• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Nie" dla samochodów pod szkołami. Europejska akcja

Ewa Palińska
21 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (300)
Hasło "ulice są dla dzieci" ma skłaniać do refleksji nad koniecznością zmiany rutynowych zachowań i nawyków. W tym odwożenia dziecka samochodem niejednokrotnie pod samą bramę placówki. 
Hasło "ulice są dla dzieci" ma skłaniać do refleksji nad koniecznością zmiany rutynowych zachowań i nawyków. W tym odwożenia dziecka samochodem niejednokrotnie pod samą bramę placówki.

Rodzice odwożący autami dzieci pod szkołę to często jedna z przyczyn porannych korków w dzielnicach. W ciągu najbliższych dwóch tygodni dzieci, rodzice i nauczyciele wezmą udział w ogólnoeuropejskiej akcji wzywającej do tworzenia "ulic szkolnych", a więc z ograniczonym ruchem samochodów przed placówkami edukacyjnymi. W Polsce finał odbędzie się 12 maja i jest częścią kampanii StreetsForKids (Ulice dla Dzieci).




Osoby, które odwożą dzieci do szkoły autem, często się skarżą na utrudnienia w dojeździe bądź braku miejsc do parkowania. Zabiegają przy tym o stworzenie przestrzeni, w której będzie można uczniów bezpiecznie z samochodu wysadzić. Nie brakuje jednak inicjatyw manifestujących przeciwne poglądy. Jedną z nich jest organizowana na całym świecie kampania #StreetsForKids, do której włączyła się Szkoła Podstawowa nr 1 mieszcząca się na gdańskiej Morenie.

"Ulice są dla dzieci"



Czy popierasz ograniczanie i zakazywanie ruchu samochodów w okolicy szkół i innych placówek oświatowych?

Hasło "ulice są dla dzieci", które patronuje akcji, ma skłaniać do refleksji nad koniecznością zmiany rutynowych zachowań i nawyków. W tym odwożenia dziecka samochodem niejednokrotnie pod samą bramę placówki.

- W Polsce w roku 2023 wiele dzieci, zanim dojdzie do szkolnych drzwi, musi przeciskać się między karoseriami i wdychać spaliny aut, którymi część z nich jest dowożona - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezes fundacji Rodzic w mieście, koordynatorka akcji. - Ulice przed szkołą powinny być bezpieczną i zdrową dla dzieci przestrzenią. Zachęcać do spaceru lub przyjazdu rowerem. To wspiera ich rozwój fizyczny i społeczny. Szkolne ulice powstają w całej Europie. Czas, aby dzieci w Polsce też miały możliwość bezpiecznego dotarcia do szkoły - podkreśla.

Szkoła Podstawowa nr 1 na gdańskiej Morenie postanowiła zawalczyć o bezpieczeństwo dzieci wokół szkół i dołączyła do akcji "Ulice dla dzieci". Szkoła Podstawowa nr 1 na gdańskiej Morenie postanowiła zawalczyć o bezpieczeństwo dzieci wokół szkół i dołączyła do akcji "Ulice dla dzieci".

Chodnika dla dzieci, nie dla samochodów - chce też szkoła z Moreny



Z pierwszeństwem samochodów nad uczniami mierzy się też wiele szkół w Gdańsku i dlatego rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego na gdańskiej Morenie zdecydowali się dołączyć do akcji.

Paulina Truszkowska-AdamczykAgata Lewandowska ze szkoły, która organizuje akcję 12 maja, twierdzą, że potrzebna jest świadomość społeczna związana z zanieczyszczaniem powietrza przez nadjeżdżające pod szkołę samochody oraz pokazanie dzieciom i ich rodzicom, że są alternatywne rozwiązania.

- Chcemy, by nasze dzieci cieszyły się możnością samodzielnego przemieszczania się do i ze szkoły, by czuły się bezpiecznie i wkraczały w dorosłość z przekonaniem, jak ważny jest zrównoważony świat - podkreślają organizatorki. - Dlatego 12 maja uczniowie SP 1 pokażą nam, jak powinny ich zdaniem wyglądać ulice wokół szkoły.

Czym są "szkolne ulice"?



Szkolne ulice to różnego rodzaju rozwiązania logistyczno-planistyczne, których efektem jest ograniczenie lub eliminacja ruchu samochodowego w otoczeniu placówek edukacyjnych. Mogą one mieć formę czasową (w godzinach rozpoczynania/zakończenia zajęć) lub stałą. Idealnie, kiedy towarzyszą im choćby niewielkie zmiany w infrastrukturze, jak np. meble miejskie, z których mogą korzystać uczniowie, jak i lokalna społeczność.

Działania, jakich wdrożenie sugerują organizatorzy #StreetsForKids, mają na celu poprawę bezpieczeństwa w drodze do placówki, ale także poprawę jakości powietrza w otoczeniu szkoły.

- Narzekamy, że dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem, a nie zauważamy, że przez nasze przywiązanie do samochodów zabraliśmy im przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu - mówi Nina Józefina Bąk, koordynatorka Clean Cities Campaign, która jest gospodarzem kampanii Sreets For Kids w Europie. - Widać to wyraźnie choćby przed szkołami. Spaliny i hałas dodatkowo szkodzą zdrowiu dzieci i wpływają negatywnie na ich zdolność do utrzymania uwagi, co utrudnia ich prawidłowy rozwój. Dzięki inicjatywom, takim jak ta, chcemy dotrzeć zarówno do rodziców, jak i włodarzy miasta. Potrzebujemy zmiany w myśleniu o miejscu dzieci w mieście.

Szukają towarzystwa do zabawy i spacerów z dzieckiem - forum


Przejażdżki rowerowe, zamykanie dróg dla samochodów oraz gry i zabawy



Wydarzenia w ramach akcji obejmują przejażdżki rowerowe, zamykanie dróg, monitoring prędkości samochodów przed szkołami, gry oraz zabawy. Wszystko po to, aby zaapelować do władz miasta i społeczności lokalnej o bezpieczniejszą i zdrowszą przestrzeń przed szkołami.

Akcja #StreetsForKids poza Polską odbywa się także w Belgii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W naszym kraju koordynowana jest przez Clean Cities Campaign we współpracy z Fundacją Rodzic w mieście.

Miejsca

  • SP nr 1 Gdańsk, Poli Gojawiczyńskiej 10

Wydarzenia

Opinie (300) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Do szkoły się chodzi.

    • 12 1

    • A jak się ma samochód to się nim jeździ

      • 0 0

  • W latach 90tych, gdy chodziłem do podstawówki (2)

    to większość dzieciaków była z osiedla (o ile nie wszyscy) i wszyscy chodzili z buta. Obecnie w tej samej szkole około połowa dzieciaków jest z osiedla, a reszta jest dowożona przez rodziców - z różnych części trójmiasta i nie tylko, bo i są dzieci z Redy czy innego Żukowa (szkoła jest w Gdańsku ku ścisłości). I około godziny 8 osiedlowa ulica się korkuje, tym bardziej, że niektórzy posiadacze prawka z czipsów potrafią na środku drogi się zatrzymać, żeby wysadzić dzieciaka, wyjąć plecak z bagażnika i jeszcze sprawdzić czy bombelek ma śniadanko.

    • 37 2

    • Bo powinna byc rejonizacja jak kiedys ateraz dzbanki wioza bachorki z drugioego konca miasta bo tak sasiadka im powiedział ze (1)

      A te co mieszkaja pod szkoła wioza swoje do temtej szkoły bo im tez sąsiadka powiedziała ze tam ta lepsza.Prawda jest taka ze wszystkie szkoły panstwowe sa takie same to najwieksza głupota wozic dzieciaka do szkoły gdzies dale ko tym bardziej ze maja komunikacje miejska bezpłatnie!

      • 5 10

      • W przypadku szkół podstawowych jest rejonizacja

        Problemem jest że Gdańsk się rozrasta, powstają nowe osiedla, nowe dzielnice, ale nowe szkoły podstawowe już nie. W wielu dzielnicach szkoły rejonowe nie dość że są przepełnione na maxa, to jeszcze są jedyne na wiele osiedli- mieszkańcy mają daleko do własnych szkół rejonowych! Ich osiedla nie mają ze szkołą rejonową bezpośredniego połączenia komunikacją miejską! Nie ma chodników i ścieżek rowerowych, którymi dzieci mogłyby bezpiecznie dotrzeć do swojej szkoły rejonowej , bo poprzecinane są ruchliwymi skrzyżowaniami lub w ogóle ich nie ma!

        • 12 2

  • Skończcie już z tymi lewackim sekciarstwem!!! Zapewniam was, ze te wasze pseudo ekologiczne ideologie wkrótce zostaną (2)

    zmiecione w całej Europie. Najlepiej abyśmy mieszkali w gettach i jeździli na hulajnodze. Nic z tego bo na szczęście lobby przemysłowe Niemiec Francji Włoch i reszty stawia na rozwój. Niemcy planują rozbudować sieć autostrad i kasują strefy czystego transportu.

    • 38 16

    • Kierowcy to największa patologia (1)

      Nie ma porównania do tego ilu jest kierowców, a ilu jeździ na rowerach.
      Jestem za ograniczeniem liczby samochodów, bo tego dziadostwa jest po prostu za dużo. Co przechodzę obok jakiegoś parkingu, uliczki to wyjeżdża jakieś ścier**.

      • 2 2

      • Jak ciężko żyć ci w mieście to wyprowadż się na wieś.....

        • 0 1

  • (1)

    widze ze pomysłodawcy wygodnie zapomnieli o fakcie, iz w tym "pieknym" mieście tylko 8 miesięcy jest beznadziejnych pogodowo...

    • 26 14

    • i januszek czy brajanek roztopi się od deszczyku

      biedactwa

      • 7 8

  • (1)

    Moje dzieci chodzą lub jeżdżą rowerem. Często mają niebezpieczne sytuacje na drodze, kiedy kierowcy wjeżdżają na przejście, nie patrząc, że po tym przejściu już idzie dziecko.

    Mimo wszystko nie uważam, że należy zakazać dojazdu do szkoły. Bo zdarzają się sytuacje, kiedy jest taka potrzeba. To rodziców należy edukować, żeby nie wozili dzieciom tyłków codziennie, bez powodu.

    • 13 17

    • Trumienki kupione ?

      • 3 10

  • To bedzie przymus a nie dobrowolnosc I to juz za kilka lat!!

    • 16 6

  • Akcja naiwnych. bez zakazów się nie obędzie. Przeciwko samochodziarzykom komunistom na1jlepiej działają argumenty finansowe. (2)

    Więc najlepiej zorganizować teren tak, że za podjazd w okolice szkoły jest pobierana opłata jednorazowa 100 zł. I niech wreszcie socjaliści kierowczyki zaczną płacić za swoje drogi i ich utrzymywanie. Bo tak to tylko się śmieją, dosłownie, z (cyt.) ,,frajerów jeżdżących komunikacją miejską''. Tak długo jak ci ,,frajerzy'' dadzą się robić w balona, kierowczyki będą się z nich śmiały.

    • 6 34

    • Kierowcy - w odróżnieniu od pedalistów- płacą w cenie paliwa podatek drogowy!

      • 3 5

    • z głową coś nie tak , ale to już wiemy , wracaj do lasu.

      • 1 1

  • A w jaki sposób organizatorki akcji planują zapewnić bezpieczną drogę (1)

    Do szkoły najmłodszym dzieciom że Słonecznej Moreny czy osiedla Morenova, dla których sp1 jest szkołą rejonową? Mają przechodzić przez skrzyżowanie Piekarniczej z Rakoczego a potem dygać przez ciemne chaszcze przy kościele? Alternatywą jest dzika i absolutnie ciemna przez większą część roku szkolnego droga pod wiaduktem, gdzie koło sądu jest składowisko wraków i miejsce spotkań pijaczków, miejsce nieprzyjemne nawet dla mnie, dorosłej, w ciągu dnia. Czy są plany jakieś komunikacji publicznej- busika- z okolic ronda przy przychodni Intermedica aby dzieci bezpiecznie dotarły do szkoły? Czy droga pod wiaduktem zostanie wyrównana , oświetlona i zamontujecie tam monitoring? Co zrobiłyście drogie Panie żeby powstały na Morenie nowe szkoly, odpowiadające aktualnym potrzebom mieszkańców, w zasięgu spacerku lub przejażdżki rowerkiem?
    Idea jest sluszna i godna- ale w naszych warunkach niewykonalna... najpierw podstawy (wystarczająca ilość szkół) a potem piekne idee...

    • 43 5

    • o...

      widzę, że w każdej części Moreny ten sam problem. Takie samo dojście do szkoły mają dzieci z Myśliwskiej. I to zarówno do szkoły 85 prowadzi ulica bez chodnika (!), słabo oświetlona i z grasującymi po zmroku dzikami, gdzie kierowcy notorycznie łamią przepisy. Do szkoły na Kokoszkach jeszcze gorzej. Biedne dzieciaki będa skazane albo na łazenie w błocie wzdłuż linii PKM albo naokoło wzdłuż AK około 4 km albo na busik 268, który jeździ raz na godzinę...wiec tak, oczywiście, że rodzice będą je dowozili przez bite 8 lat....i wcale się im nie dziwię, choć sama unikam korzystania z auta, kiedy nie muszę.

      • 8 2

  • Nie dla dowolnego wyboru szkoły podstawowej (2)

    Obowiązek chodzenia do najbliższej szkoły miejsca zamieszkania i problem znika z dnia na dzień. Chyba, że ktoś wysyła do prywatnej i buli za to.

    • 15 22

    • Problem nie zniknie bo jest za mało szkół podstawowych

      Ps. Do szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja.

      • 8 4

    • "najbliższa"

      szkoła rejonowa dla ulicy Andersa jest na ulicy Azaliowej. czyli 3.5 km. Po drugiej stronie obwodnicy. Problem nie zniknie.

      • 12 2

  • "Nie" dla braku szkół na nowych osiedlach!

    ""Nie" dla zatłoczonych, dwuzmianowych szkół, z trzydziestoosobowymi klasami, z dziećmi mającymi wf -z braku miejsca - na korytarzach! "Nie" dla starych szkół molochów w których upycha się dzieci z nowych osiedli, gdzie jest o kilkuset (sic!) uczniów niż pojemność szkoły! Dodam że tak było jeszcze przed lutym 2022!

    • 34 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?

 

Najczęściej czytane