Wiadomości

stat

Nauczyciele rozpoczęli protest. 34 osoby z jednej szkoły na L4

Najnowszy artukuł na ten temat

MEN: jest dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli

Nauczyciele w całej Polsce rozpoczynają dziś protest i wielu z nich zamierza pójść na zwolnienia lekarskie. W SP 27 w Gdańsku "rozchorowało się" 34 nauczycieli.
Nauczyciele w całej Polsce rozpoczynają dziś protest i wielu z nich zamierza pójść na zwolnienia lekarskie. W SP 27 w Gdańsku "rozchorowało się" 34 nauczycieli. fot. Google Maps

Po policjantach, pracownikach sądów pora na grypę w szkołach. W poniedziałek rozpoczął się ogólnopolski protest walczących o podwyżki nauczycieli, którzy masowo chcą pójść na L4. W gdańskiej Szkole Podstawowej nr 27 rozchorowało się 34 nauczycieli. W pozostałych szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych na zwolnieniach jest niemal 400 nauczycieli.Czy taka foma protestu nauczycieli jest odpowiednia?

tak, każdy zawód ma prawo do wybrania sobie formy protestu, a może jak odwołają zajęcia, to ktoś w końcu zainteresuje się ich problemami 57%
nie, to bardzo utrudnia życie innych ludzi, którzy nie będą mieli opieki dla dzieci, jeśli zajęcia zostaną odwołane 33%
nie interesuje mnie to 10%
zakończona Łącznie głosów: 1277
Nauczyciele w całej Polsce rozpoczynają dziś protest i wielu z nich zamierza pójść na zwolnienia lekarskie. Tak jest m.in. w gdańskiej SP nr 27, gdzie z 43 nauczycieli na zwolnienie lekarskie poszło 34.

- Nauczyciele poinformowali nas o zwolnieniach, to wiąże się z ich nieobecnością raczej do końca tygodnia. Wiedzieliśmy, że taka sytuacja może nastąpić, więc już wcześniej uprzedziliśmy rodziców i frekwencja dziś w szkole nie jest tak duża jak zwykle. Będziemy łączyć zajęcia poszczególnych klas, a lekcje będą prowadzić obecni nauczyciele - mówi Adam Perzyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku.
Zapewnia jednocześnie, że planowany na wtorek egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem.

- Zamierzamy do niego przystąpić jak najbardziej. Powiadomiliśmy rodziców, że wszystko odbędzie się tak jak planowaliśmy, mamy wystarczającą liczbę nauczycieli, którzy mogą przeprowadzić ten egzamin - dodaje.
- Dzisiaj na zwolnieniach lekarskich przebywa w Gdańsku 410 nauczycieli szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, ćwierć tysiąca z nich to nauczyciele podstawówek. Tylko w SP 27 jest zauważalna tendencja wzrostowa. W reszcie placówek utrzymuje się ona na standardowym poziomie. W chwili obecnej nie ma zagrożenia przeprowadzenia próbnego egzaminu dla ósmoklasistów. Naszym koleżankom i kolegom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i pełni sił - poinformował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
Informacja ze strony internetowej SP 27 na ul. Srebrniki.
Informacja ze strony internetowej SP 27 na ul. Srebrniki.
W szkołach przedświąteczny czas jest wyjątkowy - oprócz świątecznych kiermaszów i przedstawień w wielu placówkach trwają teraz ostatnie sprawdziany przed wystawieniem ocen na półrocze.

Czytaj też: Czy nauczyciel może zrezygnować z pracy?

Pomorskie Kuratorium Oświaty informuje, że o żadnym "zorganizowanym zgodnie z prawem proteście nauczycieli" nie zostało poinformowane.

- Szkołą kieruje dyrektor, który jest jej przedstawicielem na zewnątrz, przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły, przewodniczącym rady pedagogicznej. Jednocześnie nadmieniam, że dyrektor jest zobowiązany do zapewnienia opieki nad dziećmi i młodzieżą uczącą się w szkole. Rodzic ma obowiązek posłać lub przyprowadzić dziecko/młodzież do placówki oświatowej w dniu pracy szkoły i ma prawo oczekiwać wysokojakościowego procesu dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczego. Zgodnie z Rozporządzaniem MEN w sprawie organizacji roku szkolnego zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 grudnia do 31 grudnia. W przypadku otrzymania od rodziców niepokojących informacji o nieprawidłowościach dotyczących wspomnianego obowiązku dyrektora, kurator będzie podejmował działania w ramach posiadanych kompetencji w zakresie nadzoru pedagogicznego. Warto zaznaczyć, że w razie jakichkolwiek poważnych problemów związanych z funkcjonowaniem przedszkola/szkoły/placówki oświatowej dyrektor ma obowiązek powiadomić organ prowadzący - poinformowała dr Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty.

Chcą podwyżek i odwołania minister ZalewskiejNauczyciele w swoim proteście przypominają, że już wcześniej postulowali o odwołanie Anny Zalewskiej ze stanowiska ministra edukacji. Podkreślają, że ich wynagrodzenie wynosi od 1751 zł netto (stażysta) do 2377 zł (nauczyciel dyplomowany).

Niewykluczone, że do nauczycieli szkół dołączyć mają nauczyciele przedszkolni. Ich protest będzie ogromnym problemem dla rodziców, którzy nie będą mieli z kim zostawić swoich pociech.

Czytaj też: Rynek pracy nauczycieli po reformie oświaty

Minister edukacji, uprzedzając akcję nauczycieli w specjalnym liście do nich zapowiedziała, że zmieni przepisy o ocenie pracy nauczyciela, dodatku za wyróżniającą się pracę i wzmocni finansowanie dodatkowych zajęć dla uczniów.

Opinie (539) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Grzyby jadalne to: