• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gimnazjum nr 25 w Gdańsku chce się przekształcić w liceum, by przetrwać

Arnold Szymczewski
18 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Rodzice dzieci, które uczęszczają do Gimnazjum nr 25 we Wrzeszczu, tłumnie przybyli na spotkanie poświęcone przyszłości placówki.
  • Andrzej Chmielewski przedstawiał stanowisko rady rodziców.
  • Radni reprezentujący miasto.
Emilia Lodzińska, Wojciech Błaszkowski, oraz   zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego - Grzegorz Kryger.
  • Budynek gimnazjum nr 25 w Gdańsku

Przekształcenie Gimnazjum nr 25 we Wrzeszczu w liceum to jedyna recepta na jego uratowanie przed likwidacją na skutek reformy szkolnictwa - uważają rodzice uczniów, nauczyciele i dyrekcja szkoły. Podczas czwartkowego spotkania prosili radnych o pomoc w tej sprawie



Co myślisz o przekształceniu Gimnazjum nr 25 w liceum?

W ramach planowanej reformy oświaty, o której pisaliśmy wielokrotnie, kilkadziesiąt gimnazjów na terenie Trójmiasta zostanie zlikwidowanych, a budynki po nich przekształcone w inne obiekty. Taki los prawdopodobnie spotka także Gimnazjum nr 25 przy ul. Kościuszki 8B zobacz na mapie Gdańska, które działa w osobnym budynku i nie może zostać wchłonięte przez funkcjonującą po sąsiedzku podstawówkę.

Dlatego szkolna rada rodziców walczy o przyszłość placówki, która - w jej ocenie - cieszy się dobrą opinią, co potwierdzają rezultaty w konkursach, egzaminach, a także sukcesach absolwentów. Rodzice twierdzą, że przekształcenie gimnazjum w podstawówką nie spowoduje niczego dobrego, ponieważ część nauczycieli zostałaby zwolniona, a budynek jest zbyt mały, by pomieścić osiem roczników.

Przez blisko dwie godziny miejscy radni Emilia LodzińskaWojciech Błaszkowski oraz Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego, odpowiadali na pytania rodziców i dzieci, którzy licznie zjawili się na sali tego wieczora.

Stanowisko rodziców przedstawił przewodniczący rady Andrzej Chmielewski (jego treść prezentujemy poniżej). Głos zabrała też Anna Mrotek, dyrektor szkoły, która przedstawiła plan przekształcenia gimnazjum w liceum.

- Chcemy stworzyć jedną z najlepszych szkół w Trójmieście, na podobieństwo gdyńskiego III LO, czy gdańskiej Topolówki. Nie mówiłabym o stwarzaniu konkurencji, a o uzupełnieniu oferty trójmiejskich topowych szkół. Potrzebujemy kolejnej placówki, która będzie kształciła dwujęzycznie, bo ta, która znajduje się na terenie Gdańska, jest po prostu przepełniona - mówiła dyrektor Anna Mrotek.
Poza planem przekształcenia gimnazjum w liceum dyrektor opowiadała o tym, co miałoby znaleźć się w nowej szkole. To m.in. otwarte przestrzenie do nauki, siłownia i strefy relaksu.

7 listopada rada rodziców spotkała się z wiceprezydentem Gdańska, Piotrem Kowalczukiem, który wyraził zrozumienie dla obaw rodziców, prosząc ich, by nie przywiązywali się do budynku szkolnego, jako obiektu w konkretnej lokalizacji. Wspomniał, że wokół jest kilka liceów, którym przyda się podniesienie poziomu i zespół nauczycielski z gimnazjum nr 25 mógłby zasilić któreś z nich.

Grzegorz Kryger obiecał natomiast, że dzieci dokończą edukację w tym samym miejscu, w którym ją rozpoczęły.

- Gwarantuję państwu, że wasze dzieci dokończą edukację dokładnie w tej placówce. Jeśli nie dojdzie do zamiany gimnazjum na liceum, to budynek zostanie wykorzystany na cele społeczne - mówił Grzegorz Kryger. - Jest mnóstwo organizacji pozarządowych, fundacji czy instytucji, które zajmują się sprawami społecznymi i potrzebują swojego lokalu.
Ostateczny głos w sprawie przyszłości szkół będzie należał do przedstawiciela ministerstwa, w tym przypadku kuratora oświaty.

Czytaj także: Nauczycielski protest przeciwko reformie oświaty

Stanowisko rodziców w sprawie gimnazjum nr 25 w Gdańsku from Trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie (118) 1 zablokowana

  • (3)

    Najgorsza szkoła w Gdańsku, powinni ją zamknąć..

    • 8 12

    • może jakies uzasadnienie?

      chociaz jedno?

      • 5 1

    • (1)

      Jednak wyniki wskazują na to ze jest najlepsza, ale najlepiej hejtowac bez powodu

      • 4 3

      • Wyniki

        Wyniki wskazują, że jest dobra, a są lepsze od niej też zwykłe państwowe...

        • 2 2

  • Największy problem z gimnazjami polega na tym, że.. (2)

    .. gimbusy czują się tak "dorosłe" jak licealiści. No i wkroczyła niestety patologia. Czasy się zmieniają ale 13-latek to jednak jeszcze dzieciak. Nawet jak ma smartfona itp. Trochę za wcześnie na imprezki i używki. Różnica w rozwoju między 13 a 16-latkiem jest bardzo duża. Pomyślcie o tym rodzice i nauczyciele.

    • 18 5

    • Ja pamietam, ze w tym wieku fajki juz byly w szkole norma, imprezy nawet bywaly i alkohol, a chodzilam do sportowej w Gdyni i to wiele wiele lat temu( ok 20). Kazdy mysli, ze teraz gorzej. Teraz problem jest tylko taki, ze za duzo w telefonach siedza i za malo na podworku.

      • 2 2

    • Problem jest taki, że dyrektorzy boją się o swoje ciepłe posadki, nauczyciele o pracę, a dzieci ma każdy gdzieś. Nauczyciele to nie święte krowy, mogą się przekwalifikowac jak każdy!

      • 3 8

  • NIE

    Poziom tej szkoły na tle innych szkół nie jest miarodajny. Nabór uczniów praktycznie głownie spoza rejonu (w dzielnicy Wrzeszcz Dolny mieszkają głównie ludzie starsi) z bardzo dobrymi ocenami. Bardzo częste rotacje nauczycieli - nie tylko języków obcych. Swoisty wewnątrzszkolny system oceniania - zamiast zwykłych ocen punkty od 0 do 20 zamieniane na koniec semestrów na oceny zwykłe. Przy tym systemie oceny w innych szkołach też by się poprawiła średnia. Słabe zaplecze materialne - mały budynek, brak prawdziwej stołówki, gdzie dzieci pchają się w kolejce brzydko mówiąc jak świnie do koryta. Poziom merytoryczny i staż pracy nauczycieli bardzo zróżnicowany. Ogólnie poziom nauczania w gimnazjach jest dużo niższy niż w dawnej szkole podstawowej.Nowe pokolenie uczniów to pokolenie "kopiuj i wklej" - tak się g*wnie realizuje tzw projekty używając do tego treści z wikipedii.

    • 20 13

  • Ludziska przy takiej reformie ktoś chce ugrać cis dla siebie najczęściej prywatne szkoły o przepraszam społeczne ?! znam taka jedna pasożyty społeczne szukają to tu to tam i może uda im się coś za darmo wyrwać z majątku społecznego a w rtch szkołach zero szacunku dla pracownika a z uczniów wyrastają roszczeniowu ignorancji jaśnie panstwo

    • 4 5

  • Kpina i farsa!

    Kpina i farsa co ci nauczyciele wyprawiają! Broniarz dzisiaj w Warszawie jasno powiedział o co im wszystkim chodzi:"Nie chcemy żadnej reformy od Pani Zalewskiej tylko podwyżki płac, a nie 35 zł waloryzacji". Im zawsze, zawsze jest mało. Są grupy społeczne, co nic nie dostają, a nauczycielom wiecznie mało. Niedobrze się robi od ich ciągłego lamentu i niezadowolenia. Niestety coraz mniej nauczycieli z powołania , zdecydowana większość została nauczycielem z przypadku, bo innej kreatywnej formy zajęcia dla siebie nie znaleźli.

    • 4 9

  • Warto przeczytać!

    Znalezione na innym forum: " Jako "emerytowany" już nauczyciel szkół średnich fizyk, twierdzę, że reforma nie musi być szczególnie przygotowywana, ponieważ wracamy do bardzo dobrze opracowanego i sprawdzonego systemu nauczania. Strajkujący nauczyciele martwią się tylko o swoje miejsca pracy!!! Obecny poziom przedmiotów ścisłych jest o 50% niższy !!! Udzielając korepetycji mam cały czas podgląd z jakimi problemami boryka się młodzież.! Obecnie mamy system "gebelsowski" który został na siłe wprowadzony a dziś mamy tego efekty. Poziom na uczelniach musiał być obniżony, bo nie było by studentów!!! Rankingi polskich uczelni poleciały w dół. Zniszczenie szkół zawodowych i techników 5 letnich miały za zadanie zniszczyć przyszłe kadry dla polskiego przemysłu który się nagminnie likwidowało poprzez tzw "schłodzenie gospodarki" jak mawiał słynny dywersant i agent obcego wywiadu Balcerowicz. Tylko w technikum 5 letnim uczeń ma szanse czegokolwiek praktycznie się nauczyć!!!. Rodzice z tamtych czasów popierają powrót do sprawdzonego systemu, ale brakuje im odwagi mocniej krzyknąć. Serce mnie ściskało jak w moim mieście niszczono pomoce naukowe wykonane przez uczniów, przekroje silników, tokarki, skrzynie biegów. Niszczono całe sale wykładowe wyposażone w sprzęt audiowizualny, meblościanki z ruchomymi tablicami, specjalistyczne stoły laboratoryjne dla uczniów. Ówczesne władze "solidarnościowe" głosiły że cyt " nie będziemy kształcić bezrobotnych" , ponieważ i tak nie będzie pracy!!!...Na szczęście mamy już innych ludzi przy władzy którzy pamiętają co dobre, chcą to wprowadzić a 'prywata" nauczycieli którzy do niczego innego się NIE nadają im to przeszkadza. Pozostaje mieć nadzieję, że zdrowy rozsądek pozostałych elit i moich byłych uczniów zwycięży i wrócimy do prawdziwej polskiej szkoły"

    Takich wypowiedzi jest mnóstwo, wystarczy poszukać i posłuchać mądrych ludzi, którzy znają życie.

    • 20 6

  • doskonały pomysł. W Gdańsku brakuje szkół dwujęzycznych, może Gdańsk dorówna w końcu Gdyni, która ciągle nas wyprzedza w jakości kształcenia

    • 7 5

  • Pani Jolu, proszę się nie łudzić, Pan Piotr już dawno wie , co Pan Paweł zrobi z tym atrakcyjnym dla inwestora terenem!!!

    • 12 0

  • Największą porażką edukacji ostatnich 15 lat nie są gimnazja, ale wmówienie

    dzieciom i ich rodzicom, że dzięki jak najdłuższej nauce zdobędą dobry zawód i pracę. I tak, zamiast kadry wykwalifikowanych fachowców po szkołach zawodowych i technikach oraz 10% najzdolniejszych, którzy ukończyli dobre uczelnie wyższe, mamy "najlepiej wykształcone społeczeństwo w Europie". Na papierze, oczywiście. I własnie z "papierami" nic nieznaczącego już magistra, na dodatek nic nieumiejącego.

    • 12 2

  • Zdecydowanie TAK . 25 jest położone w super miejscu, gdzie każde dziecko może swobodnie dotrzeć komunikacją miejską. Poza tym przyda sie dobra szkołą dwujęzyczna , tym bardziej że za 3 lata rząd zafundował naszym dzieciom kumulację dwóch roczników, więc będzie mało miejsc w liceach

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane