• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rośnie zainteresowanie studiami medycznymi

Piotr Kallalas
30 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Kierunki medyczne, bądź te związane z systemem zdrowia, cieszą się rosnącą popularnością. Kierunki medyczne, bądź te związane z systemem zdrowia, cieszą się rosnącą popularnością.

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja roku akademickiego na trójmiejskich uczelniach. Sprawdziliśmy, jak wygląda walka o indeks w przypadku uczelni o profilu medycznym lub placówek edukacyjnych, które umożliwiają kształcenie w zakresie zdrowia.



Szkoły wyższe w Trójmieście - publiczne i prywatne


Czy pandemia wpłynęła na poziom nauczania na uczelniach?

W dobie pandemii stale rośnie zainteresowanie kierunkami medycznymi. Przyszli studenci mogą wybierać zarówno spośród typowo lekarskich specjalizacji, jak i skorzystać z nowych fakultetów. Również liczba chcących kształcić się w zawodach medycznych z roku na rok jest coraz większa.

Czytaj też: Czarnek: nie będzie podziału na dzieci zaszczepione bądź niezaszczepione

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na początku sierpnia poinformował, że wczesną jesienią w Sejmie będzie głosowany przepis, który uwalnia możliwość otwierania kierunków lekarskich na innych uczelniach niż medyczne.

Zaznaczył przy tym, że w perspektywie następnych 10 lat potrzebujemy kilkudziesięciu tysięcy lekarzy więcej, aniżeli są w stanie wykształcić uczelnie medyczne.

- Dlatego będziemy otwierać kierunki lekarskie na innych uczelniach i po to ten przepis tworzymy, żeby polscy studenci mogli dostawać się na studia w Polsce, a nie jeździć na Ukrainę, do Lwowa, czy Iwano-Frankiwska - wyjaśnił.

Kierunek lekarsko-dentystyczny - 23 chętnych na jedno miejsce



Największa uczelnia medyczna na Pomorzu - Gdański Uniwersytet Medyczny odnotowuje znaczący wzrost zainteresowania swoją ofertą kształcenia. Na kierunki stacjonarne I stopnia zgłosiło się o 18 proc. więcej kandydatów w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W przypadku jednolitych studiów magisterskich - mowa o sześciu kierunkach - o indeks ubiegało się ponad 6,2 tys. chętnych. Zdecydowanie najbardziej oblegany był kierunek lekarsko-dentystyczny - na jedno miejsce aplikowało przeszło 23 studentów. Jak co roku, dużą popularnością cieszy się kierunek lekarski - swoje zgłoszenia wysłało ponad 3,3 tys. kandydatów, a to oznacza, że o miejsce starało ponad 10 kandydatów. Do najbardziej popularnych kierunków można zaliczyć psychologię zdrowia oraz fizjoterapię (8,7 os. na miejsce (519 kandydatów)).

Warto odnotować, że na studia z analityki medycznej zgłosiło się 295 kandydatów (5,4 os. na miejsce), a w przypadku farmacji 545 kandydatów (3,8 os. na miejsce).

- Wśród studiów I stopnia najczęściej wybierano: dietetykę i techniki dentystyczne (około 7 os. na miejsce), jak również elektroradiologię i ratownictwo medyczne (ponad 5 os. na miejsce). Zwiększoną liczbę aplikacji zanotowano także na kierunkach: położnictwo, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia oraz zdrowie środowiskowe, na które o jedno miejsce ubiegało się odpowiednio od ponad 4 do niemal 3 kandydatów (4,2 do 2,6 os. na miejsce) - przekazuje Joanna Śliwińska, rzecznik GUMed.
Czytaj też: Wyciek kilku tysięcy danych na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Politechnika GdańskaUniwersytet Gdański również rozwijają kierunki medyczne



Widać, że fakultety związane z medycyną obecnie przeżywają prawdziwe oblężenie i to nie tylko na specjalistycznych uczelniach medycznych. Na Politechnice Gdańskiej spośród wszystkich kierunków o charakterze medycznym największym zainteresowaniem cieszy się inżynieria biomedczyna, gdzie o miejsce ubiegało się w tym roku aż 607 kandydatów - przyjęto 82. Dużo zgłoszeń odnotowały też: biotechnologia (629 chętnych, 4,49 os. na miejsce), a także inżynieria mechaniczno-medyczna (277 kandydatów, 4,62 os. na miejsce).

- Nasi naukowcy z uczelnianego centrum badawczego BioTechMed pracują nad szeregiem projektów badawczych ukierunkowanych na rozwój medycyny i wsparcie systemu ochrony zdrowia. Zapotrzebowanie na technologie i wynalazki w tym zakresie jest obecnie bardzo duże i będzie nadal rosnąć, stąd również w przypadku oferty edukacyjnej dla kandydatów na studia staramy się wpisywać w ten trend - podkreśla Maciej Dzwonnik, rzecznik Politechniki Gdańskiej. - Nasi studenci i studentki mogą studiować obecnie na trzech kierunkach związanych z medycyną: biotechnologii, inżynierii biomedycznej oraz inżynierii mechaniczno-medycznej, ale niewykluczone, że ta oferta za jakiś czas poszerzy się dzięki utworzeniu Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku i nawiązaniu jeszcze bliższej współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
Kierunki o charakterze medycznym są również realizowane na Uniwersytecie Gdańskim.

- Uniwersytet Gdański posiada w swojej ofercie dwa kierunki związane z medycyną: fizykę medyczną oraz biologię medyczną (studia stacjonarne I stopnia).Na kierunek fizyka medyczna ubiegało się 37 kandydatów, czyli 0,72 osoby na miejsce. Na kierunek biologia medyczna ubiegało się 376 kandydatów, czyli 3,42 osoby na miejsce - informuje Beata Królczyk, kierownik Biura Rekrutacji UG.
Czytaj też: Rekrutacja na studia 2021/22. Jakie kierunki wybierają kandydaci?

Duża liczba chętnych na kosmetologię i dietetykę



Popularność kierunków medycznych nie słabnie również w przypadku oferty Wyższej Szkoły Zdrowia, która od kilkunastu lat realizuje nauczanie między innymi na kierunkach kosmetologia czy fizjoterapia.

- Niezmiennie od wielu lat kierunkami studiów, które cieszą się największym zainteresowaniem w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku są kosmetologia, fizjoterapia oraz dietetyka. To kierunki ściśle związane są z naukami o zdrowiu. Obserwujemy nieustannie największe zainteresowanie kandydatów kierunkiem kosmetologia - to innowacyjna dziedzina, która na przestrzeni ostatnich lat zyskała niezwykłą popularność. Dążenie do zachowania młodego wyglądu, zwiększenie świadomości pod względem dbania o własne ciało oraz skórę twarzy, a także zmieniające się trendy, spowodowały, że na rynku pracy powstało ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu - wskazuje Joanna Kucharska z WSZ.
Przedstawiciele uczelni podkreślają, że wielu uczniów myślących o dietetyce pragnie poszerzać swoją wiedzę z zakresu świadomości spożywanych produktów, odpowiednio dobranej dietą, a także wpływu poszczególnych składników na funkcjonowanie organizmu.

- Podobnie kształtuje się sytuacja względem kierunku fizjoterapia - to kierunek medyczny przygotowujący do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, który zapewnia absolwentom stabilną pracę i szerokie perspektywy rozwojowe. Od 14 lat Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku jako pierwsza i jedyna niepubliczna uczelnia w województwie pomorskim prowadzi kształcenie na tym kierunku - dodaje Joanna Kucharska.
Warto podkreślić, że rekrutacja w Wyższej Szkole Zdrowia potrwa jeszcze do końca września.

W tym roku po raz pierwszy rekrutację na kierunku dietetyka otworzyła również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, co spotkało się ze znaczącym odzewem ze strony aplikujących.

- Zainteresowanych jest prawie 250 osób. Na kierunku kosmetologia, jest ponad 350 osób, to drugi rok obecności w naszej ofercie - informuje Michaj Sodolski, rzecznik WSB w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (136) 1 zablokowana

  • Kierunki około medyczne na PG

    Proszę się nie łudzić, że Inżynieria biomedyczna lub Inżynieria mechaniczno-medyczna mają wiele wspólnego z medycyną i że popyt na absolwentów jest taki sam jak po studiach medycznych. To są archaiczne kierunki/hybrydy, żeby przyciągnąć tych którym nie udało się dostać na GUMed. Po inżynierii biomedycznej nie będziesz ani inżynierem, ani medykiem. Nie będziesz umiał porządnie konstruować ani programować ani leczyć Po Inżynierii mechaniczno-medycznej podobnie, z tą różnicą że kierunek jest prowadzony na archaicznym wydziale, bez bazy sprzętowej i ludzi znających się na konstrukcji konstrukcji urządzeń medycznych. To są raczej kierunki pod publikę. Tam nikt nie inwestuje w sprzęt do dydaktyki. To jest muzeum, do którego mogą sprzedawać bilety. Zresztą GUmed robi podobnie. Ma cztery podstawowe kierunki: Lekarski, lek-dent, farmacja, fizjoter. Reszta to dodatki, aby przyciągnąć słabszych kandydatów. Jak widać to się udaje. Wszystko wymaga jedynie dobrej reklamy.

    • 3 0

  • Mozna bez studiow zostac Besabora- leczyc ludzi i wskrzeszac zmarlych.

    Z blogoslawienstwem biskupow (sp. Hozer) 50 PLN od czapy na stadionie narodowym to lepsze pieniadze niz za etat, pogotowie i dyzury razem wziete. Nawet po podziale z komandosem z fioletowym nosem.

    • 0 2

  • Potroić liczbę miejsc na studiach w zawodzie lekarz. (1)

    • 1 2

    • spoko,

      ale kto będzie miał z nimi zajęcia praktyczne (w grupach 5 osobowych)? i jak duże sale wykładowe trzeba będzie zbudować? bo chyba nie spodziewasz się, że profesorowie (naukowcy i lekarze) będą poświęcać dodatkowe godziny na mówienie swooich wykładów trzy razy? i kto ich wszystkich przeegzaminuje? problemem limitów jest zaplecze kadrowe.
      jak odciągniesz lekarza od pacjenta, żeby uczył studentów, nie będzie miał kto leczyć, a zapewniam Cię, że w większości przypadków nie da się tego sensownie i uczciwie połączyć. jak ktoś ma dobry kontrakt na leczenie w ogóle nie będzie chciał tracić czasu na uczenie za niskie stawki, więc zostają tylko etatowcy (też nie zawsze chętni) albo oferujemy znacznie wyższe stawki...no i wracamy do problemu leczenia. a nawet jak to rozwiążemy, to pozostaje jeszcze kwestia poziomu. zawsze część odpadała po pierwszym roku, część po drugim i to z najlepszych. jak przyjmiemy tych gorszych, odsetek tych, co odpadają będzie większy albo będziemy musieli obniżyć poziom (to zresztą już się dzieje od kilku lat- limit miejsc na gumedzie wzrósł dwukrotnie od lat 2000-2010- wtedy było 200-220 miejsc, teraz 320...)

      • 1 0

  • (1)

    Studia w większości krajów są płatne i tak powinno być u nas. Jeżeli student uczy się i jest świetny powinien dostać stypendium które pokryje koszty nauki. Opłacanie studiów dla średniaków lub dla tych którzy maja kaprys albo kaprys maja rodzice to kosztowny dla państwa błąd.

    • 12 4

    • I dlatego

      Wielu mlodych ,zdolnych ludzi jest niewyksztalconych ,bo zwyczajnie nie stac ich na studia .Na szczescie w Polsce jest kultura i tradycja ksztalcenia mlodzieży za darmo .I tylko chylic glowe ,bo polskie spoleczeństwo jest dobrze wyksztalcone .Nie potrzeba nam analfabetów . Jedynie powinno byc tak ,ze skoro ukonczyles darmowe studia w polsce odpracuj je w kraju ,ktory cie wyksztalcil .

      • 0 3

  • Tylko lek. med. naprawdę liczy się w kierunkach medycznych. (1)

    Reszta, to niewolnicy.

    • 4 2

    • Jak masz plecy albo dużo szczęścia. A najlepiej jedno i drugie.

      • 2 0

  • Niemcy się cieszą

    • 2 0

  • Niestety ciężko trafić na dobrego lekarza. (1)

    Z powodu obniżenia poziomu nauczania będą dostawać się przeciętni uczniowie na studia medyczne no i tam kontynuacja miernego nauczania ,a potem trzeba pytać gdzie dobry lekarz jak jest problem. To już nie są czasy dobrze wykształconych ludzi- teraz miernota jest na studiach tolerowana.

    • 8 2

    • Skonczenie takich studiow to mega wyczyn, miernota nie skonczy 1 roku i nie przejdzie na kolejne,to nie wydzial luzny typu robie i chodze kiedy chce, na takich studiach nie ma szansy na nieobecnosc,jeden dzien i juz nie dopuszczaja studenta do egzaminu. skonczyc te studia to wyczyn nie dajacy porownac sie z innymi

      • 0 0

  • Interesują ich studia i robienie kasy na chorobach. Dobro pacjenta, empatia i leczenie juz nie...

    Najbardziej przyszłościowy podobno wydział eutanazji...nie trzeba się za wiele uczyć.

    • 0 0

  • Kierunki medyczne

    brakuje pracowników kierunków medycznych , już dawno wszystkie uczelnie i szkoły powinny zwiększyć co najmniej 3 krotnie ilość miejsc na tych kierunkach na ale mafia lekarska na to nie pozwoli . tak wygląda państwo prawa

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Freon to:

 

Najczęściej czytane