- 1 Znane osoby, które studiowały w Trójmieście (58 opinii)
- 2 Po semestrze rezygnuje nawet 1/3 studentów (137 opinii)
- 3 75 lat wyjątkowej szkoły z Gdyni (35 opinii)
- 4 Jest z Gdańska i inspiruje cały świat (20 opinii)
- 5 Zmianowość w szkołach, czyli gdy dziecko zaczyna szkołę o godz. 15 (154 opinie)
- 6 Gdańscy nauczyciele i dyrektorzy roku (54 opinie)
Ranking liceów i techników w Trójmieście
Wybór szkoły średniej coraz częściej ma ogromne znaczenie dla późniejszego kształcenia, dlatego o tym, komu powierzyć swoją przyszłość, uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych myślą dużo wcześniej. Dlatego stworzyliśmy ranking szkół średnich w Trójmieście, który może ułatwić podjęcie decyzji. Na podstawie wyników egzaminów maturalnych z 2019 i 2020 roku wyłoniliśmy te licea i technika, w których uczniowie wypadli najlepiej.
Ranking liceów i techników 2022 Trójmiasto. Najlepsze licea i technika 2022
O tym, do jakiej szkoły aplikować, ósmoklasiści myślą jednak zdecydowanie wcześniej. Wybór szkoły średniej to jedna z pierwszych dorosłych decyzji każdego młodego człowieka. Czym kierują się przy jej podejmowaniu?
Szkoła uczy, wychowuje, a w dodatku - przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy. Dlatego ważne jest to, kim chcą zostać w przyszłości uczniowie i jakie mają pasje i zainteresowania, jak lubią spędzać wolny czas i jakie są ich mocne strony, a tym samym - które przedmioty sprawiają im mniej czy więcej trudności.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto też poznać dokładnie ofertę szkół oraz to, jakie wymagania stawia zawód, do którego absolwenci podstawówki chcą się przygotować. Może się okazać, że konieczne będzie dalsze kształcenie w klasie o specjalistycznym profilu. Warto też porozmawiać z doradcą zawodowym, który podpowie, czym się kierować, by wybrać odpowiedni profil kształcenia.
Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022. Do kiedy wybór szkoły średniej?
Ranking a wybór szkoły
Czy przy wyborze szkoły warto patrzeć na rankingi? Oczywiście nie powinien być to jedyny wyznacznik, ale tego typu zestawienia biorą pod uwagę efektywność nauczania i wyniki egzaminów. Nasz ranking przygotowaliśmy w oparciu o dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące wyników z egzaminów maturalnych z dwóch ostatnich lat - 2019 i 2020. Pod uwagę wzięliśmy wyniki z przedmiotów obowiązkowych, a więc tych, z którymi zmierzyć musi się każdy uczeń. Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.
Jak w zestawieniu wypadły szkoły średnie w Trójmieście?
Na pierwszym miejscu rankingu znalazło się III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, które w ciągu dwóch lat osiągnęło najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów podstawowych na egzaminie - 87,75 proc. Zaraz za nim na drugim miejscu znalazło się VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni ze średnią - 83,87. Na trzecim miejscu uplasowało się V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku z wynikiem 83,60.
Czwarta pozycja należy do III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku (83,13 proc.). Na piątym miejscu jest Gdańskie Liceum Autonomiczne (82,53 proc.). Szósta pozycja to Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II w Gdyni (81,28 proc.). Na siódmym miejscu znalazło się II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku (81,21 proc.). Ósma pozycja to I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (80,48 proc.). Dziewiąta lokata należy do XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku (78,18 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamyka sopockie II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego (77,84 proc.).
ZOBACZ RANKING SZKÓŁ ŚREDNICH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół
Druga dziesiątka to: II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni na 11. pozycji, na miejscu 12. X Liceum Ogólnokształcące im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni, 13. pozycja należy do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku, na 14. miejscu znalazło się I Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Zasłużonych Ludzi Morza, 15. lokata to XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha.
Na 16. miejscu uplasowało się XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy w Gdańsku, 17. pozycja należy do XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, 18. miejsce to Ogólnokształcące Liceum Jezuitów z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Stanisława Kostki w Gdyni, 19. lokata to Technikum nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, a drugą dziesiątkę zamyka Sopockie Autonomiczne Liceum.
Progi punktowe
W Trójmieście to zwykle licea są najczęściej wybierane przez kandydatów. Co roku podczas rekrutacji system ustala tzw. próg punktowy. Tylko nieliczne szkoły przed ogłoszeniem list zakwalifikowanych kandydatów decydują się na podanie limitu punktowego.
Wszystkie szkoły średnie są w Trójmieście
Jak wyglądały progi punktowe w poszczególnych liceach ogólnokształcących w Trójmieście, obowiązujące podczas rekrutacji w ubiegłym roku? Ile trzeba było mieć punktów, żeby dostać się do danej klasy? Informacje na ten temat znajdziecie tutaj .
Ranking szkół podstawowych w Trójmieście
Rodzaje szkół średnich:
- Liceum ogólnokształcące - nauka trwa 4 lata. Absolwent zdobywa wykształcenie średnie (ogólne, choć z wybranych przedmiotów materiał realizowany jest w zakresie rozszerzonym), co pozwala mu ubiegać się o przyjęcie do szkół policealnych lub na studia - po zdaniu matury.
- Technikum - nauka trwa 5 lat, łączy zalety kształcenia branżowego i ogólnego. Absolwent po ukończeniu tego rodzaju szkoły może uzyskać świadectwo dojrzałości i dyplom potwierdzający kwalifikacje. Może więc iść na studia lub rozpocząć pracę zawodową.
- Szkoła branżowa I stopnia (potocznie zwana zawodówką) - nauka trwa 3 lata. Program nauczania obejmuje przedmioty zawodowe i ogólne. Większość zajęć ma charakter praktyczny, mają przygotować ucznia do wykonywania konkretnego fachu. Absolwent uzyskuje dyplom umożliwiający podjęcie pracy.

Nauka w Trójmieście. Sprawdź swoją wiedzę!
Rozpocznij quizMiejsca
Opinie wybrane
-
2021-03-22 12:23
Technikum Łączności ! (10)
Wspaniałe i świetne technikum ! Po tej szkole bez problemu poradziłem sobie z PG i nieco później już na Zachodzie z kolejną, wymarzoną Wyższą Szkołą ! Umiejętności nabyte w tej szkole (lata 60'te) do dziś przydają się w życiu !
- 51 9
-
2021-03-22 12:32
Pamiętasz warsztaty w 1 klasie? Nic z tego nie zostało,byłem ostatnio,szkoda.Po szkole nie potrafią gwoździa wbić. (5)
To już nie jest jak za naszych czasów.Dobrze,że chociaż mundury wróciły.
- 9 3
-
2021-03-22 15:02
To nieprawda (4)
Nadal jest wielu zdolnych, wspaniałych uczniów i jesli ktoś chce się nauczyć, to ma warunki, bo sprzet jest wymieniony na nowy, dyrekcja zabiega skutecznie o sponsorów. Można też się spełniać na zajęciach dodatkowych i kursach oferowanych za darmo. Najlepsi, a szczegolnie Ci uzdolnieni technicznie, nie maja żadnych problemów- albo idą na studia,
Nadal jest wielu zdolnych, wspaniałych uczniów i jesli ktoś chce się nauczyć, to ma warunki, bo sprzet jest wymieniony na nowy, dyrekcja zabiega skutecznie o sponsorów. Można też się spełniać na zajęciach dodatkowych i kursach oferowanych za darmo. Najlepsi, a szczegolnie Ci uzdolnieni technicznie, nie maja żadnych problemów- albo idą na studia, albo szybko znajdują pracę. Piszę, jak jest. Nie wszystko idealnie, ale szkoła na wysokim poziomie :)
PS. Nie robie w komisji promocji, ale nie lubię malkontentów ("za moich czasów to..."). Pozdrawiam- 3 6
-
2021-03-22 15:11
(2)
Technikum Łączności- hmmm meskie towarzystwo dookoła Jeżeli ktoś jest typem Amanta, kokieciarza i zdobywcy serc- szkoła nie dla niego, no chyba że 4 lata wstrzemięźliwości
- 6 4
-
2021-03-22 17:57
To po to się idzie do szkoły średniej?
Pewnie, dziewczyn jest mało, ale bez przesady...Idzie się zgodnie z zainteresowaniami. I szkoda, że tylko minusujecie, nie rozumiem tego hejtu. Każda szkoła ma wady, nawet najlepsze ogólniaki. A fakty sa takie, że brakuje "technicznych". I nic wiecej już nie napiszę.
- 6 0
-
2022-01-13 19:40
Bzdet
- 0 0
-
2021-03-22 15:12
Chodzi o warsztaty takie jak
stolarnia,ślusarnia,spawalnia,kuźnia,tokarnia.Nawet ,że o tym mowa nie pomyślałeś.Wszyscy niezależnie od kierunku to przechodzili w 1 klasie stąd to ,że nawet gwoździa wbić nie potrafią.
- 4 3
-
2021-03-22 14:44
(1)
No ale od lat 60-tych to technika trochę poszła do przodu, chyba że w domu cały czas centrale mechaniczne na lini telefonicznej ;-)
- 4 4
-
2021-03-22 21:03
to są uniwersalne umiejętności
i słabo się robi robota spawającego laserem, gdy nie miało się w ręku elektrody.
To tylko przykład, dotyczy to całości wiedzy inżynierskiej. Ogromną słabością naszej nauki jest oderwanie się od "podłej empirii" i brak jej utylizacji w codzienności. A dobitnie widać to po "zabawach" chińskich dzieciaków... Naszych dzieciaków nie stać na zabawyi słabo się robi robota spawającego laserem, gdy nie miało się w ręku elektrody.
To tylko przykład, dotyczy to całości wiedzy inżynierskiej. Ogromną słabością naszej nauki jest oderwanie się od "podłej empirii" i brak jej utylizacji w codzienności. A dobitnie widać to po "zabawach" chińskich dzieciaków... Naszych dzieciaków nie stać na zabawy z np. BGA.
Tysięce hintów mistrzów metalu i elektryki, jak zrobić a się nie narobić, ginie w pomroce dziejów i w mrocznej pamięci komputerów (jak mają szczęście). Przyuczeni robią ale nie wiedzą dlaczego. Bo to pytanie zostało wytępione.
Na szczęście jest You Tube i tysiące amerykańskich i niemieckich emerytów, którzy utrwalają swoją wiedzę w prezentacjach swoich dziedzin. Lub pasjonatów, którzy po raz setny odkrywają koło... ;)- 2 1
-
2021-03-23 10:13
ZSŁ kiedyś i dziś
Obecnie w ZSŁ to się nauczysz walić wiadro w łazience conajwyżej.
- 2 1
-
2021-06-08 19:32
Ale to było dawno
- 0 0
-
2021-03-22 10:44
II LO Gdynia (2)
Mimo że to liceum jest na 11 pozycji jest to na prawdę dobra szkoła, polecam jako absolwentka Dwójki !
- 24 14
-
2021-03-22 15:24
Oj no nie wiem czy taka dobra (1)
Skoro nawet ortografii za dobrze nie nauczyli droga absolwentko :)
- 15 10
-
2021-03-22 15:45
M
- 0 0
-
2021-03-26 14:08
II LO Sopot w tym roku porazka na maturach-nie polecam
nie zmieszcze sie nawet w pierwszej 20, co sie dziwic, zdalna nauka sprowadza sie do sprawdzenia obecnosci, niektorzy nauczyciele doszli do szczytu leserstwa, przed pandemia zreszta u tych samych trwal strajk wloski i sa efekty, szkoda
- 2 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.