• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studencie, uważaj co podpisujesz

js
22 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 

Szkoły wyższe łamią prawo - wynika z kontroli 100 uczelni przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niemal wszystkie stosowały niedozwolone postanowienia w umowach zawieranych ze studentami.

Od września 2006 uczelnie, które za naukę pobierają opłaty traktuje się jako przedsiębiorstwa i dlatego mają one obowiązek zawrzeć ze studentem pisemną umowę. Musi być w niej jasno określone, za co płaci student i jakie szkoła świadczy usługi. Z przeprowadzonej przez Urząd kontroli wynika, że większość wzorców umownych nie spełnia wymogów prawidłowej umowy regulującej odpłatność za studia.

Jednym z najczęstszych naruszeń jest przyznawanie sobie prawa przez uczelnie do zmiany warunków kontraktu bez jasno określonej przyczyny. Przykładowo, szkoły zastrzegają zmianę wysokości czesnego, np. z powodu zwiększenia kosztów kształcenia. Tymczasem brak określenia precyzyjnych przesłanek dla zmian czesnego czy też maksymalnej wysokości, o jaką może wzrosnąć narusza interesy studentów. Szkoła ma prawo samodzielnie określić wysokość opłat oraz zmieniać je, należy jednak pamiętać, że zmiana ceny powinna być zawsze uzasadniona. Istotne jest również to, że przy każdej zmianie warunków kontraktu student ma prawo do odstąpienia od umowy.

Inne ważne uchybienia wyszczególnione przez raport to m.in. nierzetelność uczelni w informowaniu żaków o zmianach w wysokości różnych opłat (np. za "poprawki"), a także zatrzymywanie przez uczelnie opłat wniesionych przez studentów w przypadku ich rezygnacji z umowy.

Okazuje się bowiem, że we wszelkich klauzulach o braku zwrotu np. opłaty wstępnej szkoły wyższe pomijają fakt, kiedy następuje odstąpienie od umowy i jakie świadczenia do tego czasu zostały wykonane.

Niezgodne z prawem są również często formy karania osób, które nieterminowo uiszczają opłaty. Do takich łamiących prawo zasad należą naliczanie odsetek karnych w wysokości 36,5 proc. w skali roku przy wartości dopuszczalnej - 22 proc., oraz możliwość skreślenia z listy słuchaczy.

Szkoły trójmiejskie, które znalazły się w raporcie to: Akademia Morska i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, a także gdańskie: Akademia Medyczna, Akademia Muzyczna, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Sztuk Pięknych.

Umowa uczelni ze studentem powinna m.in. określać zasady odpłatności za studia, w szczególności wysokość i termin uiszczania czesnego, a także sytuacje określające możliwości podwyższania opłaty za studia. Ponadto należy zwrócić uwagę czy kontrakt precyzuje warunki kształcenia - program studiów wraz z podaną liczbą godzin. Student zawiera umowę z uczelnią i zobowiązuje się do wnoszenia opłat, powinien mieć możliwość egzekwowania obowiązków wynikających z zawartej umowy. W podpisywanym kontrakcie powinny znaleźć się informacje o świadczeniu uczelni m.in. wykaz przedmiotów i liczba zajęć. Ułatwi to studentom dochodzenie praw, w przypadku np. zmniejszenia się liczby zajęć w trakcie roku akademickiego, bądź wycofania lub przesunięcia na dalsze lata określonego przedmiotu. Zgodnie z prawem uczelnia nie wywiązując się ze swoich obowiązków, odpowiada za nienależyte wykonanie umowy.
js

Opinie (24)

  • amg bije wszelkie rekordy

    to ile amg zada od studentow na czesnym to juz przerasta chyba wszelkie granice, nie mowie tu tylko o pieniadzach, ktorych nie malo trzeba wpakowac zeby dostac dyplom. takiego burdelu to juz dawno nie widzialem, syf jak na kamczatce, tona dziwacznych nieprzydatnych w zyciu przedmiotow, ktorych trzeba sie na pale ryc (po 2 - 3 miechach i tak sie nie pamieta z tego nic), a jak sie przytrafi warunek to jeszcze zadaja koszmarnych pieniedzy za poprawke. troche poobcinac zbedne przedmioty i nie bedzie problemu, ale przeciez trzeba by od razu poobcinac etaty. a na to szanowni panowie profesorowie juz nie pojda

    • 0 0

  • POLITECHNIKA GDANSKA TEZ SWIETA NIE JEST

    2 LATA TEMU STUDIOWALAM TAM DZIENNIE. POZLAM NA BUDOWNICTWO, PO 3 LATACH BUDOWNICTWA OGOLNEGO ROBI SIE SPECJALIZACJE. JA CHCIALAM ROBIC GEODEZJE, I TYLKO I WYLACZNIE TEN KIERUNEK MNIE INTERESOWAL. A TERAZ NIESPODZIANKA-PO 1 ROKU GEODEZJA ZOSTALA ZLIKWIDOWANA (JEST,ALE NA KIER ZAOCZNYM,CZYLI PLATNYM). MALO TEGO-PG NIE BYLA LASKAWA NIKOGO O TYM POWIADOMIC, DOWIEDZIALAM SIE PRZYPADKIEM, I TO PODCZAS NASTEPNEGO ROKU, GDY MIALAM REPETE Z MATMY, ZA KTORA ZAPLACILAM...1000ZL. CZY TO JEST W PORZADKU? ZREZYGNOWALAM ZE STUDIOW, PONIEWAZ JAK JUZ PISALAM-TYLKO GEODEZJA MNIE INTERESOWALA. STRACILAM CZAS I PIENIADZE (PRZYBORY DO NP GEOMETRII WYKRESLNEJ TEZ KOSZTUJA). GDY POSZLAM DO DZIEKANATU BABKA WMAWIALA MI, ZE SPECJALIZACJI GEODEZJA NIGDY NIE BYLO NA STUDIACH DZIENNYCH,WIEC NIE MAM O CO MIEC PRETENSJI. OCZYWISCIE, TO JA CHYBA JAKAS WYJATKOWO GLUPIA JESTEM W TAKIM RAZIE!!! BEZCZELNOSC I KPINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • UG pedagogika uzupełniające

    W ostatnich dniach rejestracji internetowej na stronie UG widniała suma 1200 zł czesnego za semestr. W dniu dostarczania papierów 1700!!!czesne wzrasta o 500 zł!!!!! Skandal. W momencie kiedy nie przyjmie już nas żadna inna uczelnia nic mi nie daje "odstapienie od umowy" bo zostanę bez niczego. Chamstwo.

    • 0 0

  • A wiecie dlaczego?

    O tym, że wzrośnie, była mowa już dawno.

    A dlaczego? Bo państwo, które trochę dofinansowywało studia płątne (prywatne i państwowe niestacjonarne) przestąło to robić.

    • 0 0

  • AKADEMIA SZTUK PIEKNYCH

    ciekawe kiedy ktoś weżmie sie za to bagno ,które czuje sie absolutnie bezkarne . egzaminy wstępne na tej,,uczelni,,(jedyne w Polsce tajne egzaminy na ASP) i prawa studenta to fikcja .szkoda mi ludzi ludzi którzy idą na wstępne i naiwnie wierzą ,że dostana się bo maja talent i pracowali aby sie przygotować
    jeszcze bardziej żal tych ,których bezprawnie wyrzucono lub sa pomiatani przez kolegów pana rektora

    • 0 0

  • Julia już nie przesadzaj

    z tymi przyborami do geometrii wykreślnej bo chyba przesadzasz już hehehehehehehhehehehehe aż takie drogie nie były

    pzdr

    • 0 0

  • Do Julii

    składając papiery na PG miałem WYRAŹNIE napisane na podaniu: rektor zastrzega sobie prawo do likwidacji kierunki bez podania przyczyny :-] myślę,że Ty też tak miałaś...

    • 0 0

  • OBRZYDLISTWO I SYF

    Jak to czytam to niedobrze się robi.Jak Ci młodzi studiujący mają potem uczciwie pracować, jak kantuja ich juz na wstępie?Cieszę się,że moja córka , która wyjechała zarobić na studia, postanowiła tam zostać i nie wracać do tego szmatławego kraju.

    • 0 0

  • no właśnie

    więc dlatego na UG coraz więcej głupich gnomów zamiast studentów przez duże S!!!-->a i mają pretensje do Studentów z prywatnych uiczelni a sami na gorszym poziomie od nich....

    • 0 0

  • do g i do Juli

    Julia - calkowicie Cie rozumiem.

    g - swoja droga tez masz troche racji - jezeli faktycznie uczelnia zastrzega sobie takie porawo. ( teraz to ki troche dramat antyczny wyszedl :)

    Ale, ale przyzwoitosc mowi mi, ze nalezalo by nie przyjmowac nowych ludzi na I rok i w ten sposob zamknac dany kierunek - jednoczesnie pozwalajac go skonczyc tym, ktorzy sa juz w trakcie. W koncu lex retro non agit.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Grzyby jadalne to:

 

Najczęściej czytane