• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

LXXXIV Kawiarnia naukowa BFN

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz
Hotel Rezydent*****

maj 22-24

środa - piątek

Sopot,
bilety 1390 - 2490 zł
przedsprzedaż 1190 - 2190 zł
W ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

26 lutego 2015 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (Uniwersytet Gdański)
Podzielona czy wspólna pamięć Pomorzan?

Rok 2015 - 70 lat po zakończeniu II wojny światowej - zmusza nas do podjęcia refleksji nad powojenną socjogenezą społeczności pomorskiej. Jest oczywiste, że społeczność ta tworzyła się jako specyficzny konglomerat grup o różnym stopniu zakorzenienia, o odmiennej tożsamości, doświadczeniach historycznych, stosunku do nowej rzeczywistości etc. Jednak w ciągu kilku dekad powojennych wytworzyło się nowe społeczeństwo, powiązane silnymi więziami społecznymi i spajane wspólnymi doświadczeniami zbiorowymi, w których rolę fundamentalną odgrywają choćby Grudzień'70 czy też wydarzenia lat 1980-81.

Nadal jednak musimy mówić o społeczeństwie pomorskim jako swego rodzaju hybrydzie kulturowej, a najlepszym tego dowodem jest zróżnicowanie pamięci społecznej. Pierwszym pytaniem w tym kontekście jest, czy i w jaki sposób praktyki kulturowe i społeczne współczesnych Pomorzan (indywidualne, instytucjonalne, edukacyjne) przekładają się - korespondują z pomorską kulturą pamięci. Po drugie, jakie są, gdzie i przez kogo podejmowane praktyki upamiętniania oraz jakie są ich efekty w przestrzeni (krajobrazie kulturowym). W tym kontekście ważne będzie - po trzecie - pytanie nie tylko o towarzyszącą im symbolikę, ale też o to, czy budują one poczucie wspólnoty, czy może prowadzą do sytuacji konfliktowych. A więc na ile pamięć Pomorzan buduje ich regionalną (wspólnotową) tożsamość, a na ile może być (jest) czynnikiem ją osłabiającą?

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Patroni medialni Bałtyckiego Festiwalu Nauki:
* Radio Gdańsk
* Gazeta Wyborcza Trójmiasto
* Portal Regionalny trojmiasto.pl
* Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu

Szczegóły na stronie www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/ oraz na www.facebook.com/pages/Baltycki-Festiwal-Nauki/118384254886154?sk=events

Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK (www.tv.task.gda.pl/kawiarnia).

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane