Wiadomości

stat

Ostatni egzamin ósmoklasistów - język obcy

Egzamin ósmoklasisty w jednej z trójmiejskich szkół.
Egzamin ósmoklasisty w jednej z trójmiejskich szkół. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Ósmoklasiści kończą maraton egzaminów - dziś ostatni sprawdzian z języka obcego. Wyniki egzaminów uczniowie poznają 14 czerwca. Środa to również dziesiąty dzień strajku w oświacie.Czy uczniowie powinni przystąpić do egzaminów w czasie strajku?

tak 76%
nie 20%
nie mam zdania na ten temat 4%
zakończona Łącznie głosów: 256
Punktualnie o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli rozwiązywanie zadań z języka obcego i mieli na to 90 minut.

Czytaj też: Kolejny egzamin ósmoklasistów. Dziś matematyka

Do egzaminu przystąpiło 377 tysięcy uczniów ósmych klas szkół podstawowych z blisko 13 tysięcy szkół w kraju. Blisko 95 procent uczniów - zadeklarowało przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Około 4,5 procent wybierało język niemiecki. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie mniej niż jeden procent uczniów. Uczeń mógł wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

W poniedziałek uczniowie ósmych klas szkół podstawowych pisali pierwszą z trzech części egzaminu ósmoklasisty - egzamin z języka polskiego, a we wtorek drugą - egzamin z matematyki.

Czytaj też: Uczniowie zorganizowali "wykrzyknik poparcia" dla nauczycieli

Poprawki w czerwcuEgzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu - uczniowie poznają go 14 czerwca - wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Zaświadczenia o wynikach wraz ze świadectwem szkolnym otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca.

Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie przystąpił do egzaminu w poniedziałek, wtorek i w środę, będzie mógł go napisać w drugim terminie - 3, 4 i 5 czerwca.

Co dalej ze strajkiem nauczycieli?Rozmowy między stroną rządową a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych zostają wznowione. Kolejna tura rozmów odbędzie się w czwartek o godz. 10 w Centrum Dialogu.

Opinie (76)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Z jakimi województwami sąsiaduje województwo pomorskie?