• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

MNiSW ograniczy studia przez internet? "Chodzi o jakość kształcenia"

Wioleta Stolarska
15 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Na 1 pkt ECTS składa się ok. 25-30 godzin pracy studenta, zarówno tych zorganizowanych przez uczelnię, jak i indywidualnej pracy studenta, np. przygotowanie do zajęć, egzaminów itd. Na 1 pkt ECTS składa się ok. 25-30 godzin pracy studenta, zarówno tych zorganizowanych przez uczelnię, jak i indywidualnej pracy studenta, np. przygotowanie do zajęć, egzaminów itd.

Kształcenie na odległość w obliczu rozwoju technologii jeszcze niedawno miało być prawdziwym wyzwaniem dla szkolnictwa wyższego. Teraz jednak Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiada kolejne zmiany, które spowodują ograniczenie zajęć e-learningowych. Chodzi o to, by w trakcie całego etapu studiów nie przekraczały one 30 proc. liczby punktów ECTS przypisanych do przedmiotu. Dotychczas górny próg wynosił aż 60 procent.



Studiowanie online to dobre rozwiązanie?

Przygotowany przez resort projekt rozporządzenia powstał w odniesieniu do nowej ustawy 2.0, która ma zrewolucjonizować szkolnictwo wyższe. Uregulowane zostały w nim m.in. warunki, które muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne na uczelni mogły być prowadzone w trybie e-learningowym.

Chodzi o zapis określający liczbę punktów ECTS, jaką można uzyskać w ramach takiej formy kształcenia. W projekcie zapisano bowiem, że nie może być ona większa niż 30 proc. łącznej liczby tych punktów, koniecznej do ukończenia studiów na danym poziomie. Jest to spora różnica, ponieważ obecnie przepisy mówią o maksymalnie 60 proc. ogólnej liczby godzin zajęć dydaktycznych określonych w programach kształcenia.

Czytaj też: Dyplom bez wychodzenia z domu? Internetowe studia dla zapracowanych

Przydzielanie punktów konkretnym przedmiotom opiera się wyłącznie na "nakładzie pracy studenta" (im dany przedmiot jest trudniejszy, tym więcej punktów ECTS można za niego zdobyć).

Nakład pracy określa czas, jakiego przeciętny student potrzebuje, aby zaliczyć wszystkie zajęcia ujęte w planie i programie studiów. W większości przypadków nakład pracy studenta waha się od 1500 do 1800 godzin w roku akademickim, co oznacza, że jeden punkt odpowiada 25-30 godzinom pracy.

Nic nie zastąpi studiów stacjonarnych?



Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekonuje, że przyczyną takich zmian jest jakość kształcenia, która według resortu nie osiąga wysokiego poziomu na zajęciach e-learningowych - dużo więcej studenci uczą się podczas stacjonarnych studiów.

- Projektowane rozwiązania mają przede wszystkim na celu zapewnienie wysokiej jakości kształcenia na studiach, przy zachowaniu autonomii programowej szkół wyższych. Jednocześnie nie ograniczają uczelni w możliwościach wykorzystywania nowoczesnych technologii kształcenia - czytamy w informacji przesłanej przez biuro prasowe MNiSW.
Jednocześnie ministerstwo przyznaje, że jest otwarte na wszelkie uwagi zgłaszane w ramach trwających konsultacji projektu rozporządzenia.

Czytaj też: Władze trójmiejskich uczelni o ustawie Gowina: Czekaliśmy na zmiany

Zmiany z korzyścią dla studentów?



Zdania na uczelniach są podzielone. Według niektórych zmiany mogą spowodować, że studenci zaczną rezygnować ze studiów, zwłaszcza ci, którzy ze względu na obowiązki zawodowe i rodzinne mogą dokończyć swój kierunek wyłącznie online.

Według przedstawicieli trójmiejskich uczelni zmiany mogą jednak wpłynąć pozytywnie na organizację studiów.

- Zgodnie z założeniami Krajowych Ram Kwalifikacji, programy studiów opisywane są właśnie poprzez punkty ECTS, które określają nakład pracy studenta potrzebny do zaliczenia programu, tj. osiągnięcia efektów założonych w programie. Nakład pracy studenta stanowią: udział w zajęciach oraz indywidualna praca studenta (w domu, w bibliotece). Na 1 pkt ECTS składa się ok. 25-30 godzin pracy studenta, zarówno tych zorganizowanych przez uczelnię, jak i indywidualnej pracy studenta, np. przygotowanie do zajęć, egzaminów itd. Program studiów licencjackich zakłada uzyskanie przez studenta 180 punktów ECTS. Liczba godzin programu studiów realizowanych za pośrednictwem np. e-learningu wyliczanych na postawie punktów ECTS może okazać się w praktyce zbliżona lub nawet wyższa od realizowanej według dotychczasowego zapisu - przekonuje dr hab. Arnold Kłonczyński, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego.
Czytaj też: Uczelnie o ustawie Gowina: to przesądzone. "Wege-protest" jednak trwa

Według dr. Tomasza Białasa, rektora Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, uczelnie powinny umieć właściwie wykorzystać możliwości kształcenia na odległość, a więc przede wszystkim wzbogacać treść przekazu w zakresie poszczególnych przedmiotów, a nie zastępować tradycyjne kształcenie metodami elektronicznymi.

- Takie ograniczenie jest niewątpliwie zasadne na bardzo wielu kierunkach studiów, gdzie kontakt bezpośredni z nauczycielem akademickim tworzy wartość niemożliwą do zastąpienia w inny sposób. Są jednak kierunki - np. techniczne - gdzie prawdopodobnie liczba punktów ECTS zdobywana w kształceniu na odległość mogłaby być większa - dodaje.

Miejsca

Opinie (48) 2 zablokowane

  • - Bing

    • 0 0

  • Przeciez online studia , dopiero rozkwitalo. Takie czasy nastaly, ze ludzie nie chca tracic ani czasu ani kasy na dojazdy na uczelnie, tak samo nie chca tracic czasu dojezdzajac godzine od pracy itp. Mnie by to odpowiadalo. Do najblizszych studiow mam godzinę drogi. Plus brak jezczacych profesorow jak to sa skrzywdzeni przez los bo musza pracowac (true story) i czekania bezsensu na okienkach

    • 0 0

  • Studia (1)

    A gdzie takich studiów online szukać? Byłoby to rozwiązanie idealne dla mnie. Myślę o magisterce, jakieś zarządzanie czy coś w tym stylu. Polecicie?

    • 0 0

    • Tutaj szukaj

      Piw.pl

      • 0 0

  • wsb II

    Jak dla mnie to super sprawa. Ciekawe czy byłaby taka możliwość podjęcia studiów na wsb ii stopnia? Może ktoś wie?

    • 0 0

  • własnie promocja cenowa na WSB została przedłuzona do 16 pażdziernika także moim zdaniem warto nad tym pomysleć

    • 0 0

  • Studia II stopnia WSB (1)

    Czy promocja na WSB obejmuje na wszystkie kierunki i tryby studiów? W moim przypadku wchodzą w grę tylko zaoczne, ewentualnie online?

    • 0 0

    • WSB studia II stopnia

      Witam! Moja droga, promocja zniżkowa obowiązuje na wszystkich rodzajach studiów II stopnia.

      Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
      Online Ekspert WSB

      • 0 0

  • Jakość kształcenia nie zalezy od trybu studiów, albo od jakości uczelni i chęci studenta. Ja polecam studia online na WSB, pozwalają mi łączyć studia, pracę i życie prywatne, a nie uważam, żebym mniej się uczyła niż np. znajomi na zaocznych.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane