• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mniej uczniów, więcej nauczycieli w roku szkolnym 2017/18. Kuratorium podało statystyki

Ewa Palińska
17 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Pomorskie Kuratorium Oświaty poinformowało, że od nowego roku szkolnego w naszym regionie przybyło zarówno uczniów (głównie w najmłodszych grupach przedszkolnych), jak i nauczycieli. Pomorskie Kuratorium Oświaty poinformowało, że od nowego roku szkolnego w naszym regionie przybyło zarówno uczniów (głównie w najmłodszych grupach przedszkolnych), jak i nauczycieli.

W porównaniu do ubiegłego roku liczba uczniów w pomorskich szkołach spadła, ale znacznie wzrosła liczba najmłodszych przedszkolaków, co oznacza, że w oświacie przybyło kilka tysięcy nowych uczniów. Wzrosła również - i to znacznie - liczba nauczycieli, co jednak nie wystarczyło, by uzupełnić braki kadrowe. Pomorskie Kuratorium Oświaty zapewnia jednak, że nauczyciele poszerzają swoje kompetencje na dodatkowych studiach i szkoleniach, więc i te luki w najbliższym czasie uda się wypełnić.



Jak oceniasz zmiany, jakie zaszły w szkolnictwie od września 2017 roku, w związku z reformą oświaty?

Dyskusja o tym, w jaki sposób i w jak dużym stopniu reforma oświaty wpłynie na zmiany w zatrudnieniu nauczycieli trwała od miesięcy i była bardzo burzliwa. Pomorskie Kuratorium Oświaty opublikowało właśnie dane porównujące obecną sytuację (z dn. 30 września) z tą w 2016 roku.

Mniej uczniów w szkołach, więcej najmłodszych przedszkolaków

W stosunku do ubiegłego roku w województwie pomorskim liczba uczniów w szkołach (bez przedszkoli) spadła o 2070. W przedszkolach, szczególnie tych najmłodszych dzieci, uczy się obecnie aż o 6035 więcej, co oznacza, że w systemie oświaty w województwie pomorskim przybyło przeszło 4 tys. uczniów/dzieci.

Więcej etatów dla nauczycieli

- Liczba nauczycieli pracujących we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych w województwie wzrosła o 2 089 osób. W porównaniu z rokiem ubiegłym, mamy więcej etatów nauczycieli, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych o 1235 - informuje Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty.
Inne dane podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zgodnie z jego statystykami, w województwie pomorskim mamy o 592,5 nowych etatów więcej, a w samym Gdańsku 158,5. Skąd taka rozbieżność?

- Ministerstwo Edukacji Narodowej uwzględnia w swoich statystykach wyłącznie osoby, które zawarły umowę na podstawie Karty Nauczyciela. My wzięliśmy pod uwagę nauczycieli o różnym statusie zatrudnienia, w tym pracujących na podstawie Kodeksu pracy - wyjaśnia Kończyk. - Dane pozyskaliśmy z Systemu Informacji Oświatowej (SIO), będącego jednolitym i precyzyjnym zbiorem danych oświatowych.
Istotnym wskaźnikiem z punktu widzenia jakości nauczania jest liczba uczniów przypadających na jednego nauczyciela - obecnie wynosi 6,85 U/N - liczbowy stosunek jest zatem niższy niż w roku 2016. Oznacza to, że na jeden etat nauczyciela przypada 9 uczniów. W krajach UE, dla porównania, na poziomie szkoły podstawowej, na jednego nauczyciela przypadało 14 uczniów (na podstawie danych z raportu OECD opublikowanego w 2017 roku).

- Dane te dowodzą, że pomorski nauczyciel może więcej czasu poświęcić jednemu statystycznemu uczniowi oraz ma możliwość dostosować metody przekazywania wiedzy do indywidualnych potrzeb ucznia - mówi Monika Kończyk.
Wakaty i coraz młodsi nauczyciele

Pomorskie Kuratorium Oświaty zwraca uwagę, że zmienia się profil zawodowy pomorskich nauczycieli.

- W systemie mamy o około 668 więcej stażystów, czyli najmłodszych stażem nauczycieli (1 rok pracy). Zdecydowanie więcej (o około 668 osób) mamy natomiast nauczycieli dyplomowanych. Oznacza to, że nie brakuje nie tylko ofert dla początkujących pedagogów, ale i możliwości rozwoju zawodowego dla tych starszych stażem - tłumaczy Pomorska Kurator Oświaty.
Choć zatrudniono zdecydowanie więcej nauczycieli niż w roku ubiegłym, wiele szkół nadal skarży się na braki kadrowe - baza wolnych miejsc pracy znajduje się na stronie kuratorium oświaty w Gdańsku. Na dzień 10 listopada w bazie znajduje się 60 ofert, w tym 34 oferty dla nauczycieli na pełen etat. Poszukiwani są nauczyciele o specjalnościach: wychowanie przedszkolne, nauczanie początkowe, psychologia, oligofrenopedagogika, język angielski, matematyka i inne.

Ponadto do Kuratorium Oświaty w Gdańsku wpłynęło ponad 500 wniosków od dyrektorów szkół i placówek o zatrudnienie nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji (około 3 900 h/ tyg.), w tym ponad 60 wniosków o zatrudnienie nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji w pełnym wymiarze godzin (na pełen etat).

- Zgoda na zatrudnienie nauczyciela nieposiadającego wymaganych kwalifikacji wyrażana jest, gdy dyrektor szkoły lub placówki wyczerpie wszystkie możliwości pozyskania nauczyciela spełniającego wymagania kwalifikacyjne - tłumaczy Kończyk.

Miejsca

Opinie (105) 5 zablokowanych

  • (1)

    Kiedyś skusiłam się na zawód nauczyciela,wszędzie słyszałam jaki tam luksus i ile wolnego .Równie szybko zrozumiałam ile tym nieprawdy ,ile zakłamania jest w statystykach,ile naprawdę zarabia nauczyciel ,co oznacza wolne w tym zawodzie i ile warte jest wychowanie w domu.
    Teraz pracując w ciszy za biurkiem nigdy nie chciałbym ponownie tam wrócić.
    Swoją drogą zastanawia mnie teraz taka sprawa: ludzie tak kochaja swoje dzieci ale jak oddaja je pod opiekę nauczycieli ,to jednocześnie tych nauczycieli nienawidzą ,zazdroszczą wakacji.Czyli chcą aby dziećmi zajmowali się sfrustrowani smutni ludzie?Dziwne to .Bo bardziej dbają mam wrażenie o mechanika do własnego auta niż nauczyciela swojego dziecka .

    • 7 1

    • Bzdury

      Rzekome fakty zawarte w artykule wyssane z palca. Mydlenie ludziom oczu.

      • 2 2

  • BRAK NAUCZYCIELA (3)

    W szkole 81 Gdańsk Osowa brakuje nauczyciela do matematyki !!!!!!!

    • 1 0

    • (2)

      Nauczycieli do matematyki ,fizyki ,chemii , informatyki brakuje wszędzie .Nikt kto skończył tak trudne studia nie przyjdzie pracować za 1500zl i dobrego nie będzie chciał doswiadzać pogardy że strony społeczeństwa.Bo zawód nauczyciela zrównana ze sprzedawcą po zawodówce.

      • 0 1

      • Od kiedy to na informatyce uczą przygotowania pedagogicznego, żeby podjąć pracę jako nauczyciel? (1)

        Przecież absolwent informatyki nie może uczyć w szkole przedmiotu informatyka bez przygotowania pedagogicznego.

        • 1 1

        • Mylisz się .Studiowałam kierunek ścisły , bez ukierunkowania na nauczanie .Na 4 i 5 roku mogłam dodatkowo w ramach studiów odbyć praktyki i ukończyć zajęcia pedagogiczne w kierunku nauczania .Rzadko komu się chciało chodzić na tę kilka godzin zajęć ,ale byli i tacy którzy to robili ,bo to dodatkowe kwalifikacje i to w ramach studiów ,nazwijmy to bezpłatnie .Myślę że kurs pedagogiczny trochę kosztuje więc mimo wszystko warto zrobić podczas studiów.
          Co do brakujących nauczycieli +w szkole mojej córki też nie ma matematyka ,fizyka i informatyka .Wszyscy na zastępstwo ,w wieku emerytalnym.

          • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

W jakiej gdańskiej dzielnicy znajduje się najwięcej pomników przyrody?

 

Najczęściej czytane