• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Progi punktowe w trójmiejskich liceach. Kiedy rekrutacja uzupełniająca?

Wioleta Stolarska
11 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Kilkaset osób w Trójmieście w pierwszym etapie rekrutacji nie dostało się do wybranej przez siebie szkoły średniej, większość z nich to absolwenci ósmych klas. Kilkaset osób w Trójmieście w pierwszym etapie rekrutacji nie dostało się do wybranej przez siebie szkoły średniej, większość z nich to absolwenci ósmych klas.

Trwa rekrutacja do szkół średnich 2019/2020. Ósmoklasiści i gimnazjaliści wybierają szkoły, w których chcą kontynuować naukę. Rekrutacja jest w tym roku bardzo trudna. Wielu uczniów po pierwszym etapie nie dostało się do wybranych szkół. Osoby, których wyniki okazały się na tyle wysokie by zakwalifikować się do wymarzonej klasy już potwierdziły swój wybór. Sprawdziliśmy ile punktów trzeba było uzyskać, by dostać się do poszczególnych trójmiejskich liceów.



Czy dostałeś(aś) się lub Twoje dziecko do szkoły z pierwszego wyboru?

Kilkaset osób w Trójmieście w pierwszym etapie rekrutacji nie dostało się do wybranej przez siebie szkoły średniej, większość z nich to absolwenci ósmych klas szkoły podstawowej. Będą oni mieli możliwość wyboru szkoły dalszego kształcenia w drugim etapie, który rozpocznie się 12 lipca o godz. 12.

Dyrektorzy najchętniej wybieranych szkół przyznają jednak, że wiele osób będzie musiało zdecydować się na placówkę drugiego lub trzeciego wyboru. W jakich szkołach będą dostępne miejsca, dowiemy się dopiero po zakończeniu procedury składania dokumentów po pierwszym etapie, który upłynął 10 lipca o godz. 14.

- Uczniowie, którzy się zakwalifikowali, składają dokumenty. Każdy z nich miał kilka dni aby zastanowić się czy na pewno chce kontynuować naukę w szkole do której został przyjęty. W naszym przypadku jednak, jeśli ktoś zrezygnuje mamy bardzo długą listę rezerwową, chętnych nie brakowało - mówiła Bożena Ordak, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
W samym Gdańsku miejsc zabrakło dla ponad 1 200 nastolatków. W ubiegłym roku było 5 300 miejsc w szkołach średnich, w tym roku gdański samorząd, przygotował ponad 10 500 miejsc dla podwójnego rocznika. To jak się okazało, ostatecznie wciąż za mało. Zostały uruchomione dwa nowe publiczne licea - dwujęzyczne X Liceum Ogólnokształcące (powstało jeszcze na etapie wdrażania reformy oświaty) i liceum uniwersyteckie prowadzone przez Uniwersytet Gdański. W liceum uniwersyteckim, powstały tylko dwie klasy, a rekrutacja do niego nie była prowadzona przez system "Nabór-pomorze", tak jak w przypadku wszystkich innych szkół publicznych. Na polecenie prezydent Dulkiewicz, urzędnicy zajmujący się edukacją wciąż szukają kolejnych możliwości.

- Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy niż rozwiązanie dramatu tysięcy nastolatków i ich rodzin. My ze swojej strony robimy wszystko, co możemy zrobić. Potrzebujemy wsparcia, pieniędzy od rządu, a przede wszystkim dialogu z ministrem edukacji - powiedział Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska, który o problemie gdańskich uczniów próbował rozmawiać ministrem edukacji, do spotkania jednak nie doszło.
Już na początku roku Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie dotyczącym oceny przeprowadzonej reformy oświaty w pomorskich szkołach średnich informowała, że w całym województwie brakuje niemal 4,3 tys. miejsc dla uczniów - to prawie 9 proc.

W większości progi punktowe utrzymywały się na poziomie od 140 do 170 punktów, nie brakowało jednak bardzo imponujących wyników. W większości progi punktowe utrzymywały się na poziomie od 140 do 170 punktów, nie brakowało jednak bardzo imponujących wyników.

Podwójny rocznik, większe wymagania?



W tegorocznej rekrutacji brały udział dwa roczniki - absolwenci klasy ósmej szkoły powystawowej i absolwenci gimnazjów. Każda z tych grup będzie jednak realizowała odrębny program nauczania, więc nie ma możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie.

Uczniowie kończący VIII klasę podstawówki mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia.

W Trójmieście to licea były zdecydowanie najczęściej wybierane przez kandydatów. Sprawdziliśmy jak wyglądały progi punktowe w poszczególnych licach ogólnokształcących w Trójmieście, obowiązujące podczas rekrutacji w tym roku. Ile trzeba było mieć punktów, żeby dostać się do danej klasy?

Jak co roku, najwięcej punktów trzeba było mieć jednak, żeby dostać się do gdyńskiej "trójki". Tam dla absolwentów podstawówki najniższy próg wynosił 169,2, a najwyższy 212,6, z kolei dla absolwentów gimnazjum najniższy wyniósł 173,6, a najwyższy 220. W przypadku kandydatów do III LO w Gdyni do ogólnej punktacji doliczane były również punkty za szkolne egzaminy kwalifikujące do poszczególnych klas.

- Wśród kandydatów ponad 40 proc. stanowią laureaci olimpiad, którzy mają - zgodnie z obowiązującymi przepisami zagwarantowane miejsce w liceum - informował Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
W Gdańsku najwyższy próg osiągnięto w III LO - tam osoba z najniższą punktacją przyjęta do klasy przygotowującej do matury międzynarodowej osiągnęła wynik 188,15 punktów (w ubiegłym roku były to 173 pkt.) - to próg w przypadku absolwentów ósmych klas, gimnazjaliści z kolei również do tej samej klasy ustalili próg 187,4 punktów.

W popularnym I LO w Gdańsku progi punktowe wyniosły: od 165,75 do 170,35 w przypadku klas po szkole podstawowej oraz od 162,8 do 168,8 dla klas, w których naukę kontynuować będą absolwenci gimnazjów. W ubiegłym roku progi punktowe w poszczególnych klasach wynosiły tu od 158,40 do 168,60.

Progi punktowe do gdańskich liceów from Trojmiasto.pl


Progi punktowe do gdyńskich liceów from Trojmiasto.pl


Progi punktowe do sopockich liceów from Trojmiasto.pl


Ostatnia szansa



12 lipca 2019 r. o godz. 12 do publicznej wiadomości podane zostaną przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Informacja o wolnych miejscach w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020 dla uczniów i rodziców aktywna będzie od 12 lipca po godz. 12.00 na stronie pomorskiego kuratorium oświaty. Będzie aktualizowana na bieżąco.

Z kolei nabór uzupełniający w szkołach średnich potrwa od 12 lipca 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. Jeśli któryś z kandydatów zdecyduje się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej, ma na to czas między 12 lipca a 8 sierpnia 2019 r.

Kandydaci powinni złożyć do szkół podanie oraz kopię albo oryginał świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu. Wyniki rekrutacji uzupełniającej (listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych) zostaną ogłoszone 16 sierpnia br. Kandydaci powinni niezwłocznie po tym terminie potwierdzić, że chcą podjąć naukę w danej szkole.
Szkolne komisje rekrutacyjne ogłoszą listy przyjętych 29 sierpnia br.

Niezłożenie w wymaganym terminie któregokolwiek z obowiązujących dokumentów spowoduje niedopuszczenie kandydata do postępowania rekrutacyjnego.

W większości szkół udostępniono listy zakwalifikowanych uczniów. W większości szkół udostępniono listy zakwalifikowanych uczniów.

Miejsca

  • III LO Gdynia, Legionów 27
  • III LO Gdańsk, Topolowa 7 (Wrzeszcz)
  • I LO Gdańsk, Wały Piastowskie 6

Opinie (382) ponad 20 zablokowanych

  • Błąd

    Progi punktowe w IX LO są błędnie podane, po podstawowej zamienione z gimnazjum.

    • 4 1

  • (1)

    Ten kto się uczył to się dostał do wymarzonej szkoły. Przestańcie litować się nad nieudacznikami, którym się wszystko należy.

    • 24 10

    • dokładnie. genau

      uczta sie jezyków, haraszo?

      W Afryce dzieci nie wybrzydzają.

      • 3 1

  • Mój Stasio dostał się zawodówki (2)

    Będzie stolarzem po kilu latach będzie robił ładdne meble. Będzie posiadał specjalistyczną wiedzę.

    • 17 0

    • No i gicio. Potrzeba takich więcej niż mgr po politologii

      • 9 2

    • I dobrze

      Otworzy własną firmę, jak mądry zatrudni ludzi i będzie szefem. Jak bardzo mądry to zacznie produkować własne meble np luksusowe i będzie sprzedawał je na cały świat. Może np specjalizowac się w stolarce jachtowej która w Polsce ma już silną pozycję.

      • 9 1

  • (6)

    Zalewska uciekła do UE by nie musiała się tłumaczyć z własnych kłamstw

    • 9 18

    • a co ma jakas zalewska do polityki samorzadowej Gdanska ze tak skwierczysz? (5)

      Tu wyprzedano szkoły na Powstanców i pieniedzy nie ma?

      To moze niech prezydentka zrobi zbiorke na fejsie.

      • 4 4

      • (4)

        A to ma amebo, że czub Zalewska dokonała i**otycznych zmian, które narzucono samorządom. Z wysczerzem i wbrew środowisku nauczycieli, zgotowala dzieciom traumy.

        • 1 5

        • nic nie zrobiła głupio. cofneła jedynie patologiczna reforme tuska i buzka - dwoch rentierow UE. i to w miare bezbolesnie (3)

          Jednoczesnie podzwyzszajac pensje nauczycieli. To mało?
          Co robiono wczesniej od 1993?

          • 4 3

          • (2)

            Tusk robił reformę szkolnictwa?! Gimnazja pokazywały na wczesnym etapie kto dalej a kto do zawodu. Oddzielaly małe dzieci od nastolatków z petami i wiele innych

            • 1 4

            • a czym bylo wrzucanie 6 latków a pozniej 5 latkow do nauki w szkole podstwowej?

              • 4 1

            • Tak oddzielały, że cały rocznik dziewczyn umiał już palić w 2 klasie ;)

              • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    Z początku byłem trochę wściekły na ten bałagan (14)

    Ale teraz myślę, że to najlepsze co mogło się wydarzyć. Może leserzy którym nie chce się uczyć i sa przepychani na siłę, wreszcie wezmą się do roboty i nauki? Skoro jedni się dostali a inni nie, to znaczy, że są ci zdolni i ci, którym nauk anie wychodzi. Więc może zajmą się czymś innym? Nie kazdy musi byc informatykiem. Brakuje nam cieśli, zbrojarzy, brukarzy, malarzy, kafelkarzy...

    • 54 34

    • brakuje maszynistów, kierowców piekarzy

      • 7 0

    • Tyle że tu nie chodzi tylko o leserów (7)

      Jest cała masa przypadków gdzie dzieciaki z całkiem przyzwoitym dorobkiem punktowym wyraźnie przekraczającym zeszłoroczne minima dla danych szkół zostały z niczym bo konkurencja okazała się nieprzewidzianie silna. Ma to związek z defakto ograniczeniem liczby miejsc, bo tak jak teraz tworzono po jednej klasie dla uczniów po sp i gim bo przecież możliwości kadrowe i zaplecze edukacyjne nie przyrośnie nagle z dnia na dzień, a później i tak finalnie okazuje się że poziom punktowy po gimn był niższy niż po sp i takie dziecko ze swoją punktacją dostało by się bez problemu. Taka sytuacja miała miejsce np w przypadku technikum łączności. Analogicznie jak z parytetami zatrudnienia o których się czasem czyta, jak to jakaś duża firma publikuje wytyczne że w zarządzie ma być kilka stanowisk dla kobiet i choćby jakiś facet miał znacznie lepsze portfolio swoich dokonań to tej posady i tak nie dostanie bo musi być kobieta i koniec. Oczywiście nie mam zamiaru tu nikogo dyskryminować i chodzi mi tylko o obrazowe pokazanie sytuacji ale analogia jest podobna

      • 5 12

      • co to znaczy "dorobek punktowy"? Normalnie jakby mial swiadectwa pracy ;P (5)

        Licza sie umiejetnosci uczenia (to juz nie podatwowka lub gimnazjum). Ale nie. Wy musicie wszystko opierac na budynku szkoly. To slepa sciezka. Gdzie z tym skonczycie po studiach?

        • 4 4

        • no właśnie w tym przypadku dorobek punktowy to przełożenie na nabyte umiejętności uczenia (4)

          wraz z drugim założeniem że wynik egzaminu ma w rekrutacji wyższą wagę niż średnia z ocen na świadectwie. Dalej nie rozumiesz? Przecież jakoś trzeba te dzieci uszeregować według zdobytej wiedzy, aby ktoś niezdolny do utrzymania tempa nauki nie dostał się do szkoły o zbyt wysokim poziomie za samą tylko deklarację że umie się uczyć ;)

          • 5 1

          • chłopie? uczysz sie dla punktow? to nie mam pytan (3)

            wyladujesz w gdanskim urzedzie za 2500 i bedziesz z obowiazku glosowac na te same wladze samorzadowe i ludzi miernych biernych i ..

            • 5 6

            • Nie, nie dla punktów, i nie ja tylko mój Syn (2)

              na szczęście w jego przypadku nerwówka już się skończyła bo wiem że ostatecznie dostał się do klasy w szkole w którą celował od początku 8mej klasy. Także jestem zadowolony bo będzie się uczyć czegoś co go rzeczywiście interesuje, a nie tego co narzuci mu miejsce narzucone przez bezwład machiny urzędniczej, dodatkowo jeszcze być może w otoczeniu nieprzystającym poziomem. A ty piszesz strasznie bezrefleksyjnie, zupełnie jakbyś nie myślał logicznie.

              • 8 3

              • Syn ma spełniać twoje ambicje? To już naprawdę dno. (1)

                To jego życie i nie przezywaj go za niego. Niech sam sprobuje i potem wybierze.

                • 5 12

              • Czytałeś wcześniejsze posty? Jeśli tak, to słabo z logiką wypowiedzi, a jeśli nie, to czemu zaśmiecasz internety?

                • 7 3

      • Zeszłoroczne punkty były wyższe od tych sprzed dwóch lat,

        dlatego ślepe ich porównywanie może prowadzić do błędnych wniosków. Prawdopodobnie obserwujemy efekt coraz większej liczby startów w różnych konkursach, co sygnalizuje na forum wiele osób.

        • 0 0

    • (4)

      Troll??? Nie wiesz o czym piszesz. Do szkół w pierwszej rekrutacji nie dostały się także dzieci mające świadectwa z czerwonym paskiem. Dzieci osiągające bardzo dobre wyniki w nauce. Myślisz, że powinny zostać cieślami, zbrojarzami, brukarzami, malarzami i kafelkarzami?

      • 7 8

      • nie podniecaj sie tym czerwonym paskiem (1)

        tez takowy mialem i skonczylem, zawodowke, technikum, policelne studium oraz platne studia.

        Kazdy fach sie liczy. wspomnij to jak bedziesz konczyl liceum.

        • 12 2

        • Kochaniutki, piszesz do dobrze wykształconego inżyniera z "fachem" w ręku :). Jeśli ktoś trafia do zawodówki, to zwykle oznacza, że nie chce mu się uczyć i rzadko zmienia się to wraz z upływem lat. Cieszę się, że Tobie udało się wyrwać z tego schematu i skończyłeś studia. Nie każdy jednak chce swoją edukację aż tak rozciągać w czasie. P.S. Jeśli trafiłeś do zawodówki, to chyba nie miałeś tego czerwonego paska i z Twojego komentarza wnioskuję, że teraz zżera Cię zazdrość;)...

          • 3 2

      • Dzieci osiągające "bardzo dobre" wyniki w nauce są doskonałym materiałem na pracownika Mc Donalda (1)

        Trzeba robić tak, żeby były najlepsze. Tylko najlepsi powinni studiować, być lekarzami, prawnikami, informatykami czy inżynierami. A nie każda miernota przepychana na siłę przez kolejne sesje

        • 8 2

        • Na pracownika McDonalda doskonałym materiałem są dzieci osiągające "bardzo dobre" wyniki w nauce i dzieci osiągające "mierne" wyniki w nauce. Na lekarzy, prawników, informatyków nadaje się tylko ta pierwsza grupa:).

          • 1 0

  • Nie widać punktacji wszystkich szkół (1)

    Naprawcie to

    • 14 1

    • Jak nie widac? Masz moze zepsuta przegladarke. ;)

      Jest tam po prawej przycisk pelnoekranowego widoku dla ramki. jest do kartkowania.

      • 1 4

  • Samorzad mial 3 lata na przygotowanie dodatkowych miejsc (6)

    Wystarczyła jedna klasa dodatkowo w liceach. Mamy w tym roku porządna weryfikacje przynajmniej i nawet lepiej.
    Ps. Ten cytat dużo mowi:
    Na polecenie prezydent Dulkiewicz, urzędnicy zajmujący się edukacją wciąż szukają kolejnych możliwości.

    • 16 4

    • nic wiecej nie trzeba dodawac

      • 3 2

    • (4)

      "Wystarczyła jedna klasa dodatkowo w liceach" Umiesz liczyć? Dziewięć liceów, dziewięć dodatkowych klas po 30 osób to zaledwie 270 miejsc. A brakuje 1100. Czyli w każdym liceum powinni dodać po 4 klasy. W niektórych przypadkach de facto podwoić ich liczbę. A kadra nauczycielska wciąż ta sama...

      • 4 1

      • (2)

        A kasy na edukację i etaty brak bo idzie na 500+, do Torunia, córki lesnika i znajomych wielkiego wodza

        • 2 3

        • a to akurat podziekuj za rzad i wybory 4 czerwca. Tam premier Mazowiecki, sluchajac sie tylko biskupów. (1)

          Wprowadził kler do szkoł. Rozumiem, ze mozesz tego nie pamietac ale warto znac przyczyny i geneze uzaleznienia od kleru w III RP

          Walesa w 1991 to dalsze oplaty na kapelanów. Konkordat cena za lobbowanie JPII za wejsciem do UE. Tez warunek. A pozniej trybunal konstytucyjny, ktory stwierdził, ze pracujący w szkole publicznej musi otrzymywać wynagrodzenie.

          Coś ci sie przejasniło, mój drogi?

          • 2 2

          • Tak i nie pamiętam by tyle kasy pompowane w kk w zamian za agitacje i glosy

            Bu

            • 1 1

      • Nie brakuje bo jest wrecz nadmiar. Ale jesli wszyscy nie ida wylacznie do trzech szkol licealnych i jednego technikum.

        • 1 1

  • Marnowanie potencjału młodych (10)

    Jak ktoś chce iść dalej państwo ma obowiązek mu to zapewnić. Ktoś co ma 150 punktów i ma iść do zawodówki ? Jaki to ma sens niech zostanie nawet słabym programistą to i tak wyrobi większy PKB dla państwa niż piernikarz. Jak trzeba spawaczy czy budowlańców to niech pozwolą pracować np ukraińcom. Każdy kraj powinien walczyć o jak najlepiej wykształconą populacje a nasi się cieszą ze zapełnią całkiem niezłymi ludźmi zawodówkę. I to jest pomysł na nowoczesną Polskę ?

    • 9 20

    • Moze isc do innego liceum (4)

      Nie musi iść do tego w którym minimum jest 170

      • 8 0

      • Jest już za późno aby złożyć dokumenty do tego innego liceum (2)

        Tam zostali już zakwalifikowani ci którzy wybrali te szkoły jako pierwsze i na pierwszym etapie rekrutacji mieli największą liczbę punktów licząc od 200

        • 1 2

        • Nigdy nie jest za pozno.

          Nawet we wrszesniu kuratorium moze i musi ci wskazac dostepbne szkoly w twojej okolicy.
          A same rekrutacje koncza sie w sierpniu.

          • 3 2

        • to trzeba było tak zrobic.

          • 1 1

      • z takim podejściem nie sprawdzi się jako spawacz czy budowlaniec, jako programista tym bardziej

        • 4 1

    • (3)

      Czemu tylko 150 pkt? Nie mógł więcej uzyskać? Kaczyński mu przeszkodził?

      • 4 5

      • tak. bo strajkowal i podkladal bomby a potem biegal w przebraniu krowy po miescie. (1)

        ;)

        • 3 3

        • a tak serio

          Broniarzowi podziekujtai jego znpowcom.

          • 2 3

      • Czy 150 to tragicznie mało ? 179 to max jak masz świadectwo 6.0 i max z egzaminu gimnazjalnego. Czyli te 150 to maja ci ponad przeciętni . Oni powinni iść dalej a nie kończyć w piekarni.

        • 9 3

    • Opisialym to nie na rękę. Wykształceni wiedzą, że jest kilka religii, czym jest Konstytucja, rozdzielnosc władzy i demokracja. Przywracanie PRL stylem Sowietów nie idzie w parze z wyksztalciuchami a kk też woli posłusznie baranki dla których facet w sukience jest jak święta wyrocznia. Czarna masa, zombie ma słuchać propagandy z tv i radować się z socjalu w zamian za głosy

      • 5 1

  • TAkie problemy to moga miec ludzi na wsi. Ale w trzech obok polozonych miastach (2)

    ze znakomita komunikacja publiczna to trzeba byc mega dzbanem aby sie nie dostac do szkoly sredniej.

    • 10 7

    • (1)

      Dzbanem trzeba być, by tak pomyśleć. Dzban wozil dziecko na 8 rano z Chelmu na Witomino a może do Wejhera?

      • 1 5

      • do ósemki sam moze dojechac.

        Kto wozi 15 letniego nastolatka?

        • 7 2

  • e tam i tak żaden pracodawca nie zwraca uwagi na ukończoną szkołę i w ogóle wykształcenie
    wiedza kiedyś była wartością a teraz to i towar na rynku
    liczą się tylko znajomości, umiejętności i osobowość kandydata do pracy

    • 21 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?

 

Najczęściej czytane