• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Rekrutacja do szkół średnich w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Licea popularniejsze od techników

Wioleta Stolarska
28 czerwca 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Opinie (140)
5 lipca 2019 r. o godz. 10 komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. 5 lipca 2019 r. o godz. 10 komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Za tydzień szkoły średnie ogłoszą listy przyjętych uczniów. Wszystko wskazuje na to, że wielu uczniów nie dostanie się do wymarzonego liceum. Zdarza się, że liczba chętnych przewyższa nawet kilkukrotnie liczbę dostępnych miejsc - na 174 dostępne miejsca w IX LO w Gdańsku przypada 2175 ósmoklasistów, o tyle samo miejsc walczy 1768 absolwentów gimnazjum. Nieco lepiej sytuacja wygląda w szkołach branżowych i technikach. Nie da się ukryć, że rekrutacja podwójnego rocznika jest dużym wyzwaniem.Czy powrót do 8-letniej szkoły podstawowej jest dobrym rozwiązaniem?

Przy wyborze szkoły nie obowiązuje rejonizacja, dlatego - jak pokazują statystyki chętnych - zainteresowanie jest większe i bardziej zróżnicowane. Dodatkowo rekrutacja do szkół średnich w 2019 roku prowadzona jest dla dwóch roczników (ósmoklasiści i gimnazjaliści mają oddzielne rekrutacje). Na Pomorzu to ponad 48 tys. osób.

5 lipca 2019 r. o godz. 10 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Postępowanie rekrutacyjne do wszystkich typów szkół było dość złożone. Uczniowie mogli wybrać jedną szkołę "pierwszego wyboru" oraz inne placówki, do których chcieliby pójść w sytuacji, gdy do pierwszej wybranej szkoły się nie dostaną.

- Program działa tak, że przydziela kandydata do możliwie najwyższej preferencji na liście oddziałów ustalonej przez niego w systemie, biorąc pod uwagę zgromadzone przez kandydata punkty w procesie rekrutacji. System przydzieli kandydata tylko do jednego oddziału w jednej szkole, dlatego tak ważne jest, aby wybór i kolejność oddziałów były ustawione w sposób świadomy i przemyślany - informuje system rekrutacyjny.
Uczniowie na terenie Trójmiasta mogli ubiegać się o przyjęcie do maksymalnie 11 szkół (pięć w Gdańsku, trzy w Sopocie i trzy w Gdyni).

Czytaj też: Większy wybór w rekrutacji do szkół średnich

Rekrutacja ósmoklasistów do szkół średnich - co wybierali?Absolwenci szkoły podstawowej w Gdańsku najchętniej aplikowali do IX Liceum Ogólnokształcącego - tam na 174 dostępne miejsca chętnych jest 2175 osób, dla 462 uczniów to szkoła pierwszego wyboru. Kolejną placówką cieszącą się ogromnym zainteresowaniem jest XIX Liceum Ogólnokształcące, tu na 180 miejsc chętnych jest 1533 uczniów, dla 306 to placówka pierwszego wyboru. Również VIII Liceum Ogólnokształcące wybrało 1473 osób - dla 258 to szkoła pierwszego wyboru.

Sporym zainteresowaniem mogą pochwalić się technika. Tu najpopularniejsze jest Technikum nr 4 (905 chętnych na 180 miejsc, 393 osoby - pierwszy wybór). Kolejne jest Technikum nr 1 (Pomorskie Szkoły Rzemiosł) - tu chętnych jest 805 osób na 116 miejsc (157 - pierwszy wybór). Mniejszą popularnością cieszą się Szkoły Branżowe I stopnia. Tu najpopularniejsza jest Szkoła Branżowa nr 12 w Zespole Szkół Samochodowych, do której aplikowało 278 osób na 120 dostępnych miejsc, dla 113 to pierwszy wybór.

 • Statystyki chętnych w rekrutacji ósmoklasistów w Gdańsku.
 • Statystyki chętnych w rekrutacji ósmoklasistów w Gdyni.
 • Statystyki chętnych w rekrutacji ósmoklasistów w Sopocie.
W Gdyni największym zainteresowaniem cieszy się IX Liceum Ogólnokształcące, tu na 231 miejsc chętnych jest 1186 osób, dla 278 to szkoła pierwszego wyboru. 851 osób aplikowało do II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi (ZSO Nr 2) - tu dostępne są 192 miejsca, 273 osoby zaznaczyły tę placówkę jako szkołę pierwszego wyboru.

443 osoby aplikowały do Technikum Elektronicznego Nr 1 (ZSChiE) na 176 dostępnych miejsc, 200 osób wybrało tę szkolę jako pierwszą. Wśród szkół branżowych najpopularniejsza jest Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 (CKZiU nr 1) - tu na 96 miejsc aplikowało 160 osób, tylko 65 zaznaczyło placówkę jako swój pierwszy wybór.

W Sopocie wszystkie licea cieszą się dużą popularnością. Najwięcej, bo aż 1330 złożyło wniosek do II LO - dla ósmoklasistów przygotowano tam 84 miejsca a aż 185 osób wybrało tę szkołę jako pierwszą.

Rekrutacja gimnazjalistów do szkół średnich - co wybierali?Jak wygląda rekrutacyjna sytuacja gimnazjalistów? Chętnych, którzy ukończyli gimnazjum, jest aż 1768 na 174 miejsca w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Dla 330 osób to szkoła pierwszego wyboru. Podobnie jak w rekrutacji absolwentów szkół podstawowych kolejną szkołą cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów jest XIX Liceum Ogólnokształcące - tu na 175 dostępnych miejsc chętnych jest 1571 osób, dla 290 absolwentów to pierwszy wybór.

Niezmiennie największą popularnością w swoim gronie cieszy się Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Łączności, tu na 180 dostępnych aplikuje 741 absolwentów gimnazjum - 326 wybrała placówkę jako swoją szkołę pierwszego wyboru. Gimnazjaliści, podobnie jak ich młodsi koledzy, wybierają też Branżową Szkołę I stopnia Nr 12 w Zespole Szkół Samochodowych - tu na 120 miejsc chętnych jest 210 osób.

 • Statystyki chętnych w rekrutacji gimnazjalistów w Gdańsku.
 • Statystyki chętnych w rekrutacji gimnazjalistów w Gdyni.
 • Statystyki chętnych w rekrutacji gimnazjalistów w Sopocie.
Intensywny nabór trwa również w Gdyni. Tu IX LO od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów - w formule "pogimnazjalnej" szkoła będzie mogła przyjąć 198 uczniów, chętnych jest 1142 - 282 osoby wybrały te placówkę jako pierwszą. Gimnazjaliści również przy wyborze technikum idą śladami ósmoklasistów i wybierają Technikum Elektroniczne Nr 1 (ZSChiE) - 445 osób na 176 miejsc.

W Sopocie najwięcej absolwentów gimnazjum - 1239 osób - stara się o przyjęcie do II LO. Szkoła przygotowała dla nich jednak 104 miejsca.

Wybór szkoły - licea popularniejsze niż technikaNie da się ukryć, że rekrutacja jest w tym roku dużo bardziej nerwowa. Ze statystyk wynika, że zdecydowaną popularnością cieszyły się licea. Tu liczba chętnych nieraz kilkukrotnie przewyższała oferty szkół. Najczęściej kandydaci wybierają klasy o profilach nauk ścisłych, wynika to oczywiście z atrakcyjności studiów ścisłych i technicznych, jaką prezentują uczelnie.

Z kolei na nadmiar kandydatów nie mogą narzekać technika i zdecydowanie szkoły branżowe (tu pierwszym wyborem jest niecałe 50 proc. miejsc w szkołach). Jak widać tegoroczni absolwenci szkoły podstawowej czy gimnazjów nie marzą o karierze hydraulika, mechanika czy budowlańca.

Plan awaryjny?Jedne szkoły przeżywają oblężenie, inne nie mają wypełnionych klas nawet w 1/3. Wiele wskazuje na to, że uczniowie często sugerowali się popularnością szkoły i rankingami - to były jedne z głównych wyznaczników ich wyborów.

Choć kuratorium podkreśla, że liczba miejsc w szkołach średnich jest ponad dwa razy większa niż w ubiegłym roku szkolnym, to już teraz widać, że wiele osób będzie musiało zrezygnować ze swoich planów i wdrożyć... plan awaryjny, o ile oczywiście taki jest gotowy.

Lista przyjętych uczniówKażdy z uczniów miał prawo wybrać maksymalną liczbę szkół i klas w różnych miastach, a co za tym idzie liczba wszystkich wyborów jest bardzo duża. Ostateczną sytuację poznamy, kiedy uczniowie po ogłoszeniu zakwalifikowanych kandydatów zdecydują, którą szkołę wybrać i w niej złożą swoje dokumenty.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego oceny przeprowadzonej reformy oświaty w pomorskich szkołach średnich brakuje niemal 4,3 tys. miejsc dla uczniów - to niemal 9 proc.

Miejsca

Opinie (140) 7 zablokowanych

 • Jest źle. Bardzo źle.

  Odpowiedzialni uciekają. My rodzice i dzieci zostajemy z tym sami.
  Przykre to.

  • 119 27

 • Pozdrawiamy p. Zaleską. Zamiast polskiego piwa będzie pić belgijskie. A polskie powinna wypić w Polsce !!!!!

  • 86 21

 • No i bardzo dobrze że się nie dostaną

  Tylko maks. 50% z nich nadaje się do liceów . Jakieś 10% do techników A reszta do zawodowej szkoły albo nawet mogą zakończyć edukację.
  Czas przywrócić normalność i przyznać się że z Dżesiki i Brajana magistra nie będzie.

  • 142 36

 • Dokładnie.

  Jeśli ktoś ma tak mało punktów że nie dostanie się do żadnego z liceów, nawet po drugiej rekrutacji, to i tak nie ma szans na napisanie matury więc po co pchać takie dziecko w jeszcze większe stresy i wpędzać w kompleksy? Chyba tylko dla spokojnego sumienia rodziców. Kierowcy tirów, albo ludzie do noszenia cegieł też są bardzo potrzebni- nie każdy musi mieć głowę do nauki.

  • 48 6

 • Jest źle tylko dla rodziców

  I to dla rodziców których dzieci się nie uczą i dostały mało punktów. Reszta z solidnym zapasem śpi spokojnie. Proszę mówić za siebie.

  • 19 45

 • Gratuluje

  nie potrafia po tym nawet koperty zakleic czy zlozyc dobrze kartki do koperty. Nie wiem jak to nazwać, ale tworzymy takich samych niedorozwojów jak ludzie z afryki brani z pola z tym, że nasi chca 3500 i móc cały dzien klikac w tablecie i robic sweet focie :/ . Ze strony pracodawcy ? szczerze to zaczynam szukac Ukraine bo się chociaz staraja.

  • 45 18

 • Niedługo wybory i będzie szansa rozliczyć odpowiedzialnych...

  • 26 8

 • Ostatnio zaprosiłem młodego na rekrutacje i podałem mu słuchawkę telefonu żeby pogadał z kierownikiem

  A ten po skończonej rozmowie odłożył ją na biurko zamiast na widełki. Jak mu powiedziałem żeby odłożył słuchawkę normalnie, to się zaśmiał że przecież ta słuchawka jest na kablu więc chyba nie trzeba jej odstawiać na ładowarkę. Zaraz potem dodał że moje pokolenie słabo rozumie elektronikę, więc dobrze że zatrudniamy młodych.. xD

  • 16 3

 • Bzdura....

  Każdy powinien mieć szansę i
  Próbować...Mój brat kilka lat temu dostał się do słabej zawodówy. Później ukoñczył technikum a teraz jest na dobrym stołku i robi drugi fakultet.. Wiele osiãgnãł ale to trwało kilka lat więcej niż gdyby zaraz poszedł do liceum, które wybrał.. więc nie wmawiaj dzieciom,że majã rezygnować na starcie......

  • 24 8

 • Dadza sobie rade. Nie boj sie. Ja sie ciesze, ze nareszcie nastalo pokolenie, ktore sie ceni i nie pojdzie do pracy za jalmuzne. Ja zaczynalem prace w latach 90tych i pewnie do konca zycia pozostanie mi skrzywienie w psychice z tamtych lat, zeby za duzo nie dyskutowac i cieszyc sie ze jest praca.

  • 24 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Małe ABC - seans w planetarium

projekcje filmowe, pokaz

Ławeczka z Fotografem #4

spotkanie, spotkanie

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa

wykład, konferencja

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane