• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszyła rekrutacja uzupełniająca 2022/23. Gdzie są wolne miejsca w szkołach?

Wioleta Stolarska
1 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 12:55 (2 sierpnia 2022)
Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w Trójmieście ruszyła we wtorek 2 sierpnia. W systemie rekrutacyjnym widzimy, że w wielu w placówkach zostały już pojedyncze miejsca. - Moje dziecko nie miało słabych wyników, ale nie dostało się do żadnej z wybranych szkół, czy teraz ma iść gdziekolwiek, bo jeszcze musi się uczyć, czy po prostu nigdzie nie będzie dla niego miejsca - pyta nasza czytelniczka. Tym razem kandydaci muszą osobiście zgłaszać swoje aplikacje. Czy wystarczy miejsc w szkołach?



Szkoły średnie w Trójmieście - publiczne i prywatne


Aktualizacja godz. 12:50

O sytuacji w szkołach informują nas rodzice, którzy z dziećmi szukają wolnych miejsc w szkołach.

- Siedziałam do samego rana odświeżając listę i spisując gdzie są wolne miejsca, ale co z tego kiedy z samego rana pojawiając się w szkole słyszałam, że miejsca to może i jakieś były ale na 5 wolnych jest już kolejka 40 podań. W każdej szkole to samo. W technikach też stos podań, zaraz się okaże, że moja córka, która miała piątki na świadectwie pójdzie do klasy w której będzie uczyć się na dekarza. czemu miasto nie rozumie, że trzeba otworzyć kolejne klasy, a może nawet i szkołę, nauczyciele się znajdą - mówi pani Agnieszka, mama absolwentki szkoły podstawowej z Gdańska.
Jak dodaje problem z miejscami jest już również w szkołach prywatnych, gdzie również słyszy o listach rezerwowych.

10:45 2 SIERPNIA 22

Uczniowie nieprzyjęci - liczba robi wrażenie (154 opinie)

I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.
I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.


Aktualizacja godz. 9:00

Jak dowiedzieliśmy się w gdańskich szkołach podczas rekrutacji uzupełniającej możliwe będzie zwiększenie liczebności uczniów w poszczególnych klasach.

- Obecnie dyrektorzy szkół średnich pracują nad zwiększeniem oferty - słyszymy w magistracie.


Czy w rekrutacji uzupełniającej znalazłe(a)ś miejsce w szkole średniej?

Młodzież, która nie została zakwalifikowana do żadnej ze szkół od wtorku do czwartku bierze udział w rekrutacji uzupełniającej.

- Co mam powiedzieć córce, która zwyczajnie nie chce iść do szkoły branżowej, ona po prostu nie marzy o tym, by zostać fryzjerką i nie chce iść do szkoły branżowej, bo tak nazywają teraz zawodówki. Czy to znaczy, że skoro nie dostała się do żadnej wybranej szkoły, a miejsc już praktycznie nie ma, nie będzie mogła kontynuować nauki? - pyta pani Agnieszka, nasza czytelniczka.
Rodzice i uczniowie zgodnie przyznają, że tegoroczna rekrutacja do szkół średnich jest bardzo trudna. Nie tylko nie ma dla wielu osób miejsc w szkołach, ale i dla części młodzieży, która jeszcze nie wie gdzie od września rozpocznie naukę i czy w ogóle, nie ma też tak naprawdę wakacji.

- Nigdzie nie wyjeżdżamy dopóki nie będzie wiadomo czy mamy miejsce w szkole. Moje dziecko jest załamane, widzę, że jest już zupełnie zrezygnowane. Nie chodzi tu o to, że miało przerośnięte ambicje i nie dostało się do świetnej szkoły. Niektóre dzieciaki zwyczajnie nie chcą uczyć się w technikum czy szkole branżowej, bo nie mają takich zainteresowań, może nie wiedzą co chcą robić. To, że teraz nie miały maksymalnego wyniku nie znaczy, że z maturą nie dostaną się na wybrane studia, ale muszą mieć szansę ją zdać - przekonuje mama absolwenta szkoły podstawowej.

Rekrutacja uzupełniająca 2022/23. Nabór do szkół średnich trwa



Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Kandydaci powinni napisać podanie - wniosek i dostarczyć go do szkoły dysponującej wolnymi miejscami.

Lista wolnych miejsc w szkołach średnich znajduje się w systemie nabór. Jednak o tym, czy jest aktualna należy dowiadywać się bezpośrednio w szkołach.

O wolnych miejscach w placówkach informuje też Kuratorium Oświaty w Gdańsku za pośrednictwem specjalnej strony.

Ostateczna lista osób przyjętych w ramach rekrutacji uzupełniającej zostanie ogłoszona przez każdą ze szkół 23 sierpnia.

- Prawda jest taka, że biegamy od szkoły do szkoły i kto pierwszy ten lepszy. Żadnej organizacji i informacji. System pokazuje, że miejsce jest, ale w szkole słyszymy co innego. Nie wyobrażam sobie, by tak się to skończyło. Ktoś musi zareagować - apelują rodzice.
- Z nadzieją zaglądam w poszukiwaniu informacji na temat wolnych lub dodatkowych miejsc w gdańskich szkołach średnich. Jako jeden z wielu zrozpaczonych rodziców bardzo proszę o jakiekolwiek informacje w tym temacie. Czy włodarze naszego miasta podjęły decyzje o dodatkowych miejscach dla naszych dzieci? - pytają czytelnicy.

Rekrutacja 2022/23. Ile trzeba było mieć punktów, by dostać się do szkoły?



Czy dodatkowe miejsca w szkołach średnich powstaną? Nie wiadomo. Zapytaliśmy o to trójmiejskie samorządy.

Jak na razie wiadomo, że trzy dodatkowe klasy powstały w sopockich liceach. W gdyńskich szkołach średnich z 2720 miejsc zwiększono do 2944. Na tym koniec.

Miasto Gdańsk zdecydowało, że nie otworzy dodatkowych oddziałów.

- Na absolwentów szkół podstawowych czeka jeszcze 486 miejsc w gdańskich liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia. W ramach rekrutacji uzupełniającej kryteria naboru pozostają takie same, tzn. o przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów uzyskana przez kandydata. Warto pamiętać, aby dokonać świadomego wyboru szkoły w oparciu, nie tylko o zainteresowania dziecka, ale również tegoroczne progi punktowe - informuje Marta Formella z gdańskiego magistratu.

ZOBACZ PROGI PUNKTOWE w trójmiejskich szkołach średnich w rekrutacji 2022/23



Jak słyszymy od czytelników największym problemem jest brak miejsc w liceach ogólnokształcących, to tam najwięcej kandydatów zostało z niczym.

Ranking szkół średnich Trójmiasto.pl. Najlepsze licea i technika 2022



Czy można nie iść do szkoły średniej?



Zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa".

Jeśli uczeń nie dostanie się do szkoły podczas rekrutacji uzupełniającej, miejsca będzie musiał szukać we wrześniu. Oznacza to, że wtedy rodzice muszą zwrócić się do rady powiatu, aby wskazano szkołę z wolnymi miejscami.

- W kuratorium powiedzieli mi, że jeżeli córka nie będzie się od września uczyć, to wyświetli się im na komputerze, że nie realizuje obowiązku szkolnego i będziemy musieli płacić kary, a gdzie ma się uczyć jak nie ma miejsc - pisze pani Daria.
Kara za niechodzenie do szkoły może wynosić 10 tys. zł, a maksymalnie 50 tys. zł. Sprawa powinna trafić także do sądu rodzinnego, który ma obowiązek wyegzekwować od rodziców posyłanie dziecka do szkoły.

Miejsca

Opinie (703) ponad 20 zablokowanych

  • Egzaminy końcowe były latwe (2)

    Jeśli ktoś się nie uczył to się nie dostał, ludzi do kopania rowów też potrzeba.

    • 4 13

    • Zgadzam się (1)

      Ja się dostałam, jeśli ktoś zamiast się uczyć grał w komputer i marnował czas to mi przykro niech sam będzie sobie winien.

      • 6 3

      • Taaaa

        Grał w komputer.......

        • 3 2

  • Zdałem wszystko wzorowo (3)

    Nie miałem problemów z dostaniem się do szkoły. Od pierwszej klasy uczestniczyłem w zajęciach dodatkowych, po lekcjach się uczyłem więc dostałem się gdzie chciałem, szkoda mi rodziców tych nieudaczników co w szkole rzucali kamieniami, a teraz się dziwią.. trzeba było się uczyć .

    • 8 16

    • W takim razie idź korzystaj z wakacji, a nie na trójmieście.pl siedzisz... (1)

      • 7 2

      • Może właśnie korzysta z wakacji siedząc na plaży i jednocześnie zagląda na trójmiasto.pl. Zabronisz?!

        • 8 5

    • A potem się obudziłeś...

      • 4 3

  • Niemoc, niechęć czy lenistwo, ludzi w UM i Pani Prezydent? (2)

    To nie jest normalne. Rząd wielkości nie doszacowania miejsc jest przerażający. Myślałam, że po to wybieramy ludzi kierującymi miastami itd. aby reprezentowali i dbali o nasze interesy.

    • 12 5

    • Wiesz, kiedyś na maturze matematyka nie była obowiązkowa

      To chyba było w czasach, gdy maturę zdawali nasi włodarze. I teraz mają z nią problemy, jak widać po obecnej rekrutacji.

      • 5 2

    • niekompetencja

      • 3 1

  • Mogłabym zaproponować spotkanie 1września pod UM ,rodzice z dziećmi które nie dostały się nigdzie.Skoro nikt nie chce nam

    pomóc-pomóżmy sobie sami.

    • 20 4

  • Grunt to się polansować, porobić foty, wydać pieniądze a plebs niech się martwi. To nie tak miało być pani PrezydentKO!!!
    Jak ma się miasto równości, wolności i solidarności oraz innych pięknych haseł do dzisiejszej rzeczywistości nas: rodziców i dzieci pozostawionych sami sobie. Dziękujemy za zmarnowane wakacje i zszargane nerwy. Tragedia

    • 19 2

  • (4)

    W 2013 roku, kiedy zobaczyłam na szkole listy przyjęć do zerówek (10 klas 0), zwątpiłam. Główkowaliśmy z mężem, że jak przyjdzie zdawanie do średniej szkoły to może być ciężko. Z duszą na ramieniu, ale przepisaliśmy syna do 1 klasy. Widząc, co się dzieje z rekrutacją w tym roku, okazuje się, że to był dobry ruch. Syn w zeszłym roku dostał się do szkoły pierwszego wyboru. W tym roku, przy tych progach miałby zdecydowanie trudniej....

    • 14 0

    • A co miał zrobić rodzic dziecka urodzonego w 2008?

      Jeżeli poszło jako 6 latek to z 2007 (wcześniej posłać do szkoły jako 5 latka nie mógł, może i dobrze), jeżeli jako 7 -latek to z 2009 - przyszły rocznik będzie jeszcze liczniejszy. Czy miał zostawić po pierwszej klasie, żeby chodził z 2010?

      • 5 0

    • (1)

      Ja mam dziecko z 2008 - zostałam podstawiona przed faktem dokonanym. Trzy lata temu starsza córka jako pierwszy rocznik pisała egzamin ósmoklasisty, w przyszłym roku pisze nową maturę. Bardzo się cieszymy, że możemy być królikami doświadczalnymi dla ministerstwa edukacji...

      • 4 0

      • Jesteśmy w takiej samej sytuacji, za rok syn nowa matura, a córka egzamin ósmoklasisty, obydwoje jako króliki doświadczalne. Kiedyś na lotnisku spotkałam byłą już minister Zalewską, ależ była zdziwiona jak jej wygarnęlismy co myślimy o reformie edukacji...

        • 0 0

    • Zrobiłam dokładnie tak samo.

      • 1 0

  • Haha (4)

    Jestem Ukraińcem i rekrutacja mnie nie dotyczy Dla mnie i moich rodaków miejsce jest zapewnione

    • 1 30

    • troll

      • 10 1

    • I tu się mylisz. Nie chcemy ciebie. (1)

      Najpierw naucz się polskiego, a później próbuj startować do polskiej szkoły.

      • 1 2

      • przecież to ruski troll

        • 3 0

    • Niestety, nie. Jeśli zdawałeś egzamin ósmoklasisty, musiałeś brać udział w rekrutacji na normalnych zasadach. Jeśli nie zdawałeś takiego egzaminu, jesteś uczniem spoza systemu - i albo pójdziesz do szkoły średniej, w której będą jakieś wolne miejsca, albo w tym roku nie podejmiesz w Polsce nauki w ogóle.

      • 0 0

  • Mamy teraz Ukraińców , którzy mają pierwszeństwo (9)

    • 13 16

    • (3)

      Ukraińców należy wykorzystać w charakterze taniej siły roboczej dla polskiego przemysłu i rolnictwa i płacić im nie więcej niż minimalną krajową. Do zbierania jabłek, kapusty, sprzątania czy obsługi wózka widłowego nie potrzebują średniego wykształcenia.

      • 4 3

      • (2)

        hehe poczekaj aż CIę wygryzą z czegokolwiek co robisz. Oni mają się za lepszych

        • 4 0

        • (1)

          Skoro wygryzie cię obcokrajowiec bez perfekcyjnej znajomości języka, bez kierunkowej szkoły, to znaczy że cienki leszcz z ciebie.

          • 0 1

          • Tu się mylisz

            On nie wygryzie go bo jest lepszy, tylko dlatego, że dostanie to miejsce z przydziału. A tak poza tym- z jakiej racji mamy konkurować w swoim własnym kraju z połową ukrainy?

            • 0 0

    • (2)

      Bzdura, rosyjski trollu, w rekrutacji to nie ma znaczenia.

      • 3 3

      • (1)

        Oj trolli banderowski ma i to dużo Tak samo z żłobkami i przeczkolakami ,miejsc nie było ale dla Ukraińców się znalazło Więc banderowcy nie pisz bzdur

        • 3 2

        • Przedszkole czy żłobek, to nie liceum, gdzie trzeba się popisać ocenami i punktami.

          • 1 0

    • nikt nie ma pierwszeństwa. (1)

      104 dzieci ukraińskich uchodźców przystąpiło do rekrutacji, bo pisało egzamin.

      • 2 1

      • To 10% brakujących miejsc. Sporo.

        104 zniszczone marzenia polskich dzieci, których rodzice płacą w Polsce podatki

        • 0 0

  • Geniusze

    Skoro się nie dostał, to znaczny, że ma za słabe wyniki. Przyjmijmy wszystkich nawet ze średnią 2,00, a potem nie dziwmy się, że mamy tępe społeczeństwo i z roku na rok obniża się poziom matur. Jest takie powiedzenie "bydłem się dobrze steruje "

    • 3 11

  • Ministerstwo "edukacji" popisało się. Nikt nie chciał takiego ministra.

    Zdecydowana większość światłych umysłów optowała przeciwko niemu, jednak mocodawca z Torunia nie da skrzywdzić swojego pupila. Ta władza daje popis w każdej dziedzinie życia.

    • 6 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane