• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja 2023/2024. Jakie progi na medycynę? Ile osób ubiegało się o jedno miejsce?

Piotr Kallalas
15 lipca 2023, godz. 10:00 
Opinie (189)
Gdański Uniwersytet Medyczny ogłosił pierwsze wyniki tegorocznej rekrutacji. Gdański Uniwersytet Medyczny ogłosił pierwsze wyniki tegorocznej rekrutacji.

Poznaliśmy pierwsze wyniki rekrutacji na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia cieszył się kierunek lekarski, choć na kierunek lekarsko-denstyczny również aplikowała rekordowa liczba chętnych. Jakie progi punktowe powstały po pierwszej liście?



Jakie kierunki na Uniwersytecie Medycznym cieszyły się największym zainteresowaniem?



Czy powinno się zwiększać liczbę miejsc na kierunkach medycznych?

Gdański Uniwersytet Medyczny ogłosił pierwsze wyniki tegorocznej rekrutacji i pierwsze listy rankingowe. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszył kierunek lekarski, jednak najwięcej osób rywalizowało o jedno miejsce w przypadku kierunku lekarsko-denstystycznego.

- Najpopularniejszy okazał się kierunek lekarski - 4 148 kandydatów (12,7 os. na miejsce). Nie powinno to dziwić, gdyż GUMed zajmuje obecnie miejsce w pierwszej piątce na 30 uczelni w Polsce pod względem liczby kandydatów przyjmowanych na pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim. Drugim najchętniej wybieranym przez maturzystów był kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starało się niemal 1 365 osób (29 os. na miejsce) - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik GUMed.
W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego jest to najwyższy wynik w ostatnich latach.

Jakie nowe kierunki ruszają na trójmiejskich uczelniach? Jakie nowe kierunki ruszają na trójmiejskich uczelniach?

Rośnie zainteresowanie kierunkami medycznymi



Dużym zainteresowaniem cieszyła się również psychologia zdrowia - kierunek, który jest prowadzony na uczelni od 6 lat.

- Na kolejnych miejscach uplasowały się: fizjoterapia - 639 kandydatów (9,1 os. na miejsce) i farmacja - 527 kandydatów (3,3 os. na miejsce). Sporym zainteresowaniem cieszyła się również psychologia zdrowia, na którą kandydowało 516 osób (10,3 os. na miejsce, co oznacza kolejny systematyczny wzrost w trakcie ostatnich 5 lat) oraz analityka medyczna - 350 kandydatów (6.4 os. na miejsce) - informuje Joanna Śliwińska, rzecznik GUMed.
W tym roku w rekrutacji GUMed na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich wzięło udział ponad 7,5 tys. kandydatów. To oznacza wzrost o ponad 700 względem ubiegłego roku.


Rekrutacja na UM 2023/2024: kandydaci z ponad 90 krajów



Na studia w języku angielskim aplikowało ponad 1 tys. kandydatów z ponad 90 krajów.

W języku angielskim uczelnia oferuje kształcenie na trzech kierunkach:
  • studia I st. pielęgniarstwo (3-year Bachelor of Nursing),
  • studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja (5,5-year Master of Pharmacy),
  • studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim (6-year Medical Doctor).

- Ponadto uczelnia prowadzi roczny program przygotowujący do studiów medycznych (1-year Premedical Course) - dodaje Joanna Śliwińska.
Najlepsze uczelnie w rankingu Perspektywy 2023 Najlepsze uczelnie w rankingu Perspektywy 2023

Jakie progi punktowe na medycynę?



Obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny opublikował pierwsze listy kandydatów. Przez kolejne tygodnie będą publikowane kolejne zestawienia, w zależności od uzupełniania dokumentów ze strony kandydatów i tym samym zwolnienia miejsca.

W zeszłym roku progi punktowe z pierwszej listy wyniosły 180 pkt w przypadku kierunku lekarskiego i 178 punktów w przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego. Obecna propozycja progów jest nieco wyższa - prognozuje się poziom 185 pkt w przypadku "medycyny" i 183 pkt w przypadku "stomatologii".

W zeszłym roku próg punktowy na ostatniej liście w przypadku kierunku lekarskiego zatrzymał się na poziomie 162 pkt, a w przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego na poziomie 160 pkt.

Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować? Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować?

Miejsca

Opinie (189) ponad 10 zablokowanych

  • A po studiach połowa ucieka z (k)raju.

    absolwenci stop- musicie zapłacić za studia i droga wolna.

    • 1 1

  • Czyli 1 kandydat na 1 miejsce (łatwizna)!

    W artykule podano, że jest 29 kandydatów na miejsce, można założyć, że wszyscy zapisali się na 30 uczelni w kraju więc gdzieś się wszyscy dostaną. Szkoda, że w artykułach nie podaje się ilu z tych kandydatów wskazało dany kierunek jako pierwszą preferencję, bo na liście mają jeszcze 29 innych miast (uczelni)...

    • 1 1

  • Nareszcie

    Jeszcze są te punkty? Ile osób straciło nerwy przez te egzaminy, teraz podobno są nareszcie studia medyczne bez egzaminów. Egzaminy wstępne to był żałosny komunistyczny wymysł.

    • 1 2

  • Stomatolodzy to kasta nadludzi, jak informatycy.

    Ceny są z kosmosu. Na NFZ nie ma prawie wizyt.

    • 3 0

  • Piszcie prawdę

    Pisanie, że progi w 2023sa "nieco" wyższe to zwykle kłamstwo są wyższe ok. 20% na większości uczelni. I to stanowi zagadkę czyżby ktoś znał pytania przed ich ogłoszeniem bo rachunek prawdopodobieństwa nigdy się nie myli i takie rozbieżności są poprostu niemożliwe

    • 0 0

  • Rzeczywistość

    Dużo nauki, kucie, mało praktyki, później realizacją procedury z kategorii "operacja się udała ale pacjent zmarł" oraz pisanie kwitów.
    Do tego brak miejsca dla niepokornych. Po pandemii i kierunku w jakim idzie farmaceutyka i polityka (who, onz, ue, rządy krajów, IL) widać że finansowo można się ustawić ale trzeba realizować cele i politykę ww. bez zająknięcia albo kasowqc po 300 za konsultację z kategorii "prosze pic wode". Z pozyzji pacjenta interny i wieku specjalności ta praca to pisanie kwitów i wystawianie recept zgodnie z wytycznymi. Mógłby to robić komputer i patrząc na AI niedługo to nastąpi.

    • 1 0

  • Absurd goni absurd

    Tak jak kiedyś mona było wyjechać na zachód i za zarobione pieniądze ustawić się na przyszłość lub zyc z handelku tak rodzinny lekarskie oraz benefincjenci prywatyzacji państwowej sluzby zdrowia poustawiały się na pokolenia. Teraz kolejna patologia bo choć po latach dopiero teraz limity zwiększają to pomimo przewidywania że 3/4 może pracować za granicą nie zobowiązują ambitnych kandydatów to podpisania lojalki.

    • 0 0

  • Medycyna to świetny kierunek. Jeśli człowiek się rozwija, jest ambitny może zrobić dobrą karierę, ale co najważniejsze wykonuje bardzo potrzebny zawód.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane