• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

GUMed krytykowany za... apel o szacunek dla studentów zagranicznych

Piotr Kallalas
3 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Odmiennym problemem jest odmowa udziału w zajęciach ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie przyszłych medyków - tu jesteśmy przeciwni segregowaniu studentów, tak jak nam nie wolno odmówić pomocy pacjentowi ze względu na wyznanie, poglądy polityczne, kolor skóry czy narodowość - mówi prof. Smiatacz. - Odmiennym problemem jest odmowa udziału w zajęciach ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie przyszłych medyków - tu jesteśmy przeciwni segregowaniu studentów, tak jak nam nie wolno odmówić pomocy pacjentowi ze względu na wyznanie, poglądy polityczne, kolor skóry czy narodowość - mówi prof. Smiatacz.

Gdański Uniwersytet Medyczny za pomocą infografik prezentowanych w szpitalu UCK zwraca uwagę na problem komunikacji i apeluje o większy szacunek pacjentów w kontaktach z studentami zagranicznymi. Część komentujących uznała jednak apel za.. rasistowski.



Czy zgodziłbyś się na badanie przeprowadzone przez zagranicznego studenta?

Od ubiegłego roku akademickiego Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje kampanię informacyjno-edukacyjną "Kultura szacunku/Culture of Respect", która przede wszystkim ma propagować wartości wzajemnego zrozumienia i empatii, a także zapobiegać przejawom dyskryminacji. W ramach projektu powstał między innymi specjalny formularz służący do bezpiecznego zgłaszania przypadków dyskryminacji, a także szereg materiałów edukacyjnych. Treści pojawiły się także w budynkach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, a jeden ze slajdów wzbudził kontrowersje.

- W szpitalu uniwersyteckim uczą się studenci z całego świata. Jeśli nie wyrażacie zgody na zbadanie przez studenta obcokrajowca, powiedzcie o tym z szacunkiem - czytamy w uczelnianym komunikacie.
Do sprawy, która jest szeroko komentowana na forach internetowych, odniósł się za pośrednictwem mediów społecznościowych, pochodzący z Gdańska, pisarz Jacek Dehnel.

- Tymczasem Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku pisze, że należy być rasistą z szacunkiem i grzecznie nie pozwalać na badanie przez niebiałych medyków - czytamy we wpisie.
Czytaj też: Gdańscy naukowcy wyizolowali gronkowca, który nie był wcześniej wykrywany u ludzi

Baner jest wyświetlany od trzech miesięcy. Baner jest wyświetlany od trzech miesięcy.

"Zawodu nie da się nauczyć bez kontaktu z pacjentami"



Gdański szpital jest placówką akademicką, a studenci uczelni zdobywają swoją wiedzę kliniczną właśnie podczas zajęć na oddziałach i w trakcie konsultacji z pacjentami. Ci ostatni oczywiście mogą nie wyrazić zgody na obecność na sali przyszłych adeptów medycyny.

- Pacjent ma do tego prawo i zawsze je szanujemy. Prosimy jednak, aby pamiętać o tym, że nawet najlepszy lekarz był kiedyś studentem, tego rodzaju zawodu nie da się nauczyć bez kontaktu z pacjentami, dlatego jesteśmy zawsze bardzo wdzięczni tym spośród Państwa, którzy czynnie i cierpliwie pomagają nam w podnoszeniu jakości nauczania na kierunkach medycznych - mówi prof. Smiatacz, prorektor ds. studenckich GUMed.
Czasami jednak pacjenci, będąc w emocjach lub nie, stają się agresywni i nieprzyjemni, a rozmowa przeobraża się w kłótnię.

- Trudno ocenić częstość występowania takich zdarzeń, nie prowadzimy statystyki, ale w moim odczuciu większość nauczycieli klinicystów w toku swojej pracy zawodowej spotkała się z takimi zachowaniami pacjentów, mniej lub bardziej oględnie wyrażonymi - stwierdza prof. Smiatacz.
Czytaj też: Profilaktyka raka piersi w Gdyni. Jedna trzecia kobiet badała się po raz pierwszy

"Jesteśmy przeciwni segregowaniu studentów"



Na gdańskiej uczelni uczy się również szereg studentów zagranicznych - wystarczy powiedzieć, że w tym roku akademickim na kierunki w języku angielskim aplikowało ponad 920 kandydatów z 86 krajów. Niestety zdarzają się sytuację, że studenci próbując uzyskać zgodę na obecność podczas badania nie tylko spotykają się z odmową ze strony pacjentów, ale wręcz z agresją słowną, a także komentarzami o charakterze rasistowskim.

- Odmiennym problemem jest odmowa udziału w zajęciach ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie przyszłych medyków - tu jesteśmy przeciwni segregowaniu studentów, tak jak nam nie wolno odmówić pomocy pacjentowi ze względu na wyznanie, poglądy polityczne, kolor skóry czy narodowość. I tego miał dotyczyć omawiany slajd, chcieliśmy zwrócić uwagę na delikatność problemu i formę odmowy w zajęciach ze studentami, w tym do zajęć z przyszłymi medykami - wszyscy powinniśmy być traktowani w jednakowy sposób. Pragnę zapewnić, że sama treść slajdu podlega ponownej analizie, być może także dalszym korektom, aby najlepiej oddawała nasze intencje - podkreśla prof. Smiatacz.

Miejsca

Opinie (212) ponad 10 zablokowanych

  • Uck

    Uck zarabia niezłą kasę na kształceniu obcokrajowców, a pacjenci za darmo muszą być ich żywymi fantomami. Coś chyba jest nie tak? I jeszcze obrażanie chorych ludzi o rasizm. Kpina?

    • 11 3

  • I po co się przejmujecie zdaniem tego palanta Dehnela, który najwyraźniej uważa, że skoro ktoś (1)

    jest obcokrajowcem studiującym na GUMedzie, to jest "niebiały", podczas gdy większość obcokrajowców czy to na GUMed, czy UG czy PG to są Ukraińcy i Białorusini.

    • 5 3

    • Dehnel jest niestety lubi wchodzić w rolę grzmiącego moralizatora, robi to tym chętniej, że wierni fani grzecznie klaszczą uszami pod każdym postem licząc, że idol polajkuje ich komentarz

      • 0 0

  • Akceptuję (1)

    Leczę się w Akademii już 6 lat , leżę często jako pacjentka na kilku oddziałach przez moje dolegliwości,nigdy nie odmówiłam udziału w konsultacji medycznej , udziałem studentów,muszą zdobywać wiedzę praktyczną,pozdrawiam

    • 3 6

    • I tak powinno być, akceptujesz to, jesteś badana przez studentów, ale jeśli tego nie akceptujesz a masz takie prawo to studenci nie powinni być obecni przy badaniu. Prawo pacjenta powinno być respektowane, to prawo obowiązuje również w szpitalach akademickich. Prawo pacjenta do zachowania godności i intymności podczas badania.

      • 1 0

  • Chyba nie o to w tym chodzi

    Niektorzy po prostu nie dogadaja sie po angielsku, albo po prostu czuja sie bardziej komfortowo mowiac w jezyku ojczystym. Ogolnie chyba chodzi o to zeby pacjent, osoba chora, czula sie jak najbardziej komfortowo podczas wizyty u lekarza.

    A ta prosba jest skierowana do osob ze slabszymi nerwami, ktore potrafia powiedziec o kilka slow za duzo.

    • 4 1

  • Moze jakiś apel do lekarzy? (1)

    O szacunek do pacjentów?

    • 11 0

    • Póki takie typy jak dr. Kopertfild są szacunek słowo obce. Koperta

      • 0 0

  • Znajcie umiar - intymne badanie przy grupie gapiów nie jest w porządku (1)

    Co innego lekarz + (po przedstawieniu i zgodzie) jeden, dwóch studentów, co innego grupa, która się przeciska by coś zobaczyć, a niestety takie sesje też mają miejsce. I cała sytuacja powinna się zaczynać od pytania: Szacowny pacjencie - oto student/ka X, czy zgadzasz się by uczestniczył/a w badaniu? a jeśli tak to w jakim zakresie?

    • 11 0

    • Aaa

      Ale to jest problem polskiego systemu kształcenia. Limity przyjęć na studia są ustalanie odgórnie, uczelnie nie mają możliwości, by tworzyć grupy 2/3 osobowe. U nas standardem są 6, ale też nie zawsze jest to możliwe. To nie jest wina tych studentów, oni celowo nie przychodzą tak dużymi grupami. Chcą się po prostu czegoś nauczyć

      • 0 1

  • A gdzie szacunek dla pacjenta? Leżałam na sali porodowej ,weszła pani ordynator w asyscie kilku studentów i nie pytając mnie o zdanie podniosła mi koszulę i przeprowadziła badanie tłumacząc studentom mój przypadek, to było koszmarne i upokarzające....

    • 11 0

  • Dehnel-idealny przykład tego

    jak lewactwo potrafi odwracać kota ogonem. Przychlast.

    • 6 0

  • nabral bo kasa

    nabrali ... bo tylko kasa się liczy a teraz proszą by pozwolić się kolesiom dotykać, którzy nie abla nic po polsku ...

    • 5 0

  • (1)

    W każdym zawodzie trzeba praktyki. Teoria niczego bez niej nie da. Nie odmawiam badań, ani drobnych zabiegów jak pobieranie krwi, podłączenie kroplówki czy wenflonu. Nie zawsze udaje się za pierwszym razem, ale każdy z nich przybliża studentów do opanowania tej umiejętności. Uczcie się. Jesteście nam potrzebni. Pozdrawiam.

    • 1 4

    • Uczcie się. Jesteście nam potrzebni ale tu na miejscu. NIe u siebie w Pakistanie, Indiach czy Innej Arabi S bądz Turcji. Polski student nie ma tak dobrze jak oni pomimo lepszych predyspozycji.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jony mogą mieć ładunek:

 

Najczęściej czytane