• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Politechnika zbuduje elektrownię we Wrzeszczu?

mb
12 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Startuje budowa Centrum Ekoinnowacji PG
Wstępna koncepcja laboratorium. Wstępna koncepcja laboratorium.

Politechnika Gdańska startuje w konkursie na dofinansowanie projektu budowy nowoczesnego laboratorium i elektrowni. Jeśli się powiedzie, nowoczesny obiekt stanie we Wrzeszczu.


Tak projekt wkomponuje się w przestrzeń między wydziałami Politechniki Gdańskiej. Tak projekt wkomponuje się w przestrzeń między wydziałami Politechniki Gdańskiej.

Za pierwszym razem się jednak nie udało. Projekt, choć najwyżej oceniony w województwie, w 2008 roku przegrał z kilkoma innymi, zgłoszonymi w pozostałych województwach i pieniądze przeszły koło nosa. Tym razem, do drugiego podejścia naukowcy zgłosili poprawioną wersję LINTE^2. Pod tą nazwą kryje się skrót: Laboratorium INnowacyjnych TEchnologii elektroenergetycznych i INTEgracji Odnawialnych Źródeł Energii. Wyniki konkursu powinny być znane jeszcze jesienią br.

- Mam nadzieję, że tym razem znajdziemy się wśród zwycięzców - mówi "Gazecie Wyborczej"Janusz Nieznański, kierownik Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych, jeden z autorów pomysłu.

Projekt podzielony jest na kilka części. Jeśli tym razem uda się pozyskać dofinansowanie to do 2012 r. powstanie dwukondygnacyjne laboratorium o pow. 2 tys. m kw. Jego koszt szacowany jest na ok. 43 mln. zł. Obiekt stanie na należącej do PG działce między ul. Sobieskiego, a planowaną w przyszłości ul. Nową Politechniczną.

Budowę laboratorium urealnia fakt, że nowe miejsce dla naukowców byłoby niezwykle pomocne ze względu na powrót do planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jak mówi dr hab. inż. Dariusz Karkosiński z Katedry Inżynierii Elektrycznej Transportu, obiekt posłuży jako miejsce testów wielu rozwiązań na potrzeby elektrowni jądrowej.

Natomiast Góra Szubieniczna wznosząca się nad skrzyżowaniem ul. Sobieskiego i Traugutta miałaby zostać zagospodarowana pod elektrownie wiatrowe. Znajdujący się tam przedwojenny, podziemny zbiornik idealnie nadaje się natomiast na część elektrowni szczytowo-pompowej.

Kłopot w tym, że Góra jest terenem należącym do miasta, a nie Politechniki. Taki układ powodował dotychczas, że przedstawiciele uczelni mieli związane ręce w kwestii zagospodarowania tego miejsca. Na szczęście miasto jest przychylne ich wizji. Biuro Rozwoju Gdańska zapewnia, że ten obszar przewidziany jest jako teren rozwojowy dla Politechniki Gdańskiej.
mb

Opinie (109) 5 zablokowanych

  • Góra Szubieniczna we Wrzeszczu

    Proponuje wykorzystać to miejsce zgodnie z przeznaczeniem i powiesić tam władze naszego miasta i polski rząd za ten burdel jaki panuje

    • 3 3

  • PG- LPG he he!!

    .

    • 0 5

  • Elektrownia we Wrzeszczu. (6)

    Ile ludzi tyle opinii i to idących w różnym kierunku. Laboratorium żeby studenci mogli uczyć sie nowoczesnych technologi plynacych ze światowych rozwiązań -i ich stosowania w praktyce, jest bardzo pożądane. Ale czy w tym miejscu elektrownia czynna - produkująca prąd, może być dyskusyjne tym bardziej, że to jest teren po byłym chyba już cmentartzu, czy aby do końca zbadanym, że nie ma tam szczątkow ludzkich. Chyba Rada MIasta uchwalała na ten teren Plan zagospodarowania przestrzennego i powinna w części opisowej zastrzec wszystkie uwarunkowania. Jeśli Plan nie zawiera zastrzeźeń tego typu, o których piszą niektórzy internauci, to trudno bedzie cokolwiek wyegzekwować. Jeszcze musi być wydane pozwolenie na budowę i mieszkańcy jak i specjaliści z dziedziny oddzialywania inwestycji - na czlowieka powinni mieć rękę na pulsie. Wiatrak w środku miasta, to nowość na skalę europejską. Odnawialna energia jest jak najbardziej pożądana, lecz trzeba brać pod uwagę oddziaływanie jej urządzeń na człowieka, bo przecież nie mozna "z deszczu pod rynnę", nie można pogarszać dobrostanu człowieka, w tym jego ewentualnej zachorowalności, kosztem tzw. postepu cywilizacyjnego. Jeden z internautów proponuje wprowadzenie biomasy do tego przedsięwzięcia; jest to już nie zupełnie na czasie pomysł. Prof. Buzek z okazji pobytu w Gdańsku w tym roku powiedzial między innymi, że biomasa powoduje wieksze zanieczyszczenie niż węgiel, jeśli jest spalana w wysokich temperaturach. Będziemy się wycofywać. Czysta napewno jest energia słoneczna. Myślę, że Politechnika o tych wszystkich ewentualnych zagrożeniach pomyśli i rozwiązania będą nie szkodzące czlowiekowi, bo jakby inaczej mogła nauczać wszystkich prawideł obecnej i przyszłej gospodarki młode pokolenie, gdyby sama jako uczelnia nie świeciła przykladem. Straciła by autorytet. Duzą rolę do odegrania mają organizacje ekologiczne i pro zdrowotne. Mam nadzieje, że w zakresie oddziaływania na środowisko tej inwestycji postawi uwarunkowania Unia Europejska, która jak wiadomo dała zalecenia, ze konsultacje z mieszkancami takiej i podobnych w charakterze inwestycji - rząd i inne władze maja prowadzic przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego, nie zaś wtedy dopiero, gdy inwestycja powstaje i są protesty. Ufam, że Politechnika sprosta tym wymaganiom. Bo - a nuż internauci piszący negatywne komentarze - mają rację?

    • 2 8

    • wytwarzanie energii cieplnej przy pomocy biomasy jest tańsze o 200% - 300% (2)

      Obecnie w Polsce mnóstwo biomasy marnuje się z czego gnije bądź jest spalane jak trawy, liście, gałęzie,itd. Paliwo to może być stosowane w systemach grzewczych, ale również po zamontowaniu turbiny i instalacji towarzyszącej można produkować prąd elektryczny.
      Należy zaznaczyć, że to ma być LABORATORIUM dla studentów, gdzie muszą zdobywać praktyki z zakresu eksploatacji oraz wspomagania komputerowego i wspomagania (projektowania) przyszłych prac inżynierskich ale tego pewnie humanistka nie rozumie.

      • 2 1

      • Elektrownia we Wrzeszczu - dla bezstronnego. (1)

        Panie bezstronny - ja nie piszę o cenie spalania biomasy, lecz przytoczyłam opinię Prof. Buzka - który jest specjalistą w zakresie energetyki i do tego, gdy się wypowiadal byl Eurodeputowanym, zajmujacym się wspomnianym zagadnieniem na arenie europarlamentu. Pewnie Pan nie doczytał - że to nie moje stwierdzenie. Myślę, że popiera Pan dzialania UE w zakresie ochrony środowiska, w tym ochrony człowieka żyjącego w tym środowisku, być może Pan zajmuje się tylko INŻYNIERIĄ OCHRONY ŚRODOWISKA, nie uwzgledniając humanistycznej strony, czyli styku człowiek - środowisko; jak piszą specjaliści zagadnień "Środowisko, a zdrowie" i " Zdrowie środowiskowe.", które to dziedziny zaledwie raczkują w Polsce, a które w krajach UE są w coraz wiekszym zainteresowaniu, że choroby odśrodowiskowe pojawiają sie coraz częściej i od jakości środowiska zależy dobrostan człowieka, jak określa ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA. Mam uprzejmą prośbę do Pana podpisujacego sie pseudonimem "bezstronny", żeby Pan był uprzejmy się podpisać pelnymi danymi osobowymi, tak jak ja to robię, jesli Pan zarzuca publicznie "że tego nie rozumiem." Wiem, że trendy światowe są takie, że nie może ciągle być coś za coś i że to człowiek jest zawsze "za coś." Dziś na świecie już nie tylko cena przedsiewzięcia technicznego jest decydująca, lecz jego skutki, w szczególności oddzialywania na zdrowie człowieka. Bo nic nie jest tak drogie jak zdrowie i nie ma nic cenniejszego od życia. Ja pochwalam podjecie dzialań przez Politechnikę i pokladam nadzieję w madrość naukowców, że oprócz inżynierii ochrony środowiska, pochylą sie nad ochroną człowieka.

        • 2 3

        • Przez takie osoby jak Pani Polski inżynier odbiega swoją wiedzą od tych na zachodzie

          a żeby być "na bieżąco" z wiedzą i praktyką musi wyjeżdżać za granice. Zamiast dogłębnej wiedzy i praktyki pełno oszołomstwa, cudów, i innych irracjonalnych działań.

          Pytam się Pani, jak on się ma tego nauczyć?

          Gdy tymczasem już szczególnie w sektorze przemysłowych technologii energetycznych i ochronie środowiska, ze specjalizacją w technologiach odzysku energii ze spalin tak, by odzysk energii i oczyszczanie spalin dokonywały się jednocześnie w tym samym systemie.

          Dzięki sukcesowi odniesionemu na rynku skraplania spalin i ich filtrowania inne uczelnie i firmy zdobywają patenty rozrosła się i znacznie zwiększyła w tym zakresie wiedzę i praktykę, co przekłada się na dochody. Uniwersytety Techniczne(PG) i Instytuty są zaszczycani różnymi nagrodami i dumni z otrzymanych nagrod, które podczas szkoleń studentów, doktorantów w swoich laboratoriach zostają wykorzystane do dalszej, jeszcze bardziej zaawansowanej pracy na rzecz ochrony środowiska.
          Aż szkoda pisać i przywoływać tu racjonalne przesłanki, bo na Pani miejscu najlepiej gdyby na tej górze postawili jeszcze jeden pewnie krzyż, bo i cmentarz blisko a Gdańsk to miasto krzyży.
          Niczym Pani od Adamowicza się nie różni.

          • 2 1

    • Moim zdaniem raczej nie należy obawiać się tej inwestycji. A już na pewno nie na podstawie komentarzy przypadkowych internautów.

      Prawdą jest, że elektrownie wiatrowe mają niekorzystny wpływ na otoczenie i nie powinno się ich stawiać w bezpośrednim sąsiedztwie osad ludzkich. Mimo to Góra Szubienicza wydaje się być dobrym miejscem na postawienie kilku dydaktycznych „wiatraków”. To przecież nie wielka ferma wiatrowa. Przy okazji oddadzą do systemu nieco energii elektrycznej choć będą to raczej symboliczne wielkości.

      Proponuje zobaczyć jak w rzeczywistości wygląda to miejsce. Jeżeli nie osobiście to choćby na zdjęciach satelitarnych czy lotniczych które są dostępne w internecie. W pobliżu nie ma zbyt wielu domów a te najbliższe znajdują się za zarośniętymi zboczami tego wzgórza. Raczej nie powinien do nich docierać hałas czy inne skutki działania wiatraków takie jak np. cienie. Wiem, że naukowcy z wydziału EiA znają zagrożenia związane z budową elektrowni wiatrowych i ufam, że uwzględnili je w swoim projekcie tak by nie szkodził on otoczeniu.

      Nie należy się obawiać też zbytnio o cmentarz i szczątki pochowanych tam ludzi. Zajmował on niewielką cześć wzgórza. A dokładniej wąski pas miedzy prowadzącą do dzisiaj szczytem drogą a dolina w której znajduje się stadion piłkarski. Chowano tam głównie prochy z pobliskiego krematorium. Obecnie jest zaniedbany i doskonale „przebadany” przez hieny cmentarne. Nawet jeżeli inwestycja obejmowała by cześć jego terenu to czy przed budowa nie musiały by zostać przeprowadzone jakieś badania archeologiczne i w razie potrzeby ekshumacje?

      A tak swoją drogą to wcale nie był cmentarz żydowski. Taki znajdował się na Królewskim Wzgórzu czyli po drugiej stronie ul. Sobieskiego.

      Reasumując. Dyskusja w takich sprawach jest potrzebna ale dla własnego dobra lepiej zostawmy ją fachowcom. Oni zapewne zdecydowanie lepiej się na tym znają niż większość komentatorów tego artykułu.

      • 3 0

    • najlepiej to wytłuc malkontentów

      szczególnie takich, co nie umieją czytać ze zrozumieniem, a chcą się popisywać pseudowiedzą.
      P.S. Może sami powymierają?

      • 0 0

    • niepotrzebnie Pani mąci

      p. Gosz. Tę pseudomądrości to trochę duży bełkot.

      • 2 0

  • Adamowicz

    postawi na Górze Szubienicznej trzy krzyże i na tym się skończy

    • 3 4

  • Góra Szubieniczna

    Ta nazwa by pasowała na elektrownię atomową w środku miasta.

    • 2 3

  • Parking ?

    Kiedy politechnika zainwestuje w budowę jakiegokolwiek parkingu ?
    To co sie dzieje na okolicznych ulciach to poprostu samochodowe chamstwo i skandal.

    • 4 4

  • AAaa

    Niemoge się doczekać realizacji pomysłu wkońcu jakiś ambitny projekt :)

    • 1 2

  • Te wiatraki to chyba żeby ogrzać ten całkowicie przeszkolny budynek

    na którego pójdzie połowa energii z tej elektrowni :P

    • 2 4

  • a może by tak najpierw zbudować parking (1)

    CZas by było zbudować parking dla politechniki bo mieszkańcy pobliskich uliczek tj.Własna strzecha ,Olszewskiego,Wróblewskiego,Politechniczna mają już dość parkujących tu oszczędnych studentów którym szkoda kasy na kartę wjazdu na teren Politechniki.

    • 5 7

    • http://www.samstud.pg.gda.pl/

      NIE MA JESZCZE WJAZDOWEK CZYTAJ IGNORANCIE - a pozatym PG przyznaje TYLKO ~200, zamyka parking pod Eti na min 50 aut co nie pomaga

      • 2 0

  • Przenieść Politechnike za Żukowo. Tam jest mnóstwo terenów gdzie można się rozwijać. (1)

    I nie ma kłopotu z parkingiem.

    • 1 8

    • Jeśli Pani uruchomi bezpośredni pociąg to nie ma sprawy ... tylko taki bezpośredni proszę a i bym zapomniał proszę również o do finansowanie dojazdów z Gdańska ...

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Głowica w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to:

 

Najczęściej czytane