• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stres i zmęczenie może doprowadzić do wypalenia rodzicielskiego

Piotr Kallalas
18 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Różnimy się wydolnością systemu regulacji, wypalenie rodzicielskie jest więc kwestią złożoną i bardzo indywidualną - wskazują specjaliści. - Różnimy się wydolnością systemu regulacji, wypalenie rodzicielskie jest więc kwestią złożoną i bardzo indywidualną - wskazują specjaliści.

Specjaliści ostrzegają, że wypalenie rodzicielskie to coraz powszechniejszy problem opiekunów dzieci, którzy borykają się z ciągłym zmęczeniem. Do tego dochodzi nieograniczony zestaw powodów do stresu. - Obawa o bezpieczny przebieg ciąży i porodu, strach przed udławieniem, oparzeniem, skaleczeniem, wyobrażenie wszelkich wypadków komunikacyjnych, na placu zabaw, w drodze ze szkoły i cała gama ewentualnych wydarzeń, którymi stresuje się rodzic nastolatka - wylicza Katarzyna Filipowska-Czajka, socjoterapeutka z Gdyni.



Potrzebujesz pomocy i wsparcia? Znajdź psychologa w Trójmieście


Czy spotkało cię wypalenie rodzicielskie?

Sytuacji nie poprawia pandemia, która okresami nadal ogranicza możliwości wyjścia z domu, co wzmaga domowe napięcia i scysje. Na małej przestrzeni bardzo trudno zachować równowagę i zabezpieczyć cichy kąt dla własnych potrzeb, czy nawet myśli. Dodatkowo, a w zasadzie przede wszystkim, nauka zdalna kumuluje emocje i zabija domową prywatność, której część rodziców mogła zaznać w ciągu dnia. Z kolei notoryczne choroby przekreślają chodzenie do żłobka, przedszkola czy szkoły i jeszcze bardziej wzmagają stres oraz problemy zawodowe. Wszystko to powoduje, że choć dzieci są nazywane słodkim ciężarem, to jednak jest to ciągle ciężar, który może wyprowadzać z równowagi i długofalowo negatywnie wpływać na samopoczucie, prowadząc nawet do zaburzeń.

Czytaj też: Depresja, chandra czy smutek - kiedy zaczyna się problem?

Wypalenie rodzicielskie - co to jest?



- Najprościej rzecz ujmując jest to stan wyczerpania, zmęczenia fizycznego i/lub psychicznego - mówi Katarzyna Filipowska-Czajka, pedagożka, logopedka, socjoterapeutka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Gdyni. - Jest konsekwencją nadmiernego obciążenia, na tyle dużego i chronicznego, że nie radzi sobie z nim nasz układ nerwowy. Różnimy się wydolnością systemu regulacji, wypalenie rodzicielskie jest więc kwestią złożoną i bardzo indywidualną.
W takich przypadkach o wiele łatwiej stracić kontrolę nad sobą, co następnie wiąże się często z poczuciem winy. Rodzic tak naprawdę jest zakładnikiem sytuacji, w której trudno znaleźć wyjście, a to z kolei przekłada się na inne sfery życia, od kwestii zawodowych po relacje z partnerem.

Czytaj też: Kryzys psychiczny u nastolatka? "Zamknięte leczenie to nie rozwiązanie"

Wypalenie rodzicielskie - przyczyny



Eksperci zwracają uwagę, że stres związany z rodzicielstwem pojawia się właściwie jeszcze w okresie ciąży, kiedy z każdym dniem rośnie troska o pomyślne rozwiązanie. Następnie kolejne etapy rozwoju dziecka wiążą się z kolejnymi emocjami i doświadczeniami. Najczęściej jednak wysiłek fizyczny miesza się z niewyspaniem i z próbami poskromienia żywiołowych charakterów naszych pociech oraz ich wychowaniem. Spektrum stresorów jest jednak ogromne.

- Są to nasze codzienne obowiązki związane z dziećmi zaczynając od pielęgnacji, karmienia, ciągłej opieki, wychowywania, odrabiania lekcji itp. - wylicza socjoterapeutka. - Kolejna grupa stresorów to obawa przed niebezpiecznymi wydarzeniami, które mogą zaistnieć od początku życia naszego dziecka, a nawet jeszcze przed urodzeniem. Obawa o bezpieczny przebieg ciąży i porodu, strach przed udławieniem, oparzeniem, skaleczeniem, wyobrażenie wszelkich wypadków komunikacyjnych, na placu zabaw, w drodze ze szkoły i cała gama ewentualnych wydarzeń, którymi stresuje się rodzic nastolatka. W końcu chroniczny stres wynikający z konieczności codziennego radzenia sobie z przewlekłymi chorobami naszych dzieci, z zaburzeniami nastroju czy z niepełnosprawnością.
Dlatego tak istotne jest zwrócenie uwagi przed samym sobą, że również mamy problem i należy jak najszybciej spróbować przerwać pasmo zmęczenia i irytacji, zanim permanentny stres związany z wypaleniem rodzicielskim doprowadzi do poważniejszych zaburzeń psychicznych.

Czytaj też: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców do 27 lutego

Wypalenie rodzicielskie - kiedy po pomoc?



Gdyński samorząd zachęca do skorzystania z dostępnych narzędzi pomocy w tych zagadnieniach. Chodzi przede wszystkim o wsparcie psychiczne i możliwość konsultacji ze specjalistami. Więcej informacji dotyczących placówek organizujących takie spotkania znajdziemy na miejskim portalu internetowym. Ważne jest, aby wykonać pierwszy krok i skorzystać z profilaktyki.

- W obecnych czasach, zdrowie psychiczne najmłodszych, ale także nas rodziców, to bardzo ważna materia - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Czasami wydaje nam się, że sytuacja jest już tak trudna, że nie ma rozwiązania. Tymczasem części problemów można próbować zapobiegać, a w chwili, gdy to się nie udaje, warto zwrócić się po profesjonalną pomoc. W Gdyni mamy bardzo dobrych specjalistów, nasze programy profilaktyczne są wysoko oceniane na arenie europejskiej. Jako samorząd robimy wszystko, aby każdy, kto tego potrzebuje mógł uzyskać pomoc. Działające w Gdyni poradnie zatrudniają wysoko wykwalifikowanych specjalistów, już doświadczonych w problemach związanych z pandemią. Warto wiedzieć, że pomoc mogą uzyskać tam nie tylko uczniowie, ale również dorośli, którzy towarzyszą im w edukacji.
Czytaj też: L4 na wypalenie zawodowe od 2022 r. Czym jest i jak się objawia?

Ponadto gdyński magistrat przygotował krótki poradnik określający jak radzić sobie z poczuciem wyczerpania u rodzica.

  • Wybieraj zadania do realizacji, zadbaj o siebie i własną wydolność. Porzuć wygórowane i nierealistyczne oczekiwania wobec siebie jako rodzica. Bądź wystarczająco dobrym rodzicem.
  • Spójrz na siebie z troską, współczuciem, znajdź czas na chwilę relaksu w ciągu dnia. Potraktuj poważnie swoje potrzeby.
  • Znajdź grupę wsparcia - innych znajomych rodziców, rozmawiaj o tym, czego doświadczasz. Przyjmij wsparcie, okaż je. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy psychologicznej, poszukaj jej.
  • Zmień perspektywę, spójrz inaczej, szukaj okazji do rozwoju - łatwiej poradzisz sobie z trudnościami. Rozwijaj kompetencje rodzicielskie, zapisz się na warsztaty, zwróć się do pedagoga, psychologa szkolnego lub do poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  • Zorganizuj rodzinny wieczór oglądania zdjęć rodzinnych, przypomnij sobie dobre chwile w roli rodzica, planuj drobne wspólne przyjemności.


Stres w ciąży. Jak sobie z nim radzić? Stres w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Opinie (244) 8 zablokowanych

  • Słabe to nasze społeczeństwo. Mężczyźni wolą piwo, futbol. tv, stronią od seksu a kobiety nie radzą sobie z dziećmi! (2)

    Muzułmanie to co innego, oni nas pokonają brzuchami swoich kobiet.

    • 5 2

    • Skąd się biorą dzieci,znaleźli w kapuście,czy bocian przyniósł?

      • 0 0

    • Dokładnie, liberalizm, kariery, zycie tak jak się chce spoko, ale natura tutaj będzie zero-jedynkowa i chcąc nie chcąc nasza przyszłość to pół księżyc bo liczy się ilość a nie jakość. Nie wiem czemu zawsze jak mówię to pośród moich wyzwolonych znajomych (sam do takich należę, dzieci to nie mój klimat) to patrzą na mnie jak na wariata. Czyżby nie byli pogodzeni, że nasza filozofia życia prowadzi do zagłady?

      • 0 2

  • Kręgosłup moralny

    Dzisiejsi rodzice zapatrzeni w nauki internetowe powinny żyć w.g reguł wyniesionych z domu rodzinnego i tak chować swoje dzieci,aby nie przynosiły wstydu w dorosłym życiu.Pazerność nie zawsze popłaca,czas poświęcony dzieciom jest bezcenny,ale mamuśki prą na karierę,a dzieci chodzą z kluczem na szyi lub żyją w świecie sztucznym internetu.

    • 4 4

  • (1)

    Bezstresowo chowane brajanki wykańczają swoje mamusie...?

    • 3 1

    • i tatuśków....

      • 2 1

  • (1)

    Kiedyś było łatwiej wychować dzieci. Teraz są dziwne czasy, Naprawdę.

    • 3 3

    • Bo kiedys dzieci się wychowywało, uczyło kultury, pokazywało wzorce.

      • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Mówię, co widzę... (1)

    To wypalenie nie bierze się z nikąd. Trudno odstresować się nawet na wiosennym spacerze z dziećmi, gdy piętrzą się obowiązki, przytłacza natłok ważnych spraw i problemów, z którymi trudno się uporać. Tkwimy często w tak permanentnym stresie, że trudno o beztroskę, nie mówiąc o relaksie i wypoczynku z prawdziwego zdarzenia. To niekoniecznie związane jest z pogonią za pieniędzmi, choć pewnie wydarza się nazbyt często. Czasami ponosimy wysokie koszty toksycznych, dołujących
    relacji, np. w pracy, lub w związkach, o czym za wiele się nie mówi, choć w konsekwencji mogą ucierpieć na tym nasze niczemu niewinne dzieci. Coraz mniej między ludźmi empatii, szczerego uśmiechu, wzajemnej życzliwości, bezinteresownej pomocy. To wszystko przekłada się na poczucie osamotnienia. Jak często w gruncie rzeczy jesteśmy samotni pośród tłumu, mimo fizycznej bliskości rodziny, przyjaciół, znajomych? Ilu z nas na co dzień żyje sobie beztrosko, a ilu dobiera maski, by przetrwać, przeżyć, przetrzymać, przeczekać kolejny młyn?Kręcimy się w tym błędnym kole miesiącami, latami, czekając na lepsze, które nie ma szansy się wydarzyć, bo to co najlepsze zazwyczaj niestety dawno już za nami, dlatego kochamy te nasze bombelki najczęściej ostatnimi siłami.

    • 22 1

    • opresyjna rzeczywistosc

      Ktora fundujemy sobie wzajem.Dlaczego?
      Bo mozna i to bez konsekwencji.
      A i rzeczywistosc jest mocno inna niz onegdaj. Czlowiek nie odczuwa bezwzglednego poziomu komfortu czy szczescia i nie jest w stanie docenic/ocenic osiagniec ludzkosci...
      Bo zyjemy dniem dzisiejszym i rowniez jego troski staja sie wyznacznikiem naszego szczescia.
      Swiadomosc ksztaltuje byt, czy byt, swiadomosc?

      • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Ważne (2)

    Sam jestem ojcem 3 dzieci i z jednym byłem na tzw. urlopie rodzicielskim 6 m-ce i coś nie co wiem na temat opieki,wychowania młodego:) wypalenie ,zmęczenie to trochę przesada :) wg mnie rodzice teraz za bardzo "przeżywają" opiekę ale czy to bierze się tak naturalnie czy poprostu na dużo o tym rozmawiaj na placach ,żłobkach itd.Czasem rodzica brakuje luzu

    • 7 11

    • A może po polskiemu coś? (1)

      • 0 2

      • a moze merytorycznie cos

        Nietoperzu...

        • 0 1

  • wypaleni... (1)

    Psychologowie produkuja kolejne ofiary do oskubania?!
    Tak nas stworzyla natura, ze rozmnazamy sie w mlodosci, gdy swiadomosc zagrozen nie blokuje a wrecz, pociaga.
    Wychowanie dzieci to trud na dziesiatki lat i satysfakcja jest raczej kwestia szczescia...
    I gdy dotrwa sie do czasu, gdy dziecko sie jako tako usamodzielnia, przychodzi okres opieki nad starszym pokoleniem. Nie tak radosny, bo koniec jest oczywisty i nie z malejacym czy zmieniajacym sie natezeniem problemow. To rzadko poruszany aspekt zycia i poeci o nim nie pisza...
    Wiec duzo jeszcze przed "wypalonymi" i psycholodzy zarobia... Takie sa skutki "bezstresowego wychowania" i braku odpornosci i odpowiedzialnosci... Bo u sasiada trawa bardziej zielona...

    • 1 0

    • Dzieci powinni mieć rodzice młodzi i odpowiedzialni,dla których maluchy są szczęściem,a nie starzy i sfrustrowani,którzy nadal chcą balować i udawać młodzieniaszków.

      • 1 0

  • Sprytne zabiegi propagandzistów kreujących jednostkę narcystyczną

    ...nie zdolnej do poświęcenia się dla drugiej osoby, doprowadziły do sytuacji gdzie depopulacja staje się faktem...każdy wysiłek dla innej osoby (męża/żony, dziecka) jest odbierany ja zamach na moją wolność. W ten sposób zatracamy naturalne instynkty potrzebne do przetrwania gatunku a w naszej części świata także grozi to zmianą kulturową. W następstwie czego będziemy zmuszeni na podporządkowanie się innym wartością kulturowym i religijnym, które przyjdą do naszego świata wraz z napływem nacji które zachowują porządek naturalny.

    • 2 1

  • Jestem wypalona zyciem w tym kraju (1)

    • 4 0

    • Wyjedź do Rosji

      ...tam są szerokie perspektywy

      • 1 0

  • M

    Paranoja jakaś. 2 Chłopów wychowałem i sekundę się nie nudziłem. Wypalenie? Więcej siedźcie w necie i korpo się celebrujcie. Ale się zagotowalem.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Rukwiel nadmorska to:

 

Najczęściej czytane