• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkoły średniej 2024/25. Ile punktów do zdobycia mają ósmoklasiści?

Wioleta Stolarska
10 kwietnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (34)
Ile punktów może zdobyć uczeń podczas rekrutacji do szkoły średniej? Ile punktów może zdobyć uczeń podczas rekrutacji do szkoły średniej?

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2024/2025 rusza już 15.05. Uczniowie ósmych klas na złożenie podania o przyjęcie do szkoły średniej w Trójmieście będą mieli czas do 14 czerwca, a więc jeszcze przed ogłoszeniem wyników egzaminów ósmoklasisty. Warto więc wcześniej sprawdzić, ile punktów musi zdobyć uczeń, by dostać się do wybranej klasy i szkoły. Ile punktów w sumie mogą zdobyć ósmoklasiści? Jakie osiągnięcia są liczone przy rekrutacji do szkoły średniej? Jakie są progi punktowe w liceach i technikach?




Rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25. Jak zapisać się i wybrać klasę? Rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25. Jak zapisać się i wybrać klasę?

Ile punktów może zdobyć uczeń podczas rekrutacji do szkoły średniej?



Zamierzasz aplikować do:

200 punktów - tyle może uzyskać maksymalnie absolwent szkoły podstawowej w postępowaniu rekrutacyjnym. Za co można dostać punkty w rekrutacji?
  • 100 punktów - za wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz
  • 100 punktów - za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Jak przelicza się punkty z egzaminu ósmoklasisty 2024?



Wyniki egzaminów podawane są w procentach. Jak przeliczyć je na punkty?
  • wynik z języka polskiego i matematyki - mnoży się przez 0,35: 100% x 0,35 = 35 punktów,
  • wynik z języka obcego nowożytnego - mnoży się przez 0,3: : 100% x 0,30 = 30 punktów.

Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl

Ile punktów można dostać za świadectwo ukończenia ósmej klasy?



Kolejne 100 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

W zależności od wybranej szkoły i klasy pod uwagę w rekrutacji brane są oceny uzyskane z poszczególnych przedmiotów, które przelicza się na punkty. Za oceny wyrażone w stopniu:
  • celującym - przyznaje się po 18 punktów;
  • bardzo dobrym - przyznaje się po 17 punktów;
  • dobrym - przyznaje się po 14 punktów;
  • dostatecznym - przyznaje się po 8 punktów;
  • dopuszczającym - przyznaje się po 2 punkty.

W ten sposób uczeń może za oceny z czterech branych pod uwagę przedmiotów uzyskać maksymalnie 72 punkty.


Z kolei za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem (z "czerwonym paskiem") przyznaje się 7 punktów.

Jak informuje kuratorium oświaty, w przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty, przy czym za uzyskanie z:
Języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:
  • celującym - przyznaje się po 35 punktów,
  • bardzo dobrym - przyznaje się po 30 punktów,
  • dobrym - przyznaje się po 25 punktów,
  • dostatecznym - przyznaje się po 15 punktów,
  • dopuszczającym - przyznaje się po 10 punktów.

Wybranego języka nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:
  • celującym - przyznaje się po 30 punktów,
  • bardzo dobrym - przyznaje się po 25 punktów,
  • dobrym - przyznaje się po 20 punktów,
  • dostatecznym - przyznaje się po 10 punktów,
  • dopuszczającym - przyznaje się po 5 punktów.

Kiedy rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25? Kiedy rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25?

Szczególne osiągnięcia: co liczy się w rekrutacji i ile można dostać za nie punktów?



Za uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły uczeń może dostać kolejne punkty, które zostaną wzięte pod uwagę w rekrutacji do szkoły średniej.

Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.

Jak policzyć punkty za konkursy i olimpiady w rekrutacji do szkoły średniej?

Za uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty - w województwie pomorskim są to konkursy przedmiotowe oraz Pomorski Turniej Wiedzy o Prawie (konkurs tematyczny):
  • dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego - przyznaje się 10 punktów,
  • dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - przyznaje się 7 punktów,
  • dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - przyznaje się 5 punktów,
  • tytułu finalisty konkursu przedmiotowego - przyznaje się 7 punktów,
  • tytułu laureata konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego - przyznaje się 5 punktów,
  • tytułu finalisty konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego - przyznaje się 3 punkty.

Za uzyskanie określonego przez kuratora oświaty wysokiego miejsca w opublikowanych na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku w zakładkach: Rekrutacja, Rodzice/Uczniowie, Szkoły/Organy Prowadzące wykazach zawodów wiedzy, artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
  • międzynarodowym - przyznaje się 4 punkty,
  • krajowym - przyznaje się 3 punkty,
  • wojewódzkim - przyznaje się 2 punkty,
  • powiatowym - przyznaje się 1 punkt.

W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia uzyskane w tych zawodach w dowolnej klasie szkoły podstawowej lub szkoły artystycznej (z tym że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów).

Co ważne: laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim są przyjmowani w pierwszej kolejności do szkoły.

Kolejne 3 punkty można uzyskać za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu. Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.


Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?



Próg punktowy dotyczący danej szkoły jest to liczba punktów, jaką w rekrutacji w konkretnym roku zgromadził ostatni kandydat (z najniższym wynikiem), którego przyjęto do danej klasy.

Jednak próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego w rekrutacji w kolejnym roku. Jest to jednak istotna wskazówka dla uczniów, którzy zamierzają aplikować do wymarzonej szkoły.

Przypominamy, jak wyglądają progi punktowe w poszczególnych szkołach w Trójmieście, obowiązujące podczas rekrutacji w 2023 r. Ile trzeba było mieć punktów, żeby dostać się do danej klasy?

Progi punktowe w rekrutacji do szkół średnich. Jakie były? Progi punktowe w rekrutacji do szkół średnich. Jakie były?

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2024/2025: jak wygląda harmonogram?



Według informacji z rozporządzenia pomorskiego kuratora oświaty najważniejsze terminy w rekrutacji do szkół średnich to:
  1. od 15 maja 2024 r. do 14 czerwca 2024 r. do godz. 15:00 - złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna).
  2. od 15 maja 2024 r. do 31 maja 2024 r. do godz. 15:00 - złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej: dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, międzynarodowego, wstępnego, przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.
  3. do 10 maja 2024 r. - podanie do publicznej wiadomości przez dyrektorów szkół o terminach przeprowadzenia sprawdzianu kompetencji lub prób sprawności (m.in. szkoły sportowe, dwujęzyczne).
  4. do 5 lipca 2024 r. do godz. 15:00 - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz możliwość złożenia nowego wniosku (w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie) z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.
  5. od 3 czerwca 2024 r. do 12 czerwca 2024 r. (II termin do 3 lipca 2024 r.) - przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych i prób sprawności fizycznej - dyrektor szkoły określa szczegółowy termin sprawdzianu.
  6. I termin do 14 czerwca 2024 r.; II termin do 2 lipca 2024 r. - podanie do wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.
  7. do 5 lipca 2024 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności.
  8. do 11 lipca 2024 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym okoliczności zweryfikowanych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) wskazanych w oświadczeniach.
  9. 12 lipca 2024 r. do godz. 15:00 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
  10. do 16 lipca 2024 r. - wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie.
  11. od 19 lipca 2024 r. do godz. 15:00 - potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedstawienia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej), a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
  12. 22 lipca 2024 r. do godz. 14:00 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
  13. 22 lipca 2024 r. do godz. 14:00 - poinformowanie przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole.
  14. do 23 lipca 2024 r. - opublikowanie przez właściwego kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.


  • Kiedy egzamin ósmoklasisty 2024?
  • Kiedy egzamin ósmoklasisty 2024?

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2024?



Egzamin ósmoklasisty 2024 obędzie się w maju. W tym roku zostanie on przeprowadzony już po raz szósty. Kolejny raz również uczniowie ósmych klas nie musieli wybierać dodatkowego przedmiotu, który chcieliby zdawać na egzaminie.

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2024:
  • 14 maja 2024 (wtorek) godz. 9:00 - egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
  • 15 maja 2024 (środa) godz. 9:00 - egzamin ósmoklasisty z matematyki,
  • 16 maja 2024 (czwartek) godz. 9:00 - egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).

Od 10 do 12 czerwca odbędzie się sesja dodatkowa egzaminu ósmoklasisty dla tych osób, które nie będą mogły przystąpić do nich w terminie głównym:
  • język polski - 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) - godz. 9:00
  • matematyka - 11 czerwca 2024 r. (wtorek) - godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 12 czerwca 2024 r. (środa) - godz. 9:00


Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?



Wyniki uczniowie poznają 3 lipca 2024 r. Zostaną podane na stronie wyniki.edu.pl. Każdy uczeń otrzyma w szkole login i hasło służące do logowania się na tej stronie.

Tego samego dnia absolwenci otrzymają zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Świadectwa ukończenia klasy ósmej uczniowie odbiorą w dniu zakończenia roku szkolnego - 21 czerwca 2024 r.

Opinie (34)

Wszystkie opinie

  • Przyjęcie uzależnione od punktów? Szczyt patologii systemu wyznawców pomiarów wiedzy. (3)

    Co ma wspólnego wiedza ze systemem kultu testów i punktów przyznawanych wg sformatowanych prac? Nic.

    • 15 10

    • trochę się zgadzam, a trochę nie :D , ale nie bez kozery najwięcej strachu wzbudza pisanie pracy pisemnej z języka polskiego, która ma znaczny udział procentowy w całosci egzaminu, zadania z matmy (czesć z nich), też bywa totalnie podchwytliwa, generalnie (średnio ) bardzo dobrze wypada angieslki, tak jakby bardziej nasze dzieci były Anglikami a nie Polakami ( zadziwia mnie to poniekąd), zdaje się,że poloniści się "ciut za mało" przykładają do swojej pracy

      • 1 1

    • a na podstawie czego chcialbys weryfikowac przyszlego ucznia do lo ?? W jednej szkole stawiaja 6 za przyniesienie plakatu z biologi w innej 6 masz za udzial w konkursach i wiedze, wiec swiadectwo swiadectwu nie rowne

      • 9 0

    • A jak inaczej rzetelnie sprawdzić wiedzę każdego ucznia? Zrobienie prezentacji czy plakatu nie daje informacji o wiedzy ucznia.

      • 3 0

  • Opinia wyróżniona

    chory system (4)

    Punkty za konkurs plastyczny ułatwiają dostanie się do klasy o profilu np. medycznym

    • 43 1

    • (2)

      Naprawdę myslisz że dziecko wybitnie uzdolnione plastycznie z dusza artysty wolnomyśliciela pójdzie do klasy medycznej?

      • 3 8

      • Ta, od razu sybitnie uzdolnone. Tych konkursideł jest na pęczki, dzieci biorą często byle co, to vo wydaje sie łatwe i co daje szansę na jakąś lokatę.

        • 0 0

      • Tak i tam będzie plastykowal a.nie leczyl czyli to.co.robi teraz

        • 0 0

    • To tam pikuś

      Połowa punktów to oceny na świadectwie, które nijak są obiektywne i zależą od szkoły w jakiej się uczyło. A już punkty za wolontariat (nie sam wolontariat) to w ogóle patologia - defacto wystarczy byle zaświadczenie od wujka albo cioci, która ma działalność jakąkolwiek. Pamiętam u mnie w klasie z 10 lat temu może z 5 osób na 30 faktycznie uczciwie odbebnilo te godziny

      • 7 2

  • Opinia wyróżniona

    Jest niż demograficzny , będzie łatwo dostać się nawet do szkół uważanych za elitarne. (5)

    Do szkół, które są nisko w rankingach trafi naprawdę bardzo słaba młodzież, która powinna kontynuować naukę w szkołach zawodowych.

    • 15 8

    • jest rocznik, w teorii 'pusty' (1)

      także będzie 'łatwiutko"

      • 4 6

      • Liczba miejsc dostosowana do liczby uczniow

        Mniej uczniów ale i mniej klas lub klasy mniej liczne a w związku z tym dostępność szkół będzie zbliżona jak dotychczas.

        • 5 2

    • Szkoły elitarne są często takie tylko z nazwy

      i wysokości czesnego co miesiąc

      • 6 1

    • Akurat 15 lat temu byl szczyt wyzu

      a wlasciwie wyzyku trzeciej fali powojennej 409 tys. dzieci w calej Polsce. W Gdansku byly trzy lata z wysokim przyrostem 2008-2010 (najwiecej 2009), w Gdyni 2 lata 2008-2009 (najwiecej) 2009, a w Sopocie szczyt przypadl w 2010.

      • 0 0

    • takie myślenie mija się z prawdą. Szkoły otwierają mniej klas niż w roku ubiegłym.

      • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    w tym roku to zdaje się będzie 'luzik" (4)

    w zeszłym roku, jak było 1,5 rocznika, to byly dopiero emocje...aż trzeba sie było 'odstresować' po tych egzaminach (mam na myśli rodziców), dzieciaki zresztą też czuły 'presję'

    • 22 5

    • Będzie luźniej, ale (2)

      nie do końca, bo szkoły otwierają mniej oddziałów niż rok i dwa lata temu.

      • 20 0

      • Nie wszystkie, niektóre utrzymały liczbe klas, ale zmniejszyły liczbę uczniów w klasach (1)

        • 2 0

        • Mas

          Co oznacza że dostępnych miejsc będzie mniej a w związku z tym warunki zbliżone do poprzednich lat

          • 4 1

    • Tak bedzie

      Co najmniej o polowe mniej dzieciarow

      • 2 2

  • W tym roku rekrutacja praktycznie bezstresowa (4)

    znacznie, znacznie mniej osób będzie startować do szkół średnich niż w ostatnich dwóch latach. Co najmniej 50%

    • 8 5

    • Miejsc w liceach też mniej (2)

      • 7 0

      • w zeszlym roku liczba miejsc nie była proporcjonalnie zwiększona x1.5 (1)

        ale tak czy siak bedzie utworzona 1 klasa (a w wielu sytuacjach w poprzednim roku tez byla 1 z danego profilu), czy gdzies planuja utworzenie 0.5 klasy danego profilu??

        • 1 3

        • W niektórych planują utworzenie 0 klas danego profilu. W zeszłym roku był, w tym roku nie ma i zamiast 6 czy 5 klas są 4. W poprzednich latach przyjmowali po 30 uczniów, w tym już nie zamierzają. Czyli miejsc proporcjonalnie mniej.

          • 5 0

    • Więc progi będą podniesione:D Radzę dobrze przygotować się do egzaminów.

      • 2 0

  • Lewactwo demoluje szkolnictwo.

    Przypominam, że robi to grupa , która gdyby nie przykleiła się do koalicjanta, to nie przeszła by progu wyborczego. Demolują historię, świadomość narodową, przedmioty ścisłe , propagują dewiacje . Produkcja bezmyślnych wyborców i niedouków na szparagi. O dzisiejszych wyborach zadecydowały głosy gimbusów.

    • 11 9

  • Chory system (1)

    To jest chore, chory system, chore ocenianie. Wakacje zmarnowane, bo wyniki dopiero w lipcu a jak dziecko się nie dostanie do wybranej szkoły to czeka go bujanie się do września o wolne miejsce. To jeszcze wybór śkoły średniej czy już rekrutacja na studia? Mam 8 klasiste, który w tym roku będzie uczestniczył.w.tym cyrku, choć jako olimpijczyk ma dobrą pozycję starową to i tak nie zmienię zdania: system do zmiany.

    • 9 3

    • to fakt, czesc wakacji zmarnowana

      a juz nie wspomnę,jeśli ktoś nie dostanie się do żadnej z wybranych szkół..:/ takze kluczowe jest aby wybrać na ostatnie miejsce jakieś 'koło ratunkowe" ostatniej szansy, a generalnie przecież edukacja do 18 roku zycia jest obowiązkowa,więc gdzieś dziecko 'musi isc'

      • 0 0

  • Pamiętajcie rodzice , nie wysyłajcie dzieci do szkół średnich z rankingu ,bo tam są bardzo stresujące

    wyścigi szczurów , mój syn poszedł do najbliższego nam liceum i dzisiaj ma 2 fakultety Politechniki Gdańskiej

    • 4 3

  • aktualnie mamy destrukcję systemu edukacyjnego przez postkomunistyczną ministerkę

    likwidacja obowiązkowych prac domowych to nic innego jak obniżenie poziomu edukacji, szkoła i nauczyciele nie są od wbijania wiedzy do głowy ale od ukierunkowania, wspomamagania, metodyki etc, nikt za ucznia się nie nauczy.

    Jaki cel przyświeca ministerce?

    • 4 0

  • Dzieci z orzeczeniami mające łatwiejsze egzaminy i dodatkowe punkty dostają się gdzie chcą a Ci co piszą uczciwie mają oroblemy (1)

    • 4 4

    • Dla wszystkich...

      ...egzaminy są takie same, jeśli chodzi o zakres materiału i trudność. Dzieci z orzeczeniami różnych rodzajów, mają jedynie wydłużony czas pisania egzaminu.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane