• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gimnazjaliści napisali egzamin mimo strajku. Czwartek niezagrożony

Wioleta Stolarska
10 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 14:56 (10 kwietnia 2019)
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.

Trójmiejscy gimnazjaliści napisali pierwszy egzamin. Większość szkół zadeklarowało, że mimo protestu środowy sprawdzian odbył się zgodnie z planem. W ostatnich dniach trwały gorączkowe poszukiwania osób do komisji nadzorujących. Wiele placówek jeszcze we wtorek po południu nie było pewnych, czy uda się zapewnić wymagany skład. Szkoły zakładają, że czwartkowy egzamin nie jest zagrożony. Problem pojawi się w piątek kiedy składy komisji powinny być o 30 proc. większe.



Czy egzaminy powinny odbywać się w czasie strajku?

Aktualizacja godz. 14.50.

- We wszystkich sopockich gimnazjach odbył się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów. Liczba pracujących nauczycieli umożliwiła pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego - poinformowała Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Aktualizacja godz. 14.10.

W Gdyni egzamin przebiegł bez żadnych zakłóceń, podobnie ma być w najbliższych dniach.

- Dyrektorzy wszystkich gimnazjów w Gdyni zapewniają, że mają zabezpieczone składy komisji i odpowiednie warunki na wszystkie egzaminy, włącznie z piątkiem - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Aktualizacja godz. 13.35.

- Z zewnątrz pracowało w komisjach 247 osób, a 184 osoby pochodziły ze szkół. Nadal nie zmieniamy zdania, popieramy nauczycieli w ich strajku, ale dziękujemy też tym wszystkim osobom, które w komisjach pracowały i dały ten egzamin młodym ludziom napisać - mówił Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Chcę podziękować też gimnazjalistom, że zdali dzisiaj swój egzamin z wiedzy, mądrości i również ten życiowy, który przez cały czas będą zdawać - dodał.
Jak powiedział, czwartkowy egzamin nie jest zagrożony, bo składy komisji będą w tej samej liczbie. Problem może pojawić się dopiero w piątek podczas egzaminu z języka obcego, tam w komisjach potrzeba o wiele więcej osób.

- Ze względu na to, że egzamin musi odbywać się w mniejszych salach potrzebujemy około 30 proc. więcej w komisjach - wyjaśnił Kowalczuk.
Oznacza to, że do piątku szkoły muszą znaleźć dodatkowo ok. 130 osób do komisji.

Aktualizacja godz. 12.55.

W Gdańsku, według Systemu Informacji Oświatowej, do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 3375 uczniów - zanotowano kilka nieobecności losowych. Pracę przy obsłudze egzaminów pełniły 163 komisje.

Egzaminy gimnazjalne odbyły się we wszystkich 44 placówkach, a poza drobnymi problemami organizacyjnymi nie zanotowano większych incydentów. W dwóch placówkach egzaminy zostały wydłużone.

Aktualizacja godz. 12.30.

Zakończył się egzamin z zakresu języka polskiego. Szkoły będą teraz przekazywały protokoły z egzaminu do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Aktualizacja godz. 11.20.

Trwa egzamin z zakresu języka polskiego. Zakończy się o godz. 12.30.

Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się egzaminy w czwartek i piątek. Komisje są jednodniowe. Najtrudniejsza sytuacja będzie w piątek podczas egzaminów językowych. Powinny się one odbywać w małych salach po 15 osób, żeby dobrze było słychać zadania ze słuchu (z płyt). Trudno przeprowadzić taki egzamin w dużej sali gimnastycznej czy na korytarzu dla kilkuset uczniów.

Aktualizacja godz. 9.30.

We wszystkich sopockich gimnazjach o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów.

- Liczba obecnych i pracujących nauczycieli umożliwiła powołanie i pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego. Egzaminy przebiegają bez zakłóceń - poinformował Piotr Płocki, naczelnik wydziału oświaty.
W jednej z gdańskich szkół osoby pracujące dziś w komisjach nadzorujących egzamin zostały "przywitane" przez szpaler strajkujących w placówce nauczycieli i pracowników szkoły.




Już po godz. 8 przed trójmiejskimi szkołami pojawili się uczniowie, którzy jako ostatni rocznik podchodzą do egzaminu gimnazjalnego. Do sprawdzianu w Trójmieście zgłoszonych zostało 98 szkół - w tym 63 w Gdańsku, 30 w Gdyni i pięć w Sopocie. Łącznie egzamin ma napisać 6 266 uczniów z Trójmiasta - 3880 w Gdańsku, 2164 w Gdyni i 222 w Sopocie.

Ze względu na trwający od 8 kwietnia strajk pracowników oświaty przeprowadzenie egzaminów w wielu szkołach do ostatniej chwili stało pod znakiem zapytania.

- Tak naprawdę do ostatniej chwili nie wiemy, czy będziemy mieli odpowiedni skład, ale wszystko wskazuje na to, że tak. Zmniejszyliśmy liczbę komisji z 10 do pięciu, co pozwoli nam spełnić nowe wymagania - mówiła Monika Wojtowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku.
Na stronie placówki już wcześniej pojawiła się informacja, żeby gimnazjaliści stawili się na godz. 8:30 z legitymacjami szkolnymi.

- Proszę, przyjdźcie rano do szkoły na egzamin gimnazjalny. Nawet jeżeli on się nie odbędzie, to tylko wtedy będziecie mieć prawo do egzaminu w innym terminie - apelował do gdańskich gimnazjalistów Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Jeszcze we wtorek gdański magistrat informował, że, mimo prowadzonego strajku, w zdecydowanej większości z 44 gimnazjów, egzamin gimnazjalny się odbędzie. Wieczorem udało się skompletować składy komisji w ostatnich trzech placówkach, w których egzamin był zagrożony. Wszystko wskazuje na to, że uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 72 będą mogli napisać sprawdzian dla gimnazjalistów.

Były też szkoły, w których obyło się bez zbędnego stresu.

- Mamy pełne składy i bez problemu zgodnie z planem przeprowadzamy egzamin gimnazjalny - tak, jak zostało to zgłoszone - powiedział Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni.
Dyrektorzy 22 placówek edukacyjnych mieli również zapewnić, że w Gdyni egzaminy gimnazjalne odbędą się pomimo strajku.

  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • W gdyńskich szkołach egzamin odbywa się bez zakłóceń.
  • Dyrektorzy 22 placówek edukacyjnych mieli również zapewnić, że w Gdyni egzaminy gimnazjalne odbędą się pomimo strajku.

Pomaga, kto może



W niektórych placówkach mimo tego, że zdecydowana większość nauczycieli strajkuje egzaminy nie są zagrożone. Pomagają nauczyciele, pedagodzy, przedszkolanki z sąsiednich placówek, albo dzieci przenosi się do większych sal, np. na korytarze czy sale sportowe. Wszystko dzięki nowemu rozporządzeniu. To ono zwiększyło m.in. liczbę uczniów, która może przypadać na jednego nauczyciela podczas egzaminu.

Kuratorium przekonywało, że zgłaszało się wielu chętnych do pilnowania egzaminów, a do akcji włączają się też ich pracownicy z uprawnieniami pedagogicznymi. Jak się okazuje, poszukiwania prowadzono nawet w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

- Dyrektorzy szkół stają na wysokości zadania i robią wszystko. Ten egzamin musi się odbyć. Szkoły wspierają się wzajemnie, działa kuratorium i my, liczymy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ostateczne informacje o przeprowadzonych egzaminach dostaniemy jednak dopiero razem z protokołami - mówiła Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Jeśli jednak gdzieś do egzaminu nie dojdzie, to strajk może być potraktowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jako przypadek losowy i wówczas zgodnie z prawem egzamin gimnazjalny odbędzie się tam w dodatkowym terminie.

  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.

Trzy dni testów



Egzamin gimnazjalny odbywa się w dniach 10-12 kwietnia i składa się z trzech części:
  • 10 kwietnia 2019 (środa) - część humanistyczna - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9 (60 minut), z zakresu języka polskiego - godz. 11 (90 minut)
  • 11 kwietnia 2019 (czwartek) - część matematyczno-przyrodnicza - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9 (60 minut), z zakresu matematyki - godz. 11 (90 minut)
  • 12 kwietnia 2019 (piątek) - język obcy nowożytny - na poziomie podstawowym - godz. 9 (60 minut) na poziomie rozszerzonym - godz. 11 (60 minut)

Czytaj też: Ósmoklasisty, gimnazjalny i maturalny. Przed nami miesiące egzaminów

Eksperci przekonują, że ponieważ strajkuje więcej szkół podstawowych niż gimnazjów, w przyszłym tygodniu z egzaminem ósmoklasistów problem może być większy.

Miejsca

Opinie (442) ponad 10 zablokowanych

  • Po co nam nauczyciele lepiej rządzić ciemnymi ludźmi. (1)

    • 7 19

    • Powinieneś napisać po co nam Polska

      zdecydowanie pasuje to do ciebie

      • 5 2

  • strajk okupacyjny (1)

    To jedyna forma strajku traktowana poważnie przez władze. Tak było za komuny.

    • 5 17

    • Sam się okupuj w wariatkowie

      • 8 0

  • Mn (1)

    Rodzice macie prawo podważyć egzaminy ponieważ byli tam ludzie nie przeszkoleni dopatrujcie się nieprawidłowości

    • 8 33

    • Jakie nieprawidłowości?

      Wiesz przynajmniej na czym polega praca takiej komisji? Sądząc po wpisie, nie masz pojęcia, więc zamilcz i nie ośmieszaj się.

      • 9 0

  • Tak mało zarabiają? (3)

    Informacje ze strony MEN:
    Od 1 kwietnia br. średnie wynagrodzenia nauczycieli kształtuje się w następujący sposób:

    • dla nauczyciela stażysty – 2 900,20 zł (co stanowi wzrost o 147,28 zł), • dla nauczyciela kontraktowego – 3 219,22 zł (co stanowi wzrost o 163,48 zł), • dla nauczyciela mianowanego – 4 176,29 zł (co stanowi wzrost o 212,09 zł), • dla nauczyciela dyplomowanego – 5 336,37 zł (co stanowi wzrost o 271 zł) + różnego rodzaju dodatki za prace 20h w tygodniu.
    I to jest malo? A kto mi zapłaci za odrabianie lekcji z dzieckiem do nocy?.....

    • 36 5

    • Średnio każdy z polakow zarabia ok 5000

      • 3 7

    • Dodaj,

      że to są kwoty brutto, bo zaraz się odezwą, że w życiu takiej kasy nie widzieli.

      • 1 3

    • chińczyk?

      Te dane to chyba z Chin, jestem nauczycielem i nie widziałem u nas takich wynagrodzeń! Stażysta nie dostaje nawet 2000 zł!!!

      • 4 2

  • Dyrektor sabotażysta (2)

    Znam przypadek gdzie dyrektor nie strajkuje bo z mocy prawa nie może, ale poddaje mobbingowi niestrajkujacego nauczyciela.
    A ilu jest zastraszonych i poddają sie. muszą strajkować!

    • 34 2

    • (1)

      Słyszałem, że ten dyrektor juz niedługo przestanie byc dyrektorem

      • 7 0

      • I słusznie won

        • 5 1

  • Ale dzisiaj "Wiadomości" na TVPis beda miały bekę

    Pojadą po strajkujacych jak po łysych kobyłach

    • 14 9

  • Dobrze wam tak nauczyciele

    Polacy pokazali wam środkowy palec

    • 29 5

  • Ludzie mają was i wasz strajk w d*pie, tak samo jak wy swoich uczniów

    • 32 6

  • Chciałbym zobaczyć minę broniarza i jego terrorystów

    jak dowiedział się że wszędzie przeprowadzono egzaminy.buuuuhhhhaaaa

    • 31 3

  • Do strajkujących...karma zawsze wraca... (1)

    • 24 2

    • do ciebie też wróci, nie martw się

      • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie włókna pochodzenia naturalnego stosuje się w przemyśle?

 

Najczęściej czytane