• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

English nie dla wszystkich

Magdalena Kula
10 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
W 480 szkołach woj. pomorskiego już od września pierwszoklasiści będą uczyć się jęz. angielskiego. W 480 szkołach woj. pomorskiego już od września pierwszoklasiści będą uczyć się jęz. angielskiego.
Województwo pomorskie jest w polskiej drugiej lidze, jeśli chodzi o przygotowanie szkół do nauki angielskiego w pierwszych klasach. Dwie trzecie naszych dzieci będzie miało ten przywilej. W zachodniej Polsce małych szczęściarzy jest dwukrotnie mniej - pisze Rzeczpospolita.

Od września pierwszaki z 9194 polskich podstawówek (to 62 proc. wszystkich szkół podstawowych) zaczną się uczyć języka angielskiego. Na początek - dwie godziny tygodniowo.

Do tej pory obowiązkowe lekcje języka obcego zaczynały dopiero dziesięciolatki. To stawiało Polskę na szarym końcu wśród krajów UE. W Finlandii, która od lat jest w czołówce różnych międzynarodowych badań edukacyjnych, dzieci zaczynają uczyć się języków obcych już w wieku siedmiu lat. Podobnie w Estonii i Szwecji. W Niemczech i we Francji do nauki angielskich słówek zabierają się ośmiolatki, a w Czechach - dziewięciolatki. Kolumbia stworzyła nawet rządowy program kształcenia językowego, który ma sprawić, że w ciągu dziesięciu lat większość młodych obywateli będzie dwujęzyczna.

Wolą uczyć prywatnie

Choć budżet w tym roku na angielski od pierwszej klasy wyłoży 22,5 miliona złotych, a rząd deklaruje, że większa kwota też by się znalazła, to lekcji języka nie będzie w niemal 40 proc. polskich podstawówek. Powód: brakuje nauczycieli, którzy znają język i potrafią pracować z małymi dziećmi.

Potrzeba około 18 tysięcy lektorów, by lekcje języka odbywały się we wszystkich szkołach. Z najnowszych danych Ministerstwa Edukacji wynika, że nauczycieli brakuje zwłaszcza w Zachodniopomorskiem - tam angielski od pierwszej klasy wystartuje tylko w jednej trzeciej szkół. Kiepsko jest także na Dolnym Śląsku, gdzie lekcji języka dla najmłodszych nie będzie w ponad połowie podstawówek.

- Szkolenia anglistów ruszyły intensywnie już w latach 90. i wykwalifikowanych nauczycieli języka nie brakuje. Trudno ich jednak namówić do pracy w szkole - przyznaje Ewa Arciszewska z ministerialnego Departamentu Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli.

Lektorzy nie kryją, że więcej niż w szkole zarobią, udzielając korepetycji lub pracując w szkołach językowych.

Resort rozważał wprowadzenie specjalnych stawek dla anglistów, ale pomysł upadł. - To byłoby nieuczciwe, gdyby wysokość nauczycielskiego wynagrodzenia zależała od wykładanego przedmiotu - mówi Arciszewska.

MEN obiecuje, że w polskich szkołach anglistów stopniowo będzie przybywać.

- Od tego roku za unijne pieniądze uruchomimy szkolenia językowe dla 26 tysięcy nauczycieli. W pierwszej kolejności chcemy nimi objąć nauczycieli najmłodszych klas - mówi Ewa Arciszewska. - Jeśli uzyskają certyfikat z języka, będą mogli go uczyć w szkole.

Wkrótce dla 17 tysięcy nauczycieli ruszą też finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny studia podyplomowe, które mają ich przygotować do nauczania dodatkowego, drugiego przedmiotu. W ofercie będą również kursy językowe - obiecuje MEN.

Rząd chce, by od 2008 roku angielski był obowiązkowy od pierwszej klasy już w każdej szkole. To jedna z kluczowych obietnic wyborczych PiS. Według planów resortu od czwartej klasy uczniowie zaczynaliby się uczyć drugiego języka.
RzeczpospolitaMagdalena Kula

Opinie (67) 1 zablokowana

  • Kochany, za moją edukację

    zapłacili już moi rodzice, płacąc podatki które prawdopodobnie zapłaciły także za edukację jeszcze kilku osób.

    • 0 0

  • PS. Emigrant

    • 0 0

  • co do pustoszejących na zachodzie kościołów
    to normalne zjawisko w społeczeństwach konsumpcyjnych, bo ewangelia miłości nie jest tożsama z ewngelią mamony...
    skutkiem tego są eutanazja skrobanki śluby gejowskie i adopcje dzieci przez pedałów...
    widać nadchodzi koniec świata i jest całkiem blisko, zaobserwowano niezwykłą aktywność ŚJ:-)

    • 0 0

  • PS. CZ

    Rumunii?

    • 0 0

  • Smutne

    • 0 0

  • czeżetka
    tak pytam z ludzkiej ciekawości, a w PO, to do której kobitki ci bliżej, do hanny czy julii??

    • 0 0

  • Jak świat światem

    stare zgredy zawsze uważały, że świat schodzi na psy, młodzież jest niemoralna i koniec świata się zbliża.
    To są po prostu zmiany, zjawisko naturalne, ale im kto bardziej zezgredziały, tym mniej za nimi nadąża i tym bardziej narzeka na moralne zepsucie.

    • 0 0

  • nie narzekam na zepsucie kobito, bo mi sie jeszcze nic nie psuje:-)
    co ma wiek do wiary??
    widze pielgrzymki widze obozy wcale nie uważam że jest źle:-)
    jestem spokojny Pismo wszak mówi, że do Zbawienia droga ciasna i kręta, a do zatracenia prosta i szeroka:-)
    znaczy to tyle, że Zbawienia dozna niewielu z nas:-)

    • 0 0

  • przed Bogiem droga kasiu nic sie nie ukryje hi hi hi
    a teraz piknie sie kłaniam, bo ide poszaleć na "obniżkach" w okolicznych marketach
    zmieniam image z kraciastej ma moHerową:-)

    • 0 0

  • Moja żona uczy angielskiego w gimnazjum.

    Dzieci z podstawówki przychodzą z baardzo różnym angielskim -od takich które przebąblowały te trzy lata i nie umieją nic, po zdolne pracowite dzieciaki douczajace się prywatnie.

    Rzecz w tym, że często jawna próba podziału na grupy wedle poziomu znajomości języka powodowała gwałtowne protesty - wystarczy dwóch czy trzech- rodziców pieniaczy, którzy wrzeszczeli ze dyskryminacja, dlaczego w publicznej szkole jedne dzieci mają być lepsze drugie gorsze itd. Najśmieszniejsze, że (za poprzedniej ekipy) tacy pieniacze znajdowali posluch w KURATORIUM ! przychodziły dziwne pisma do szkoły .. no i dyrekcja kładłą uszy po sobie...
    wymyslalo się różne testy o mądrych nazwach w których chodziło tak naprawde o sprawdzenie poziomu dzieciaków - aby tylko nie było wprost powiedziane że ma być podział wedle stopnia znajomości języka.

    Jest dobry sposób na podniesienie poziomu języka: emitowanie filmów w wersji oryginalnej z napisami. Tak robi(ła?) Skandynawia.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fauna to:

 

Najczęściej czytane