• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najnowsze kierunki na trójmiejskich uczelniach

Marzena Klimowicz-Sikorska
5 czerwca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Na Wydziale Biologii UG będzie można studiować jeden z najnowszych kierunków na tej uczelni - biologię medyczną. Na Wydziale Biologii UG będzie można studiować jeden z najnowszych kierunków na tej uczelni - biologię medyczną.

Niektóre kierunki studiów pojawiają się już po rozpoczęciu rekrutacji. Choć zgodnie z prawem musiały być przedstawione rok temu, to, czy zostaną uruchomione ostatecznie zależy od decyzji senatu danej uczelni. Jakie kierunki pojawiły się w "ostatniej chwili" na trójmiejskich uczelniach?



Czy twoim zdaniem trójmiejskie uczelnie państwowe i niepaństwowe mają ciekawą ofertę kształcenia?

Uniwersytet Gdański ogłosił właśnie powołanie kolejnego nowego kierunku studiów - bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna (o nowościach na trójmiejskich uczelniach pisaliśmy w marcu), na który rekrutacja w tym roku akademickim już trwa.

- Kierunek ten był dostępny w ofercie już rok temu, jednak zgodnie z prawem uruchomiony mógł być dopiero w momencie zatwierdzenia go uchwałą senatu - mówi Beata Czechowska-Derkacz rzecznik UG.

Sprawdź nasz katalog wszystkich uczelni w Trójmieście.

Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna to trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia przeznaczone dla 60 studentów, które będą prowadzone na Wydziałach Chemii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki.

- To unikatowy, międzywydziałowy i interdyscyplinarny kierunek wyposażający absolwenta w szeroką wiedzę w zakresie chemii i fizyki, opartą na gruntownej znajomości matematyki oraz umiejętności pracy laboratoryjnej, a także znajomości przepisów prawa określającego stosowanie materiałów radioaktywnych i źródeł promieniowania jonizującego - dodaje rzecznik.

Jak zapowiadają władze uczelni, studia te mają przygotować kadrę dla instytucji nadzorujących działalność z wykorzystaniem materiałów jądrowych i źródeł promieniowania jonizującego, monitorujących środowisko oraz warunki pracy w działalności technicznej, przemysłowej i medycznej, a także jednostek zajmujących się ochroną radiologiczną i bezpieczeństwem jądrowym, zwłaszcza w perspektywie uruchomienia energetyki jądrowej w Polsce.

- Daje to możliwość zatrudnienia w jednostkach takich jak stacje sanitarno-epidemiologiczne, instytucje i firmy certyfikujące urządzenia stosowane m. in. w placówkach służby zdrowia, przedsiębiorstwach przemysłowych, laboratoriach diagnostycznych i kontrolnych - mówi rzecznik.

Z pozostałych nowych, choć wprowadzonych kilka miesięcy temu kierunków na UG, są: biologia medyczna, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, ichtiologia morska, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz studia w języku angielskim - European and International Business Law and EU Administration.

Gdzie można znaleźć po nich pracę? Jak zapewnia UG absolwenci biologii medycznej mogą szukać zatrudnienia w placówkach służby zdrowia, naukowo-badawczych, rehabilitacyjnych, pedagogicznych, resocjalizacyjnych, ośrodkach terapii uzależnień, w szkolnictwie, a także w sporcie, wojsku czy policji.

Z kolei gospodarka wodna i ochrona zasobów wód to zawód dla przyszłych specjalistów od przeprowadzania i interpretacji pomiarów hydrologicznych, hydrochemicznych i hydrobiologicznych w terenie i laboratorium, którzy będą zajmować się m.in.: sporządzaniem dokumentacji hydrologicznych, oceny zasobów wodnych i prognozowania zaopatrzenia w wodę.

European and International Business Law and EU Administration to studia na Wydziale Prawa i Administracji UG, które będą prowadzone w języku angielskim. Mają kształcić specjalistów swobodnie poruszających się w europejskiej i międzynarodowej przestrzeni gospodarczej. Absolwenci będą mogli starać się o pracę w administracji publicznej i instytucjach międzynarodowych, będą mogli podejmować działalność gospodarczą na skalę europejską i międzynarodową;

Natomiast ichtiologia morska to studia dla przyszłych pracowników m.in. krajowych i międzynarodowych instytucji administrujących i zarządzających zasobami morza oraz ochroną środowiska morskiego, placówek akademickich, morskich instytucji naukowych i biur konsultacyjnych.

Na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej kształcić się będą przyszli specjaliści w zakresie przekazów audiowizulanych, promocji kultury filmowej i audiowizualnej, krytycy i badacze kina oraz nowych mediów. Oprócz tego w tym roku akademickim UG włączyła studia z matematyki, fizyki i fizyki medycznej w języku angielskim.

Z nowości wprowadzonych niemal na ostatnią chwilę jest m.in. prawo w biznesie, na które już odbywa się rekrutacja w Wyższej Szkole Bankowej. - Jest to kierunek dla osób, które chcą w trzy lata zdobyć wiedzę prawniczą i biznesową - mówi Karol Łykowski rzecznik prasowy WSB. - Student ma do wyboru dwie specjalności: prawo i finanse oraz prawo i zarządzanie. Po jego ukończeniu student może kontynuować naukę na kierunku prawniczym lub ekonomicznym.

Oprócz tego uczelnia ta wprowadziła nowe specjalności jak m.in.: kryminalistyka, eko-informatyka czy pedagogika i psychologia człowieka.

Z kolei Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni wprowadziła m.in. specjalność transport metropolitalny oraz inżynierię i logistykę transportu, które można studiować w ramach kierunku: transport. Natomiast na kierunku zarządzanie uruchomiono takie specjalności jak: reklama i marketing oraz zarządzanie międzynarodowe w języku angielskim.

Natomiast od nowego roku akademickiego wyższa szkoła Ateneum wprowadza do oferty filologię II stopnia.

W ostatniej chwili do grona uczelni, które dołączyły do oferty rekrutacyjnej nowy kierunek znalazła się Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, która otrzymała kilka dni temu od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego uprawnienia do otwarcia 3-letnich studiów prawniczych.

Miejsca

Opinie (56)

  • Co to, do cholery, jest eko-informatyka? (3)

    Oszczędne generowanie kodu?

    • 26 0

    • przy zgaszonym świetle

      • 5 0

    • A kto pójdzie na biologię? Nawet do tego barokowego nowego budynku?

      trzeba wymyśleć jakieś skrzyżowanie świni z czaplą to może
      jakoś łoś się nie połapie że traci czas z leśnymi dziadkami zamiast wyjechać do UK

      • 8 2

    • Też się nad tym zastanawiam.

      w ogóle kto takie bzdury wymyśla. Informatyk to informatyk, a specjalnością może być administracja, programowanie, webdevelopment, czy nawet papierologia w informatyce dumnie zwana analizą ;) a nie jakieś takie wymysły jak eko-informatyka czy informatyka w ekonomii. A co to niby za różnica czy ja klepie kod dla szpitala czy dla giełdy? Mam wymagania, mam konsultacje z klientem i jazda.

      • 6 0

  • I to ma być odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy?

    IT IT IT IT IT - kiedy w końcu wykładowcy to zrozumieją? No tak ... ciężko się przebranżowić komuś kto ukończył studia dziesiątki lat temu ...

    • 5 6

  • Przestancie zwalac na uczelnie i studentow. Nikt nie kazał wam studiowac. kazdy ma wolna wole i wybiera co chce. Jak wam sie nie podoba to pilnujcie wlasnego nosa i swojej roboty aby ktos wam jej nie podwinal.

    • 3 5

  • Nowe kierunki a kadra stara..

    Nowe kierunki studiów.. Piękne nazwy.. A wykłady prowadzą starcy, mało ciekawie, kompletnie nienowocześnie.. Teoria książkowa, zero praktycznych zastosowań.. Wkuwanie wzorów na pamięć nie wiadomo po co i na co..?
    Masa pisania i papierów, mało praktyki i rzeczywistego oglądania danego przedmiotu w jego zastosowaniach..
    I uczymy się dużo, a na koniec i tak nam się ta wiedza mało przydaje..
    Do tego zdarzają się profesorowie i doktoranci lubiący poniżać studenta, codzienność naszych uczelni..

    A ty studencie studiuj albo nie, twój wybór..

    Ja obecnie już idę na studia aby zobaczyć podstawy i kierunki.. Nauczyć wszystkiego będę się musiał sam.. Odkąd to wiem, odnoszę sukces..

    • 12 0

  • Wykładowcy narzekają ze jest niski poziom nauczania a sami za niego odpowiadają!!

    studia powinny byc w 100% płatne wtedy skonczyła by sie sielanka bo GUANiarstwie szkoda było by kasy.Najlepiej wiedzą ci co placa za zaoczne!!

    • 6 1

  • Kolejny artykuł..

    Pani Klimowicz-Sikorskiej, bez większego pojęcia o rzeczywistości i bez większego przygotowania. O politechnice nie wspomniała nawet a tam też są nowe kierunki.

    • 7 0

  • Nie zapomnę jak jedna z prywatnych szkółek dała w swojej ofercie i reklamie kierunek: KIEROWANIE MOTYWACJĄ (2)

    to były studia podyplomowe... No sami powiedzcie czy to nie jest żenujące???

    • 9 0

    • Jeżeli prywatna to nie (1)

      gorzej jak płacą wszyscy na nielicznych co nie mają innego pomysłu na życie
      jak kurczowe trzymanie się etatu

      • 2 0

      • u nas można kurczowo trzymać się zlecenia.. i po co garba mieć od roboty skoro nic i tak nie dostaniesz

        • 2 0

  • powiem wam jedno, co obserwuję od wielu lat.
    Szkoły wyższe, niższe i takie sobie są dla tych co żyją sobie z tych szkół.
    Tutaj nie ma wyjątku czy to prywatna czy panstwowa. Nie chcę wymieniać kierunków ani nazw uczelni, ale powiem jedno ktoś powinien mieć trochę oleju w łepetynie przynajmniej jeśli chodzi o budżet panstwa. Prywaciarze czemu nie tak jak z tv prywatną.
    Nie będę się rozpisywał, ale wiadomo o co chodzi? Hmmmm...

    • 4 0

  • ah te uczelnie

    Część teorytyczna na dobrym poziomie ale praktyczna leży i kwiczy, zwłaszcza przy IT, na ostatnim semestrze powiedziałem sobie "pitolę to", nie nauczyli mnie praktycznie niczego przydatnego - podczas studiów pracowałem w firmie świadczącej outsourcing IT, to czego uczą na studiach kompletnie nie przystaje do sytuacji na rynku. Praktycznie nic z tego nie przyda się w małych i średnich firmach, które wypełniają polski rynek. Większość tego co uczą jest nastawiona na wielkie firmy itp. Teraz zamiast papierka mam 7 lat doświadczenia przy praktycznie każdym systemie MS oraz dużej części unix/linux w wersjach klienckich i serwerowych, bazach danych, wsparciu technicznym użytkowników itp, mam certyfikaty MS oraz Cisco. To wszystko zdobyte podczas pracy i mniej niż 10% tego co jest przydatne było przerabiane na studiach. Wiem że nie dostanę pracy w korporacji, bo tam wymagają świstka papieru oraz tytułu przed nazwiskiem ale mam pracę w każdej średniej/małej firmie, która normalnie przeprowadza rekrutację.

    • 7 0

  • wstyd (1)

    Szczerze wstydziłabym się studiować coś na tych wszystkich wsb swjp skfhsk slkhi wrtha i innych...

    • 5 5

    • Ja studiuowałam na UG i WSB. I zdecydowanie uważam że lepiej było na WSB. Wykładowcy przyanjmniej przychodzili na zajęcia, wymagali wiedzy. Na UG jedna z Pań która była prodziekanem powiedziała nam kiedyś że jej nie obchodzi czy będzie mówila dla jednaj czy dwudziestu osób, bo ona za to dostaje pieniądze. Na koniec postawiła wszystkim trzy i tyle... Więc zdecydowanie wole WSB.

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fale morskie powstają na Bałtyku w wyniku:

 

Najczęściej czytane