- 1 500 miejsc więcej w rekrutacji do szkół średnich (72 opinie)
- 2 Szczepienia HPV. Gdańsk zmienia zdanie (91 opinii)
- 3 Nowy ranking szkół średnich 2023 (207 opinii)
- 4 Dzień wagarowicza - czy jeszcze obowiązuje? (54 opinie)
- 5 200 tys. wniosków o 500 plus z Pomorza (118 opinii)
- 6 Za 2 miesiące rekrutacja do szkoły średniej (86 opinii)
Każdy element samolotu, auta czy telefonu musi mieć idealny wymiar. Zbadają to na PG
Elementy konstrukcyjne samolotów, samochodów, produktów AGD i wielu innych przedmiotów tworzone są z coraz większą precyzją. Zanim stworzą cały produkt i trafią do użytku, muszą przejść kontrole pomiarowe. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG otwarto właśnie Laboratorium Metrologiczne, gdzie naukowcy i studenci mogą korzystać z najnowszych systemów pomiarowych. - Wszystko, co zostało wykonane według rysunku technicznego - czy to uszczelka, czy korpus silnika, turbina w samolocie, a może zapięcie pasów bezpieczeństwa w aucie, wszystko musi zostać zmierzone i sprawdzone, czy zostało wykonane zgodnie z założeniami - wyjaśnia Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, która dostarczyła sprzęt wart 1,5 mln zł.
Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D i maszyny współrzędnościowe to tylko niektóre z nowych sprzętów przekazanych przez firmę Mitutoyo, na których wkrótce będą pracować naukowcy i studenci Politechniki Gdańskiej.
- Mamy tutaj dostęp do najnowocześniejszych technologii, jeżeli chodzi o pomiar długości geometrycznych, czyli długość i kąt. Wszystko, co zostało wykonane według rysunku technicznego - czy to uszczelka, czy korpus silnika, turbina w samolocie, a może zapięcie pasów bezpieczeństwa - wszystko musi zostać zmierzone, czy zostało wykonane zgodnie z założeniami - mówi Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, który jest także absolwentem Politechniki Gdańskiej. - Chciałbym podkreślić, że poza sprzętem laboratoryjnym i oprogramowaniem, które przekazujemy, firma Mitutoyo stoi otworem dla Politechniki Gdańskiej także w innych aspektach. Laboratoria, sprzęt oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni po to, żeby mogły rozwijać się zaawansowane prace badawcze - dodaje.
Czytaj też: Koniec z usterkami w tramwajach? Politechnika Gdańska opracowuje nowy system diagnostyczny
Jak podkreśla, elementy konstrukcyjne współczesnych maszyn, samochodów, samolotów, produktów AGD, jak i wielu innych wyrobów tworzone są z coraz większą precyzją, ale i złożonością kształtów. Dlatego potrzebne są bardzo dokładne i wydajne maszyny pomiarowe, które pozwolą na obiektywną i wiarygodną kontrolę wytwarzanych elementów konstrukcyjnych.
Przede wszystkim są one istotne dla przemysłów takich jak motoryzacyjny, lotniczy czy medyczny, gdzie obiektywność, wiarygodność, powtarzalność oraz szybkość pomiarów mają krytyczne znaczenie.
Czytaj też: Studenci Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych razem tworzą roboty
Laboratorium ze sprzętem za 1,5 mln zł
Firma Mitutoyo wyposażyła Laboratorium Metrologiczne w sprzęt o wartości około 1,5 mln zł (290 tys. euro). W tym roku zostały przekazane dwie ostatnie maszyny pomiarowe: maszyna pomiarowa MiSTAR 555 z wyposażeniem oraz optyczna maszyna pomiarowa Quick Vision QV Apex 302 z wyposażeniem.
- To są maszyny pomiarowe służące do kontroli wyrobów - wymiarów, kształtu, powierzchni. Dla przemysłu motoryzacyjnego, medycznego, lotniczego. Główny cel naszego laboratorium to udostępnienie najnowocześniejszego sprzętu do prac badawczych dla naukowców z uczelni, kolejnym celem jest oczywiście możliwość nauki przez studentów. Trzecim celem jest współpraca z przemysłem i również udostępnienie możliwości prowadzenia badań właśnie obszarowi przemysłowemu - mówi dr. inż. Michał Dobrzyński, kierownik Laboratorium Metrologicznego na PG.
W sumie w laboratorium będzie pięć nowoczesnych maszyn:
- QUICK IMAGE - optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyznach jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania.
- QUICK VISION - optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów.
- CONTRACER SV-C3200 - inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza. Dzięki temu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości.
- CMM Crysta-Plus M - manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny.
- Mitutoyo MiSTAR 555 - kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w hali produkcyjnej. Łączy zautomatyzowany pomiar z elastycznością, niezawodnością i łatwością obsługi.
Firma Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Mitutoyo Polska działa na polskim rynku od 2002 roku.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-10-12 21:48
(2)
Super to by było jakby kupili od polskich firm ten sprzęt.
- 5 4
-
2021-10-15 08:42
Polskie firmy takich nie produkują. (1)
Ale ponarzekać zawsze spoko, prawda? :)
- 0 1
-
2021-10-17 17:38
I właśnie w tym problem że nie produkują.
- 0 0
-
2021-10-13 07:39
Nie ładnie Alma Mater.
Przy tej polityce, która jest prowadzona na PG, niedługo nie będzie kim obsługiwać tych wszystkich urządzeń za miliony. Pozbywacie się kadry poprzez proponowanie 1/20 lub 1/10 etatu by ludzie sami się zwalniali. Oj nie ładnie Alma Mater.
- 9 0
-
2021-10-12 16:14
Bardzo fajnie, że są firmy, które chcą podejmować taką współpracę (3)
Dzięki temu studenciaki zapoznają się z nowościami, a firma - wprowadza produkty do świadomości potencjalnych przyszych inżynierów. Byle tylko potrafili wykorzystać! ;)
- 13 4
-
2021-10-13 07:28
Nie zapoznają się, co najwyżej zobaczą z dystansu
to PG
- 6 1
-
2021-10-13 07:40
(1)
Studenci tego nawet nie dotkną, będą mogli co jedyne popatrzeć. Poza tym kto im ma to pokazywać.
- 6 0
-
2021-10-15 08:41
To ciekawe co piszecie.
Zwłaszcza, że na drugi dzień po otwarciu studenci mieli tam laborki już od rana;)
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.