• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkół średnich 2023. Ostatnie godziny na składanie podań

Wioleta Stolarska
19 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (56)
Od września do liceów, techników i branżówek przyjdzie 1,5 rocznika. Kolejny rok szkoły będą zmagały się z brakiem miejsc. Od września do liceów, techników i branżówek przyjdzie 1,5 rocznika. Kolejny rok szkoły będą zmagały się z brakiem miejsc.

Jeszcze tylko 24 godziny pozostały do zakończenia pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich 2023 na Pomorzu. Uczniowie ósmych klas mogą składać podania do wtorku, do godz. 15.00, przez system nabór-pomorze. Czy po tym czasie uczeń może zmienić decyzję o wyborze szkoły? Kiedy należy dostarczyć do szkół świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty? Podpowiadamy, jak wyglądają kolejne etapy w rekrutacji.



Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Jak oceniasz swoje szanse na dostanie się do szkoły pierwszego wyboru?

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 w pierwszym etapie potrwa do wtorku, 20.06, do godz. 15.00.

Uczniowie mogą składać podania do wybranych szkół średnich za pośrednictwem systemu rekrutacyjnego nabór-pomorze.edu.com.

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Jak wygląda harmonogram?



O czym powinni pamiętać uczniowie po zakończeniu pierwszego terminu rekrutacji do szkół średnich 2023? Po złożeniu podania do wybranych placówek kolejnym ważnym krokiem będzie uzupełnienie aplikacji o najważniejsze dokumenty, czyli świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.

Świadectwo otrzymają już 23 czerwca podczas zakończenia roku szkolnego. Z kolei zaświadczenie o wynikach egzaminu trafi do nich w dniu opublikowania wyników, czyli 3 lipca. Oryginał również będzie można odebrać w szkole.

Czy po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji uczeń może zmienić zdanie w kwestii wyboru szkoły czy klasy? Według rozporządzenia kuratora oświaty od 23 czerwca 2023 r. do 12 lipca 2023 r. do godz. 15.00 podczas uzupełniania dokumentów w aplikacji uczeń ma możliwość złożenia nowego wniosku (zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie) z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.


Według informacji z rozporządzenia pomorskiego kuratora oświaty najważniejsze terminy w rekrutacji do szkół średnich to:
  1. od 15 maja 2023 r. do 20 czerwca 2023 r. do godz. 15 - złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna).
  2. od 23 czerwca 2023 r. do 12 lipca 2023 r. do godz. 15 - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz możliwość złożenia nowego wniosku (w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie) z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.
  3. do 12 lipca 2023 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności.
  4. do 18 lipca 2023 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym okoliczności zweryfikowanych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) wskazanych w oświadczeniach.
  5. 19 lipca 2023 r. do godz. 15 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
  6. od 15 maja 2023 r. do 24 lipca 2023 r. - wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie.
  7. od 20 lipca 2023 r. do 26 lipca 2023 r. do godz. 15 - potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedstawienia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej), a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
  8. 27 lipca 2023 r. do godz. 14 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
  9. 27 lipca 2023 r. do godz. 14 - poinformowanie przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole.
  10. 28 lipca 2023 r. - opublikowanie przez właściwego kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.

Jakie są najlepsze licea w Trójmieście? Wyniki rankingu Jakie są najlepsze licea w Trójmieście? Wyniki rankingu

Rekrutacja do szkół średnich 2023. Do ilu szkół można złożyć podanie?



W tym roku ósmoklasiści mogą składać podania do nieograniczonej liczby szkół w rekrutacji w Gdańsku i Gdyni oraz do trzech placówek w Sopocie. Uczniów wybierających szkołę ponadpodstawową nie obowiązuje rejonizacja: mogą wybrać dowolną szkołę średnią czy to w miejscu swojego zamieszkania, czy poza nim.

W systemie rekrutacyjnym zachęcano uczniów do aplikowania do większej liczby szkół:

- Z analizy danych statystycznych z 2022 r. wynika, że 17 proc. kandydatów korzystających z systemu Nabór Szkoły Ponadpodstawowe VULCAN wybrało tylko jedną szkołę na liście preferencji, mimo braku tytułu laureata lub finalisty dających uprawnienie do pierwszeństwa przyjęcia. Takie zjawisko było jednym z czynników powodujących, że pierwszy etap rekrutacji zakończył się wynikiem blisko 20 proc. nieprzyjętych kandydatów. Przystępowali oni do rekrutacji uzupełniającej na pozostałe wolne miejsca w szkołach.

Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?



Próg punktowy dotyczący danej szkoły jest to liczba punktów, jaką w poprzedniej rekrutacji zgromadził ostatni (najgorszy) kandydat, jakiego przyjęto do danej klasy.

Jednak próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego w kolejnej rekrutacji. Jest to jednak istotna wskazówka dla uczniów, którzy zamierzają aplikować do wymarzonej szkoły.

Jak wyglądały progi punktowe w rekrutacji 2022 do szkół średnich? Jak wyglądały progi punktowe w rekrutacji 2022 do szkół średnich?

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.?



Wyniki uczniowie poznają 3 lipca 2023 r. Zostaną podane na stronie wyniki.edu.pl. Każdy uczeń otrzyma w szkole login i hasło służące do logowania się na tej stronie.

Uczniowie będą mogli odebrać zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną 6 lipca 2023 r. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.


Ile punktów może zdobyć uczeń podczas rekrutacji do szkoły średniej?



200 punktów - tyle może uzyskać maksymalnie absolwent szkoły podstawowej w postępowaniu rekrutacyjnym. Za co można dostać punkty?
  • 100 punktów - za wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz
  • 100 punktów - za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Jak przeliczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?



Za wyniki egzaminu ósmoklasisty uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo. Jak przeliczyć je na punkty? Należy pomnożyć uzyskane wyniki z języka polskiego i z matematyki przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego - przez 0,30.

W ten sposób uczeń może za wyniki z egzaminu ósmoklasisty maksymalnie uzyskać:
  • z języka polskiego: 100% x 0,35 = 35 punktów,
  • z matematyki: 100% x 0,35 = 35 punktów,
  • z języka obcego: 100% x 0,30 = 30 punktów.


Ile punktów można dostać za świadectwo ukończenia ósmej klasy?



Kolejne 100 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch pozostałych przedmiotów, które bierze się pod uwagę w czasie rekrutacji do danej szkoły średniej, przelicza się na punkty w ten sposób, że za ocenę:
  • celującą (szóstka) - przyznaje się 18 punktów;
  • bardzo dobrą (piątka) - przyznaje się po 17 punktów;
  • dobrą (czwórka) - przyznaje się po 14 punktów;
  • dostateczną (trójka) - przyznaje się po 8 punktów;
  • dopuszczającą (dwójka) - przyznaje się po 2 punkty.

W ten sposób uczeń może za oceny z czterech branych pod uwagę przedmiotów uzyskać maksymalnie 72 punkty.

Z kolei za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem (z "czerwonym paskiem") przyznaje się 7 punktów.

Za uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły, uczeń może dostać maksymalnie 18 punktów. Taką liczbę punktów może uzyskać uczeń, który odniósł sukcesy w więcej niż jednym konkursie. Za osiągnięcia w jednych zawodach absolwent szkoły podstawowej może uzyskać od 2 do 10 punktów.

Kolejne 3 punkty można uzyskać za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu. Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.

Opinie (56) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

  • To teraz mozna ukonczyc szkołe z dwóją ? Poziom spadł najwyrazniej na pysk ,a potem taki na narkotykach za kierownica (5)

    daje policji łapówke i mu sie wydaje ze bedzie dobrze :)

    • 5 16

    • A dlaczego nie? Dwója to dziś ocena pozytywna...

      • 12 3

    • za PiS wszystko zeszło na psy (1)

      • 7 6

      • Biedny Ty.

        • 0 0

    • (1)

      Zawsze można było skończyć szkole z przedostatnią notą - 2 w skali 1-6 i 3 w skali 2-5

      • 6 1

      • Bzdura kompletna nagdybys miał mózg nadto bys wiedział ze sam sobie zaprzeczasz

        • 0 4

  • Opinia wyróżniona

    Statystyki... (3)

    Patrząc w vulcanie na statystyki, liczby chętnych przerażają. Ciekawe, jak system sobie z tym poradzi. Powodzenia wszystkim ósmoklasistom, aby dostali się do wymarzonych szkół!

    • 35 0

    • (1)

      Egzamin językowy - 2 klasy po 30 osób, chętnych prawie 300.

      • 7 0

      • Która szkoła?

        • 0 0

    • System sobie nie poradzi, ale człowiek już tak.

      • 0 0

  • Podziękować zalewskiej i jej pseudoreformie (13)

    To przez jej chorą reformę teraz mamy taki bajzel.

    • 33 7

    • Bajzel jest przez reformę PO i 6 latki idące do pierwszej klasy. (9)

      Ale kto by o tym pamiętał...

      • 14 16

      • no niektorzy to babelka w domu chca wiecznosc, do szkoly po 18 (1)

        • 5 7

        • Bardzo chętnie bym bombelka

          posłała do szkoły w wieku 6 lat, ale pod warunkiem, że szkoła będzie do tego przygotowana...
          Niestety za czasów p. Kluzik -Rostkowskiej i jej przymusowego posłania 6-latków do szkół, czegoś takiego nie było...
          Szkoły były totalnie nieprzygotowane do tego, podręczniki były dla 7-latków.... Więc niestety PO koncertowo dało wtedy ciała i tyle.

          • 1 0

      • gdyby Pis nie przyszedł i nie cofnął reformy 6cio latków (1)

        wszystko by było dobrze. A teraz jest taki miks wiekowy w klasach że szok. Tworzą się grupy i grupki, brak integracji, cierpią młodsi

        • 11 8

        • Wiek emerytalny 67 też cofnięty i całe szczęście. Niektórzy jednak musieli pracować dłużej, choć mieli staż 50.

          • 0 0

      • 6-cio latki w szkołach to była jedyna dobra reforma od dziesięcioleci w polskim szkolnictwie (2)

        tylko przeprowadzona kompletnie bez przemyślenia i bez dialogu i wytłumaczenia ludziom dlaczego tak a nie inaczej.

        • 1 3

        • Niestety nie zgodzę się

          Tam nie tylko nie było dialogu,ale ta reforma była zupełnie nieprzygotowana...
          Szkoły niedostosowane do 6-latków, podręczniki również. Dno i 5 metrów mułu..

          • 2 0

        • Co było w niej dobrego?

          • 0 0

      • Dokładnie

        • 2 0

      • Pamięć jest ulotna.

        • 0 0

    • nie jestem fanką partii rządzącej ale to akurat jest wynik pchania za rządów PO 6-cio latków do szkół i rocznika 2009, kiedy rodzice nie mieli wyboru (poza opinią z poradni psychologicznej) aby wybrać, kiedy dziecko posłać do pierwszej klasy. Wtedy pojawiło się 1,5 rocznika (w naszej szkole 6 klas pierwszych). Wiem, bo moja córka jest rocznik 2009. Akurat tu Zalewska nie ma nic do rzeczy.

      • 10 4

    • Pani Z. wprowadziła 6 latki do szkoły?

      • 0 0

    • Masz 5 lat i nie pamiętasz, kiedy 6 latki poszły do szkoły, bo musiały?

      • 0 0

  • Znowu to głupie słowo - rekrutacja! (1)

    Ostatnio przeczytałem, że w związku z otwartym sezonem wędkarskim trwa rekrutacja dżdżownic na przynęty na ryby.

    • 2 7

    • Słownik języka polskiego PWN podaje:

      rekrutacja
      1. «pobór rekrutów»
      2. «przyjmowanie kandydatów do szkół lub do pracy»;

      więc nie wiem, o co chodzi w tym komentarzu

      • 3 0

  • chyba czas na internetowe nauczanie zeby w miare ogarniety polak widzial swoja polonistke (1)

    i obgadal interpretacje wiersza po calym dniu z serfingu na Majorce. trzeba sie bujac wysoko bo oni z ta edukacja naucza nas co najwyzej jak weki robic na zime.

    • 1 6

    • Ciebie niczego nie nauczą

      Jak nawet "Polak" nie piszesz z dużej litery

      • 4 0

  • Dobrze że wszystkie te szkoły trzymają wysoki poziom

    dający szansę znalezienia pracy w Biedronce.

    • 3 4

  • Dziwne, że ZNP i PO nie robią w tym roku imby (1)

    Że brak miejsc, że tragedia, że Czarnek, itp.

    • 2 4

    • Poczekaj, niedługo zaczną,

      Znowu będzie histeria o podwójnym roczniku i o tym ,ze skrzywdzone dzieci nie dostały się do wymarzonych szkol.. Szkoda tylko , ze nikt nie mówi , ze ten straszny podwójny rocznik to mniej młodzieży niż normalny rocznik 30 lat temu ,bo mamy niż demograficzny. Nikt tez nie wspomina o tym,ze najlepsze licea są zwyczajnie dla najlepszych.Uczniowi którzy osiągneli słabsze wyniki lub nie za bardzo garnęli się do nauki powinni wybrać szkoły zawodowe.

      • 2 4

  • Przestroga (4)

    Nie wybierajcie "elitarnych" szkol tylko dlatego, ze są elitarne czy dlatego, ze rodzice wam każą i chcą spełniać swoje marzenia w ten sposób.
    Odradzam szkoły w Sopocie. "Wyżej sr**a niż d*py maja" do tego banda ćpunów, gnojków z bogatych domów, co świata nie znają. Można się srogo zawieść.
    Lepsze dobre technikum !
    A to co autor miał na myśli niech poloniści i inne tego typu typki sie zastanawiają.

    • 16 3

    • Zgadzam się

      Podpisuję się pod tym - absolwent II LO w Sopocie z 2010 r.

      • 6 0

    • Potwierdzam, jeśli chodzi o szkoły elitarne również w Gdańsku (2)

      absolwentka I LO w Gdańsku 2002 r.

      • 7 0

      • (1)

        jedynka elitarna?

        • 0 0

        • Zdecydowanie tak

          • 1 1

  • Czarnek rozdaje naszą kasę szkołom katolickim wg rozkazu Rydzyka i kleru i w tych szkołach robotę dostają (3)

    pracze mózgów z pseudo uczelni Rydzyka .

    • 4 4

    • Smiać mi się chce jak to rodzice wpychają dzieci na wyścigi szczurów do szkół średnich wg rankingu , (1)

      mój syn nie miał świadectwa z czerwonym paskiem, korepetycje z matmy przed maturą , średnia poniżej 4 , poszedł do najbliższego nam liceum ,a dzisiaj ma 2 fakultety Politechniki Gdańskiej i fajno sobie w życiu radzi . Powodzenia dzieciaki dacie radę ,bo jak nie Wy to kto ?

      • 2 2

      • Ciekawe co dla kogoś, kto poprawnie nie potrafi napisać prostego tekstu oznacza "fajno sobie w życiu radzi"?

        • 0 0

    • w necie też hejtują sługuse Rydzyka , pamiętaj

      • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fauna to:

 

Najczęściej czytane