• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy ranking szkół podstawowych 2022 w Trójmieście

Wioleta Stolarska
12 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 10:37 (19 kwietnia 2022)
W nowym rankingu trójmiejskich podstawówek wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach. W nowym rankingu trójmiejskich podstawówek wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach.

Jaką szkołę wybrać dla dziecka? Jakie są kryteria przyjęć? Wybór szkoły podstawowej, gdzie dziecko może spędzić osiem najbliższych lat swojej edukacji, jest ważny dla dzieci, a przede wszystkim dla ich rodziców. To ważna i trudna decyzja, dlatego stworzyliśmy ranking szkół podstawowych w Trójmieście, który może ułatwić jej podjęcie. Na podstawie wyników egzaminów ósmoklasisty z ostatnich dwóch lat wyłoniliśmy te podstawówki, w których uczniowie wypadli najlepiej.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Szkoły podstawowe w Trójmieście - publiczne i prywatne



Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście
Aktualizacja 19.04 godz. 10.00

Po publikacji rankingu z naszą redakcją skontaktowała się kolejna szkoła - Fregata Szkoła Podstawowa dla Chłopców, której wyniki nie zostały ujęte w oficjalnym zestawieniu szkół przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Do egzaminu przystąpiło tu dziewięcioro uczniów, co według OKE jest zbyt małą liczbą, by informować o ich wynikach. Dzięki udostępnieniu średnich wyników mogliśmy tę placówkę również umieścić w naszym rankingu.

Aktualizacja godz. 9:00

Po publikacji rankingu z naszą redakcją skontaktowały się dwie szkoły, w których w ubiegłym roku odbyły się egzaminy ósmoklasisty, jednak ich wyniki nie zostały ujęte w oficjalnym zestawieniu szkół przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. W gdyńskiej placówce - Pierwszej Społecznej Szkole Podstawowej im. Dzieci Zjednoczonej Europy egzamin odbył się bowiem w późniejszym terminie ze względu na pandemię koronawirusa i kwarantannę uczniów, z kolei w gdańskiej - Niepublicznej Polsko-Brytyjskiej Szkole Podstawowej nr 1 do egzaminu przystąpiło pięcioro uczniów, co według OKE jest zbyt małą liczbą, by informować o ich wynikach.

W sprawie pominięcia w oficjalnych danych szkoły zwróciły się o wyjaśnienie sytuacji do OKE. Dzięki udostępnieniu średnich wyników mogliśmy obie placówki umieścić w naszym rankingu.


Jaki rodzaj edukacji jest według ciebie najlepszy?

Przy rekrutacji do szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że w pierwszej kolejności do placówki przyjmowani są kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.

Jednak skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem. Na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów publiczna szkoła może przyjąć dzieci spoza obwodu, o ile dysponuje wolnymi miejscami.

Ranking 2022. Jak wypadły szkoły podstawowe w Trójmieście?



W nowym rankingu trójmiejskich podstawówek wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach udostępnione przez Okręgową Komisję egzaminacyjną w Gdańsku. Pod uwagę wzięliśmy średnie wyniki uzyskane ze sprawdzianów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.

W naszym rankingu znajdziecie dwie ważne informacje: o tym jakie wyniki szkoły uzyskały w 2021 roku, co zdecydowało o pozycji w rankingu, ale też porównanie wyników z dwóch ostatnich lat, które pokazują jak w tym czasie zmieniał się poziom w danej szkole (w tym roku w rankingu nie ujmowaliśmy placówek, w których nie było egzaminu w poprzednim czyli 2021 roku).

Przygotuj się do egzaminu ósmoklasisty. Znajdź kurs w Trójmieście


W czołówce szkoły prywatne i społeczne



Z zestawienia wynika, że w Trójmieście najlepiej wypadły prywatne szkoły podstawowe (niepubliczne, społeczne, katolickie).

Najlepszą szkołą podstawową jest Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa, która osiągnęła najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów na egzaminie - 90,67 proc. Zaraz za nią na 2. miejscu znalazła się Podstawowa Szkoła Społeczna "Niedźwiednik" w Gdańsku z taką samą średnią za 2021 rok - 90,67 proc., jednak w ujęciu średniej za dwa lata wynik jaki uzyskała to 88,08 proc.

Na 3. miejscu z tą samą średnią za 2021 rok znalazła się po aktualizacji danych przez OKE Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni (w ujęciu średniej za dwa lata wynik jaki uzyskała to 85,32 proc. dlatego jest na trzeciej pozycji). Na 4 miejscu z kolei uplasowała się Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni, uzyskując średnią 88,33 proc.

5. pozycja należy do III Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku (87,67 proc.). Na 6. miejscu jest Szkoła Podstawowa im. św. Jana De La Salle w Gdańsku (86,67 proc.). 7. pozycja to Sopocka Szkoła Autonomiczna (86,00 proc.). Na 8. miejscu znalazła się Niepubliczna Szkoła Podstawowa Lokomotywa w Sopocie (86,00 proc.). 9. pozycja to z kolei również po aktualizacji danych przez OKE nowa szkoła w zestawieniu - Niepubliczna Polsko-Brytyjska Szkoła Podstawowa nr 1 w Gdańsku (85,33 proc.). 10. miejsce zajęła Fregata Szkoła Podstawowa dla Chłopców (85,33 proc.), która również znalazła się w zestawieniu po aktualizacji danych o wynikach (wcześniej nie było jej w oficjalnym zestawieniu OKE).


Z kolei 11. miejsce toKatolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Kazimierza w Gdańsku (82,33 proc.). 12. lokata należy do placówki Nowy Świat Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gdańsku (82,00 proc.). na 13 miejscu z kolei znalazła się Szkoła Podstawowa Jezuitów z oddz. dwujęz. im. św. Stanisława Kostki w Gdyni (81,92 proc.).

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół

Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022



Ranking trójmiejskich szkół podstawowych 2022. Ranking trójmiejskich szkół podstawowych 2022.

Jak w zestawieniu wypadły szkoły publiczne?



Wśród szkół publicznych najlepszy wynik osiągnęła Gdańska Szkoła Szermierki SP nr 70 z oddziałami sportowymi - ze średnią 81,33 proc. znalazła się na 17. pozycji. Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 20 im. Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni(81,00 proc.) na 19. pozycji w zestawieniu. Za nią na 21. miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego w Gdyni (78,64 proc.). Wśród szkół publicznych kolejną, 23. lokatę zajął ZSO nr 2 Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku (76,44 proc.). 25. miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku (76,00 proc.).

Szóstą szkołą publiczną z najlepszym wynikiem jest Szkoła Podstawowa nr 77 w Gdańsku (75,33 proc.), która znalazła się na 27. miejscu. Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 44 im. Adama Mickiewicza w Gdańsku (75,14 proc.) z 28. pozycją w zestawieniu. Tuż za nią na 29. miejscu zestawienia znalazła się SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie (75,07 proc.). Na 30. lokacie uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 17 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Gdańsku (74,56 proc.). A pierwszą dziesiątkę wśród szkół publicznych zamyka Szkoła Podstawowa nr 67 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (74,00 proc.) na 31. miejscu zestawienia.

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDAŃSKU

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDYNI

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SOPOCIE

Ranking trójmiejskich publicznych szkół podstawowych 2022. Ranking trójmiejskich publicznych szkół podstawowych 2022.
Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej nie we wszystkich szkołach podstawowych przeprowadzono egzamin w ciągu ostatnich trzech lat, dlatego przy niektórych placówkach dane są tylko z dwóch lat.


Wybór szkoły podstawowej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie



Nasz ranking podpowiada, jak szkoły w Trójmieście, zarówno publiczne, jak i prywatne wypadają pod względem przygotowania do egzaminów kończących szkołę podstawową, na co składa się aż osiem lat edukacji. To jednak nie jedyne kryterium brane pod uwagę przez rodziców przy wyborze szkoły dla dziecka.

Na co zwracać uwagę? Z pewnością ważne są zajęcia dodatkowe, które oferuje placówka, bo przecież rodzicom zależy na tym, żeby szkoła gwarantowała opiekę i rozwój, a nie była tylko przechowalnią dla dziecka. To również lokalizacja czy dobre opinie innych rodziców. Dla niektórych ważna jest też liczba osób w klasie, np. maksymalnie 20 uczniów, dłuższe godziny otwarcia czy dostępność indywidualnych szkolnych szafek czy brak zmianowości, z którą zmaga się coraz więcej szkół. Wiele osób ceni sobie też zaangażowanie grona pedagogicznego w pracę i dobry kontakt z nauczycielem.

Dni wolne od szkoły i wakacje w roku szkolnym 2021/22



Egzamin ósmoklasisty 2022



Egzamin ósmoklasisty 2022 zaplanowano na drugą połowę maja. Uczniowie przystąpią do testów z trzech przedmiotów obowiązkowych - języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2022 - daty i harmonogram egzaminów

W szkołach dla dzieci i młodzieży, a także w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym, testy odbywają się od 24 do 26 maja 2022 roku.

Egzamin ósmoklasisty ma charakter obowiązkowy - każdy uczeń VIII klasy musi wziąć udział w testach, żeby ukończyć szkołę podstawową. W odróżnieniu od matury 2022 egzaminy nie mają określonego progu zdawalności - minimalnego wyniku, który uczeń musi uzyskać. Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Miejsca

Opinie (149) 1 zablokowana

  • W najlepszych pracuję się z uczniem (1)

    To pokazuje EWD, a nie wyniki egzaminów. Wyniki egzaminów to efekt samodzielnej pracy zdolnego ucznia albo wynik pracy korepetytora.

    • 8 1

    • Raczej to drugie. W prywatnych szkołach nikt nie pracuje z uczniem. Co najwyżej wchodzi mu się na ambit i porównuje z innymi. Korepetycje to w tych szkołach normalka.

      • 2 4

  • Brakuje szkoły Vizja na Morenie (2)

    • 0 5

    • Hahahaha...

      • 2 0

    • Może

      dotychczas nie udało się nikomu dotrwać do egzaminu 8klasisty ?

      • 7 0

  • szkoła nie zrobi nic za nas (1)

    jeżeli ktoś chce się uczyć i rozumie, że edukacja to jego osobista sprawa, o która powinien dbać to wybór placówki nie ma takiego znaczenia. Ciekawe ilu rodziców tłumaczy swoim dzieciom, że same są odpowiedzialne za swoją edukacje. Wielu dorosłych tego nie wie.

    • 17 0

    • Opinia zasługuje na wyróżnienie. Wszystko zależy od pracy wlasnej ucznia i zaangażowania rodziców. Szkola jedynie ma prezentowac material, a zadaniem ucznia jest go przyswoić.

      • 2 0

  • Amerykańska szkoła... (4)

    Amerykańska szkoła w Gdyni może i dobra, ale zapraszam do obserwacji rodziców przywożących swoje dzieci swoimi drogimi samochodami pod same wejście do niej. Aroganckie, codzienne łamanie przepisów i zero kutury. Utrapienie dla mieszkańców. Jakby dzieci nie mogły przejść się kawałek dalej od szkoły... Jakie będą te super wykształcone dzieci w przyszłości jako ludzie ucząc się takich zachowań?

    • 39 3

    • A ty codziennie siedzisz w oknie i obserwujesz zamiast w tym czasie pracować... (1)

      • 3 11

      • Nie

        Nie, codziennie próbuję przejechać tamtędy i trafiam wtedy na na Ciebie....

        • 18 0

    • Przynajmniej wiadomo,

      skąd są buce na drogach...

      • 7 0

    • No właśnie takie , będą wozić eleganckimi samochodami swoje dzieci do najlepszych szkół, bo każdy rodzic powinien wiedzieć i przekazywać swojemu dziecku jak ważne jest dobre wykształcenie. Oczywiscie za parkowanie w miejscach nieoznaczonych mandaty!!!

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Mam dwoje dzieci (2)

    Jedno chodzi do siódmej klasy, do Szkoły Szermierki (tej najlepszej wśród publicznych), a drugie do szóstej klasy w Hetmance (dziewiąta publiczna w tym dziwnym rankingu). Widzę różnice ogromne w organizacji pracy placówek, ale nie dotyczą one poziomu nauczania i przygotowania merytorycznego kadry pedagogicznej. W obu jest podobnie - cześć nauczycieli jest fajna, część to przysłowiowi d**ile (nie urażając ludzi dotkniętych tym schorzeniem), którzy nie powinni wykonywać tego zawodu. Pedagodzy szkolni bardzo różni (tu na plus wychodzi Hetmanka). Dyrektorzy też (tu na plus Szkoła Szermierki)-zwłaszcza, jeśli chodziło o funkcjonowanie placówek w czasie 2 lat pandemii. Dzieci (rozrabiaki i kujony) takie same w obu szkołach. Ale różnica znacząca odbywa się na poziomie zajęć dodatkowych. Szkoła Szermierki to szkoła sportowa (nasze dziecko ma 14h w-fu oraz 6 h treningów popołudniowych tygodniowo). Sport wymagający, dla inteligentnych i rodziców zasobnych, bo trenowanie wiąże się z określoną, wysoką comiesięczną kwotą pieniędzy. To klasy sportowe w tej szkole ciągną rankingi. Ponadto Szkoła Szermierki ma swój rejon, ale do klas sportowych to nie obowiązuje - dzieciaki są dowożone z różnych miejsc i niestety kapitał społeczny rodziców jest tu bardzo istotny, o ile nie kluczowy w osiągnięciu sukcesu jako szkoły publicznej. Reszta spraw szkolnych na podobnym, absurdalnym poziomie, jak w każdej innej publicznej podstawówce.

    • 30 3

    • Częściowo racja, ale...

      Jednak podobny mechanizm powinien wystąpić w innych szkołach sportowych, a nie ma innej w czołówce. Sport może też być obciążeniem.
      Nauczyciele są różni w każdej szkole. Może w jednej szkole uczeń na większość sensowych nauczycieli, a rodzeństwo w innej szkole na w większości nietrafionych. Dowód anegdotyczny.
      Ważnym czynnikiem jest wielkość szkoły i oczywiście sensowni ludzie (zarówno nauczyciele, dyrekcja, jak i rodzice...)

      • 1 0

    • Też zorientowany

      Szkoła z szermierką jak każda inna niczym się nie wyróżnia oprócz zajęć sportowych typowo dla zainteresowanych

      • 3 1

  • Czy wiecie może dlaczego dyrektorzy szkół publicznych z samego końca listy dostają nagrody prezydenta Gdańska?

    Oczywiście nie tylko dyrektorzy ani nawet nie tylko nauczyciele decydują o poziomie nauczania, ale to dość ciekawe, czy urzędnicy przyznający nagrody finansowe dyrekcji czytają te zestawienia.

    • 2 2

  • Porównywanie szkół publicznych z niepublicznymi

    nie ma sensu!

    • 23 1

  • parę lat temu sądziłem, że w dalszym ciągu można pójśc drogą na skróty tak jak ja kilkadziesiąt lat temu

    tzn. średnią ocen traktować po macoszemu,a tylko spiąć się odpowiednio przed ważnymi egzaminami i wyszarpać dobrą pozycję edukacyjną. Tym sposobem zawędrowałem aż na medycynę, na której orłem nie byłem w dalszym ciągu, ale w odpowiednim momencie wyspecjalizowałem się w bardzo wąskiej i popytnej specjalizacji. W zasadzie pozycją stoję obecnie wyżej niż tzw. " kujoni" z moich klas, ale...po pierwsze to były głównie dziewczyny, a z kobietami jest tak, że jak odezwie się zew natury i idą instynktem macierzyńskim, to z resztą odpuszczają, po drugie tamtejszy system pozwalał na to, żeby odpalić bardzo dobry wynik jeśli ktoś się dobrze spiął. Obecnie z tego co obserwuję u moich dzieci wyścig szczurów zaczyna się już w najlepsze od klas 1-3 i niestety nie tylko średnie mają duże znaczenie, ale też udział w olimpiadach i ogrom korepetycji żeby wyprzedzić szczura biegnącego tuż obok. Tak wygląda współczesny świat. Ci co tu piszą, że liczy się praktyka i tym podobne, chyba nie widzą co piszą. Z kombinatorstwa życiowego czy youtuberstwa może paru wyżyje, a pozostali będą musieli się zadowolić pracą niskiego szczebla w korpo

    • 13 2

  • Szkoły Fregaty (2)

    Czy obie Fregaty zostały pominięte na swoje własne życzenie czy z innych powodów?

    • 5 0

    • Są nie po obecnie promowanej linii. Uczą człowieka a nie robota.

      • 1 5

    • Może

      zeszły do podziemia ?

      • 1 2

  • nr 20 na witominie szkoła !

    kto to napisał , nie ma takiej szkoły nie ma pod takim adresem , wszytko pomylone .

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Współpraca glona i grzyba w poroście to przykład:

 

Najczęściej czytane