• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszyła rekrutacja uzupełniająca 2022/23. Gdzie są wolne miejsca w szkołach?

Wioleta Stolarska
1 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 12:55 (2 sierpnia 2022)
Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w Trójmieście ruszyła we wtorek 2 sierpnia. W systemie rekrutacyjnym widzimy, że w wielu w placówkach zostały już pojedyncze miejsca. - Moje dziecko nie miało słabych wyników, ale nie dostało się do żadnej z wybranych szkół, czy teraz ma iść gdziekolwiek, bo jeszcze musi się uczyć, czy po prostu nigdzie nie będzie dla niego miejsca - pyta nasza czytelniczka. Tym razem kandydaci muszą osobiście zgłaszać swoje aplikacje. Czy wystarczy miejsc w szkołach?



Szkoły średnie w Trójmieście - publiczne i prywatne


Aktualizacja godz. 12:50

O sytuacji w szkołach informują nas rodzice, którzy z dziećmi szukają wolnych miejsc w szkołach.

- Siedziałam do samego rana odświeżając listę i spisując gdzie są wolne miejsca, ale co z tego kiedy z samego rana pojawiając się w szkole słyszałam, że miejsca to może i jakieś były ale na 5 wolnych jest już kolejka 40 podań. W każdej szkole to samo. W technikach też stos podań, zaraz się okaże, że moja córka, która miała piątki na świadectwie pójdzie do klasy w której będzie uczyć się na dekarza. czemu miasto nie rozumie, że trzeba otworzyć kolejne klasy, a może nawet i szkołę, nauczyciele się znajdą - mówi pani Agnieszka, mama absolwentki szkoły podstawowej z Gdańska.
Jak dodaje problem z miejscami jest już również w szkołach prywatnych, gdzie również słyszy o listach rezerwowych.

10:45 2 SIERPNIA 22

Uczniowie nieprzyjęci - liczba robi wrażenie (154 opinie)

I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.
I tak prawie w każdej szkole. Nieprzyjęci z różnych powodów.


Aktualizacja godz. 9:00

Jak dowiedzieliśmy się w gdańskich szkołach podczas rekrutacji uzupełniającej możliwe będzie zwiększenie liczebności uczniów w poszczególnych klasach.

- Obecnie dyrektorzy szkół średnich pracują nad zwiększeniem oferty - słyszymy w magistracie.


Czy w rekrutacji uzupełniającej znalazłe(a)ś miejsce w szkole średniej?

Młodzież, która nie została zakwalifikowana do żadnej ze szkół od wtorku do czwartku bierze udział w rekrutacji uzupełniającej.

- Co mam powiedzieć córce, która zwyczajnie nie chce iść do szkoły branżowej, ona po prostu nie marzy o tym, by zostać fryzjerką i nie chce iść do szkoły branżowej, bo tak nazywają teraz zawodówki. Czy to znaczy, że skoro nie dostała się do żadnej wybranej szkoły, a miejsc już praktycznie nie ma, nie będzie mogła kontynuować nauki? - pyta pani Agnieszka, nasza czytelniczka.
Rodzice i uczniowie zgodnie przyznają, że tegoroczna rekrutacja do szkół średnich jest bardzo trudna. Nie tylko nie ma dla wielu osób miejsc w szkołach, ale i dla części młodzieży, która jeszcze nie wie gdzie od września rozpocznie naukę i czy w ogóle, nie ma też tak naprawdę wakacji.

- Nigdzie nie wyjeżdżamy dopóki nie będzie wiadomo czy mamy miejsce w szkole. Moje dziecko jest załamane, widzę, że jest już zupełnie zrezygnowane. Nie chodzi tu o to, że miało przerośnięte ambicje i nie dostało się do świetnej szkoły. Niektóre dzieciaki zwyczajnie nie chcą uczyć się w technikum czy szkole branżowej, bo nie mają takich zainteresowań, może nie wiedzą co chcą robić. To, że teraz nie miały maksymalnego wyniku nie znaczy, że z maturą nie dostaną się na wybrane studia, ale muszą mieć szansę ją zdać - przekonuje mama absolwenta szkoły podstawowej.

Rekrutacja uzupełniająca 2022/23. Nabór do szkół średnich trwa



Rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się we wtorek 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Nie jest prowadzona w systemie elektronicznym. Kandydaci powinni napisać podanie - wniosek i dostarczyć go do szkoły dysponującej wolnymi miejscami.

Lista wolnych miejsc w szkołach średnich znajduje się w systemie nabór. Jednak o tym, czy jest aktualna należy dowiadywać się bezpośrednio w szkołach.

O wolnych miejscach w placówkach informuje też Kuratorium Oświaty w Gdańsku za pośrednictwem specjalnej strony.

Ostateczna lista osób przyjętych w ramach rekrutacji uzupełniającej zostanie ogłoszona przez każdą ze szkół 23 sierpnia.

- Prawda jest taka, że biegamy od szkoły do szkoły i kto pierwszy ten lepszy. Żadnej organizacji i informacji. System pokazuje, że miejsce jest, ale w szkole słyszymy co innego. Nie wyobrażam sobie, by tak się to skończyło. Ktoś musi zareagować - apelują rodzice.
- Z nadzieją zaglądam w poszukiwaniu informacji na temat wolnych lub dodatkowych miejsc w gdańskich szkołach średnich. Jako jeden z wielu zrozpaczonych rodziców bardzo proszę o jakiekolwiek informacje w tym temacie. Czy włodarze naszego miasta podjęły decyzje o dodatkowych miejscach dla naszych dzieci? - pytają czytelnicy.

Rekrutacja 2022/23. Ile trzeba było mieć punktów, by dostać się do szkoły?



Czy dodatkowe miejsca w szkołach średnich powstaną? Nie wiadomo. Zapytaliśmy o to trójmiejskie samorządy.

Jak na razie wiadomo, że trzy dodatkowe klasy powstały w sopockich liceach. W gdyńskich szkołach średnich z 2720 miejsc zwiększono do 2944. Na tym koniec.

Miasto Gdańsk zdecydowało, że nie otworzy dodatkowych oddziałów.

- Na absolwentów szkół podstawowych czeka jeszcze 486 miejsc w gdańskich liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia. W ramach rekrutacji uzupełniającej kryteria naboru pozostają takie same, tzn. o przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów uzyskana przez kandydata. Warto pamiętać, aby dokonać świadomego wyboru szkoły w oparciu, nie tylko o zainteresowania dziecka, ale również tegoroczne progi punktowe - informuje Marta Formella z gdańskiego magistratu.

ZOBACZ PROGI PUNKTOWE w trójmiejskich szkołach średnich w rekrutacji 2022/23



Jak słyszymy od czytelników największym problemem jest brak miejsc w liceach ogólnokształcących, to tam najwięcej kandydatów zostało z niczym.

Ranking szkół średnich Trójmiasto.pl. Najlepsze licea i technika 2022



Czy można nie iść do szkoły średniej?



Zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej: "Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa".

Jeśli uczeń nie dostanie się do szkoły podczas rekrutacji uzupełniającej, miejsca będzie musiał szukać we wrześniu. Oznacza to, że wtedy rodzice muszą zwrócić się do rady powiatu, aby wskazano szkołę z wolnymi miejscami.

- W kuratorium powiedzieli mi, że jeżeli córka nie będzie się od września uczyć, to wyświetli się im na komputerze, że nie realizuje obowiązku szkolnego i będziemy musieli płacić kary, a gdzie ma się uczyć jak nie ma miejsc - pisze pani Daria.
Kara za niechodzenie do szkoły może wynosić 10 tys. zł, a maksymalnie 50 tys. zł. Sprawa powinna trafić także do sądu rodzinnego, który ma obowiązek wyegzekwować od rodziców posyłanie dziecka do szkoły.

Miejsca

Opinie (703) ponad 20 zablokowanych

  • (3)

    Na stronie kuratorium jeszcze niedawno do szkoły I Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Gdańsku było 20 miejsc, obecnie jest 6. Heloł? Liczba miejsc spada mimo, że rekrutacja dopiero się zaczęła?

    • 2 2

    • (1)

      Przyjęli z list rezerwowych albo po dodatkowych testach sprawnościowych. To jest szkoła mundurowa i trzeba przejść przez testy.

      • 3 0

      • ok, ale w takim razie w systemie takie miejsca nie powinny figurować jako wolne

        • 0 0

    • Tak. Jest to prywatna szkoła średnia z uprawnieniami szkoły publicznej. Dodatkowo to liceum o profilu wojskowym, więc zainteresowani kandydaci we wtorek, 2 sierpnia, zdawali egzaminy sprawnościowe i odbywali rozmowy kwalifikacyjne. Wygląda na to, że przyjęto 14 kandydatów i zostało 6 wolnych miejsc. To nie jest, niestety, zwykłe liceum dla każdego ucznia.

      • 0 0

  • (3)

    Na stronie kuratorium warto też sprawdzać szkoły w powiecie gdańskim, bo niektóre szkoły z Gdańska wpisują się na błędną listę (w powiecie gdańskim zamiast w powiecie m. Gdańsk).

    • 4 0

    • żeby jeszcze te wartości liczbowe były prawdziwe...

      • 1 1

    • W systemie niby są miejsca (1)

      W rzeczywistości dzwonisz i się dowiadujesz, że nie ma, albo że bez sensu skladać, bo już jest ponad 100 podań na 1 wolne miejsce.

      • 1 0

      • Składać możesz i w każdej szkole spotkasz tą samą ekipę składającą, co w poprzedniej i w następnej pewnie też. Pewnie z niejednego takiego spotkania w nieszczęściu przyjaźń się zrodzi...

        • 2 0

  • Nauczyciele się znajdą? (2)

    W mojej szkole średniej szukamy: chemika, matematyka, informatyka, 2 anglistów, fizyka.... zero chętnych. Nie wiem kto będzie uczył od września.

    • 16 1

    • Za dobrze płacą ...

      • 2 0

    • Zastępstwa będą

      • 0 1

  • Może wreszcie dotrze do rodziców, że piątka na świadectwie niewiele znaczy. Poza tym należy powrócić do egzaminów wstępnych do szkół średnich i na studia. Będzie wstępna selekcja tych, którzy nadają się do pracy głową. Teraz można otrzymać licencjat niczego nie umiejąc i zdać maturę nie wiedząc kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie. Natomiast brakuje fachowców umiejących sprawnie naprawić sprzęt czy naprawić buty.
    O tempora o mores.

    • 12 3

  • Typowe (1)

    Rząd i władze samorządowe nagabują: róbcie dzieci, płaćcie podatki u nas... A jak naiwny obywatel posłucha, to co? Radźcie sobie sami, wasz problem Proszę się wtedy nie dziwić, że młodzi po zdaniu matury lub studiach uciekają z tego kraju. I proszę potem nie pytać "gdzie te dzieci?", gdzie lekarze, nauczyciele?

    • 13 0

    • Bardzo dobrze powiedziane. A właściwie napisane. Gdzie te dzieci? Będzie ich coraz mniej. Moje już teraz deklarują, że w przyszłości dzieci mieć nie chcą, a nie są jeszcze nawet pełnoletnie. Także idźmy nadal tą drogą... :|

      • 8 0

  • Z perspektywy nauczyciela (7)

    Przede wszystkim o tym, że po raz kolejny mamy do czynienia z tzw. kumulacją roczników wiemy nie od dzisiaj i w związku z tym trójmiejskie samorządy nie zrobiły absolutnie nic. Ale też za bardzo też nie miały co z tym zrobić i nie dlatego że nie chciały tylko dlatego że nie miały innych opcji.
    Liczba miejsc w każdej szkole jest ograniczona przede wszystkim przez budynki, w których się znajdują. Nie da się upchnąć 40 uczniów do sali, w której jest 30 krzeseł. Proszę też pamiętać, że poprzednia tzw. kumulacja roczników nie opuściła jeszcze murów polskich szkół. Uczniowie po gimnazjum skończą szkołę za rok a uczniowie po podstawówce dopiero za dwa lata.
    Co do informacji, że dyrektorzy szkół średnich pracują nad zwiększeniem oferty to jest to po prostu fikcja. Dyrektorzy nic w tej kwestii zrobić nie mogą, bo nie są organem decyzyjnym to samorządy decydują o liczbie klas, miejsc etc. Więc nie dość, że samorządy się nie przygotowały to jeszcze zwalają wszystko na dyrektorów szkół.
    Kolejna sprawa do liczba nauczycieli w polskich szkołach która systematycznie maleje. Co z tego, że trójmiejskie samorządy zwiększą liczbę miejsc w szkołach, skoro uczniowie przez cały rok nie będą mieli np. matematyki. Etat nauczyciela to 18 godzin zajęć w tygodniu. Można go zwiększyć do 27 godzin zajęć w tygodniu. Jest jeszcze tzw. vacat i dzięki temu nauczyciel może prowadzić więcej niż te 27 godzin zajęć w tygodniu. Ale na to nie chcą się zgodzić samorządy.
    Nie ma kto uczyć więc nie ma nowych klas jak nie ma nowych klas to nie ma nowych miejsc i tak koło się zamyka.

    • 26 3

    • czyli UM coś może?! samorząd?! (1)

      beznadzieja

      • 1 0

      • no ale UM zwala problem na dyrektorów, więc problem nawet nie zaczyna być rozwiązywany...

        • 2 0

    • To trochę bardziej skomplikowane

      Uczniowie z liceów po ostatniej III klasie, ci którzy zamykali gimnazjum właśnie pisali matury i opuścili szkołę została w liceach pierwsza przywrócona IV klasa po 8 letniej podstawówce. Natomiast za rok technika opuści ostatnia IV klasa po gimnazjum, a uczniowie po podstawówce faktycznie technika opuszczą za dwa lata.

      • 8 0

    • Bdb napisane

      • 2 0

    • Wydaje mi się, że gimnazjaliści opuścili licea w tym roku, a ósmoklasiści odejdą za rok. (1)

      Za rok gimnazjaliści opuszczą technika, a ósmoklasiści za dwa lata

      • 7 0

      • Gimnazjaliści właśnie zdali maturę! Zostali jeszcze ci w technikach. Pierwsi ósmoklasisci zdają w maju!

        • 1 0

    • Bzdura...

      Uczniowie po gimnazjum właśnie w tym roku zdali maturę, w szkołach średnich pozostali uczniowie po ośmioklasowej podstawówce

      • 0 0

  • Magia ... (5)

    Bawią mnie te komentarze - niech utworzą nowe klasy, nauczyciele się znajdą..

    No ciekawe skąd? Z łapanki? Już teraz w wielu szkołach brakuje nauczycieli. Sale też się magicznie nie utworzą ...
    Trzeba było mierzyć siły na zamiary i wybrać jakieś mniej prestiżowe liceum. Dopasować szkołę do uzyskanych wyników. Wiadomo było, że w tym roku będzie trudniej.

    • 14 5

    • (3)

      Dobrze, że kogoś ta sytuacja bawi. Na pohybel. A mnie nie bawi i z jakiegokolwiek kąta bym nie patrzyła na problem i nie odejmowała, za każdym razem ponad 1000 dzieci (czy to lepszych czy słabszych) zostaje bez miejsca w jakiejkolwiek szkole. Pozdrawiam

      • 4 2

      • (2)

        A szkoły branżowe? Nie każdy musi iść na studia....

        • 2 3

        • (1)

          To prawda, nie musi. Chodzi o to, że szkoły branżowe są wliczoną w ogólną ilość miejsc. Nie ma miejsca z jakiejkolwiek szkole dla ok. 1000 dzieciaków.

          • 12 1

          • I to jest właśnie problem , jest za mało miejsc a za dużo uczniów

            • 0 0

    • Można stworzyć klasy popołudniowe

      • 0 0

  • napewno wszyscy sie dostana, najważniejsze, że może zrozumieją, że pora sie brac za nauke, mniej baletów, nie palić , nie pic, nie brać, bo to zamula młody umysł. Za 4 lata przeprawa nastepna, bo czas szybko mija i wiekszośc ruszy na studia, to sie bedzie działo!!!! POdręczników pełno, niezależnie do jakiej szkoły sie ktoś dostanie można czyta ć i sie douczac, Wikipedia w zasięgu!!!!

    • 6 5

  • wszyscy znajda swoje szkoły, zawsze mozna sie potem przenieśc, bo migracje będa napewno, sa jeszcze szkoły prywatne i jest szkoła w Chmurze, jak ktos jest dośc ambitny i zmotywowany i nie chce do branżówki

    • 2 2

  • Nie ma żadnych wolnych miejsc w liceach (3)

    są tylko w branżówkach i tych "liceach mistrzostwa sportowego", które prowadzą profile typu "strażnik miejski".
    Gdzie się nie zadzwoni, szkoła informuje że nie ma wolnych miejsc, a informacja z kuratorium zawiera błędy z powodu "awarii systemu informatycznego". Tyle.

    • 35 2

    • Awaria to jest w naborpomorze. (1)

      Na stronie KO inf są uzupełniane na bieżąco.

      • 2 1

      • I tam jest zero miejsc

        Na stronie kuratorium jest zero miejsc w LO kilka w technikach i trochę w branżowych ogólnie miejsc dla wszystkich którzy biorą udział w rekrutacji uzupełniającej i nie dostali się do żadnej szkoły poprószy nie ma !!!

        • 3 1

    • Profil strażnik miejski to tylko nazwa

      Jak spojrzeć na przedmioty to jest po prostu profil humanistyczny z rozszerzonymi historią, WOSem i polskim

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu:

 

Najczęściej czytane