• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obowiązkowa matematyka załatwi problem?

Maciej Goniszewski
15 listopada 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Gimnazjaliści powinni zacząć uczyć się porządnie matematyki - powód? Coraz mniej jest kandydatów na studia na kierunkach technicznych i rektorzy szkół wyższych zrzeszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich chcą przywrócenia obowiązkowej matematyki na maturze. Jak wynika z badań Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA), polscy uczniowie mają wykute wzory na pamięć, za to nie radzą sobie z rozwiązywaniem zadań wymagających kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia.

W tym roku rozpoczął się niż edukacyjny - co oznacza, że z każdym rokiem do szkół wyższych papiery składać będzie coraz mniej studentów. Już teraz kłopoty z naborem mają uczelnie oferujące studia na kierunkach ścisłych, technicznych. Na niektóre kierunki zarówno Politechnika Gdańska, jak i Uniwersytet Gdańskie robiły w tym roku dodatkowe nabory ponieważ miały za mało chętnych.

Politechnika Gdańska studentom I roku proponuje dodatkowe zajęcia z matematyki, żeby mogli nadrobić zaległości. Podobnie Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Z umiejętnością samodzielnego, logicznego i precyzyjnego myślenia człowiek się nie rodzi. Jeżeli już to geniusz. Generalnie tego trzeba się nauczyć - powiedział Radiu Złote Przeboje prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej.

Jak wynika z testów Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA) polscy uczniowie, choć nie są najgorsi wśród uczniów 49 krajów, mają - jak podała Polska Agencja Prasowa - problemy z zadaniami wymagającymi wysunięcia hipotezy, wymyślenia sposobu rozwiązania i formułowaniu własnych wniosków, a także z zadaniami wymagającymi abstrakcyjnego myślenia.

Rektorzy szkół wyższych zrzeszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich chcą przywrócenia na egzaminie maturalnym jako obowiązkowej matematyki.

- Zdawałam obowiązkową matematykę na maturze w klasie o profilu ogólnym. Dla tych, którzy jej nie lubili to był koszmar. Nikt, tylko dlatego, że matematyka była obowiązkowa na maturze, nie myślał automatycznie o pójściu np. na politechnikę. Może trzeba zmienić nudny sposób nauczania przedmiotów ścisłych? - mówi Marzena Urbańska.

O tym, że o przedmiotach ścisłych można mówić sposób, który zainteresuje młodzież świadczy choćby spora liczba słuchaczy - młodzieży gimnazjalnej i licealnej na wykładach z fizyki (tytuł wykładów np. Fizyka dźwięków. Fala tańcząca) czy chemii (np. temat "bajka o Kopciuszku (dializa)" prowadzonych przez wydziały UG.
Maciej Goniszewski

Opinie (80)

  • no i jeszcze...

    pan od KŁÓCIĆ SIĘ, KŁÓTNIA, KŁÓTLIWY...choć nie bardzo ma o co. Sadzisz bracie byki i tyle.

    • 0 0

  • Teoria umysł ścisły humanistyczny już dawno została obalona

    Wszystko zależy od nauczyciela, nastawienia do tematu zainteresowanego czyli psychologia człowieka. Ja potrafiłem być najlepszy i z matmy i z polskiego naprzemian. Zależy co mi akurat bardziej w danym momencie leżało. Zdecydowanie bardziej lubiłem młodą panią od polskiego.

    • 0 0

  • A teraz to z Niej taka laska że ho ho

    Zrobiłbym jej dziecko bez mrugnięcia okiem.

    • 0 0

  • Żmija,

    jasne, że nie sposób nie zgodzić się z tobą, że prawdziwy artysta (plastyk, reżyser teatralny, filmowy, pisarz, poeta, aktor), to specjalności, w których nie przydadzą się całki, macierze, logarytmy i takie tam matematyczne cudeńka. Ale ja miałam na mysli wcześniejsze etapy edukacji, np. szkoła podstawowa czy średnia. Rozwiązywanie zadań matematycznych to nic innego jak ćwiczenie zdolności do logicznego myslenia, stosowania wzorów w praktyce i odnoszenie się do sytuacji spotykanych w przyrodzie na codzień. Tłumaczenie na tym etapie, że umysł jest humanistyczny i nie potrafi policzyć pola figury, to czysta kpina lub zwykłe lenistwo.
    Przecież wielu znanych tzw. humanistów kończyło kierunki ścisłe (Zanussi - studiował fizykę). Ten "podział" umysłów na ścisłe i humanistyczne pojawia się w związku z obranym zawodem, zainteresowaniami w ostatnim etapie edukacji.

    • 0 0

  • Może nie całki ale co innego, np. geometria wykreślna na studiach. A słowo humanista wzięło się z renesansu i nie oznaczało umiejętności czytania i pisania, czy lania wody w języku ojczystym z błędami ortograficznymi lub bez. nastąpił podział na nauki humanistyczne, ale jeszcze nie tak dawno uczono tam filozofii, i to była nauka logicznego myślenia.

    • 0 0

  • matura z matmy

    Baja świetny komentarz!!! Nie wiadomo czy śmiać się czy też płakać nad lub z osoby po maturze, która przychodzi do sklepu i prosi o płyn do naczyć w opakowaniu o pojemności 0,25 litra i dostając opakowanie na którym jest napisane 250 ml burzy się niesamowicie mówiąc, że koniecznie chce 0,25 l a nie 250 ml. Znam tą osobę i podobne, które nazywają sie humanistami i maturę zdawały z biologii, historii, itp w jednym z bardziej znanych liceów w Gdyni

    • 0 0

  • Baja...

    chyba ktoś się pod Ciebie podszywa bo nie wierze, ze nagle się cofnełaś...

    • 0 0

  • wiesz co, baja? słów brakuje żeby opisać jaka ty gupia jesteś. Nie wtrącaj się w temat jak nie masz nic do powiedzenia... ja już skończyłem z grzecznością pani Lebiedź! sama sadzisz byki i do tego jesteś dyletantką.

    • 0 0

  • Pan od... robi błędy ortograficzne, ale może jest świetnym muzykiem lub badaczem oceanów. Ale to chyba żmija zakwestionowała jego poziom umysłowy po ortografii.

    • 0 0

  • Do ataku!!!

    Kilkanaście postów dotyczyło tematu, a potem wzajemne docinki i ubliżania.
    Jestem z zamiłowania humanistą, a zajmuję się naukami ścisłymi. W szkole średniej pasjonowałem się polskim, historią, angielskim, niemieckim, ale i matematyką, która pozwoliła mi skończyć kierunek techniczny na renomowanej uczelni w Niemczech.Uprawiałem też wyczynowo lekkoatletykę i piłke ręczną.Jestem przekonany, że matematyka powinna być obowiązkowa na maturze.Jako wykładowca mam do czynienia z młodzieżą mocno niedouczoną, nie znającą podstaw matematyki, ale też nie potrafiącą napisać logicznie i wypowiedzieć się po polsku.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Pomniki przyrody to:

 

Najczęściej czytane