• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Uniwersytet Krytyczny: Między innymi wolność książki

Zapraszamy od marca do czerwca na wiosenny cykl debat, wykładów i seminariów w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2011-2012 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku).

maj 16

czwartek, godz. 17:30

Wstęp wolny
maj 20

poniedziałek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywają się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęliśmy jego odsłonę gdańską.

WOLNA KULTURA
Spotkania poświęcone zagadnieniu wolnej kultury i nowych mediów w kontekście funkcjonowania twórczości artystycznej oraz uniwersytetów, których celem będzie przyjrzenie się i analiza wykorzystywania nowych mediów do współpracy, udostępniania wiedzy i rozwijania wolnej kultury. Spotkania staną się punktem wyjścia do krytycznego spojrzenia m.in. na dystrybucję dóbr kultury w kontekście społecznym.

Zapraszamy w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 18.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, Gdańsk) na spotkanie "Między innymi wolność książki" w ramach cyklu "Wolna kultura" Uniwersytetu Krytycznego.

Z Obywatelką Kultury Beatą Stasińską, dyrektorką wydawnictwa W.A.B., pisarzem Piotrem Czerskim oraz pedagogiem mediów Grzegorzem Stunżą o zagadnieniu udostępniania wiedzy i rozwijaniu kultury rozmawiać będzie Maria Klaman (KP). Czy to, że treści kultury zamknięte są na tradycyjnych bądź nowoczesnych nośnikach, ma jakiekolwiek znaczenie w budowaniu społeczeństwa zainteresowanego literaturą, poezją, czy szerzej - sztuką?

Piotr Czerski - ukończył informatykę, studiował także filozofię. Debiutował w 1999 roku na łamach "Toposu". Kolejne publikacje: "Tygodnik Powszechny", "FA-Art", "Ha!art", "Lampa", "Studium", "Kartki", "Иностранная литература" (Rosja), "Jahrbuch Polen" (Niemcy), "Quorum" (Słowenia) i inne. Autor książek pospieszne, osobowe (2002; nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki) i Ojciec odchodzi (2006). Stypendysta programu Homines Urbani (2005). Finalista nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy ("Outland", 2007). Współzałożyciel zespołów Towary Zastępcze i Nasiono All Stars. Felietonista portalu Wirtualna Polska. Autor manifestu "My, dzieci sieci".

Beata Stasińska - wydawca, redaktorka; współtworzyła podziemną gazetę związkową "Wola", prowadziła (wraz z Kingą Dunin i Beatą Chmiel) dodatek literacki do "Życia Warszawy" - "Ex libris", współzałożycielka i przez lata redaktor naczelna wydawnictwa W.A.B. Wyróżniona m.in. odznaką "Zasłużony działacz kultury", orderem Kawalera Zasługi (od prezydenta Francji), tytułem "Kreator kultury" (od tygodnika "Polityka"), medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Inicjatorka społecznego ruchu Obywatele Kultury dążącego do zwiększenia nakładów finansowych na kulturę z budżetu państwa.

Grzegorz D. Stunża - pedagog mediów, asystent w Pracowni Edukacji Medialnej w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się teorią i praktyką edukacji medialnej, a także sieciowymi społecznościami uczącymi się oraz możliwością budowania alternatyw edukacyjnych w oparciu o nowoczesne technologie komunikowania. Szef projektu edukatormedialny.pl . W ramach Medialabu Lublin współorganizował projekt jedendzien.org . Współpracuje z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

KOLEJNE SPOTKANIA

14 maja, poniedziałek, godz. 18.00, Digitalizując kulturę...
Spotkanie z Jarosławem Lipszycem (prezesem Fundacji Nowoczesna Polska, zwolennikiem otwartych zasobów edukacyjnych).

11 czerwca, poniedziałek, godz. 18.00, Wolność i nadzór. Euro 2012
Spotkanie z Katarzyną Szymielewicz (prezeską Fundacji Panoptykon).

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Larwa żaby trawnej to:

 

Najczęściej czytane