• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkół średnich już w maju. Sprawdź terminy

Wioleta Stolarska
5 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
5 lipca 2019 r. o godz. 10 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. 5 lipca 2019 r. o godz. 10 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Rekrutacja do szkół średnich w 2019 roku już od dawna budzi wiele emocji. Największym zmartwieniem uczniów jest to, czy dostaną się do wybranych szkół. O przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą bowiem absolwenci podstawówek oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki - na Pomorzu to ok. 45 tys. osób. Wiadomo już, że dokumenty do wybranych placówek uczniowie będą mogli składać od 13 maja 2019 r. do 18 czerwca 2019 r.



Jaką szkołę średnią kończyłe(a)ś?

Zgodnie z rozporządzeniem pomorskiego kuratora oświaty rekrutacja do szkół średnich na Pomorzu rozpocznie się już 13 maja. Do 18 czerwca kandydaci będą mieli czas na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

REKRUTACJA DO SZKÓŁ ŚREDNICH - zobacz jak to zrobić

Z kolei do 19 czerwca 2019 r. kandydaci mają jeszcze możliwość dokonania zmiany wyboru szkoły.

Od 21 czerwca 2019 r. do 25 czerwca 2019 r. kandydaci mają czas na uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej/gimnazjum oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty/gimnazjalnego (kopie lub oryginał - dotyczy kandydatów, którzy nie podlegają rekrutacji elektronicznej oraz kandydatów rekrutujących się indywidualnie w systemie elektronicznym).

Od 13 maja 2019 r. do 4 lipca 2019 r. komisja rekrutacyjna będzie weryfikowała wnioski o przyjęcie do szkoły i dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków poświadczonych w oświadczeniach.

5 lipca 2019 r. o godz. 10 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty. Jak będzie wyglądał i czy trzeba się martwić?

Do 10 lipca 2019 r. do godz. 14 konieczne jest przedłożenie przez rodzica kandydata lub przez kandydata pełnoletniego oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej/gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty/gimnazjalnego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły średniej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego, zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

12 lipca 2019 r. godz. 12 do publicznej wiadomości podane zostaną przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Nabór uzupełniający w szkołach średnich potrwa od 12 lipca 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. Z kolei jeśli któryś z kandydatów zdecyduje się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej, ma na to czas między 12 lipca a 8 sierpnia 2019 r.

Tu znajdziesz szczegółowy HARMONOGRAM REKRUTACYJNY

Zgodnie z rozporządzeniem Pomorskiego Kuratora Oświaty rekrutacja do szkół średnich na Pomorzu rozpocznie się już 13 maja. Zgodnie z rozporządzeniem Pomorskiego Kuratora Oświaty rekrutacja do szkół średnich na Pomorzu rozpocznie się już 13 maja.

Miejsca dla absolwentów podstawówki i gimnazjum



W przyszłym roku szkolnym 2019/2020 w szkołach średnich spotkają się absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej. Każda z tych grup będzie jednak realizowała odrębny program nauczania, dlatego nie ma możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie.

Uczniowie kończący VIII klasę podstawówki mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia.

Czytaj też: "Moje dziecko jest ofiarą pomysłów kolejnych ministrów"

Na pomorzu przewidywana liczba uczniów - absolwentów szkoły podstawowej oraz oddziałów III klas gimnazjalnych w roku 2019/2020 według kuratorium oświaty będzie wynosiła 44897. Jest to liczba porównywalna z rokiem szkolnym 2007/2008, wówczas liczba uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych wynosiła 41458.

Trójmiejskie samorządy już kilka miesięcy temu zapewniały, że będą tworzyć nowe oddziały i miejsca w szkołach średnich, tak by każdy uczeń miał szansę się dostać.

Jak przekonywała Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty, biorąc pod uwagę średnią liczbę uczniów w oddziale klasowym planowany jest wzrost liczby oddziałów klasowych w szkołach średnich - według szacunków kuratorium wystarczy jeden dodatkowy oddział na trzy szkoły średnie.

Miejsca

Opinie (69) ponad 10 zablokowanych

  • Gdyby ironia wyskoczyła z krzaków i kopnela cię i parę innych osób w d...ę, nawet byś tego nie zauważył.

    • 0 0

  • Macie swój PiS (6)

    Czy ktoś już wziął pod uwagę konieczność zatrudnienia sztabu psychologów dla zestresowanej i skrzywdzonej przez nasz tępy rząd młodzieży ??? Czy ktoś w ogóle zdaje sobie sprawę , co oni teraz przezywają i jaki będzie problem z dostaniem się do dobrej szkoły ? Pisiory oczywiście uważają ze szkoły są z gumy i się rozciągną w tym roku. Szkoda słów. Ktoś kto ma dziecko z tego eksperymentalnego rocznika wie jaki koszmar przechodzą teraz dzieci, rodzice , jak przemęczeni są wszyscy ta nauką. A gdzie czas na zainteresowania, na odpoczynek??? Oni chyba nienawidzą dzieci, skoro stworzyli im takie piekło na ziemi.

    • 17 4

    • "Czy ktoś już wziął pod uwagę konieczność zatrudnienia sztabu psychologów dla zestresowanej i skrzywdzonej (..) młodzieży"

      Masz na myśli te młodociane dzbany wrzucające masowo durnowate filmiki na youtube, zdjęcia na instagrama, rypiące w fortnite po kilka godzin dziennie ,bluzgające gorzej od szewców, spędzające u fryzjera, kosmetyczki i w sklepach z ciuchami więcej czasu niż w domu (młodocianej płci męskiej też to dotyczy), potrafiącej zabić za nowe nju balance i fullcap z narysowaną kupą na daszku i płaczących z byle powodu? Masz rację, tu potrzeba nawet psychiatrów. I raczej nie z winy rządu tylko skretyniałych rodziców. Szkoła stała się teraz takim "przerywniczkiem" w ciągu dnia który jest obowiązkowe bo starzy nie sypną hajsem jak się nie pójdzie i ogólnie przypał. Zresztą będzie można pobluzgać z matim i sebą i wrzucić parę zwariowanych foci do netka. Wiadomka że najlepsze odpały są na przyrce jak typiarka nie patrzy.

      • 12 3

    • Zamykac slabe licea,otwierac zawodowki! (2)

      W wielkim skrocie.Miejsc w liceach jest zdecydowanie za duzo.Kiedys w Gdansku bylo dziewiec liceow, a mlodziezy w roczniku dwa razy wiecej niz obecnie(mamy niz demograficzny)Czy nikogo nie dziwi fakt,ze obecnie po gimnazju,po dziewieciu latach nauki,uczen nie zrozumie polecen z egzaminu wstepnego do liceum z matematyki(po 8 letniej szkole podstawowej) sprzed wielu lat.Takie pojecia jak wzory skr.mnozenia,sinus,cosinus,jednokladnosc itp,itd staly sie dla gimnazjalistow(bardzo przepracowanych) wiedza tajemna.Do tego dochodzi,rzecz bardz wazna,amianowicie forma tego egzaminu, ktora jest test.Test nie jest nowoczesna forma sprawdzenia wiedzy,to smutna koniecznoscGdyby nie test (jednokrotnego wyboru),to pomimo straszliwie okrojonego materialu,wiekszosc zdajacych oddawalaby puste kartki.Taka jest smutna rzeczywistosc.

      • 4 0

      • "Takie pojecia jak wzory skr.mnozenia,sinus,cosinus,jednokladnosc itp,itd staly sie dla gimnazjalistow" (1)

        Nie wiem czy wiesz, ale od kilku lat to jest poziom liceum..

        • 1 0

        • Nie od kilku tylko kilkunastu.Wlasnie o tym mowa.Nie rozumiem dlaczego,uczac sie o rok dluzej od dawnego 8 -klasisty,obecny gimnazjalista wie od niego znacznie mniej.Do tego nie potrafi rozwiazac praktycznie zadnego zadania(o czym doskoale wiedza wladze oswiatowe).Wlasnie dlatego wprowadzno testy,gdzie wystarczy tylko zaznaczyc poprawna odpowiedz.Na tescie mozna "strzelac" albo posiadajac tylko minimalna wiedza,eliminowac absurdalne odpowiedzi.

          • 1 0

    • Nie będzie tak tragicznie szkoły mają podwojne klasy. Np 7 dla absolwentow gimnazjum i 7 tych po podst. Fakt że może będę chodzić na 2 zmiany albo będę scisnieci jak śledzie.

      • 1 0

    • Święta prawda

      • 0 0

  • Proszę też uczciwie napisać ile szkół średnich zostało zlikwidowanych od wspomnianego roku 2008.

    • 2 0

  • Wybór szkoły ponadpodstawowej - do kiedy?

    Zrozumiałam tak:
    Rejestracja w systemie i wybór szkół 13-18.05; wyniki egzaminów - 14.06; do 19.06 można zmienić wybór, co jest logiczne w przypadku kiedy okaże się że wyniki egzaminów nie zapewniły kandydatowi minimum (w niektórych szkołach próg minimalny został już określony, np. 120 pkt).
    Czy faktycznie będzie tak, że po zaakceptowaniu wyboru 3 szkół do 18.05, będzie można zmienić jeszcze w systemie wybór szkoły po ogłoszeniu wyników z egzaminu 14.06? Czy to na nic nie wpłynie? Jaka jest procedura?

    • 0 0

  • Jakoś ten lud pomorski widzi same problemy.

    Pół Polski z optymizmem patrzy w przyszłość, chodzą uśmiechnięci, radośni, głosują na PiS.
    Pół Polski nosy na kwintę bo nie da się. Tylko łapówki by się brało bez wysiłku.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?

 

Najczęściej czytane