• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia rusza z programem przeciwdziałania depresji u uczniów

Wioleta Stolarska
21 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych. W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych.

Ponad połowa uczniów i nauczycieli z Gdyni ocenia, że ich subiektywne samopoczucie psychiczne i fizyczne pogorszyło się z powodu pandemii. Jak rozpoznać depresję, jak pomóc sobie i bliskim? Z początkiem października w Gdyni wystartuje kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś" skierowana do uczniów oraz ich rodziców i nauczycieli. Akcja ma pomóc w rozpoznawaniu pierwszych symptomów obniżonego nastroju u siebie i innych, a także pokazać, gdzie szukać pomocy.



Potrzebujesz pomocy i wsparcia? Znajdź psychologa w Trójmieście


Czy doświadczyłe(a)ś kryzysu psychicznego?

- Od początku pandemii wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców. Stworzyliśmy i cały czas uzupełniamy ofertę wsparcia psychologicznego w mieście. Dużym zainteresowaniem cieszy się działająca od kilku miesięcy specjalna linia dla młodych "CouCb", która łączy w sobie klasyczny telefon zaufania i czat. Teraz czas na otwartą walkę z depresją i profilaktykę - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Jak wyjaśnił, akcja "Dobrze, że jesteś" to szeroki pakiet wsparcia, począwszy od zajęć profilaktycznych dla uczniów wszystkich typów szkół, poprzez szkolenia online dla nauczycieli, zajęcia superwizyjne oraz webinaria dla rodziców, aż po miejską kampanię społeczną. Jej celem jest budowanie świadomości najmłodszych mieszkańców na temat depresji, nauka rozpoznawania jej symptomów w najbliższym otoczeniu i odpowiednia profilaktyka.

Czytaj też: Ranking: najlepsi psycholodzy w Trójmieście

"Jak ważna jest realna - niewirtualna - więź z najbliższymi"



- Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest realna - niewirtualna - więź z najbliższymi, ale też właśnie między mieszkańcami, między uczniami a nauczycielami. Aby tworzyć takie więzi, musimy czuć się szczęśliwi, kochani, potrzebni. Działania zaplanowane w ramach kampanii odpowiadają na potrzeby mieszkańców, które zdiagnozowaliśmy podczas ostatnich badań dotyczących oceny jakości relacji - wskazał dr Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o Mój Z@sięg", pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Z badań tych wynika, że co dziesiąty nastolatek uczący się w Gdyni deklaruje, że często jest smutny i przygnębiony, a swój stan zdrowia ocenia jako kiepski i gorszy niż dwa lata temu.

- Ponad połowa uczniów i nauczycieli wskazała, że ich subiektywne samopoczucie psychiczne i fizyczne pogorszyło się z powodu pandemii. Pogorszyła się również opinia o relacjach z kolegami i koleżankami. Z kolei to, że trzeba było spędzić więcej czasu przed monitorem z powodu zdalnej edukacji, bardzo nas zmęczyło i rozdrażniło. Również część gdyńskich nauczycieli doświadcza obniżonego nastroju, a taki stan rzeczy pogłębił się jeszcze przez pandemię koronawirusa - przekazał dr Dębski.
Czytaj też: Kilka tysięcy telefonów miesięcznie. Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży?

Z początkiem października w gdyńskich szkołach wystartuje kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś". Potrwa do końca roku szkolnego. Z początkiem października w gdyńskich szkołach wystartuje kampania przeciwdziałania depresji "Dobrze, że jesteś". Potrwa do końca roku szkolnego.
Powrót do szkoły pomaga w naprawie relacji?

- Myślę, że dobrze, że młodzież do nauki stacjonarnej wróciła już w maju, szkoły stawiały na odbudowywanie relacji, nauczyciele też dowiedzieli się, czego można spodziewać się we wrześniu. Młodzież mówiła, że jest przeładowana informacjami, że nie potrafi się skupić, że obawia się obniżonych ocen i gorszych wyników w nauce i to też potwierdzają wyniki badań - mówił dr Maciej Dębski.

Gdzie szukać wsparcia psychologicznego dla dzieci?


Kalkulator depresji - czy jesteś zagrożony depresją?



W ramach kampanii eksperci z fundacji "Dbam o Mój Z@sięg" przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych. To m.in. zajęcia na temat profilaktyki depresji oraz dostępnych form pomocy, radzenia sobie ze stresem i izolacją spowodowaną COVID-19, profesjonalny poradnik o depresji, animacje komputerowe w zakresie przeciwdziałania depresji ułatwiające odczytywanie jej pierwszych symptomów.

- Celem nowego projektu jest też przygotowanie, przeszkolenie młodzieży z klas 7-8 i ze szkół ponadpodstawowych do tego, by sama potrafiła zauważać symptomy depresji u kolegów i koleżanek. Uczniowie bardzo często boją się mówić cokolwiek, ale powiedzą koledze czy koleżance. Chcemy powołać takich liderów szkolnych, którzy oczywiście nie będą leczyć, ale będą takim pierwszym kontaktem, do którego można się udać, by dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy - zapowiedział dr Dębski.
Z kolei rodzice uczniów wezmą udział w 15 webinariach tematycznych o metodach rozpoznawania pierwszych objawów depresji u dziecka i sposobach walki z nią. Poprowadzi je zespół specjalistów z fundacji i ekspertów zewnętrznych.

Czytaj też: "Co trzecia osoba doświadcza kryzysu psychicznego"

Kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku. Kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku.
Wsparcie obejmie również nauczycieli, którzy zdobędą kompleksową wiedzę podczas szkoleń online. Otrzymają też poradnik na temat rozpoznawania pierwszych symptomów i postępowania w przypadku dzieci i młodzieży z objawami depresji, a także zestaw potrzebnych infografik. Sześć grup gdyńskich nauczycieli, pracowników oświaty i specjalistów weźmie udział w spotkaniach superwizyjnych na temat rozwiązywania bieżących trudności szkolnych u uczniów.

Całość dopełni szeroka kampania społeczna prowadzona na specjalnej stronie internetowej. Jednym z jej elementów będzie kalkulator depresji, dzięki któremu będzie można sprawdzić, czy osoba mi bliska jest zagrożona depresją.

- Każdy, kto odwiedzi tę stronę, będzie mógł wypełnić test psychologiczny na depresję, oczywiście dostosowany do wieku. Test pokaże mu, na jakim kontinuum depresji się znajduje, bo dzisiaj myślenie o depresji jest takie, że każdy na jakimś poziomie się znajduje, tylko ktoś może być na poziomie zero, a ktoś inny zdecydowanie dalej - dodaje Dębski.
Wszystkie czynności realizowane będą we współpracy ze Stowarzyszeniem InGremio przy udziale specjalistów Akademii JA. Jak poinformował magistrat, kampania "Dobrze, że jesteś" potrwa do końca czerwca 2022 roku. Zadanie jest realizowane ze środków Gminy Miasta Gdyni w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych.

Miejsca

Opinie (139) 1 zablokowana

  • Moj tato od czasu do czasu wpier... mi pasem , i juz nie mialem depresji. (3)

    Ogolnie wszystkie dolegliwosci mi po takiej kuracji przechodzily.I czulem sie dobrze,mozna nawet powiedziec swietnie.

    • 7 14

    • łał. Normalnie najlepszy ojciec na świecie, medal powinien za to dostać.

      • 1 3

    • Współczuję

      • 1 3

    • pochwala przemocy fizycznej w rodzinie, no tego jeszcze nie grali. Co nastepne powiesz, ze jestes wdzieczny wujkowi za to, ze cie molestowal, dzieki czemu nie potrzebowales wychowania do zycia w rodzinie?

      • 0 2

  • Wagary - najlepszy lek na depresje ;-)

    "Hey! Teacher! Leave us kids alone!"

    Pink Floyd - Another Brick in the Wall

    • 4 1

  • Walczyć ? (1)

    Walczy się na wojnie . Dzieciakom trzeba pomagać a nie walczyć z depresją . Bardzo zły dobór słów.

    • 10 1

    • Pas , kabel od prodiża

      I depresji nie ma, potem zajęcia, praca w domu sprzątanie pokoju, mieszkania

      • 0 4

  • Z depresją należy walczyć paskiem i szlabanem. (1)

    Od wieków działa.

    • 2 13

    • a może wystarczy porozmawiać, zainteresować się?
      Obawa przed okazywaniem żadnych emocji jest jeszcze gorsza.

      • 3 1

  • 15 lat temu jako nastolatka ucząca się w liceum (1)

    Miałam depresję.
    Nie gadajcie że kiedyś to nic takiego nie było. Każdy ma swoje problemy.
    U mnie to były zdrady ojca, później rozwód rodziców i problemy mojego chłopaka, który został sierotą, bo zmarli mu rodzice, chciał się zabić, byłam wtedy jedyną osobą, która mu pomagała. Ale ile może znieść 16-17latka?
    Do tego dochodzi szkoła (bardzo dobrze się uczyłam).
    Ocenianie teraz tych dzieciaków po tym, że niby za dużo komputera i telefonu...
    Też wtedy miałam i komputer, i telefon.
    Po prostu nie rozumiecie, że jest mnóstwo innych rzeczy, które dobijają młodego człowieka. A wiem, że inni i tak mieli gorzej ode mnie.
    Najgorsze jest chyba to, że rodzice nie rozmawiają z dziećmi, że przerzucają na nich swoje problemy, że nie pomagają, nie interesują się.
    Trochę zrozumienia.
    Może twoje dziecko też właśnie cierpi, bo coś się dzieje w jego życiu. Ale wolisz napisać durny komentarz o sr*jfonie.

    • 19 3

    • niektórzy myślą tylko w kategoriach że to wszystko przez technologię i że wyssane z palca. Nie prawda.
      Sami nie rozmawiają z dziećmi, zajmują się sobą, a dzieciakowi powiedzą żeby się nauką zajął. Przykre, ale prawdziwe.

      • 6 1

  • Chcecie, aby moje dzieci nie miały depresji? (2)

    To ich nie zamykajcie w domach na 4 kwarantanny, nie zamykajcie placy zabaw, lasów, czy parków, nie zabraniajcie im chodzić do szkoły, ani wychodzić z domu po 16. Bezpośrednią przyczyną depresji są zakazy nałożone przez Morawieckiego, zamast robić 'programy przeciwdziałaia', możebyście skupili się na wpłynienciu na tego żydowskiego bankiera dla którego liczy się tylko kasa, a zdrowie polskich dzieci ma w zupełnym poważaniu

    • 10 2

    • Taaaa

      Rodzicu. Najlepiej wszystko zwalić na Morawieckiego hehehe
      Oczywiście, że wszystko co robi rząd jest po prostu głupie.
      Ale szukaj przyczyny bliżej, czyli u siebie w domu

      • 1 5

    • ???? a to już inaczej się nie da niż na placu zabaw czy i**otycznie przez chwilę zamknięte lesy??

      wychodzili na potęgę po 16, na protesty tez wychodzili i to tłumnie, foty, lanse a jak dzieci są za małe to Twoja rola aby nie siedziały w sieci po 15h na dobę.. Każdy rodzic odpowiada za swoje dziecko...masz rower, rolki, chodnik do spaceru, plastelinę, kredę, paletki, plaże, foremki...cokolwiek ale to Twoja rola zadbać o dziecko większe lub mniejsze. odstaw kompa, komorkę i bądzcie razem...

      • 0 1

  • Trzeba jeść więcej bananów bo mają właściwości (1)

    rozweselające

    • 7 0

    • To może więcej palić

      To też ma właściwości rozweselające

      • 1 1

  • Proponuję

    kolejny lockdown i krzyczące nagłówki, że dzieci zarażają dziadków, którzy później umierają pod respiratorami. Mam nadzieję, że pomogłem.

    • 14 0

  • skutki (4)

    I teraz widać skutki bezstresowego wychowywania dzieci. To się będzie później odbijać na psychice starszych, dziecięca psychika nie zahartowała się na podwórkowych konfliktach i sporach i teraz nie potrafi sobie z tym poradzić.

    • 6 10

    • Nie kłam (1)

      Całe życie spędzone na podwórku z chłopakami, piłka i zabawy.
      A później depresja po 20stce.
      Te wasze mądrości.... Boże

      • 4 2

      • Też tak mam

        • 1 0

    • masz racje dziecko chowane pod kloszem jest słąbe

      • 1 0

    • Bo teraz nie ma konfliktów tylko agresja

      Od razu bicie lub kradzieże albo niszczenie mienia. Nie da się normalnie żyć i dzieci to widzą.

      • 0 0

  • Pasja (4)

    Jakiś taniec, ruch sport z ludźmi. Tak to bardzo pomaga, gdyby rodzice mnie nie kopneli w tym kierunku to byłoby nifajnie

    • 10 0

    • Ruch zawsze pomaga

      Ale i tak najważniejsze są relacje z ludźmi, z rodziną

      • 8 0

    • Ruch

      Moja córka też miała problemy z interakcjami z rówieśnikami, udało mi się ją namówić na zajęcia pozalekcyjne, niestety na początku ją to przeraziło więc wpierw miała 3 lekcje indywidualne, potem dołączyła do grupy no i widać efekty, wcześniej cicha,zgarbiona i widziałem że nawet bała się kontaktu wzrokowego z innymi teraz zaczyna się uśmiechać, rozmawiać, było to lepsze rozwiązanie niż chodzenie przez kilka lat do psychologa. Więc do rodziców - pamiętajcie aby zaczasu działać i obserwujcie swoje pociechy.

      • 10 0

    • Dokładnie (1)

      Jestem z rocznika 88' i tak za g*wniaka biegało się po podwórku i wracało na chatę zjeść. Ostatnie 1,5 roku zamknięcia młodych, panika w mediach, wśród rodziców i tylko komputer był jedynym oknem na świat, dzięki czemu mamy otyłość, młodzi wolą coraz częściej relacje przez neta, świat pustych zdjęć na insta i tego że na żywo bez filtrów social media ktoś go będzie oceniał, za dużo w domu z rodzicami- to nie pomaga jeśli dzieciak ma sam myśleć i do tego laptop/telefon- non stop online a chyba nie trzeba nikomu powtarzać że to uzależnia. I tak weście g*wniaka na piłkę, aikido i nawet jakieś artystyczne rzeczy aby musiał odłożyć socialmedia choćby na godzinę, poczuł zmęczenia, grupę ludzi która wspólnie pracuje czy uczy się danej rzeczy, nawet relacje. Potem pozostanie Wam pucowanie g*wniaka farmakologią i spotkania na terapiach

      • 4 0

      • wszystko prawda poza tym ,że nikt nikogo nie zamknął, łazili po mieście zamiast być na kiepskich

        lekcjach a po powrocie w kompie. Przy złej pogodzie cały dzień kompie. Zabdaj o dziecko, oderwij od sieci, wyjdż, wyjedż, zainteresuj się

        • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?

 

Najczęściej czytane