• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

English nie dla wszystkich

Magdalena Kula
10 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
W 480 szkołach woj. pomorskiego już od września pierwszoklasiści będą uczyć się jęz. angielskiego. W 480 szkołach woj. pomorskiego już od września pierwszoklasiści będą uczyć się jęz. angielskiego.
Województwo pomorskie jest w polskiej drugiej lidze, jeśli chodzi o przygotowanie szkół do nauki angielskiego w pierwszych klasach. Dwie trzecie naszych dzieci będzie miało ten przywilej. W zachodniej Polsce małych szczęściarzy jest dwukrotnie mniej - pisze Rzeczpospolita.

Od września pierwszaki z 9194 polskich podstawówek (to 62 proc. wszystkich szkół podstawowych) zaczną się uczyć języka angielskiego. Na początek - dwie godziny tygodniowo.

Do tej pory obowiązkowe lekcje języka obcego zaczynały dopiero dziesięciolatki. To stawiało Polskę na szarym końcu wśród krajów UE. W Finlandii, która od lat jest w czołówce różnych międzynarodowych badań edukacyjnych, dzieci zaczynają uczyć się języków obcych już w wieku siedmiu lat. Podobnie w Estonii i Szwecji. W Niemczech i we Francji do nauki angielskich słówek zabierają się ośmiolatki, a w Czechach - dziewięciolatki. Kolumbia stworzyła nawet rządowy program kształcenia językowego, który ma sprawić, że w ciągu dziesięciu lat większość młodych obywateli będzie dwujęzyczna.

Wolą uczyć prywatnie

Choć budżet w tym roku na angielski od pierwszej klasy wyłoży 22,5 miliona złotych, a rząd deklaruje, że większa kwota też by się znalazła, to lekcji języka nie będzie w niemal 40 proc. polskich podstawówek. Powód: brakuje nauczycieli, którzy znają język i potrafią pracować z małymi dziećmi.

Potrzeba około 18 tysięcy lektorów, by lekcje języka odbywały się we wszystkich szkołach. Z najnowszych danych Ministerstwa Edukacji wynika, że nauczycieli brakuje zwłaszcza w Zachodniopomorskiem - tam angielski od pierwszej klasy wystartuje tylko w jednej trzeciej szkół. Kiepsko jest także na Dolnym Śląsku, gdzie lekcji języka dla najmłodszych nie będzie w ponad połowie podstawówek.

- Szkolenia anglistów ruszyły intensywnie już w latach 90. i wykwalifikowanych nauczycieli języka nie brakuje. Trudno ich jednak namówić do pracy w szkole - przyznaje Ewa Arciszewska z ministerialnego Departamentu Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli.

Lektorzy nie kryją, że więcej niż w szkole zarobią, udzielając korepetycji lub pracując w szkołach językowych.

Resort rozważał wprowadzenie specjalnych stawek dla anglistów, ale pomysł upadł. - To byłoby nieuczciwe, gdyby wysokość nauczycielskiego wynagrodzenia zależała od wykładanego przedmiotu - mówi Arciszewska.

MEN obiecuje, że w polskich szkołach anglistów stopniowo będzie przybywać.

- Od tego roku za unijne pieniądze uruchomimy szkolenia językowe dla 26 tysięcy nauczycieli. W pierwszej kolejności chcemy nimi objąć nauczycieli najmłodszych klas - mówi Ewa Arciszewska. - Jeśli uzyskają certyfikat z języka, będą mogli go uczyć w szkole.

Wkrótce dla 17 tysięcy nauczycieli ruszą też finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny studia podyplomowe, które mają ich przygotować do nauczania dodatkowego, drugiego przedmiotu. W ofercie będą również kursy językowe - obiecuje MEN.

Rząd chce, by od 2008 roku angielski był obowiązkowy od pierwszej klasy już w każdej szkole. To jedna z kluczowych obietnic wyborczych PiS. Według planów resortu od czwartej klasy uczniowie zaczynaliby się uczyć drugiego języka.
RzeczpospolitaMagdalena Kula

Opinie (67) 1 zablokowana

  • Taka "polska"

    Taka juz w polsce zasada ze Polak Polaka okrada. Wstyd mi ze w taki kraju żyje!! Gdzie nie pojdziesz tak beda chcieli cie w ch... zrobic tak zebys tylko nie zarobil o złotówke za duzo, dlatego za miesiac wyjeżdzam do Anglii i basta!!

    • 0 0

  • senhor Zapatero

    Ustawodawstwo antyrodzinne wprowadzone przez Zapatero jest raczej obrazem jego samego i wierchuszki jego partii niż całej Hiszpanii. Czy pamiętacie, jak Zapatero wygrał wybory? Na tydzień przed wyborami (w sondażach prowadził Aznar) dokonano okropnego zamachu bombowego w Madrycie. Szok ogromny, wiele ofiar śmiertelnych. Opinia publiczna od razu podejrzewa islamistów, rząd Aznara niezręcznie wskazuje na Basków. Dwa dni przed wyborami okazuje się, że to jednak islamiści i Aznar (sojusznik USA) przegrywa wybory.

    Al-Kaida swoimi bombami utorowała Zapatero drogę do władzy. Do m.innymi niszczenia chrześcijańskich rodzin.

    • 0 0

  • konserwatywny "Przekrój" :):):):):).
    Co za brednie :).Żmija ma problemy z jęz. polskim :)
    albo z czymś innym:).

    • 0 0

  • a ja szukam takiej pracy:)

    Bardzo ciekawa sprawa. Właśnie skończyłam studia, po których jestem przygotowana do nauczania dzieci angielskiego. Zobaczymy jak szybko znajdę pracę;) Na razie szukam.

    • 0 0

  • przekrój...

    jest koszerny i tyle...

    • 0 0

  • Telewizja

    A ja tam uwazam, ze dzieci powinny sie uczyc, a przynajmniej zapoznawac z angileskim juz od najmlodszych lat. Pomoc w tym powinny media. Wiecie dlaczego Finlandia jest w czolowce znjomosci angielskiego. Bo tam wzystki programy obocojezyczne sa wyswietlane w oryginalnym jezyku, a napisy sa po finsku. Dzieki temu wszyscy sa osluchani z angileskim, a do tego jest nikly procent analfabetow.

    Problem z dubbingiem i lektorami tak jak w Polsce jest rowniez w przytoczonych Wloszech i Hiszpanii.

    Poza tym o ile milej oglada sie program, ktorym bohaterowie nie maja glupawych i niepasujacych, podlozonych glosow.

    • 0 0

  • Ech te westerny dubingowane po niemiecku..

    Paul Newman popedzający konia "schnell schnell" Albo Winetou krzyczący "haende hoch"... to lepsze niż Allo Allo

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Sosna zwyczajna:

 

Najczęściej czytane