• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zawodówki otwierają się na kandydatów. Dni otwarte

ws
3 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Obecnie w technikach i branżowych szkołach I stopnia kształci się ponad 8 tys. uczniów. Obecnie w technikach i branżowych szkołach I stopnia kształci się ponad 8 tys. uczniów.

Rekrutacja do szkół średnich rozpocznie się za nieco ponad dwa miesiące, dlatego już teraz warto sprawdzić, jakie oferty przygotowują placówki. Co dla kandydatów mają gdańskie technika i szkoły branżowe? Jakie kwalifikacje można zdobyć w ramach nauki zawodu? Gdzie na absolwentów czeka praca? Już 5 marca rozpocznie się Gdański Tydzień Zawodowca.



Czy gdybyś miał(a) wybrać teraz szkołę, to zdecydował(a)byś się na naukę w szkole zawodowej?

Targi gdańskich szkół zawodowych, dni otwarte szkół, konsultacje ze specjalistami Centrum Rozwoju Talentów - to wszytko czeka na przyszłych absolwentów szkół podstawowych od 5 do 13 marca w Gdańsku.

- Kształcenie zawodowe to ważny element gdańskiej edukacji. To nie tylko nauka teorii, ale przede wszystkim praktyczna nauka zawodu. Dzięki czemu absolwenci naszych szkół zawodowych, zarówno techników, jak i szkół branżowych, są przygotowani do wejścia na rynek pracy. Organizując Tydzień zawodowca, chcemy odczarować mit szkoły zawodowej. Pokazać, jak szeroka i atrakcyjna jest oferta naszych zawodówek. Jest to również okazja, aby poznać pracodawców, którzy ściśle współpracują ze szkołami. Często wręcz szkolą swoich przyszłych pracowników - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca ds. edukacji i usług społecznych.
Czytaj też: Najlepsze licea i technika na Pomorzu w rankingu. Rekrutacja za trzy miesiące

2,9 tys. miejsc dla nowych uczniów



Obecnie w technikach i branżowych szkołach I stopnia kształci się ponad 8 tys. uczniów. W roku szkolnym 2020/2021 utworzonych ma zostać około 2,9 tys. miejsc w klasach pierwszych.

W nowym roku szkolnym możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach, wśród których pojawią się również nowe specjalizacje, takie jak: technik spawalnictwa, technik stylista (dotychczas realizowany w ramach eksperymentu pedagogicznego), lakiernik samochodowy, pomoc opiekuna osoby starszej - eksperyment pedagogiczny.

Nowości pojawiły się też w nauce dotychczasowych zawodów, wprowadzono specjalizacje, takie jak: technik grafiki i poligrafii cyfrowej z elementami reklamy, technik mechatronik - programowanie robotów, technik mechanik - projektowanie 3D, technik elektryk - instalacje przemysłowe i na jednostkach pływających.

Czytaj też: Jak obliczyć punkty w rekrutacji do szkoły średniej?

W nowym roku szkolnym możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach. W nowym roku szkolnym możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach.

Jaką ofertę mają gdańskie technika i szkoły branżowe?



Jakie kwalifikacje można zdobyć w ramach nauki zawodu? Tegoroczna inauguracja Tygodnia zawodowca odbędzie się w czwartek, 5 marca, podczas Dnia techniki, który odbędzie się w Szkołach Okrętowych i Technicznych "Conradinum". Tego dnia będzie można spotkać zarówno pracodawców, jak i uczelnie wyższe współpracujące ze szkołą. Wśród wydarzeń zaplanowano naukowe i popularnonaukowe pokazy urządzeń i sprzętu oferowanego przez firmy, prelekcje i wystawy.

Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 400 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich. W sobotę, 7 marca, o godz. 10 już po raz szósty odbędzie się wręczenie nagród dla firm przyjaznych szkołom zawodowym.

Tego dnia na Amberexpo odbędą się targi szkół zawodowych, na których będzie można poznać tegoroczną ofertę gdańskich zawodówek.

Szkoły średnie w Trójmieście


Jaki zawód jest najlepszy? Doradzą specjaliści



Jaką szkołę wybrać i jak określić kompetencje kandydata? Każdy uczeń będzie mógł skorzystać z indywidualnych konsultacji z doradcami w poniedziałek, 9 marca, w Centrum Rozwoju Talentów w godz. 10-15.

Tego dnia o godz. 16 odbędzie się również seminarium dla rodziców, pt. "Jestem ważny - dokonuję wyboru", dotyczące wsparcia młodzieży w przyszłych wyborach szkolno-zawodowych. Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia dotyczące emocji ósmoklasisty i jego rodziny w okresie przygotowań do egzaminu i rekrutacji.

Rodzice dostaną garść praktycznych informacji, dzięki którym będą w stanie realnie pomóc swoim dzieciom w wyborze szkoły i procesie formalnym mu towarzyszącym. Aby wziąć udział w seminarium, należy wcześniej zapisać się.

Zapisy obowiązywać będą również na zajęcia, które odbywać się będą od godz. 16 tego samego dnia, a adresowane są do młodzieży Talentowe stacje - zawodowe inspiracje - pracownia talentów dla ósmoklasistów. Będzie to osiem stacji, na których każdy uczeń będzie mógł poeksperymentować i poznać swój osobisty profil zdolności. Te predyspozycje skierują uczestników do konkretnych zawodów, w których można je wykorzystywać. Całość pracowni zakończy zaplanowanie wybranej ścieżki w oparciu o ofertę szkół.

Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 400 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich. Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 400 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich.

Dni otwarte szkół



Od wtorku, 10 marca, do piątku, 13 marca, odbywać się będą dni otwarte szkół zawodowych. Będzie można poznać nie tylko ofertę kształcenia, ale również zajrzeć do pracowni i warsztatów. Porozmawiać z nauczycielami i pracownikami szkoły.

Nowe pracownie i warsztaty w gdańskich zawodówkach



Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich wzbogacił się o nową salę lekcyjną z punktem recepcyjnym i lobby hotelowym, w której mogą odbywać się zajęcia z hotelarstwa, np. z realizacji usług w recepcji. Oficjalne otwarcie będzie w środę, 11 marca.

Tego samego dnia uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych będą mogli zacząć korzystać z aż 15 zmodernizowanych pracowni, m.in. z: hali diagnostyki i napraw, pracowni elektrotechniki i elektroniki zawodowej połączonej z hamownią z silnikiem wysokoprężnym i benzynowym, pracowni silnikowej, transportu drogowego, diagnostyki i naprawy podwozi samochodowych, diagnostyki i naprawy motocykli oraz pracowni zespołów napędowych. Łączna wartość projektu to ok. 13 mln zł.

Z kolei 13 marca na terenie Zespołu Szkół Energetycznych oddany zostanie nowy budynek dydaktyczny. Pawilon został zbudowany pod kątem montażu urządzeń energetyki odnawialnej na potrzeby kształcenia w zawodach technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk, elektryk w branży budownictwo.
ws

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (83) 1 zablokowana

  • Kto wie? (1)

    Czy jest już może w Gdańsku jakaś propozycja sieci szkół branżowych drugiego stopnia?

    • 3 0

    • branżówka drugiego stopnia

      Na pewno będzie klasa w gastronomiku na Legionów

      • 2 0

  • Żadna szkoła nie jest potrzebna :)

    • 2 1

  • Technikum lepsze niż liceum, można się czegoś nauczyć i mieć podstawy do wykonywania konkretnego zawodu

    • 10 0

  • Dawno dawno temu wyjechałem z Polski, nie miałem pracy po szkole zawodowej, mechanik pojazdów samochodowych, PKS zamknięto na ulicy Kołobrzeskiej i na ulicy Wałowej, Polmozbyt zamknęli również, nie mogłem nawet wózków dziecięcych skręcać, bo szefowa powiedziała że tylko z licencjatem, bo takich ma chętnych, zegarków również nie mogłem sprzedawać bo jak to sprzedawca bez angielskiego języka ma w Polsce sprzedawać.
    Sprzedałem co dostałem od Rodziców i wyjechałem, najpierw do Niemiec, po kilku latach do Anglii.
    Dziś gdy patrzę na to co w Polsce się dzieje, a raczej na to że nic się nie dzieje, uważam że podjąłem najlepszą decyzję w swoim życiu.
    W Polsce jest super, pod warunkiem że jesteś turystą z pieniędzmi.

    • 14 0

  • (2)

    Co za bzdury tu niektorzy pisza, znam mase ludzi co konczyli zawodowki, potem technika i czasem pozniej licencjaty i magistry. Znam ludzi co byli w technikach a dzis sa w zarzadach spolek. Sam konczylem LO potem studia, dzis moj syn chodzi do Technikum z rozszerzonym mat-fiz bo mysle ze da mu to lepszy start i latwiej poradzi sobie na uczelni wyzszej technicznej i pozniej w zyciu. W ostatnich 20 latach wszyscy konczyli ekonomie, politologie, socjologie, historie, biologie i inne "tego typu" kierunki, a potem i tak laduja w korpo z podstawowa znajomoscia angielskiego i excela. Czas na rozwoj szkol branzowych i technicznych, zdecydowanie.

    • 10 1

    • spółkę można kupić za 10 Złotych i zarządzać ;)

      • 1 0

    • Ja

      O to to to ....

      • 0 1

  • Jaki fach można mieć po 3 latach

    łączenia nauki z pracą w wymiarze ok 20 godzin tygodniowo? Mechanik? Nie żartujmy, współczesnego auta nikt nie odda w ręce kogoś takiego. Prace budowlane? Tu liczy się w zasadzie tylko doświadczenie, którego po zawodówce się nie ma.

    Czyli spędza się 3 lata w szkole gdzie nie uczą się najlotniejsze jednostki, bez zdobywania doświadczenia, bez zdania matury. Naprawdę lepszym wyborem jest technikum, które trwa nieco dłużej, ale przynajmniej daje więcej praktyki i możliwość kontynuowania edukacji.

    • 2 2

  • Nie chodzi o zawodowkę czy liceum. (1)

    To co powinno się zmienić w szkołach to program edukacji i podejście nauczycieli do nauczania i uczniow.Prl nie wyszedł z tych szkoł ani z tych nauczycieli.Z tego wynika potem ze konczysz szkołę i nie wiele umiesz.Potem ta degrengolada kontynuuje sie dalej na uczelniach wyzszych.Moze z wyjatkiem gumedu.

    • 3 1

    • Ci co powinni uczyć wyjechali pracować do Kanady Australii USA

      • 1 0

  • (1)

    Zawodówka w dalszym ciągu kojarzy się negatywnie, i wśród społeczeństwa panuje przekonanie że zawodówka jest dla osób mało inteligentnych, prostych i bez kultury. Nie urażając nikomu, skądś się ta stygma jednak wzięła.

    • 6 0

    • bo niestety sami uczniowie zawodówek sobie zapracowali na renomę, kończyłem technikum gdzie była też szkoła zawodowa. Poziom tamtej młodzieże był niestety bardzo bardzo niski w tamtym czasie. Chodzi zarówno o naukę jak i o własną kulturę.

      • 2 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu:

 

Najczęściej czytane