• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzież nie chce wracać do szkoły. Minister apeluje: Take it easy

Wioleta Stolarska
29 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zbadają, jak COVID-19 wpływa na mózg człowieka
Według wstępnego planu rządu starsze klasy będą musiały przejść przez dwa tygodnie nauki hybrydowej - od 15 do 29 maja. Według wstępnego planu rządu starsze klasy będą musiały przejść przez dwa tygodnie nauki hybrydowej - od 15 do 29 maja.

"Chcemy powrotu do szkół od następnego roku szkolnego!" - piszą uczniowie, którzy przekonują, że powrót na niespełna miesiąc do nauki stacjonarnej jest niepotrzebny. Pod petycją Protestu Uczniowskiego w tej sprawie zebrano ponad 400 tysięcy podpisów. Rodzice i uczniowie obawiają się, że młodzież w szkołach czeka wielkie testowanie wiedzy nabytej w trakcie zdalnej nauki. Dyrektorzy przekonują, że ważniejsze jest to, by na nowo budować relacje i społeczność szkolną. Minister edukacji apeluje: Take it easy.



Czy uczniowie starszych klas powinni wrócić do nauki stacjonarnej?

Młodzież, która najpierw zbierała podpisy m.in. w sprawie zmian na egzaminach ósmoklasisty, opublikowała petycję, w której sprzeciwia się powrotowi do szkoły.

- Sprzeciwiamy się powrotowi w tym roku szkolnym do nauki stacjonarnej i chcielibyśmy, by nasz głos, głos wszystkich uczniów, został i tym razem usłyszany. Nie mamy czasu, by znów wrócić do nauki stacjonarnej, ponieważ uczniowie chcą się skupić na nauce do egzaminu ósmoklasisty, a nie przejmować się liczbą zgonów i zachorowań w danym dniu - piszą uczniowie.
W środę rząd poinformował o luzowaniu obostrzeń w maju, które dotyczy także szkół.

Najwcześniej, bo już 4 maja, do nauki stacjonarnej wrócą dzieci z klas I-III, które już na początku roku przećwiczyły ten system. Co dalej?

Według wstępnego planu rządu starsze klasy będą musiały przejść przez dwa tygodnie nauki hybrydowej - od 15 do 29 maja. Jeśli utrzyma się niski przyrost zakażeń, to już 31 maja (według ogłoszeń 29 maja, ale to sobota) do szkół wrócą wszyscy uczniowie.

Ranking liceów i techników w Trójmieście



Boją się sprawdzianów



Uczniowie obawiają się nie tylko egzaminów, ale tego, że nauczyciele po powrocie zasypią ich testami, sprawdzianami i nadrabianiem materiału przed wystawieniem ocen. Po powrocie 31 maja zostaną bowiem jedynie niespełna cztery tygodnie do dnia rozdania świadectw.

- Uczniowie są zestresowani sprawdzaniem zeszytów, notatek lub tym, że po powrocie będą musieli od nowa pisać sprawdziany w niepokoju i stresie - pisze młodzież.
Niektórzy przekonują, że choć tęsknią za normalnością, to nagły powrót negatywnie wpłynie na psychikę ich koleżanek i kolegów.

- Widzieliśmy ostatnio w naszym mieście, co pandemia robi z psychiką młodych ludzi, nie chcę, żeby okazało się, że stracę teraz kogoś ze swoich przyjaciół - mówi Magda, licealistka z Gdańska. - Te kilka tygodni, które zostały, już nic nie zmienią w naszej nauce, może po wakacjach będzie inaczej, ale teraz to tylko niepotrzebnie wprowadzi zamęt - przekonuje.
Zdanie uczniów podziela też część nauczycieli, którzy przekonują, że społeczność szkolna potrzebuje wsparcia, ale nie takiego w formie powrotu do szkolnej ławki.

- Sam powrót w tej chwili jest technicznie bez sensu, choć ma oczywiście ogromny sens społeczny, zwłaszcza wtedy, gdyby został zrobiony z głową, a nie tylko po to, żeby odtrąbić sukces. Gdyby ministerstwo myślało, to wraz z tym powrotem na kilkanaście dni roboczych, gdyż w tym wszystkim są również egzaminy w szkole podstawowej i Boże Ciało w duchu narodowym, wyraźnie ogłosiłoby, że to nie jest powrót do typowych lekcji, a szkoły mają za zadanie zintegrować rozbitą społeczność młodych ludzi i nauczycieli, korzystając z wyjść, spotkań, rozmów, warsztatów, również związanych z realizacją podstawy programowej, ale w formie otwartej - pisze w mediach społecznościowych Paweł Łęcki, nauczyciel języka polskiego w sopockim liceum. - Młodzi ludzie są różni i część czeka na powrót z nadzieją. Są wśród nich ci, którzy utknęli w domach przemocy, są ci, którzy poczuli się najbardziej samotni na świecie i pragną w końcu jakiegoś w miarę normalnego kontaktu, są ci, którzy nie mogli się zmotywować, żeby zrobić cokolwiek. Z kolei inni boją się powrotu właśnie z powodu tych bezsensownych testów, które mogą nastąpić. Gdyby wiedzieli, że tego nie będzie, pewnie byliby bardziej entuzjastyczni. Jeszcze inni radzili sobie nawet lepiej niż w trakcie edukacji stacjonarnej, a niektórzy w końcu poczuli się bezpieczniej - przekonuje.
Czytaj też: Pandemia rujnuje zdrowie psychiczne dzieci. Gdzie szukać pomocy?

Czarnek do uczniów: "Nie należy tego stresu wyolbrzymiać. Take it easy"



W czwartek podczas konferencji prasowej minister edukacji Przemysław Czarnek przyznał, że cieszy się z powrotu do szkół. Powiedział, że skoro petycja została napisana przez uczniów, to "młodzieżowo może zaapelować do nich":

- Take it easy. Stres to coś, co towarzyszy człowiekowi w życiu. Nie należy tego stresu jednak wyolbrzymiać - powiedział.
Stwierdził, że "wszyscy mamy obowiązki i do tego szkolnego też trzeba stopniowo wrócić".

- Skupmy się na odbudowaniu relacji, więzi pomiędzy uczniami oraz pomiędzy uczniami i nauczycielami - zaapelował.
Czytaj też: Prywatne liceum alternatywą dla nastolatka?

Dyrektorzy: nadrabianie zaległości to kwestia drugoplanowa



Dyrektorzy szkół przyznają, że powrót do szkół po tak długim czasie nie będzie prosty i rozumieją obawy młodzieży. Według nich teraz należałoby się skoncentrować na tym, jak na nowo odtworzyć społeczność szkolną. Szybkie nadrabianie zaległości w materiale to kwestia drugoplanowa.

- Pojawiają się takie głosy ze społeczności szkolnej, że uczniowie boją się powrotu, ale myślę, że nie wynikają one z obawy przed sprawdzianami, tylko z tego, że długo nie widzieli się z rówieśnikami. Oczywiście tłumaczy się młodym ludziom, że to nie są najważniejsze rzeczy, ale dla nich to, jak będą postrzegani po powrocie, będzie bardzo ważne - jak wyglądają, co się w nich zmieniło. Poza tym dużą trudnością dla klas pierwszych będzie odbudowywanie relacji. Niestety oni w dużej mierze utrzymują kontakty z uczniami, których znają jeszcze ze szkół podstawowych, a relacje z pozostałymi uczniami z klasy są mocno nadszarpnięte. Jeśli chodzi o podstawę programową, to sama jako nauczyciel języka angielskiego muszę przyznać, że nie było jeszcze takiego roku, że nie mamy żadnej zaległości, wszystkie lekcje się odbyły, materiał jest realizowany i myślę, że nie będzie potrzeby jakiegoś nadmiernego sprawdzania wiedzy i testowania - mówi Dorota Suchacz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
Przyznają też, że planują organizację nauki w szkołach, pamiętając, że w czasie pandemii wszystko może się zmienić.

- Przygotowujemy się do powrotu na razie tych najmłodszych, bo oni wracają od 4 maja, a później być może starszych klas, bo tu sytuacja może się jeszcze zmienić. Rozpatrujemy różne opcje, na pewno bardzo ważna będzie decyzja, czy jako pierwsze wrócą klasy VIII - przed nimi są egzaminy i jeśli po powrocie do szkoły zdarzy się choroba, gdzie kwarantanna wyłączyłaby nam całą klasę, może to być duży problem. Oczywiście jest jeszcze możliwość zdania egzaminów w drugim terminie, ale trzeba mieć na względzie, że taka sytuacja dotknęłaby wielu uczniów, których czeka rekrutacja, i nauczycieli, którzy przecież są w komisjach - mówi Eliza Zaborowska-Kempa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni. - Oczywiście słyszymy też, że uczniowie boją się powrotu do szkoły, bo to będzie dla nich inna rzeczywistość, będziemy musieli na nowo nauczyć się siebie, tego, że w czasie lekcji nie pijemy herbaty, że nie rozmawiamy. Ufam, że damy radę, najważniejsze są relacje i zaopiekowanie się dziećmi. Wszyscy obserwujemy skutki psychologiczne tego, co zostawiła nam pandemia, dlatego liczę, że wzajemne zaufanie pozwoli nam na nowo zorganizować szkolną rzeczywistość - przekonuje.

Miejsca

  • II LO Gdańsk, Jana Pestalozziego 7/9
  • SP nr 18 Gdynia, Ignacego Krasickiego 28

Opinie (294) ponad 10 zablokowanych

  • Geniusze covidowi (4)

    Czyzby geniusze covidowi z klas pondpodstawowych majacy same 4 i 5 z klasowek identycznie napisanych slowo w slowo, kropka w kropke przez cala klase i mamusie w tyle szukajace odpowiedzi, boja sie powrotow? O jejku .. znowu srednia spadnie do standardowej trojki lub 2.. peszek

    • 69 13

    • Chyba Ty. (1)

      Może u ciebie tak to wygląda. Wyobraź sobie, że nie brakuje młodych ze świadomością tego, że uczą się dla siebie, by umieć rozwiązywać problemy, z którymi obecni dorośli sobie nie radzą.

      • 4 18

      • To są pojedyncze osoby. Ze świecą szukać.

        • 20 2

    • plujesz jadem - po co? (1)

      Nie masz dzieci to zamilcz. Nie obrażaj dzieci i młodzieży, nie masz takiego prawa. Dzieci się super i wykonały kawał dobrej roboty podczas nauki zdalnej. A matki są odpowiedzialne, wspierające, niezwykle silne i.....mądre. Tak, tak jesteś pewnie w szoku, no ale ktoś musiał Ci uświadomić jak jest.

      • 2 14

      • Chyba ty

        • 0 2

  • (1)

    Zostawiliby ich na zdalnej do końca roku, a tak otwieramy, zamykamy, otwieramy zamykamy, kwarantanna, covid, covid, kwarantanna. Opłaca się psuć statystyki przed wakacjami? I tak ostatnie dwa lata są już stracone.

    • 33 26

    • i niszczyć nam psychikę

      Mam 11 lat jestem w 6 klasie i nie chcę wracać do szkoły mimo iż mam bardzo dobre oceny. Bo tak naprawdę straciłam kolegów i koleżanki przez ten locdown (nie jestem pewna czy tak to się pisze). A na dodatek nie otrzymuję żadnego wsparcia

      • 0 0

  • (2)

    Tak się boją, nagle ich obchodzi liczba zachorowań i zgonów. A w komunikacji stada rozwydrzonych nastolatków bez masek, zwróć uwagę to w najlepszym razie cię wyśmieją.

    • 64 12

    • Moje dzieci siedzą w domu. (1)

      Chyba piszesz o swoich "rozwydrzonych nastolatkach".

      • 2 15

      • Napisał to co widzi...

        Twoje dzieci siedzą...jednak trzeba być ślepym aby nie widzieć tabunów młodzieży nawet w godzinach kiedy teoretycznie mają zajęcia...

        • 3 0

  • Powrót do szkół to chory i zbrodniczy pomysł !!!! (3)

    Sytuacja epidemiologiczna jest dramatyczna. Ludzie umierają w przepełnionych szpitalach. A ta nekrofilska mafia PiS chce podkręcić zachorowalność jeszcze bardziej! To jest kryminał do kwadratu. Piszę to jako ojciec dzieci w wieku szkolnym i osoba, której koronawirus zabił 28% krewnych.

    • 24 55

    • (1)

      Nauczyciele w większości na razie otrzymali tylko po jednej dawce szczepionki. Przed nami czwarta fala pandemii.

      • 7 3

      • nie ma opcji ze dostali jedna...czytaj ze zrozumieniem juz dawno sa po 2

        • 0 3

    • Mama

      Zgadzam się w zupełności. Nie zamierzam posyłać teraz dziecka do szkoły. Ludzie to nie tylko cyferki w statystykach zgonów. To nasze rodziny bliscy... A powrotu chcą rodzice którzy mają dość własnych dzieci w domach.

      • 0 0

  • Najlepiej niech nie robią nic (24)

    Wszyscy się teraz boją ile to zachorowań i zgonów dziennie przybywa.Jeszcze mają prawie miesiąc żeby się nastawić na chodzenie do szkoły.Najlepiej pobrać teamsa i leżeć cały dzień.
    Nauczyciele to samo zadać i w nosie wszystko.
    Po drugie nie wracają do szkoły z dnia na dzień.

    • 202 98

    • Takiś pewny przyszłości?

      • 12 9

    • To nie takie proste (9)

      Rok czasu przed ekranem, wirtualna rzeczywistość i nagle mają wrócić do "normalnego trybu zajęć" to nie lata 90, dzieciaki znają swoje prawa , mają swoje zdanie, są odważne i świadome. Nauczyciele ( niektórzy) zatrzymali się w latach 90, część z nich już zaciera ręce i i czeka na intensywne testowanie. Szczerze mówiąc, też nie chciałabym wrócić. Jeśli dyrektorzy szkół zabronią nadmiernego testowania, skoncentrują się na zdrowiu psychicznym, relacyjności i inkluzji to mamy szansę zbudować szkołę na nowo. Zdrowia życzę wszystkim.

      • 16 24

      • (2)

        Niech testują. Wyniki będą świadczyć o poziomie nauczania nauczycieli i ich zdolności do przekazywania wiedzy. Proste.

        • 14 22

        • z jednej str tak, ale też rozumiem obawę uczniów

          j.w

          • 1 1

        • Że co?!

          Wyniki będą świadczyć, ale o uczniach!!!

          • 10 0

      • (3)

        Też się obawiam testów. Ujawnią indolencję nauczycieli i ignorancję uczniów. Nauczanie zdalne to fikcja.

        • 14 6

        • a czy ktos tych nauczycieli przygotował do zdalnego nauczania? (1)

          ktoś im dał narzędzia do pracy zdalnej? Wszystko odbyło się na zasadzie idźcie do domów i uczcie, przecież macie w domu jakies tam komputery, jakiś internet.

          • 18 3

          • problem

            Problem w tym, że nauczyciele nie są w większości przygotowani do jakiegokolwiek nauczania. Metody przestarzałe, wiedza przedwojenna, jadą na schematach, nauka jest nudna. Ale na szczęście zawsze ktoś się z tego nudnego systemu wyłamie...

            • 2 1

        • Nawet najlepszy nauczyciel nie da rady nauczyć kogoś kto tego nie chce.

          • 16 0

      • no wlasnie Madziu (1)

        dzis mlodziez mysli glownie o relacyjnosci i inkluzywnosci. moze dlatego potem jak trafiaja na rynek pracy to mają dwie lewe ręce i brak pomyslu, nie mowiąc o uksztaltowanych kompetencjach do kierowania czymkolwiek

        • 6 2

        • jasnowidz 77

          Skąd wiesz o czym myśli młodzież? Pisanie z cyklu "dzisiejsza młodzież".... itp. świadczy o starości i zamkniętości umysłu osoby piszącej.

          • 1 1

    • A po co na trzy tygodnie wywalac wszystko do gory nogami? (4)

      Czerwiec to czas wystawiania ocen na które pracowało się całe półrocze czy nawet rok. Pomysł z powrotem do szkół jest pokazem chorej ambicji miernego ministra edukacji.

      • 11 4

      • A po co na 3 tyg zostawać zdalnie? (2)

        Uczniowie sobie siedzą w domkach i nic nie robią. Teraz dostali paniki że po 7 miesiącach lenistwa ktoś sprawdzi że nic nie robili. Życie wygląda tak że się ponosi konsekwencje za swoje lenistwo.

        • 22 4

        • nikt nic nie sprawdzi bo oceny bedą w praktyce wystawione.

          chodzi tylko o to, ze Pan minister powiedzał, że uruchomi szkołe w pełnym zakresie do konca semestru i choćby się waliło to ją uruchomi. Bo tak i już.

          • 5 0

        • Nie oceniaj innych po sobie

          • 3 0

      • Oceny

        Oceny trzeba wystawić do 7 czerwca

        • 0 0

    • Dwuletnie wakacje (2)

      i im sie już w d poprzewracało

      • 19 4

      • Kazik nie martw się

        dzieciaki zaraz i tak wrócą do domu, bo w maju są egzaminy ósmoklasisty w szkołach podstawowych i matury w szkołach średnich, a wtedy nie mogą odbywać się żadne zajęcia dydaktyczne w szkole, a potem.....wakacje

        • 2 0

      • Zdalnie

        Czy można pracować zdalnie? - tak (robię to naście lat), czy ludzie chodzący do pracy odnajdują się na zdalnym? - Nie - dlaczego? Bo nie mają przed kim ściemniać, że pracują, ich zadania zajmują im teraz mniej czasu i nie wiedzą co z resztą tego czasu zrobić... i tak samo myślą o nauczaniu zdalnym, potrafią jedynie ściemniać i sądzą, że jest to jedyna metoda. A słyszał ktoś np. o nauce języków on-line - to było znane z 10 lat przed pandemią... czyli można się było przygotować?

        • 0 0

    • I mają rację że nie chcą wracać raz że przez ten czas niczego się nie nauczyli i wszystko było na głowie rodziców.

      A druga sprawa to zaszczepieni nauczyciele a sam znam przypadki rozsiewania prawdziwego wirusa nie tego medialnego przez tych co dali się ponieść wszędobylskiej propagandzie i się zaszczepili.

      • 1 3

    • Niektórzy chcą wrócić

      A moje dziecko chce wrócić do szkoły. Pewnie, że obawa jest, bo już nie będzie można zajrzeć do książki na sprawdzianie albo przykleić tekst wiersza do okna i go wyrecytować do kamerki, ale chęć bezpośredniego kontaktu z ludźmi bierze górę. Myślę, że niepotrzebnie się wszyscy boją. Warto wrócić do szkoły choćby na ten miesiąc i przypomnieć sobie przed wakacjami jak to jest. Na początku czerwca oceny już raczej są z gróbsza powystawiane i ewentualnie dla tych którzy chcą się podciągnąć nauczyciele będą organizować jakieś dopytki. Nie sądzę żeby chciało im się organizować jakieś wielkie testowanie. Nauczyciele to też ludzie i też chcą pożyć a nie sprawdzać po nocach jakieś testy.

      • 0 0

    • (1)

      Tak, najlepiej niech się szwendają po galeriach i śpią do południa.

      • 0 1

      • Mmm

        Kto się szwenda, moje dziecko nie widziało kolegi prawie rok, rozmawiają tylko przez telefon i internet. Ma same kartkówki i klasówki i miliony prac domowych.

        • 1 0

    • Ambitny

      Może ty leżysz i nic nie robisz. U mojego dziecka na zdalnych trzeba pracować a po powrocie do szkoły to już im nauczyciele obiecują i straszą samymi klasówkami i kartkówkami wystarczy spojrzeć na librusa. Kalendarz już cały zapełniony tymi planowanymi a gdzie te pt. Wyjmujemy karteczki i piszemy kartkóweczka

      • 1 0

  • (3)

    Do szkoły lenie! Bo zostanie wam tylko łopata i kilof,choć może i to nie bo będzie wielka konkurencja na rynku pracy.

    • 64 23

    • (2)

      Widzę, że znasz ten rynek dobrze.

      • 8 10

      • (1)

        Niestety mylisz się bo to u mnie będą machać łopatą i ja im będę płacił jeśli wolą rzucać w szkołę kamieniami zamiast do niej uczęszczać.

        • 5 3

        • O zgrozo

          czyli nie znasz rynku ale ludzi do machania łopatą chcesz nająć? Nie wróży to sukcesu.

          • 3 4

  • Muszą odzwyczaić się i

    Przyzwyczaić się

    • 17 3

  • "Bo o to chodzi, aby język giętki..." (1)

    Nie mamy czasu, by znów wrócić do nauki stacjonarnej, ponieważ uczniowie chcą się skupić na nauce do egzaminu ósmoklasisty, a nie przejmować się liczbą zgonów i zachorowań w danym dniu - piszą uczniowie.

    Uczniowie piszą niezrozumiale.

    Pandemicznie wysłanie dzieciaków do szkół jest bez sensu.

    • 11 12

    • Zgadzam się

      Poziom językowy tej petycji to dowód na to, że uczniowie natychmiast powinni wrócić do szkół.

      • 11 3

  • Najpierw narzekaja ze sie nie widza z rowiesnikami.. (1)

    a tutaj wymysly ze po co maja wracac do szkoly. To chyba najbardziej nauczycielom zalezy zeby nie wracac do szkoly..

    • 41 18

    • To nie ma już sensu...

      I tak to nie ma już sensu...straciłam wszystkich kolegów i koleżanki nawet moją "najlepszą" przyjaciółkę...

      • 0 0

  • Czyżby wstydzili się tych wszystkich piątek i szóstek ?

    Kombinowanie i ściąganie na pewno dopracowane mają najlepiej.

    • 53 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zwierzęta, które możemy spotkać w Lasach Oliwskich, to. m.in.:

 

Najczęściej czytane