• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia rusza z programem przeciwdziałania depresji u uczniów

Wioleta Stolarska
21 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych. W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych.

Ponad połowa uczniów i nauczycieli z Gdyni ocenia, że ich subiektywne samopoczucie psychiczne i fizyczne pogorszyło się z powodu pandemii. Jak rozpoznać depresję, jak pomóc sobie i bliskim? Z początkiem października w Gdyni wystartuje kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś" skierowana do uczniów oraz ich rodziców i nauczycieli. Akcja ma pomóc w rozpoznawaniu pierwszych symptomów obniżonego nastroju u siebie i innych, a także pokazać, gdzie szukać pomocy.



Potrzebujesz pomocy i wsparcia? Znajdź psychologa w Trójmieście


Czy doświadczyłe(a)ś kryzysu psychicznego?

- Od początku pandemii wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców. Stworzyliśmy i cały czas uzupełniamy ofertę wsparcia psychologicznego w mieście. Dużym zainteresowaniem cieszy się działająca od kilku miesięcy specjalna linia dla młodych "CouCb", która łączy w sobie klasyczny telefon zaufania i czat. Teraz czas na otwartą walkę z depresją i profilaktykę - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Jak wyjaśnił, akcja "Dobrze, że jesteś" to szeroki pakiet wsparcia, począwszy od zajęć profilaktycznych dla uczniów wszystkich typów szkół, poprzez szkolenia online dla nauczycieli, zajęcia superwizyjne oraz webinaria dla rodziców, aż po miejską kampanię społeczną. Jej celem jest budowanie świadomości najmłodszych mieszkańców na temat depresji, nauka rozpoznawania jej symptomów w najbliższym otoczeniu i odpowiednia profilaktyka.

Czytaj też: Ranking: najlepsi psycholodzy w Trójmieście

"Jak ważna jest realna - niewirtualna - więź z najbliższymi"



- Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest realna - niewirtualna - więź z najbliższymi, ale też właśnie między mieszkańcami, między uczniami a nauczycielami. Aby tworzyć takie więzi, musimy czuć się szczęśliwi, kochani, potrzebni. Działania zaplanowane w ramach kampanii odpowiadają na potrzeby mieszkańców, które zdiagnozowaliśmy podczas ostatnich badań dotyczących oceny jakości relacji - wskazał dr Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o Mój Z@sięg", pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Z badań tych wynika, że co dziesiąty nastolatek uczący się w Gdyni deklaruje, że często jest smutny i przygnębiony, a swój stan zdrowia ocenia jako kiepski i gorszy niż dwa lata temu.

- Ponad połowa uczniów i nauczycieli wskazała, że ich subiektywne samopoczucie psychiczne i fizyczne pogorszyło się z powodu pandemii. Pogorszyła się również opinia o relacjach z kolegami i koleżankami. Z kolei to, że trzeba było spędzić więcej czasu przed monitorem z powodu zdalnej edukacji, bardzo nas zmęczyło i rozdrażniło. Również część gdyńskich nauczycieli doświadcza obniżonego nastroju, a taki stan rzeczy pogłębił się jeszcze przez pandemię koronawirusa - przekazał dr Dębski.
Czytaj też: Kilka tysięcy telefonów miesięcznie. Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży?

Z początkiem października w gdyńskich szkołach wystartuje kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś". Potrwa do końca roku szkolnego. Z początkiem października w gdyńskich szkołach wystartuje kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś". Potrwa do końca roku szkolnego.
Powrót do szkoły pomaga w naprawie relacji?

- Myślę, że dobrze, że młodzież do nauki stacjonarnej wróciła już w maju, szkoły stawiały na odbudowywanie relacji, nauczyciele też dowiedzieli się, czego można spodziewać się we wrześniu. Młodzież mówiła, że jest przeładowana informacjami, że nie potrafi się skupić, że obawia się obniżonych ocen i gorszych wyników w nauce i to też potwierdzają wyniki badań - mówił dr Maciej Dębski.

Gdzie szukać wsparcia psychologicznego dla dzieci?


Kalkulator depresji - czy jesteś zagrożony depresją?



W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych. To m.in. zajęcia na temat profilaktyki depresji oraz dostępnych form pomocy, radzenia sobie ze stresem i izolacją spowodowaną COVID-19, profesjonalny poradnik o depresji, animacje komputerowe w zakresie przeciwdziałania depresji ułatwiające odczytywanie jej pierwszych symptomów.

- Celem nowego projektu jest też przygotowanie, przeszkolenie młodzieży z klas 7-8 i ze szkół ponadpodstawowych do tego, by sama potrafiła zauważać symptomy depresji u kolegów i koleżanek. Uczniowie bardzo często boją się mówić cokolwiek, ale powiedzą koledze czy koleżance. Chcemy powołać takich liderów szkolnych, którzy oczywiście nie będą leczyć, ale będą takim pierwszym kontaktem, do którego można się udać, by dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy - zapowiedział dr Dębski.
Z kolei rodzice uczniów wezmą udział w 15 webinariach tematycznych o metodach rozpoznawania pierwszych objawów depresji u dziecka i sposobach walki z nią. Poprowadzi je zespół specjalistów z fundacji i ekspertów zewnętrznych.

Czytaj też: "Co trzecia osoba doświadcza kryzysu psychicznego"

Kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku. Kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku.
Wsparcie obejmie również nauczycieli, którzy zdobędą kompleksową wiedzę podczas szkoleń online. Otrzymają też poradnik na temat rozpoznawania pierwszych symptomów i postępowania w przypadku dzieci i młodzieży z objawami depresji, a także zestaw potrzebnych infografik. Sześć grup gdyńskich nauczycieli, pracowników oświaty i specjalistów weźmie udział w spotkaniach superwizyjnych na temat rozwiązywania bieżących trudności szkolnych u uczniów.

Całość dopełni szeroka kampania społeczna prowadzona na specjalnej stronie internetowej. Jednym z jej elementów będzie kalkulator depresji, dzięki któremu będzie można sprawdzić, czy osoba mi bliska jest zagrożona depresją.

- Każdy, kto odwiedzi tę stronę, będzie mógł wypełnić test psychologiczny na depresję, oczywiście dostosowany do wieku. Test pokaże mu, na jakim kontinuum depresji się znajduje, bo dzisiaj myślenie o depresji jest takie, że każdy na jakimś poziomie się znajduje, tylko ktoś może być na poziomie zero, a ktoś inny zdecydowanie dalej - dodaje Dębski.
Wszystkie czynności realizowane będą we współpracy ze Stowarzyszeniem InGremio przy udziale specjalistów Akademii JA. Jak poinformował magistrat, kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku. Zadanie jest realizowane ze środków Gminy Miasta Gdyni w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych.

Miejsca

Opinie (139) 1 zablokowana

  • (2)

    Dziwne ze nasi dziadkowie którzy przeżyli wojnę nie mieli depresji jakie czasy tacy ludzie

    • 9 10

    • (1)

      Mieli, tylko nikogo to nie obchodziło. Popadali w alkoholizm, pracoholizm, popełniali samobójstwa, niektórzy na starość zostawali lekomanami albo stawali się wręcz fanatycznie religijni jednocześnie ignorując rzeczywistość i potrzeby swoje i bliskich. Przenosili swoje traumy na kolejne pokolenia. Fakt, niektórym się poszczęściło, byli silniejsi psychicznie, mniej wrażliwi albo mniej doświadczeni przez los. To że nie potrafisz dostrzec czyjegoś cierpienia, powiedzmy pod uśmiechniętą twarzą babci z szarlotką, nie znaczy, że ktoś nie cierpi.

      • 11 2

      • Moja babcia popełniła samobójstwo w wieku 40 lat

        Rzeczywiście, żadnych depresji, żadnej presji.
        Wszyscy zadowoleni

        • 8 0

  • Ale przecidzialanie jak samo mowi dziala przed skutkiem.... chyba juz po ptakach >

    • 1 0

  • Brak kontaktów międzyludzkich (2)

    W wieku szkolnych pamiętam poszłam na pogaduszki do jednej sąsiadki potem na herbatę i ciasto do drugiej ja im opowiadałam o szkole one mi o dawnych czasach ...Dzisiaj nie ma już nawet wizytówek na drzwiach jesteśmy numerami coraz bardziej chorymi na samotność

    • 36 2

    • każdy jest inny, jeden tego potrzebuje, a drugi nie

      • 6 5

    • Nigdy w życiu

      Gadać z sąsiadem ty chyba naprawdę się nudzisz w życiu

      • 2 6

  • (1)

    Ja tez mialam depresje w szkole. Tym, ze marnuje. Doslownie marnuje zycie, jedyne zycie ktore mam. Na stary material, ktory jest przesilony do granic mozliwosci. Depresje dopieszczali jeszcze nauczyciele, ktorzy zachowywali sie jakby s.ali zlotem. Zmarnowane lata, w których moglam pelnia zycia eksplorowac nature, szczęście, milosc do siebie i innych stworzen. Caly ten gnojownik zwany szkołą spalilabym do ostatniej deski. Szkola bardzo niszczy kreatywnosc i oryginalność oraz innosc. Nie mozesz byc madrzejszy od nauczyciela bo cie uj..ie. nie mozesz pokazywac, ze masz gdzies jego przedmiot i jestes tam tylko bo musisz, to tez masz prze.ne. produkcja nie myslacych szczurow korporacyjnych. Bez umiejętności myslenia. To co mysle o szkole. A o depresji. Leczyc im szybciej tym lepiej.

    • 10 1

    • Widać, że byłeś slaby z języka polskiego.

      Trudno się czyta to co napisałeś i jeszcze trudniej to zrozumieć. Założę się, że masz problem z komunikowaniem swoich przeżyć i intencji. Współczuję.

      • 1 5

  • czemu nikt w szkole nie zauważył depresji?? złego stanu, innego zachowania?? (1)

    czemu nikt nie sprawdzał " na żywo" co się dzieje z nieobecnym dzieckiem?? kiedyś jakoś nauczyciel mógł i zadzwonić albo przyjść do domu, Komuś zależało na uczniu?? ktoś sie przejął, że 1 czy 2 od tyg nie ma na zdalnych?? nie...1 dosłownie 1 dyr zoorganizował namiot aby na głowy nie padało i tam 8 klasy, maturzyści i wszyscy, którzy chcieli, mieli lekcje w takich warunkach..nikt nie chodziła na korki, tylko do egz uczyli się z nauczycielami...można? można, trzeba tylko chcieć..mieli i świetlice i obiady..Reszta tylko krzyczy jak bardoz są przemęczeni, ajk im na zdalnych cięzko ..między lekcjami, gotowac zupę i wywieszac pranie...a testy..z neta od kilku lat te same dla każdego rocznika....Depresja narasta po cichu, w domu muszą być rodzice przyjaciele anie rodzice biologiczni i to wszystko ale szkoła też..dała ciała

    • 1 1

    • Depresja skończ już tym

      Kopa w tyłek i na dwór niech idzie sie bawić, niech rozwali jakąś szybę piłką, chowamy słabe dzieci

      • 1 1

  • czemy szkoła nie zauważa zmiennego zachowania ucznia? czemu nie interweniuje??

    czemu nikt z nauczycieli nie sprawdzał " na żywo" co się dzieje z nieobecnym dzieckiem?? kiedyś jakoś nauczyciel mógł i zadzwonić albo przyjść do domu ucznia, Komuś teraz zależało na uczniu?? ktoś sie przejął, że 1 czy 2 uczniów od tyg nie ma na zdalnych?? nie...1 dosłownie 1 dyr zorganizował namiot na boisku szkolnym tak, aby na głowy dzieciakom nie padało i tam 8 klasy, maturzyści i wszyscy, którzy chcieli, mieli lekcje. uczyli sie do egzaminów razem z nauczycielami...można? można, trzeba tylko chcieć..mieli i świetlice i obiady.. Reszta edukatorów tylko krzyczy jak bardzo są przemęczeni, jak im na zdalnych cięzko ..między lekcjami, gotowac zupę i wywieszac pranie...a testy..z neta od kilku lat te same dla każdego rocznika....Depresja narasta po cichu, w domu muszą być rodzice przyjaciele a nie rodzice biologiczni i sponsorzy a szkoła też..dała ciała tylko tego nie widzi albo nie chce widzieć

    • 2 1

  • Szlag mnie trafia kiedy to czytam. (2)

    Chodzą do szkoły - źle. Siedzą w domu w czasie pandemii - jeszcze gorzej. Dostali po 500 plus - narzekają. Wychowywałam się w PRLu, rodzice pracowali w budżetówce i działali w podziemiu. Klucz na szyi, respekt przed starszymi, zbieranie makulatury i butelek, strach przed rewizjami i aresztowaniem rodziców. Nie jestem szczególnie mądra, ani silna, ale nie mam traumy, potrafię żyć bez telewizora i internetu, wiem co jest ważne w życiu i jaką ono samo stanowi wartość. Wszystkim dzieciom życzę dojrzałych rodziców.

    • 9 1

    • Ok super. Udało Ci się. Innym osobom o których nikt nie wspomniał z twojego pokolenia poszło trochę gorzej. Tylko o nich się nie mówi. Klasyczny survivor bias (błąd przeżywalności).

      • 1 1

    • W budzetowce to jesli mozesz powiedz gdzie w wojsku

      w urzedzie milicji..

      • 0 0

  • Bardzo dbaja:

    Przeładowany materiał, 7-8 godzin w szkole, kartkówek/sprawdzianów po 4 w tygodniu i masa prac domowych. Tu nie trzeba COVID

    • 9 1

  • Tysiące znajomych na fb i innych komunikatorach to nic faktycznie nie znaczy. Dzieci z najlepszymi gadżetami i syte aż do bólu ale bez zainteresowania rodziców. Poza tym kiepskie wzorce tzw "celebrytów" wg nich życie jest mile, łatwe i przyjemne. Zetknięcie się takich dzieciaków z rzeczywistością kończy się niestety depresją albo gorzej. Życie to niestety nieustajace, szeroko pojęte wyzwania a nie nieustanny błogostan.

    • 7 0

  • Telefon zaufania, kalkulator depresji...itd.

    Czyli cwaniaki zarabiają na "projektach" i "programach", ktore można o kant pupy rozbić, ważne żeby faktury wystawić za realizację. Warte tyle co portale dla bezdomnych i witryny dla piesków.
    Nleży natychmiast zaprzestać zamykania szkół i innych dodatkowych aktywności pozaszkolnych gdzie dzieci mogą się spotykać, spedzać czas ze sobą, rozwijać swoje zaintereswoania. Stop kagańcom na twarzacch i segregacji sanitarnej w szkołach. To są jedyne słuszne drogi

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?

 

Najczęściej czytane