• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

English nie dla wszystkich

Magdalena Kula
10 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
W 480 szkołach woj. pomorskiego już od września pierwszoklasiści będą uczyć się jęz. angielskiego. W 480 szkołach woj. pomorskiego już od września pierwszoklasiści będą uczyć się jęz. angielskiego.
Województwo pomorskie jest w polskiej drugiej lidze, jeśli chodzi o przygotowanie szkół do nauki angielskiego w pierwszych klasach. Dwie trzecie naszych dzieci będzie miało ten przywilej. W zachodniej Polsce małych szczęściarzy jest dwukrotnie mniej - pisze Rzeczpospolita.

Od września pierwszaki z 9194 polskich podstawówek (to 62 proc. wszystkich szkół podstawowych) zaczną się uczyć języka angielskiego. Na początek - dwie godziny tygodniowo.

Do tej pory obowiązkowe lekcje języka obcego zaczynały dopiero dziesięciolatki. To stawiało Polskę na szarym końcu wśród krajów UE. W Finlandii, która od lat jest w czołówce różnych międzynarodowych badań edukacyjnych, dzieci zaczynają uczyć się języków obcych już w wieku siedmiu lat. Podobnie w Estonii i Szwecji. W Niemczech i we Francji do nauki angielskich słówek zabierają się ośmiolatki, a w Czechach - dziewięciolatki. Kolumbia stworzyła nawet rządowy program kształcenia językowego, który ma sprawić, że w ciągu dziesięciu lat większość młodych obywateli będzie dwujęzyczna.

Wolą uczyć prywatnie

Choć budżet w tym roku na angielski od pierwszej klasy wyłoży 22,5 miliona złotych, a rząd deklaruje, że większa kwota też by się znalazła, to lekcji języka nie będzie w niemal 40 proc. polskich podstawówek. Powód: brakuje nauczycieli, którzy znają język i potrafią pracować z małymi dziećmi.

Potrzeba około 18 tysięcy lektorów, by lekcje języka odbywały się we wszystkich szkołach. Z najnowszych danych Ministerstwa Edukacji wynika, że nauczycieli brakuje zwłaszcza w Zachodniopomorskiem - tam angielski od pierwszej klasy wystartuje tylko w jednej trzeciej szkół. Kiepsko jest także na Dolnym Śląsku, gdzie lekcji języka dla najmłodszych nie będzie w ponad połowie podstawówek.

- Szkolenia anglistów ruszyły intensywnie już w latach 90. i wykwalifikowanych nauczycieli języka nie brakuje. Trudno ich jednak namówić do pracy w szkole - przyznaje Ewa Arciszewska z ministerialnego Departamentu Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli.

Lektorzy nie kryją, że więcej niż w szkole zarobią, udzielając korepetycji lub pracując w szkołach językowych.

Resort rozważał wprowadzenie specjalnych stawek dla anglistów, ale pomysł upadł. - To byłoby nieuczciwe, gdyby wysokość nauczycielskiego wynagrodzenia zależała od wykładanego przedmiotu - mówi Arciszewska.

MEN obiecuje, że w polskich szkołach anglistów stopniowo będzie przybywać.

- Od tego roku za unijne pieniądze uruchomimy szkolenia językowe dla 26 tysięcy nauczycieli. W pierwszej kolejności chcemy nimi objąć nauczycieli najmłodszych klas - mówi Ewa Arciszewska. - Jeśli uzyskają certyfikat z języka, będą mogli go uczyć w szkole.

Wkrótce dla 17 tysięcy nauczycieli ruszą też finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny studia podyplomowe, które mają ich przygotować do nauczania dodatkowego, drugiego przedmiotu. W ofercie będą również kursy językowe - obiecuje MEN.

Rząd chce, by od 2008 roku angielski był obowiązkowy od pierwszej klasy już w każdej szkole. To jedna z kluczowych obietnic wyborczych PiS. Według planów resortu od czwartej klasy uczniowie zaczynaliby się uczyć drugiego języka.
RzeczpospolitaMagdalena Kula

Opinie (67) 1 zablokowana

  • mąż nauczycielki

    jeśli chodzi o napisy, to podejrzewam że natychmiast pojawiłyby się protesty - przecież połowa gimnazjalistów ma problem z przesylabizowaniem własnego nazwiska, a tu by trzeba było czytać całe napisy, toż to dyskryminacja niepiśmiennych ;)
    Urawniłowkowe zapędy rodziców niestety wspiera także ministerstwo - jak ktoś nie zda matury, to należy mu ją DAĆ, no bo przecież nie może być takiego podziału - chytra łże-elita zakuła i zdała, szuje jedne, a zdrowa tkanka narodu nie może się czuć pokrzywdzona, nie? ;)

    • 0 0

  • Z maturą jest ciut inaczej...

    Ministerstwo nie dodaje (na razie ;-)) punktów za pochodzenie czy sympatie polityczne do wyniku matury. Nikt nie ma złudzeń że 30% maturzyści dostaną się na jakąkolwiek normalną uczelnie. Dla mnie bardziej szkodliwy jest wydźwiek moralny całej sprawy- młodzi ludzie wkraczający w dorosłę życie dostają sygnał, że pracowici to jelenie
    Natomiast urawniłowka w procesie nauczania jest dość przerażająca.

    Na spotkaniu rodziców dzieci przyjętych do klas I podstawówki poinformowano nas, że klasa mojej córki będzie miała angielski. 1 września okazało się że jednak niemiecki... pewnie dlatego że v-ce dyrektorka musi mieć godziny. Po dwóch latach córka umie bardzo niewiele.. tak się składa że niemiecki znam.. w Niemczech studiowałem.

    Znalezienie nauczycieli do szkól będzie trudne. Znamy z żoną osoby które LUBIĄ i UMIEJĄ uczyć. Ale mają dosyć w szkole użerania się z dyrekcją, zebrań, dyskotek, papierologii i wreszcie "gier i zabaw" w sfeminizowanej szkole -skoro te pieniądze zarąbia w kilka godzin w tygodniu na kursach.

    Komentarz do artykułu:
    "To byłoby nieuczciwe, gdyby wysokość nauczycielskiego wynagrodzenia zależała od wykładanego przedmiotu "

    A to przepraszam dlaczego ???????????????????????????
    Przecież to komuna. Oczywiście że w szkołach spowodowało by to zawiść jednych nauczycieli wobec innych. Ale prawda jest taka że polonistów/ matematyków/historyków nie brakuje, jak jest wakat to i 30 sierpnia się znajdzie.
    To tak jakby powiedzieć że dwóch inzynierów nie powinno otrzymywać różnych pensji.

    • 0 0

  • nauka angielskiego jest potrzebna

    podróże do dalszych zakątków europy czy świata powszednieją, a potrzeba komunikacji jest zawsze.u nas coraz wiecej turystów, a wiadomo, że zawsze interes lepiej idzie jak można się dogadać. problemem na pewno są pieniądze, bo jak bylo napisane w artykule i co powiedziała żmijka, prywatnie można zarobić kilka razy więcej. ale problemem jest też sposób w jaki się tego języka uczy. najważniejsze aby był on przyswajalny dla wszystkich. a jeśli ktoś poczuje potrzebę dokształcenia się ma gros miejsc gdzie to może zrobić. ja sam nie nauczylem sie w szkole prawie niczego ponieważ pan mowiący "zys" i plujący podczas tego na wszystkich, nie zachęcał do nauki. dobrze, że miałem satelite, bo teraz bym do nikogo gęby nie otworzył i bardzo bym tego żałował. a co do przyszłości narodu, czyli pokolenia amnestii, we'll see:)

    • 0 0

  • Mąż nauczycielki

    racja, dlaczego niby niesprawiedliwe byłoby, żeby nauczyciel jednego przedmiotu zarabiał więcej niż innego? RYNEK pracy reguluje te sprawy. A potem się dziwią, że nie ma chętnych anglistów do pracy.
    Powiem krótko: pracując na 2/5 etatu w firmie zarabiam pewnie ze 2x więcej niż nauczyciel w szkole. Do tego kursy i spokojnie można wyciągnąć 2 średnie krajowe. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby mnie skłonić do pójścia do pracy w szkole.

    • 0 0

  • dlaczego tylko angielski?

    ja rozumiem ze w wiekszosci krajow porozumiemy sie po angielsku, ale dlaczego z nauka jezykow obcych kojarzy nam sie TYLKO angielski? Przeciez wiadomo ze male dzieci bardzo szybko moga opanowac podstawy jezykow obcych.Angielski jest w kazdej szkole, to czemu maluchow( i siebie tez)nie uczyc innych?Np.niemiecki,rosyjski czy nawet bardziej"egzotycznych"?Ja uczylam sie 6 jezykow(mowie w 5)oprocz polskiego;)I moje dziecko bede uczyc od malego.

    • 0 0

  • gdzie Hiszpania za górami...

    Hiszpański katolicyzm doznał uszczerbku wskutek dyktatury Franco. Wtedy praktykowano bezwstydny sojusz tronu z ołtarzem. W dodatku Franco był bardzo mściwy: rodzinom, które potraciły swoich bliskich podczas wojny domowej, nie wolno było nawet zapytać, gdzie zostali pogrzebani! Zatem podczas tej długoletniej dyktatury połowa ludności hiszpańskiej gotowała się z bezsilnej złości oglądając w tv braterskie ceremonie z udziałem generałów i biskupów. Teraz się to wszystko rozładowuje.

    Partyjny katolicyzm to niestety lipa, mości panowie (moherowie). Akurat ten stary doradca Jaruzelskiego musiał się w Strasburgu popisać z peanami na cześć Franco! Widać, w jakim kierunku to idzie. Kiedyś Kaczory mówiły: "najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski prowadzi przez ZChN", teraz niech patrzą na samych siebie.

    • 0 0

  • precz z angielskim

    nauczcie się lepiej polskiego, bo zarabiać złotówek już nie umiecie. Co to funtów to fakt głąby zawsze idą na łatwiznę i szorują pisuary w Londynie.

    Podstawą jest Kaszubski i Polski by wyrzucić okupantów.

    • 0 0

  • draugdur: zacznijmy od jednego języka

    Angielski staje się coraz szybciej łaciną współczesnego świata. Dobrze by było, gdyby uczeń kończący gimnazjum opanował go chociaz na poziomie FCE.

    • 0 0

  • Mariusz Ziomecki, Wojciech Mazowiecki, Jonathan Cook, Marcin Sendecki - i ten zestawik Czarbna Żmija nazywa konserwatystami. Nie bardzo wiem czy mam się śmiać czy płakać.

    Żmijo czy Ty w ogóle wiesz czym jest konserwatyzm i jakie kierunki obiera społeczna i polityczna mysl konserwatywna? Przekrój jest typowym pismem liberalno - lewicowym. Moim skromnym zdaniem zresztą bardzo marnym i wtórnym - Polityka jest o wiele lepsza w tej działce.

    Co zas do kryzysu kościoła.... Zalezy co uznajesz za kryzys. Katolicyzm w Hiszpanii ma się dobrze i mieć się dobrze będzie jeszcze długo . A że ludzie od koscioła odchodzą - no cóż, to ogólnoeuropejski trend. Ot takie powszechne dawanie tyłka muzułmanom ;)

    • 0 0

  • "Przekrój OD ZAWSZE był gazetą, która oficjalnie deklarowała się po stronie bardziej konserwatywnej, "

    powiem w ten sposób: BARDZIEJ konserwatywnej niż lewicowej, co nie oznacza ULTRAkonserwatywnej, bo u nas chyba tylko ten model konserwatyzmu jest przez rydzyków uważany za prawdziwy konserwatyzm.
    Gazwyb także drukował Orianę Fallaci - której poglądy ciężko nazwać lewicowymi i multi-kulti. I co? I pstro.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Paliwa kopalne to:

 

Najczęściej czytane