• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nauka zdalna do 14.02. Ważne zmiany w nowym rozporządzeniu

ws
1 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, nadal będą uczyć się w tym trybie. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, nadal będą uczyć się w tym trybie.

Nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach średnich jest przedłużona do 14.02. W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki, która wprowadza ważne zmiany zasad organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły dla uczniów, którzy nie mogą się uczyć w domu. Dyrektor ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić naukę zdalną na terenie szkoły uczniom, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Najmłodsi uczniowie nadal uczą się stacjonarnie.



Jak oceniasz decyzję o przedłużeniu nauki zdalnej dla starszych uczniów?

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia do 14 lutego wydłużone zostało zdalne nauczanie dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych. Do 14 lutego zawieszone jest też nadal stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.

Czytaj też: Wysoka frekwencja w szkołach podstawowych po powrocie

Co się zmienia?



Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, nadal będą uczyć się w tym trybie. Również w przedszkolach i placówkach wychowania przedszkolnego zajęcia, tak jak dotąd, będą odbywały się stacjonarnie.

Jednocześnie zmienione zostają przepisy dotyczące organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły.

Zgodnie z nowelą dyrektor ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić naukę zdalną na terenie szkoły uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół średnich, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Takiego obowiązku od poniedziałku dyrektor nie ma wobec innych uczniów. W noweli zapisano jednak, że w przypadku uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, którzy nie mają możliwości nauki zdalnej w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły może umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.

W nowelizacji rozporządzenia zapisano też, że dyrektor szkoły może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.

Nadal obowiązują pewne wyjątki dotyczące ograniczenia nauczania stacjonarnego, wprowadzone poprzednimi nowelami rozporządzenia.

Placówki specjalne pracują stacjonarnie



Dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, mogą sami decydować o trybie nauczania i prowadzenia zajęć.

Ograniczenie funkcjonowania nie dotyczy też szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze względu na specyfikę ich działania.

Praktyki zawodowe



Mogą też być prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

Praktyki zawodowe w zawodach morskich, ze względu na swoją specyfikę, nie podlegają ograniczeniu w zakresie dopuszczalnej liczby godzin w tygodniu.

Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe jest także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.

Czytaj też: Studniówka 2021. Maturzyści w tym roku bez balu

Szkolenia sportowe



Również szkolenie sportowe w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego może być realizowane w formie stacjonarnej, tj. w miejscu jego prowadzenia.

Dyrektorzy szkół mogą organizować uczniom klas VIII i klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach oraz udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów.

Kolejne trzy miesiące zdalnej edukacji



Ze względu na sytuację epidemiczną zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich zostały zawieszone od 26 października ub.r. W jej miejsce wprowadzono naukę zdalną. Od 9 listopada zawieszona była też nauka w klasach I-III szkół podstawowych. Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Tam zajęcia stacjonarne cały czas są prowadzone od końca maja ub.r.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był w poniedziałek gościem porannej rozmowy w RMF FM. Zapytany jaka jest perspektywa otwarcia szkół dla klas IV-VIII i liceów powiedział:

- Z mojego punktu widzenia nie wcześniej niż w marcu. Chciałbym powtórzyć badania przesiewowe, które były robione w klasach I-III wśród nauczycieli i zobaczyć, jaki będzie wynik tego badania. Ostatnim razem, jak były robione, to 2 procent nauczycieli było chorych. W drugim tygodniu lutego powtórzymy te badania - zapowiedział szef resortu zdrowia.
ws

Opinie (70) 2 zablokowane

  • powrót do szkoły (4)

    Najpóźniej do końca lutego dzieci muszą wrócić do szkół. Niech chociaż pomyślą o częściowym przywróceniu np. tydzień na tydzień. Oceny na nauczaniu zdalnym nawet nie wiadomo ile są warte a nasze dzieci młodzież żyją w jakimś dziwnym świecie, gdzie dom i komputer to całe ich życie. Nie nawiązują przyjaźni, nie nawiązują relacji. Niech ktoś wreszcie ma odwagę to skończyć. Nie będziemy się chować jak mysz do dziury drugi rok. Za chwilę takie życie młodym tak zryje banię, że już zupełnie żadnej aktywności nie będą chcieli podjąć - po co jechać tramwajem, iść przez zaspy, robić sobie kanapkę do szkoły? Mogę leżeć w pidżamie i jeść chipsy na lekcji:(

    • 21 11

    • smutne jak funkcjonują Twoje dzieci (3)

      Moje umyte, przygotowane siadają do zajęć, wszystkie notatki w zeszycie, odpowiadają na lekcji...u mnie bez komantarza. Obiad tez domowy. dalej nie skomentuje twojego wpisu bo jest żenujący.

      • 8 9

      • nie oceniaj innych chwalipięto

        • 3 2

      • Nie każdy żyje z zasiłku jak Ty i siedzi w domu. Wtedy jest czas na obiadek, ślęczenie nad dziećmi... Chyba nigdy fizycznie nie pracowałaś..

        • 3 1

      • ty jesteś żenujący

        • 1 0

  • Niech w końcu powiedzą że do czerwca nie wrócą do szkół

    • 12 6

  • Rzondam zdalnej matury.

    Szczególnie rozchodzi się mnie o matematykę.Wcześniej miałem kłopoty ,a teraz na zdalnym nie mam rzadnych problemuw.O polski zupełnie się nie boje ,bo z polskiego jestem naprawdę dobry.

    • 10 2

  • i bardzo dobrze że jest nauka zdalna

    dinozaury będą płakać że to złe, bo sami nie rozumieją jak świat dzisiaj funkcjonuje. z resztą patrząc na to kto jest na stanowisku ministra edukacji to i tak nie ma znaczenia czy jest stacjonarnie czy nie, jak oni chcą książki jakiegoś faceta w białej sukience wpajać dzieciakom, dobrze że dzisiaj młodzi ludzie mają więcej oleju w głowie i sami myślą za siebie, nie dają sobie wpajać tych śmiesznych bajeczek

    • 7 9

  • Dlaczego te sciery nie zamknęły granic w 2019 roku jak się pokazał ten świrus w Chinach? (2)

    Żeby mieć argument że jest w Polsce. W Chinach zero covida wy tępe bambusy w tych zasyfiałych maskach.

    • 6 5

    • "ściery"? Może rozwiniesz? (1)

      • 2 2

      • Użyj inteligencji, a jak nie masz to chociaż wyobraźni.

        • 1 1

  • dla odmiany liceum i 4-8 do szkol

    Niech sie pozarazaja i dadza odpoczac i wyzdrowiec tym ktorzy musieli pracowac z chorymi dzieciakami i teraz kuruja się po covidku.....

    • 0 7

  • Zaopatrzyć wszystkich w amantadynę.

    i umożliwić normalne życie.

    • 6 1

  • Zdejmijcie dzieciom te maski

    • 7 1

  • Znowu w szkołach zaczynają chorować! (1)

    Pomorze przoduje w covid ,a w Gdańsku nauczyciele i dzieci zaczynają chorować. Znowu ze szkół dzieci przyniosą covid do dziadków!!!

    • 4 8

    • Dziadki powinny siedzieć w domu.

      Odwiedziny wnuków dopiero po drugie dawcę szczepionki.No chyba,ze nie mogą wytrzymać bez wnuków.To wolny kraj.Proszę bardzo.

      • 4 0

  • Wszystko zależy od samodyscypliny

    Spoleczenstwa świadome, wykształcone, zdyscyplinowane mają mało zakażeń. Te zanarchizowane, pełne lewaków mają lockdown i godziny policyjne. .

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ryby żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane