.
    Nasi rodzimi socjaliści na piedestał postawili sojusz robotniczo-chłopski, ale czuli, że lepiej kulturę oddać ludziom kulturalnym.

    Teraz byle X uważa się za eksperta od spraw wszelakich, a byle Y po krótkiej lekturze żarliwie wypowiada się na tematy, na które inni stracili lata analiz, aby zaledwie zrozumieć wewnętrzne i zewnętrze powiązania.

    I to jest rzeczywistość. Nie ma co się na nią obrażać, ale już kiedyś ktoś powiedział - nie cofnie się wody w Wiśle. Ministerstwo zamiast stawić czoła tej zmianie społecznej poszło na skróty i wróciło do rozwiązań z przeszłości, o których wiemy, że nie były wydolne już 20 lat temu.

    • 2 5

    • Pan hrabia to z której choinki się był urwał ?

      Tak na marginesie: byli też królowie, niewolnictwo, pańszczyzna, ksiądz-wójt-pleban.... itepeitede.

      • 0 0

  • Najpierw mi dziecko wysłali wcześniej o rok do zerówki, teraz drugi rok ją ponownie odbędzie bo już tak można - a tu jeszcze (2)

    kolejne zmany z czapki bez analiz i pomyślunku! Opanujcie się dojna zmiano i inni, to nie jest już śmieszne. Dziecko kłębkiem nerwów jest, bo za wcześnie poszło i każdy to widzi,ale kudwa mać obowiązek był. rok w plecy plus niepotrzebny stres! Kto dziecku odda ten rok i zapłaci za te nerwy????

    • 3 9

    • PO?

      • 4 1

    • trzeba było protestowac jak po robiła ten burdel

      a nie teraz szczekać jak ktoś chcę w końcu zrobić porządek

      • 2 1

  • Wychowawca z klasy I-III ma dalej prowadzić klasę IV,

    ale mają wejść przedmiotowcy. Jak w takim razie ma ówże wychowawca wyrobić pensum? Prowadzić jednocześnie klasę pierwszą ? Jestem ciekawa, jak to sobie praktycznie ministra wymyśli. Bo ja dziękuję, nie poprowadzę dwóch klas. Po pół roku zawał gwarantowany

    • 5 5

  • Edukacja

    Można w niektóre Gimnazja przekształcić w LO, w kilku utworzyć szkoły zawodowe, z paru utworzyć szkoły podstawowe i problem da się rozwiązać.
    W tej nowej reformie bez sensu jest wydłużenie edukacji z trzech lat do czterech. Jest okazja żeby nauczyciele WF prowadzili lekcje w klasach I-III a nie panie w bucikach w klasach IV jak planuje ministerstwo. Ogólnie kierunek słuszny tylko pośpiech w jego wprowadzaniu spowoduje dużo błędów , które można by uniknąć.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdańskie wody. Walka z powodziami | wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do chorób cywilizacyjnych nie zaliczamy:

 

Najczęściej czytane