• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po jakich studiach pracodawcy zatrudniają najchętniej?

Elżbieta Michalak
1 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
W rankingu szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwaniu przez pracodawców, znalazły się trzy uczelnie z Trójmiasta: UG, PG i Akademia Morska w Gdyni. W rankingu szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwaniu przez pracodawców, znalazły się trzy uczelnie z Trójmiasta: UG, PG i Akademia Morska w Gdyni.

Które uczelnie i jakie kierunki najbardziej doceniają pracodawcy? Absolwentów jakich uczelni najchętniej zatrudniają? Ranking szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców, przygotował tygodnik Wprost. Zobaczmy, jak wypadły w nim uczelnie trójmiejskie.



Zobacz jakie kierunki i na jakiej uczelni (według rankingu Wprost) najbardziej cenią pracodawcy. Zobacz jakie kierunki i na jakiej uczelni (według rankingu Wprost) najbardziej cenią pracodawcy.
Wśród 50 uczelni, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców, znalazły się też uczelnie trójmiejskie. Wśród 50 uczelni, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców, znalazły się też uczelnie trójmiejskie.
Na podstawie badania kwestionariuszowego przeprowadzonego w marcu br. wśród prezesów, wiceprezesów, szefów działów HR i innych osób odpowiedzialnych za politykę personalną w 500 największych pod względem przychodów polskich firmach, tygodnik Wprost przygotował ranking szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców.

Zdecydowana większość badanych przedsiębiorstw należała do organizacji przemysłowych - co tłumaczy dominację na liście kierunków i uczelni technicznych, a także silną pozycję uczelni i kierunków ekonomicznych.

Czytaj również: Ile zarabiają absolwenci trójmiejskich uczelni

Czy dyplom trójmiejskiej uczelni wyższej zapewni ci dobrą pracę?

Wśród uczelni wyższych najbardziej cenionych przez pracodawców Trójmiasto wypadło nie najlepiej. W rankingu znalazły się zaledwie trzy nasze uczelnie: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska oraz Akademia Morska w Gdyni.

Najwyżej ocenione zostały natomiast takie kierunki, jak: inżynieria lądowa i budownictwo (PG plasuje się na 3. miejscu na 10 wytypowanych uczelni) geologia i górnictwo (tu PG zajmuje 5. miejsce na 10), inżynieria i ochrona środowiska (5. miejsce na 10). Nieco gorzej wypadły na naszych uczelniach pozostałe kierunki: energetyka, elektroenergetyka, sieci i systemy energetyczne (PG 7. miejsce, Akademia Morska w Gdyni - 10. miejsce), ekonomia, finanse, rachunkowość (UG - 10. miejsce na 11 klasyfikowanych uczelni), zarządzanie i inżynieria produkcji (PG - 9. miejsce na 10), chemia (PG - 8. miejsce na 10), ekonomia transportu i logistyka (PG na 8 miejscu z 10), prawo i administracja (UG na 9 miejscu z 11), informatyka i telekomunikacja (PG - 6. miejsce, Akademia Morska w Gdyni - 11. miejsce z 12 ), elektronika, elektrotechnika (PG - 7. miejsce, Akademia Morska w Gdyni ostatnie - 11.), nauki społeczne i filologie obce (UG - 9. miejsce na 13).

Czytaj też: Ponad 20 nowych kierunków na trójmiejskich uczelniach

Z danych rankingu Wprost wynika też, że na trójmiejskich uczelniach działają kierunki mniej cenione przez pracodawców. To m.in. zarządzanie i marketing (tu najlepiej wypadła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), mechanika, budowa maszyn, automatyka i robotyka (gdzie wysoko uplasowały się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska i Wrocławska).

Wśród 50 szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców znalazły się również trzy te same szkoły z Trójmiasta: na 6. miejscu uplasowała się Politechnika Gdańska, na 25. Uniwersytet Gdański, a na 32. Akademia Morska w Gdyni. W pierwszej trójce znalazły się kolejno: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Trzy ostatnie miejsca zajęły natomiast kolejno: 48. Politechnika Lubelska, 49. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, 50. Wyższe Szkoły Bankowe.

Pracodawcy wytypowali też listę 23 najpopularniejszych ich zdaniem kierunków. To kolejno: ekonomia, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i marketing, automatyka i robotyka, informatyka i telekomunikacja, elektrotechnika i elektronika, inżynieria lądowa i budownictwo, chemia i inżynieria chemiczna, finanse i rachunkowość, zarządzanie i inżynieria produkcji, ekonomia transportu i logistyka, energetyka i elektroenergetyka, filologie obce, inżynieria i ochrona środowiska, górnictwo i geologia, socjologia, psychologia i nauki społeczne, prawo i administracja, inżynieria materiałowa, technologia drewna, metalurgia, technologia żywności, towaroznawstwo oraz farmacja.

Rynek pracy pełen jest dziś bezrobotnych absolwentów - czytaj więcej. Warto więc dobrze przemyśleć swoją decyzję i wybór ewentualnego kierunku studiów, by po ich ukończeniu nie borykać się z problemem znalezienia zatrudnienia.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (93) 5 zablokowanych

  • (5)

    Inżynieria Lądowa i Budownictwo....?
    Sam ją skończyłem kilkanaście lat temu i nie narzekam choć nie pracuję stricte w "budowlance".
    Ale po tym kierunku ciężko znaleźć pracę, przynajmniej w Polsce - zwłaszcza dobrze płatną, zobaczcie ile osób to kończy i porównajcie ile jest ofert pracy, choćby na tym portalu.
    Zaczęli wciskać kit ludziom jaki to dobry kierunek, zwłaszcza jak ruszyła budowa autostrad, tłum ludzi się na to rzucił i jest jak jest, a będzie gorzej - sprawdzcie kiedy kończy się finansowanie tych inwestycji przez UE.
    Sam byłem zmuszony "lekko" się przebranżowić by godnie żyć.
    Ogólnie nie polecam bo to trudne studia z tym samym wysiłkiem można skończyć jakiś bardziej sensowny kierunek - sam mam kilka typów.

    • 10 1

    • (4)

      szkoda wtedy lat i wysiłku, brałem budownictwo pod uwagę ... a jakie branże proponujesz ? jakie typy ?

      • 0 0

      • (3)

        Ok..wiosna, ładna pogoda.
        Napiszę co ja myślę, choć ja nie miałem tyle szczęścia jak byłem młody i sam musiałem kombinować.
        Generalnie to starać się uczyć, zdobywać kwalifikacje - kursy, certyfikaty, które jak już działają na całym świecie, a nir tylko w Polsce, wiadomo to ogólnie nieraz są wyjątki np. polskie uprawnienia budowlane jak chcesz w budownictwie czegoś wyżej (choć oczywiście to chore - masz kwity na budowę mostu, a nie możesz zgodnie z prawem nadzorować budowy własnego domku...)
        Poza tym język - najbardziej popularny w technicznych zawodach to angielski, nie chodzi o kwity jakieś FC itp. tylko umiejętność komunikacji podczas spotkać, w mailach...gramatyczny nie musi być dla "zwykłego inżyniera", obecnie głównie pracuję w środowisku anglojęzycznym i większość używa 3 czasów, ale za to zasób słó musi być dość bogaty włącznie z technicznym.
        Co do studiów, to już zależy od charakteru i celów, po Akademii Morskiej przy odrobinie szczęscia i staranności możesz dojść do kilkudziesięciu tys na miesiąc (ale trzeba mieć mocną psychikę), poza tym wiadomo branże typu IT (oczywiście nie pan od instalacji Windowsa), wszelkie automatyki, robotyki, mechatroniki i ogólnie mechniczne kierunki.
        Sam w tej chwili zatrudniłbym bystrego mechanika, a nie jest to takie łatwe.
        No i medycyna...,ale to osobna bajka, ja byłem za "leniwy":) i może "za głupi" by zdać, choć z perspektywy czasu żałuję, że nie próbowałem, może za 2,3 razem by się udało.

        • 1 2

        • (1)

          Tu jest jednak pułapka, to wszystko jest OK jeśli się chce zatrudnić w korporacjach. Kiedy jednak przychodzi się do firm takich na serio (a jeszcze takowe istnieją), gdzie jednoosobowo kieruje nimi właściciel, wtedy najbardziej poszukiwana jest ... lojalność, czyli coś czego na studiach się nie uczy.
          W korporacjach ważne sa dyplomy, indeksy, certyfikaty i wazeliniarstwo.

          • 0 0

          • Chyba piszesz niezbyt na temat.
            Pytanie było o studia/kwalifikacje, a nie o cechy charketeru - lojalność to chyba oczywiste.
            O jakich korporacjach piszesz?
            Znaczy możesz być lojalny i po szkole średniej i zrobią z ciebie kierownika projektu, projektanta konstrukcji off-shore, kapitana statku lub inżyniera spawlanika? Pewnie tak, ale to jednem przypadek na 10000.
            Mając na mysli certyfikaty mam na myśli konkretne kwity uznawane na świecie (nie tylko w korporacjach), a nie jakieś kursy koorespondencyjna albo organizowane przez UP.
            Ps. Bez kwitów "BHP" robionych tylko w kilku miejscach na świecie to nawet na statek off-shore jak zwykły marynarz nie wejdziesz.
            Pisząc to co piszę mam namyśli drogę do pracy gdzie płacą więcej niż 2-3 koła na miesiąc, a nie u pana Janusza/biznesmena z Polski.

            • 1 0

        • Dzieki za minusu, można prosić o uzasadnienie?

          • 0 0

  • Najchętniej zatrudniają po kierunku: (3)

    "Doświadczenie Zawodowe"

    • 32 0

    • (2)

      raczej tata z PO.

      • 7 1

      • lub członek Młodych Demokratów, młodizeżówki PO. (1)

        • 6 1

        • Lub żona poasła PIS.

          • 3 2

  • Sama prawda i tylko prawda (1)

    o nauczaniu na trójmiejskich uczelniach a w zasadzie szkółkach. Co prawda już niedługo zobowiąże nas do ustawicznego szkolenia Krajowa i Europejska Karta Kwalifikacyjna, lecz nie zmienia to wcale faktu, że jest tu aż tak źle. Mam tego doskonały przykład bo córka skończyła trzy różne uczelnie i zaawansowany drat, a i syn także. Ja z "dawnych niesłusznych" czasów mam też swoje zdanie. Zawsze to samo i niezmienne. I powtarzałem i powtarzał będę, ze głównym celem wykładowcy wg mnie powinno być (jeśli nie jest...) dbanie o etyczną i metodyczną stronę szkoleń. Jawi mi się ona jako organizowanie i skupiając osoby, które są specjalistami lub próbują nimi być? Cóż zrobić jeśli w zakresie prowadzenia wykładów/szkoleń na rzecz danej specjalności prowadzący nie ma "tego czegoś" takiego, co przekaz jest jasny klarowny i zrozumiały. Na uczelniach zagranicznych zapisujemy sie na wykłady danego prof. i sa długie kolejki a nawet trudno sie do niego dostać i nie tylko, że jest wybitnym znawcą tematu, ale i ciekawym człowiekiem nie uginającym się przed moda, polityka ,... A takich w życiu naprawdę miałem i podziwiałem. Dla nich byłem w stanie odpuścić najciekawsze spotkanie randkę czy inne super wydarzenia. Ci ludzie w moich młodych czasach byli niemiłosiernie szykanowani i prześladowani głosili też ciekawe teorie zazwyczaj niezgodne z obowiązującym wtedy kanonem.
    Im dziś zawdzięczam przede wszystkim właściwy kręgosłup moralny. I choć wtedy myślałem o 'nich' jak o ludziach na kształt masonerii, czy innych organizacji zamkniętych, skupiających osoby o wysokich kwalifikacjach zawodowych i przede wszystkim wieloletnim doświadczeniu, obyciu kompetencji,.... Teraz widzę, że to wszystko jest znacznie mniej 'sztywne', mniej zamknięte, jest tutaj wiele miejsca na rozwój dla każdego chętnego, gotowego włożyć trochę pracy we własny rozwój. Tylko prestiżowe uczelnie nie budują wypasione gmachy, lecz ludzi TUZÓW NAUKI, LIDERÓW, którzy tworzą tam odpowiedni klimat do chęci pobierania wiedzy i jej doświadczania. Nie kolesi, co za mieszkania i wielki niewliczone w metraż tarasy są w stanie....
    Sam prowadziłem kilkakrotnie wiele podyplomówek i wiem, ze przychodzący ludzie, którzy już powinni posiadać zasób stosownej wiedzy - bo często mieli przed nazwiskiem dr musiałem sam zastanawiać sie aby takiego delikwenta za bardzo nie poniżyć w jego własnej specjalności, lecz wykazać braki, które musi nadrobić.
    Uważam publikacje Wprost za kubeł zimnej wody wylanej z którego najwyższy czas sie właściwie osuszyć i POpatrzeć w lustro prawdy.

    • 4 4

    • Szczera prawda bezstronny . Ja również mam takie podejście do rzeczy i ludzi których w tych czasach coraz mniej !!! Teraz po trupach do kariery i nie liczy się kolega , czy przyjaciel ale od razu wielka kasa !

      • 0 0

  • Po elektroautomatyce z 2003 roku DB (1)

    Jest praca dostepna ale jak wszedzie trzeba miec tez duzo szczescia, ja wlasnie plyne z Australii do Cape Town RPA, ale droga byla ciezka zanim dostalem sie na offshore, jestem po Akademi z 2003 roku i od tamtej pory pracuje ma morzu, jeszcze jakos zyje :-), ale nie szkola jest najwazniejsza w dostaniu dobrej pracy tylko kontakty i znajomosci, bo takie sa teraz czasy, a nas "polakow" i tak przeskakuja czasami ludzie z ulicy bez szkol i doswiadczenia, bo ta szkola byla dobra jak mielismy wlasna flote morska a teraz nie mamy nic , wszystko rozkradli cala polska flote zniszczyli, nie znaczymy juz za wiele na swiecie jezeli chodzi o te sprawy ....
    Pozdrawiam wszystkich obecnych

    • 16 1

    • bzdura

      A zapomniałeś o PZM. Polska firma z dużą flotą zatrudniająca tylko polaków więc dalej twierdzisz ze nie mamy floty. Ale jak jesteś na offshorach to po co to gadanie jak i tak byś tam nie pracował bo pracuje się dla kasy a jak masz przyjemność z tego to dobrze.

      • 1 0

  • nie róbcie dzieciakom wody z i tak wypranego mózgu...

    ...liczą się znajomości a nie skończone uczelnie
    ps. np. w sejmie same przygłupy siedzą co nawet dobrze ryja po polsku otworzyć nie umieją

    • 32 4

  • (1)

    piwo, wóda - Polibuda!
    seks, muzyka - Politechnika!

    • 10 5

    • A gdzie europeistyka, socjologia, pedagogika? Powazne kierunki, wyksztalceni ludzie...i duuuzo wolnego czasu.

      • 2 3

  • Jak ktoś jest otwarty i dążący do wyznaczonych przez siebie celów ,to po każdych studiach można znalezć pracę ! Nie od razu może wymarzoną i za nie wiadomo jaką kasę ,ale to przyjdzie z czasem !

    • 5 3

  • Pracodawcy zatrudniaja po studiach. 1 IV i wszystko jasne!

    • 11 0

  • Polibuda rządzi;p (2)

    • 2 7

    • chyba "żondzi"

      większość inżynierów nie zna gramatyki:)

      • 5 8

    • Polibuda rządzi Chyba W Kiblu !!!

      • 1 0

  • uwaga do redakcji

    Chyba wkradł się błąd - podwójna "ósemka" w zdaniu: "ekonomia transportu i logistyka (PG na 88 miejscu z 10)"

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Atmosfera to:

 

Najczęściej czytane