• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia rusza z programem przeciwdziałania depresji u uczniów

Wioleta Stolarska
21 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych. W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych.

Ponad połowa uczniów i nauczycieli z Gdyni ocenia, że ich subiektywne samopoczucie psychiczne i fizyczne pogorszyło się z powodu pandemii. Jak rozpoznać depresję, jak pomóc sobie i bliskim? Z początkiem października w Gdyni wystartuje kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś" skierowana do uczniów oraz ich rodziców i nauczycieli. Akcja ma pomóc w rozpoznawaniu pierwszych symptomów obniżonego nastroju u siebie i innych, a także pokazać, gdzie szukać pomocy.



Potrzebujesz pomocy i wsparcia? Znajdź psychologa w Trójmieście


Czy doświadczyłe(a)ś kryzysu psychicznego?

- Od początku pandemii wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców. Stworzyliśmy i cały czas uzupełniamy ofertę wsparcia psychologicznego w mieście. Dużym zainteresowaniem cieszy się działająca od kilku miesięcy specjalna linia dla młodych "CouCb", która łączy w sobie klasyczny telefon zaufania i czat. Teraz czas na otwartą walkę z depresją i profilaktykę - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Jak wyjaśnił, akcja "Dobrze, że jesteś" to szeroki pakiet wsparcia, począwszy od zajęć profilaktycznych dla uczniów wszystkich typów szkół, poprzez szkolenia online dla nauczycieli, zajęcia superwizyjne oraz webinaria dla rodziców, aż po miejską kampanię społeczną. Jej celem jest budowanie świadomości najmłodszych mieszkańców na temat depresji, nauka rozpoznawania jej symptomów w najbliższym otoczeniu i odpowiednia profilaktyka.

Czytaj też: Ranking: najlepsi psycholodzy w Trójmieście

"Jak ważna jest realna - niewirtualna - więź z najbliższymi"



- Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest realna - niewirtualna - więź z najbliższymi, ale też właśnie między mieszkańcami, między uczniami a nauczycielami. Aby tworzyć takie więzi, musimy czuć się szczęśliwi, kochani, potrzebni. Działania zaplanowane w ramach kampanii odpowiadają na potrzeby mieszkańców, które zdiagnozowaliśmy podczas ostatnich badań dotyczących oceny jakości relacji - wskazał dr Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o Mój Z@sięg", pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Z badań tych wynika, że co dziesiąty nastolatek uczący się w Gdyni deklaruje, że często jest smutny i przygnębiony, a swój stan zdrowia ocenia jako kiepski i gorszy niż dwa lata temu.

- Ponad połowa uczniów i nauczycieli wskazała, że ich subiektywne samopoczucie psychiczne i fizyczne pogorszyło się z powodu pandemii. Pogorszyła się również opinia o relacjach z kolegami i koleżankami. Z kolei to, że trzeba było spędzić więcej czasu przed monitorem z powodu zdalnej edukacji, bardzo nas zmęczyło i rozdrażniło. Również część gdyńskich nauczycieli doświadcza obniżonego nastroju, a taki stan rzeczy pogłębił się jeszcze przez pandemię koronawirusa - przekazał dr Dębski.
Czytaj też: Kilka tysięcy telefonów miesięcznie. Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży?

Z początkiem października w gdyńskich szkołach wystartuje kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś". Potrwa do końca roku szkolnego. Z początkiem października w gdyńskich szkołach wystartuje kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś". Potrwa do końca roku szkolnego.
Powrót do szkoły pomaga w naprawie relacji?

- Myślę, że dobrze, że młodzież do nauki stacjonarnej wróciła już w maju, szkoły stawiały na odbudowywanie relacji, nauczyciele też dowiedzieli się, czego można spodziewać się we wrześniu. Młodzież mówiła, że jest przeładowana informacjami, że nie potrafi się skupić, że obawia się obniżonych ocen i gorszych wyników w nauce i to też potwierdzają wyniki badań - mówił dr Maciej Dębski.

Gdzie szukać wsparcia psychologicznego dla dzieci?


Kalkulator depresji - czy jesteś zagrożony depresją?



W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych. To m.in. zajęcia na temat profilaktyki depresji oraz dostępnych form pomocy, radzenia sobie ze stresem i izolacją spowodowaną COVID-19, profesjonalny poradnik o depresji, animacje komputerowe w zakresie przeciwdziałania depresji ułatwiające odczytywanie jej pierwszych symptomów.

- Celem nowego projektu jest też przygotowanie, przeszkolenie młodzieży z klas 7-8 i ze szkół ponadpodstawowych do tego, by sama potrafiła zauważać symptomy depresji u kolegów i koleżanek. Uczniowie bardzo często boją się mówić cokolwiek, ale powiedzą koledze czy koleżance. Chcemy powołać takich liderów szkolnych, którzy oczywiście nie będą leczyć, ale będą takim pierwszym kontaktem, do którego można się udać, by dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy - zapowiedział dr Dębski.
Z kolei rodzice uczniów wezmą udział w 15 webinariach tematycznych o metodach rozpoznawania pierwszych objawów depresji u dziecka i sposobach walki z nią. Poprowadzi je zespół specjalistów z fundacji i ekspertów zewnętrznych.

Czytaj też: "Co trzecia osoba doświadcza kryzysu psychicznego"

Kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku. Kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku.
Wsparcie obejmie również nauczycieli, którzy zdobędą kompleksową wiedzę podczas szkoleń online. Otrzymają też poradnik na temat rozpoznawania pierwszych symptomów i postępowania w przypadku dzieci i młodzieży z objawami depresji, a także zestaw potrzebnych infografik. Sześć grup gdyńskich nauczycieli, pracowników oświaty i specjalistów weźmie udział w spotkaniach superwizyjnych na temat rozwiązywania bieżących trudności szkolnych u uczniów.

Całość dopełni szeroka kampania społeczna prowadzona na specjalnej stronie internetowej. Jednym z jej elementów będzie kalkulator depresji, dzięki któremu będzie można sprawdzić, czy osoba mi bliska jest zagrożona depresją.

- Każdy, kto odwiedzi tę stronę, będzie mógł wypełnić test psychologiczny na depresję, oczywiście dostosowany do wieku. Test pokaże mu, na jakim kontinuum depresji się znajduje, bo dzisiaj myślenie o depresji jest takie, że każdy na jakimś poziomie się znajduje, tylko ktoś może być na poziomie zero, a ktoś inny zdecydowanie dalej - dodaje Dębski.
Wszystkie czynności realizowane będą we współpracy ze Stowarzyszeniem InGremio przy udziale specjalistów Akademii JA. Jak poinformował magistrat, kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku. Zadanie jest realizowane ze środków Gminy Miasta Gdyni w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych.

Miejsca

Opinie (139) 1 zablokowana

  • Opinia wyróżniona

    (9)

    Jak czytam komentarze to mnie krew zalewa.
    Depresja to nie jest wymyślony stan chwilowego doła. Widzę że większość osób kompletnie nie wie co to znaczy mieć depresję. To nie jest chwilowy dół który wyleczysz uszczęśliwieniem kogoś albo żartami. To poważna choroba.
    Niestety wiele osób myśli że jak już ma doła albo są smutni to o już ma depresję. Większość takich stanów wynika tylko i wyłącznie z tego że rodzicie z dziećmi nie rozmawiają, nie interesują się tym, jak się czują, nie chcą lub nie mają czasu z nimi rozmawiać. Zresztą, większość ludzkich problemów możnaby załatwić rozmową, ale ludzie nie chcą rozmawiać, zawsze wolą uciec po najmniejszej linii oporu.

    • 70 9

    • Poza tym często osoby z depresją w "towarzystwie" sprawiają wrażenie wesołych

      i kompletnie nie zwracają na siebie uwagi podczas gdy tak naprawdę jest to maska założona na twarz, taki stan nie trwa wiecznie z czasem odsuwają się od znajomych bo "ile można udawać, że jest ok" to jest męczące. Takie jedno z wielu błędnych kół deprechy.

      • 21 4

    • wez mi tylko wytlumacz,dleczego w moim pokoleniu depresja nie istniala (4)

      Jak to jest mozliwe ,z ponad stu ludzi ,ktorcyh znam od podstawowki i liceum nikt nie mial i nie ma depresji-Jasne ,ze wielu z nas mialo problemy i podle nastroje.Ale nikt nie mial jednostki chorobowej zwanej depresja.A teraz niby co dzieiaty dzieciak to ma.Bzdura!

      • 4 18

      • czy do ciebie nie dociera, że chwilowe doły to nie jest depresja?
        Ile osób ma naprawdę stwierdzoną depresję jako chorobę? Mało kto.
        Rodzice teraz mają swoje dzieci w d*pie. Myślą, że jakoś to będzie. W waszym pokoleniu też istniała, ale nikt o niej nie mówił. Bo było wstyd. Jakakolwiek słabość była i jest wstydem. Ludzie tego nie rozumieją. Dzieciaki na nauce zdalnej i zakazie wychodzenia samemu co mają myśleć i robić? Rodzice w pracy, nikt nie interesuje się jak się czują, co myślą. Wystarczy rozmowa. Nie macie pojęcia co to znaczy prawdziwa depresja. W waszym pokoleniu dzieciaki po prostu chodziły do szkoły i tyle. Teraz muszą siedzieć w domu bo tak morawiecki z niedzielskim wymyślił. I nie daj boże niech nie wychodzi z domu bez rodziców. Dalej cię to dziwi?

        • 11 3

      • Hahaha

        Myślisz, że ktoś z tych twoich 100 znajomych powie ci o depresji? Dobre xD

        • 6 2

      • Podobnie jak rak jelita grubego

        Było to coś rzadkiego.
        Dzisiaj choruje na to na potęgę.

        • 2 0

      • Przez takich jak ty psychiatria dziecięca w tym kraju leży i kwiczy.

        • 3 0

    • Niestety przez takich ludzi jak tu w komentarzach, inni się często wstydzą skorzystać z pomocy specjalisty.

      • 6 3

    • Niestety jesteśmy jeszcze daleko w tyle za bardziej postępowymi krajami gdzie zaczyna się w końcu mówić o depresji a nie traktować ją jako temat tabu (w szczególności np. depresja u mężczyzn). Według mnie to bardzo potrzebne i chwale wszelkie działania w tym kierunku, nawet jeśli nie są one często zbyt dobrze przygotowane. Ale krok po kroku...

      Powody depresji są bardzo różne i nie uogólnial bym że większość można wyleczyć rozmowa. Nie wiadomo. Powody i "lekarstwa" są różne, to sprawa bardzo indywidualna. Dla jednego zadziała to i owo, na drugą osobę nie odniesie to żadnego wpływu. Tak to już jest. Jest to jeden z powodów dlaczego tak ciężko depresje się leczy.

      Odnośnie rozmowy, wielu ludziom ona pomaga. Zaznaczyć jednak trzeba że nie każdy jest przygotowany dobrze aby z osobą w stanie depresji rozmawiać (za co absolutnie nie należy się obwiniać!), nawet jeśli jest to rodzic bądź najbliższa rodzina. To bardzo trudne tematy do rozmów.

      Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

      • 5 2

    • super!

      uważam, że super. Może chociaż komuś się pomoże!!!
      Właściwie 80% moich pacjentów > 9 roku życia kieruję na konsultację psychiartyczną.
      Tylko dziś miałam 2 osoby po samookaleczeniach, 4 z bólami w klatce, 3 z bólami głowy...
      psychosomatyka. wszystkie wyniki ok (od neurologa, kardiologa, endokrynologa, po MRI, TK, gastro i kolonoskopiach). 1x anoreksja.
      dramat!!!! Dzieci się wstydzą przyznać, Rodzice płaczą, bo widzą że jest źle a dziecko jest obojętne i wycofane.

      • 0 0

  • W Gdańsku mamy Zdrovelove

    Ważne jest zdrowie sexualne
    A depresja nam niestraszna

    • 14 4

  • Przez ostatnie 40 lat zycia praktycznie jak w PRLu nikt niemiał depresji a teraz nagle maja wszyscy i głownie dzieci:) (2)

    Juz mielismy okres pokolenia gimbusów teraz chca nam zrobic jeszce pokolenie depresyjne co dzien bez godziny u psychoterapeuty to dzien stracony!1A moze tak wprowadzic w szkole lekcje z psycho terapeutą :)

    • 8 10

    • chwilowe doły to nie depresja. Ale jak to mówią lepiej zapobiegać.

      • 2 0

    • Taka moda

      Taka moda w internetach jest

      • 0 0

  • jakby ludzie wiecej pracowali to by nie mieli depry (4)

    dzieciaki leza na lozkach i rozmyslają o wlasnych emocjach, nic dziwnego ze co drugi czuje sie odrzucony. ja prdle, co za czasy. dzieci powinny jezdzic na ibozy, grac w piłe na powietrzyu, uczestniczyc w harcerstwie - ale nie. dzis tylko ekran i własne mysli. kazdy by mial dola w taki sposob

    • 19 10

    • (3)

      no tak, najlepiej niech dzieciak tylko biega na dworzu, spocone wróci do domu zjeść kolację i spać. Nie rozmawiać, no bo po co.

      • 6 1

      • chyba a raczej na 100% nie zrozumiał Pan sentencji.. (2)

        nie wstawią do zmywarki, nie odkurza, nie wyniosą śmieci, nie pomogą, niczym się poza tel, nie interesują..po demonstracjach kobiet, co drugi licealista jest tęczowy, nie ma płci, nie wie czego chce i czeka aż mu tata czy mama poda jeść, da kasę na zakupy on line czy w galerii...
        oto chodzi..totalne nie chce mi sie...odciąć od kasy i do grabi, niech popracuje w orodzie, zamiecie chodnik, cokolwiek!!!

        • 2 5

        • (1)

          Typowa komunistyczna mentalnosc. Bo ty miales gorzej, to nie znaczy ze inni nie moga miec teraz lepiej. Zycie nie polega na tym, zeby sie zapracowac na smierc.

          • 1 0

          • z tym, że teraz wcale nie jest lepiej

            • 0 0

  • Wszyscy Mądrzy (1)

    Opinie typu" wyłączyć internet, niech biegają...." Wszyscy Rodzice co Wy robicie dla swoich dzieci, czy spędzacie czas z dzieckiem spacery, wspólna nuda, wspólny sport. Nie Wy nie macie czasu, przecież trzeba zrobić zakupy, posprzatać, wysłać jeszcze jednego maila i najważniejsze co tam na FB. Wasze zainteresowanie jak dziecku minął dzień sprowadza się do pytania " czy zjadłeś obiad w szkole? Stop!!!!
    Wszystkie prace domowe mogą poczekać, świat się nie zawali. Spędzacie ok 1 (JEDNA) godzinę dziennie ze swoim dzieckiem - dla niektórych to będzie duży wysiłek, ale warto!!! Poznacie potrzeby swoich dzieci, a żadna depresja ich i Was nie dopadnie! Polecam

    • 13 1

    • przepraszam ale u mnie w domu, zasypujemy dzieci pytaniami jak było, co sie wydarzyło

      z czego sprawdzian, czy ci pomóc, co potrzebujesz, idziemy na rower, rolki??? na okragło pytamy,
      cały czas dbamy o relacje...jesteśmy świadomymi rodzicami 2 bo tylko na wych. 2 dzieci nas stać

      • 3 1

  • teraz walka z depresją, a zaraz szkoły zamkną znów na nauczanie zdalne.. Gdzie byli dyrektorzy jak zamykali szkoły, dlaczego żaden nie wyszedł przed szereg i się nie sprzeciwił "władzy"..? Prawo było po stronie dyrekcji.. Przez chwile okażą wsparcie, a zaraz uznają że nie mają środków dla wszystkich potrzebujących dzieci w wieku szkolnym...
    Mimo tego co napisałam mam nadzieję, że cały ten program pomoże chociaż jednej osobie od A do Z bo koszt prywatnej psychoterapii indywidualnej rocznie w Gdyni to około 6000zł osoba!

    • 4 2

  • Proszę bardzo:

    Smartfony od 18go roku życia, dostęp do komputera max 3-4 godziny tygodniowo.
    Wyjdą na dwór i od razu minie poczucie wyalienowania.

    • 10 10

  • Kilka cennych porad: (1)

    Ogarnij się,
    Inni mają gorzej,
    Znów wymyślasz,
    Uśmiechnij się to ci przejdzie,
    Zajmij się czymś,
    Do nauki byś się wziął

    • 11 1

    • takie teksty najczęściej padają z ust rodziców którym się rozmawiać z dziećmi nie chce.

      • 9 0

  • Telefony im robią sieke z bani. (2)

    • 10 3

    • Tobie też

      • 0 3

    • Racja obserwują te tepe dzidy z istagrama

      I potem nie akceptują siebie bo są nie idealni

      • 0 0

  • Rodzice nauczcie się słuchać własne dzieci , przestańcie umoralniać , wymądrzać się , że wiecie wszystko lepiej , nie zabijajcie

    je zbędnymi gadzetami tylko mówcie im ,ze je kochacie , nie latajcie z językiem na wierzchu za forsą ,bo po drodze zgubicie z nimi kontakt , a więc tragedia gotowa .

    • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane