• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W gdańskich szkołach ostrzegają przed "Squid Game"

Wioleta Stolarska
26 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Serial przeznaczony dla starszej publiki, zaczął jednak wzbudzać zainteresowanie wśród dzieci. Serial przeznaczony dla starszej publiki, zaczął jednak wzbudzać zainteresowanie wśród dzieci.

Squid Game to nie jest film dla dzieci! Apelujemy o uważność i rozwagę! - pisze w liście jeden z dyrektorów gdańskich szkół podstawowych do rodziców. Chodzi o koreański serial, który stał się najpopularniejszą produkcją Netflixa, być może doczeka się nawet gry. Pedagodzy widzą w tym jednak problem i ostrzegają. Serialowi ma przyjrzeć się też minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.



Gdzie szukać wsparcia psychologicznego dla dzieci?


Czy zwracasz uwagę, co ogląda twoje dziecko?

W ostatnich tygodniach koreański serial bije rekordy oglądalności w Polsce i na całym świecie. Popularność niesie za sobą jednak negatywne konsekwencje. Szkoły są zaniepokojone tym, co robią dzieci natchnione serialem, a jak przekonują dyrektorzy "mimo że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym".

- W serialu dzieci mogą zobaczyć zmagania zawodników, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań - siebie i innych - ostrzega w liście do rodziców i opiekunów dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku.
Podkreśla, że serial w bardzo realistyczny sposób pokazuje sceny, na których widać strzały prosto w głowę, bryzgającą we wszystkie strony krew, śmiertelne upadki z wysokości, sceny pobierania organów od umierających po nieudanej egzekucji graczy, bezwzględne okrucieństwo oprawców. Przytacza też opinię eksperta do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie na temat popularnej produkcji.

Czytaj też: "Cnoty niewieście" w gdańskiej szkole? Magistrat zaprzecza

- Słyszymy od nauczycieli i od samych dzieci o 9-10 latkach, które organizują pokazywane w serialu gry, dzielą się na graczy i strażników, udają zadawanie śmierci i umieranie, zdarza się, że stosują realną przemoc wobec przegranych - strzał zastępują uderzeniem w głowę, a nawet pobiciem. Tak jak bohaterowie filmu dostają od tajemniczych osób wizytówki z numerem telefonu oznaczone symbolami kółka, kwadratu i trójkąta, tak uczniowie podrzucają sobie podobne wizytówki do szkolnych szafek. Dzieci, które nie oglądały filmu, słyszą o nim w szczegółach od rówieśników. Okazuje się, że wiele dzieci ogląda ten serial nie tylko za przyzwoleniem rodziców, ale nawet wspólnie z nimi - relacjonuje Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Czytaj też: Ranking: najlepsi psycholodzy w Trójmieście

Dyrektor ostrzega, że film staje się inspiracją do rozgrywek online. W sieci można kupić przebrania - zarówno ofiar, jak i strażników.

- Ich dystrybutorzy zapowiadają, że będą przebojem w tegoroczne Halloween. W ofercie sklepów internetowych pojawiają się dziecięce gadżety związane z filmem - kubki, poduszki, bluzy, koszulki, a nawet klocki z postaciami z gry i z możliwością zbudowania znanej z filmu areny do rozgrywek. Popularność filmu wśród dzieci i uśpiona czujność rodziców może być związana z mylącą stylistyką - atrakcyjne przebrania strażników, maski, tajemnicza postać koordynatora gry, kolorowa arena, na której dochodzi do rozgrywek. Mylące może być też to, że film nawiązuje do gier dziecięcych, jak "Raz, dwa, trzy, babajaga, patrzy" itp. Do tego film jest intensywnie promowany, a również naśladowany (odgrywanie scen egzekucji, stylizowanie się na bohaterów filmu) na Tik Toku, czyli w miejscu niezwykle popularnym wśród dzieci (nawet, pomimo ograniczeń regulaminowych serwisu, poniżej 13 roku życia). Nie kupujmy też dzieciom gadżetów związanych z serialem, reagujmy na niebezpieczne zachowania nawiązujące do fabuły - apeluje.
Zaniepokojonym rodzicom i nauczycielom dyrekcja oferuje pomoc psychologiczną.

Czytaj też: Czy możliwe jest wychowanie dzieci bez kar i nagród?

W liście do rodziców i opiekunów dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku ostrzega przed serialem Netflixa. W liście do rodziców i opiekunów dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku ostrzega przed serialem Netflixa.

Minister Czarnek przyjrzy się produkcji "Squid Game"



Sytuacja związana z ogromną popularnością serialu niepokoi również ministra edukacji, który uważa, że "takie treści nie powinny mieć miejsca".

- Przyznam się szczerze, że nie miałem okazji obejrzeć jeszcze tego serialu. Moje dzieci również go nie widziały. Jednak po apelach nauczycieli i rodziców, nasz resort przyjrzy się tej produkcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z kuratorami, którzy będą badać ten problem. Takie treści nie powinny mieć miejsca - mówił szef MEiN w jednym z wywiadów.
Czytaj też: Kilka tysięcy telefonów miesięcznie. Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży?

Polskie prawo jednak nie przewiduje możliwości cenzurowania usługi streamingowej, takiej jak Netflix, platforma jednak oferuje możliwość uruchomienia blokady rodzicielskiej.

Opinie (361) ponad 20 zablokowanych

  • Takie artykuły to lepsza reklama niż zwiastuny w TV czy kinie. (1)

    Dzieci nie powstrzyma taki artykuł. Machina już ruszyła, trzeba było się zastanawiać nad problemem wcześniej. Jeśli serial jest już tak popularny, szczególnie wśród młodzieży, to nikt tych dzieci nie powstrzyma przed oglądaniem. Nie zobaczą w domu to zobaczą u znajomych lub w szkole na komórce, bo kolega ma Netflixa.

    • 2 1

    • Nie byłoby problemu, gdyby rodzice choć przez chwilę zainteresowali się swoimi dziećmi.

      Oglądają co chcą, jedzą co chcą (matka czy ojciec nie potrafi zrobić obiadu i masz 10 zł, zjedz w maku), słuchają byle czego, robią co chcą. W dzisiejszych czasach ani rodziców, ani przykładu. Na szczęście jest jeszcze szkoła, w której jak widać po wiadomości, jaką wysłali nauczyciele, komuś na tym młodym pokoleniu zależy.

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Jak dziecko ma poukładane w głowie (13)

    to nie wyniesie niczego złego z tego serialu bo ma świadomość tego że to co tam się dzieje jest złe.Tak samo jak gry komputerowe i na konsoli.To nie gry wzbudzają w dzieciach agresję a braki wychowawcze i błędy rodziców.

    • 93 94

    • I wlasnie takie podejście jest mylące....bardzo mylące

      • 31 16

    • Lata '80

      Wtedy bawiliśmy się w wojnę. Odgrywaliśmy scenki z pola bitwy, udawaliśmy, że strzelamy do siebie, umieramy.
      Wtedy też przekaz TV był inny. Mniej realistyczny, co zdecydowanie pomagało w budowaniu "przygodowo-romantycznego" obrazu wojny. Czy jako kilku- czy nastolatek po obejrzeniu odcinka np. hiperrealistycznej "Kompanii braci" miałbym większą ochotę na takie zabawy?

      • 9 0

    • po jakiego wała dziecko ma oglądać ten i**otyczny serial? czy wnosi jakiekolwiek wartości, czy uczy czegoś...

      czy może jest to jedynie bezmyślną rozrywkę. No ale tak się tworzy przyszłego konsumenta- i**otę, niestety ale dzisiaj większość społeczeństwa jedyne co robi to netflix, telewizja, mecz, piwko, winko i tak życie leci.

      • 18 5

    • Niekoniecznie dotyczy to 9 latka

      • 3 0

    • dziecko nie ma nic w głowie

      ssie z otoczenia i to jest prawda

      • 11 1

    • Ty tak serio, czy trollujesz? (1)

      Jak można w ogóle dojść do wniosku, że dziecko w wieku wczesnoszkolnym samodzielnie oceni pod kątem etycznym film, który przedstawia śmierć i przemoc w kontekście zabawy. Zrozumienie surrealizmu nie jest cechą młodego umysłu i każdy, kto chcę traktować małe dziecko jak dorosłego powinien udać się na poradę pedagogiczną lub psychologiczną, bo z dużym prawdopodobieństwem krzywdzi swoje potomstwo, a już na pewno nadweręży jego przyszły budżet przez konieczność wizyt u psychologa w dorosłym życiu.

      • 19 0

      • małe czyli jakie?

        jest różnica między 7 a 10 latkiem. Pozwoliłem mojemu 10 letniemu synowi grać w jedną z brutalnych gier wojennych, a także w "Mafię". Powiedziałem mu tylko żeby tak nie robił w rzeczywistości. To mnie wyśmiał "no co ty tata, przecież to tylko gra". Niektóre gry mają ograniczenie od lat 12, ale to jest wskazówka bo nie każdy dojrzewa tak samo. Natomiast żadnych Squidów nie pozwolę mu oglądać. Głównie dlatego że to po prostu głupie.

        • 0 0

    • Brakiem wychowawczym jest (1)

      pozwalanie dzieciom na niekontrolowany dostęp do rozrywki spoza ich kategorii wiekowej. To w zasadzie powinno być karalne, bo później wszyscy cierpimy w dysfunkcyjnym, skrzywionym społeczeństwie.

      • 13 2

      • przede wszystkim to ty widzisz na jakim poziomie emocjonalnym jest twoje dziecko

        kat. wiekowa dla rozrywki została natomiast narzucona z góry z zapasem, żeby każdy się ze swoją psychiką w niej zmieścił. Ale nie znaczy to automatycznie że twoje dziecko nie może poza nią wyjść. Sam potrafisz to ocenić najlepiej. Mówię tu ogólnie o rozrywce. Nie chodzi mi już nawet o ten głupi film.

        • 0 0

    • "braki wychowawcze i błędy rodziców"

      Polegające na dopuszczeniu do kontaktu nieprzygotowanego i niedojrzałego umysłu z tak kontrowersyjną treścią. A nawet jeśli formalnie przygotowany i dojrzały, to nie ma żadnej gwarancji, ze obraz nie wzbudzi fascynacji i nie będzie inspiracją.

      • 2 0

    • Bzdura

      To właśnie między innymi dobór rozrywki jest elementem układanie sobie w głowie. Są badania ,że nawet dorośli pod wpływem filmu " wczuwają" się w rolę bohaterów, a co dopiero chłonne pomysłów głowy dzieciaków.

      • 1 0

    • Ten serial jest nudny i wtórny

      Obudziliście się? Myślicie, że to pierwsza przemoc jaką dzieci za plecami dorosłych obejrzały? Najpierw wciskacie już malutkim dzieciom komórki, starsze dzieci mają dostęp do durnych portali społecznościowych i netfliksów, bo starzy chcą się ich pozbyć. Who cares. Niech sobie patrzą małe zwyrole.

      • 0 0

    • no chyba jednak nie dzieci nie chca odbiegac od reszty rowiesnikow i czesto nawet jak wiedza ze czegos im nie wolno i tak to zrobia za strachu przed odrzuceniem, problem jest bardziej skomplikowany niz tylko dobre wychowanie

      • 0 0

  • Naprawdę ?

    Ja za dzieciaka oglądałem rambo i nic się nie działo nie mówię już o serialu macgyver bo do dzisiaj się w pracy przydaje

    • 0 3

  • Gry=zabójstwo

    Ta akcja przypomina mi to samo co było z grami komputerowymi. Dzieci grają w gry nie odpowiednie do wieku i później się mówi, że to przez gry jakiś dzieciak zabił innego. Czy wy drodzy czytelnicy nie graliście w CS, Carmageddon, GTA ? I co wszyscy dookoła chodzą i zabijają się nawzajem ? Ludzie sami wymyślają sobie problemy bo chyba mają nudne życie. Są ważniejsze tematy.

    • 11 3

  • Zyjemy w chorych czasach, co się dzieje z tym swiatem (1)

    • 3 1

    • Rządzi PiS s

      • 2 0

  • Powinni przestrzegac przede wszystkim przed czarnkiem (3)

    Jago pomysłami i kolegami.

    • 5 5

    • To jedt prawdziwe i realne zagrożenie! (2)

      Tego rodzice nie widzą?

      • 2 1

      • Widza i sa przerazenie. czarnkiem. Jego kolegami. (1)

        I kolegami jego kolegów. Wszystkimi kolesiami.

        • 4 1

        • Daj spokój lewaku. Zajmij się realnym życiem.

          • 0 0

  • Wg mnie to jest planowa akcja, która ma zniszczyć i spatologizować dzieci i młodzież

    Big Tech przykłada do tego rękę,

    • 6 4

  • (9)

    Porównywanie tego do smerfów czy rambo jest absurdalne. Ten serial jest naprawdę brutalny i oddziałuje na psychikę w inny sposób niż chociażby piła. Nie dziwię się, że szkoły wystosowują apele do rodziców - nie wszyscy są w temacie. Squid Game jest bardzo dobrym serialem, ale zdecydowanie nie dla dzieci w wieku 10 lat.

    • 78 14

    • (1)

      > Ten serial jest naprawdę brutalny i oddziałuje na psychikę w inny sposób niż chociażby piła. <

      CO? XD Naprawdę uważasz żę SQ jest gorsze od piły? W tym momencie twoja opinia straciła wszelką wiarygodność.

      • 3 11

      • Napisałam, że oddziałuje na psychikę w inny sposób niż piła. Przecież to jest oczywiste, że piła jest bardziej brutalna.

        • 13 0

    • Tak jak i pornografia.... ale to rodzic chyba jest w stanie okreslić, wytłumaczyć i nie udostępnić! (1)

      A nie przepity spasiony ministrant edukacji.

      • 10 3

      • pornografi jest dla degeneratów

        • 1 2

    • prawie wszystkie seriale na Netflixie są wymyslane przez satanistów,żeby (4)

      namawiac do samobójst,do zabójst,do nieżądu lub żeby pochwalać transhumanizm!

      • 1 11

      • hahahaha dobre...

        • 4 1

      • (2)

        bez przesady... seriale na netflixie to zwykłe g**no, nie wiem kto to wogóle ogląda

        • 9 4

        • (1)

          Ogólnie widownię można przedstawić jako lewactwo. Gdyż w każdym serialu musi być wątek LGBT, czarnoskórych itp

          • 5 0

          • Też to zauważyłem i takie działania mogą wywoływać nietolerancję

            Jest tego przesyt i to widać, że sztucznie i na siłę wprowadzony. Popadają ze skrajności w skrajność. Jak LGBT+.... było mniejszością tak teraz jestem tym atakowany wszędzie i to ja czuję się dyskryminowany. To samo się tyczy modelek w reklamach, kiedyś były super piękne, szczupłe, wymuskane i komputerowo poprawione a teraz im brzydsza tym lepsza. Tłumaczą to akceptacją swojego ciała przez nastolatki ale po co ma ona zaakceptować 50kg swojej nadwagi skoro jest to niebezpieczne dla jaj zdrowia.

            • 0 0

  • ten serial to największy gniot wszechczasów (5)

    nie wiem czym tu się pół świata podnieca. To jest takie dno że szkoda czasu na ten serial.
    Fatalna gra aktorska, zero fabuły, zero pomysłu na film, jest przewidywalny jak obiad u teściowej - totalne dno. Strach pomyśleć co reprezentują sobą ludzie którzy się tym podniecają, a jeszcze pozwalają oglądać to swoim dzieciom twierdząc że "film uczy"....

    • 8 5

    • (1)

      nic nie uczy, serial dobry, przewidywalny owszem

      • 1 1

      • niczego nie uczy

        • 2 1

    • Pusta "rozrywka" (2)

      Jedni lubią oglądać Klan inni czytać książki.

      • 0 0

      • (1)

        Klan w swoim peirwszych latach był bardzo dobrą telenowelą więc tekst bez sensu.

        • 2 0

        • a potem był tylko bezwartościową papu dla mózgu

          więc bardzo trafny komentarz...

          Trzeba nauczyć dzieci samodzielnie myśleć, czytać mądre książki itp. Niestety dzieci naśladują rodziców...

          • 1 0

  • Wszyscy dostrzegają negatywy, ale nikt nie patrzy na pozytywne wartości jakie przekazuje nam serial.

    Ludzie po prostu nie dostrzegają tego co jest w przekazie, a biorą do siebie to co płytkie i nie wymagające analizy i zastanowienia się. Może oglądając ten serial z dzieckiem warto porozmawiać na temat wartości i tego czego się nauczył. Nie jest sztuką zabronić oglądać, bo dziecko to obejrzy tak czy siak, z rodzicami albo bez.

    • 6 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakiego pierwiastka jest najwięcej w powietrzu?

 

Najczęściej czytane