• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gimnazjaliści napisali egzamin mimo strajku. Czwartek niezagrożony

Wioleta Stolarska
10 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 14:56 (10 kwietnia 2019)
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.

Trójmiejscy gimnazjaliści napisali pierwszy egzamin. Większość szkół zadeklarowało, że mimo protestu środowy sprawdzian odbył się zgodnie z planem. W ostatnich dniach trwały gorączkowe poszukiwania osób do komisji nadzorujących. Wiele placówek jeszcze we wtorek po południu nie było pewnych, czy uda się zapewnić wymagany skład. Szkoły zakładają, że czwartkowy egzamin nie jest zagrożony. Problem pojawi się w piątek kiedy składy komisji powinny być o 30 proc. większe.



Czy egzaminy powinny odbywać się w czasie strajku?

Aktualizacja godz. 14.50.

- We wszystkich sopockich gimnazjach odbył się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów. Liczba pracujących nauczycieli umożliwiła pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego - poinformowała Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Aktualizacja godz. 14.10.

W Gdyni egzamin przebiegł bez żadnych zakłóceń, podobnie ma być w najbliższych dniach.

- Dyrektorzy wszystkich gimnazjów w Gdyni zapewniają, że mają zabezpieczone składy komisji i odpowiednie warunki na wszystkie egzaminy, włącznie z piątkiem - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Aktualizacja godz. 13.35.

- Z zewnątrz pracowało w komisjach 247 osób, a 184 osoby pochodziły ze szkół. Nadal nie zmieniamy zdania, popieramy nauczycieli w ich strajku, ale dziękujemy też tym wszystkim osobom, które w komisjach pracowały i dały ten egzamin młodym ludziom napisać - mówił Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Chcę podziękować też gimnazjalistom, że zdali dzisiaj swój egzamin z wiedzy, mądrości i również ten życiowy, który przez cały czas będą zdawać - dodał.
Jak powiedział, czwartkowy egzamin nie jest zagrożony, bo składy komisji będą w tej samej liczbie. Problem może pojawić się dopiero w piątek podczas egzaminu z języka obcego, tam w komisjach potrzeba o wiele więcej osób.

- Ze względu na to, że egzamin musi odbywać się w mniejszych salach potrzebujemy około 30 proc. więcej w komisjach - wyjaśnił Kowalczuk.
Oznacza to, że do piątku szkoły muszą znaleźć dodatkowo ok. 130 osób do komisji.

Aktualizacja godz. 12.55.

W Gdańsku, według Systemu Informacji Oświatowej, do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 3375 uczniów - zanotowano kilka nieobecności losowych. Pracę przy obsłudze egzaminów pełniły 163 komisje.

Egzaminy gimnazjalne odbyły się we wszystkich 44 placówkach, a poza drobnymi problemami organizacyjnymi nie zanotowano większych incydentów. W dwóch placówkach egzaminy zostały wydłużone.

Aktualizacja godz. 12.30.

Zakończył się egzamin z zakresu języka polskiego. Szkoły będą teraz przekazywały protokoły z egzaminu do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Aktualizacja godz. 11.20.

Trwa egzamin z zakresu języka polskiego. Zakończy się o godz. 12.30.

Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się egzaminy w czwartek i piątek. Komisje są jednodniowe. Najtrudniejsza sytuacja będzie w piątek podczas egzaminów językowych. Powinny się one odbywać w małych salach po 15 osób, żeby dobrze było słychać zadania ze słuchu (z płyt). Trudno przeprowadzić taki egzamin w dużej sali gimnastycznej czy na korytarzu dla kilkuset uczniów.

Aktualizacja godz. 9.30.

We wszystkich sopockich gimnazjach o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin humanistyczny. Przystąpiło do niego 146 uczniów.

- Liczba obecnych i pracujących nauczycieli umożliwiła powołanie i pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego. Egzaminy przebiegają bez zakłóceń - poinformował Piotr Płocki, naczelnik wydziału oświaty.
W jednej z gdańskich szkół osoby pracujące dziś w komisjach nadzorujących egzamin zostały "przywitane" przez szpaler strajkujących w placówce nauczycieli i pracowników szkoły.




Już po godz. 8 przed trójmiejskimi szkołami pojawili się uczniowie, którzy jako ostatni rocznik podchodzą do egzaminu gimnazjalnego. Do sprawdzianu w Trójmieście zgłoszonych zostało 98 szkół - w tym 63 w Gdańsku, 30 w Gdyni i pięć w Sopocie. Łącznie egzamin ma napisać 6 266 uczniów z Trójmiasta - 3880 w Gdańsku, 2164 w Gdyni i 222 w Sopocie.

Ze względu na trwający od 8 kwietnia strajk pracowników oświaty przeprowadzenie egzaminów w wielu szkołach do ostatniej chwili stało pod znakiem zapytania.

- Tak naprawdę do ostatniej chwili nie wiemy, czy będziemy mieli odpowiedni skład, ale wszystko wskazuje na to, że tak. Zmniejszyliśmy liczbę komisji z 10 do pięciu, co pozwoli nam spełnić nowe wymagania - mówiła Monika Wojtowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku.
Na stronie placówki już wcześniej pojawiła się informacja, żeby gimnazjaliści stawili się na godz. 8:30 z legitymacjami szkolnymi.

- Proszę, przyjdźcie rano do szkoły na egzamin gimnazjalny. Nawet jeżeli on się nie odbędzie, to tylko wtedy będziecie mieć prawo do egzaminu w innym terminie - apelował do gdańskich gimnazjalistów Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Jeszcze we wtorek gdański magistrat informował, że, mimo prowadzonego strajku, w zdecydowanej większości z 44 gimnazjów, egzamin gimnazjalny się odbędzie. Wieczorem udało się skompletować składy komisji w ostatnich trzech placówkach, w których egzamin był zagrożony. Wszystko wskazuje na to, że uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 72 będą mogli napisać sprawdzian dla gimnazjalistów.

Były też szkoły, w których obyło się bez zbędnego stresu.

- Mamy pełne składy i bez problemu zgodnie z planem przeprowadzamy egzamin gimnazjalny - tak, jak zostało to zgłoszone - powiedział Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni.
Dyrektorzy 22 placówek edukacyjnych mieli również zapewnić, że w Gdyni egzaminy gimnazjalne odbędą się pomimo strajku.

  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • W gdyńskich szkołach egzamin odbywa się bez zakłóceń.
  • Dyrektorzy 22 placówek edukacyjnych mieli również zapewnić, że w Gdyni egzaminy gimnazjalne odbędą się pomimo strajku.

Pomaga, kto może



W niektórych placówkach mimo tego, że zdecydowana większość nauczycieli strajkuje egzaminy nie są zagrożone. Pomagają nauczyciele, pedagodzy, przedszkolanki z sąsiednich placówek, albo dzieci przenosi się do większych sal, np. na korytarze czy sale sportowe. Wszystko dzięki nowemu rozporządzeniu. To ono zwiększyło m.in. liczbę uczniów, która może przypadać na jednego nauczyciela podczas egzaminu.

Kuratorium przekonywało, że zgłaszało się wielu chętnych do pilnowania egzaminów, a do akcji włączają się też ich pracownicy z uprawnieniami pedagogicznymi. Jak się okazuje, poszukiwania prowadzono nawet w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

- Dyrektorzy szkół stają na wysokości zadania i robią wszystko. Ten egzamin musi się odbyć. Szkoły wspierają się wzajemnie, działa kuratorium i my, liczymy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ostateczne informacje o przeprowadzonych egzaminach dostaniemy jednak dopiero razem z protokołami - mówiła Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Jeśli jednak gdzieś do egzaminu nie dojdzie, to strajk może być potraktowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jako przypadek losowy i wówczas zgodnie z prawem egzamin gimnazjalny odbędzie się tam w dodatkowym terminie.

  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.
  • Egzamin gimnazjalny w trójmiejskich szkołach odbywa się mimo strajku.

Trzy dni testów



Egzamin gimnazjalny odbywa się w dniach 10-12 kwietnia i składa się z trzech części:
  • 10 kwietnia 2019 (środa) - część humanistyczna - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9 (60 minut), z zakresu języka polskiego - godz. 11 (90 minut)
  • 11 kwietnia 2019 (czwartek) - część matematyczno-przyrodnicza - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9 (60 minut), z zakresu matematyki - godz. 11 (90 minut)
  • 12 kwietnia 2019 (piątek) - język obcy nowożytny - na poziomie podstawowym - godz. 9 (60 minut) na poziomie rozszerzonym - godz. 11 (60 minut)

Czytaj też: Ósmoklasisty, gimnazjalny i maturalny. Przed nami miesiące egzaminów

Eksperci przekonują, że ponieważ strajkuje więcej szkół podstawowych niż gimnazjów, w przyszłym tygodniu z egzaminem ósmoklasistów problem może być większy.

Miejsca

Opinie (442) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Kto układał tą ankietę? Dlaczego nie mogę zagłosować na to, że egzaminy powinny być po zakończeniu strajku?

    • 21 35

    • jak zmadrzejesz tak bedzie

      • 6 0

  • Opinia wyróżniona

    Prawidłowo (10)

    Nauczyciele mówią, że zależy im na dobru dziecka, a w tak ważnym dla ich uczniów momencie sprzedają się za parę złotych, zamiast solidarnie przerwać strajk i po wykonaniu egzaminów wrócić do strajku. To są Wasi wychowankowie, a Wy pokazaliście jak bardzo Wam na nich zależy, tak jak przez cały rok WCALE.

    Zamiast zdobyć serca uczniów i rodziców, zdobywacie co raz większą pogardę.

    Powodzenia na egzaminach uczniowie! :)

    • 139 39

    • Łukasz, (2)

      Jak zarabiasz na życie?

      • 4 6

      • Ciężka, ponad 40 godzinna w tygodniu praca

        • 11 1

      • Proszę się nie podszywać

        ale to prawda, pracuję 40 godzin w tygodniu. Mam 26 dni urlopowych, które musiałem sobie wypracować jak każdy normalny człowiek i nie mam gratyfikacji w formie Karty Nauczyciela czy innych dodatków.

        Faktem jest to, że nauczycieli nie popieram, bazując na 14 latach nauki jakie odbyłem i widzę, że strajk jest mocno przesadzony, bardziej jego forma.

        • 14 4

    • Przecież (3)

      Przecież do licha jest ten egzamin, właśnie dlatego, że im zależy. Czytasz ze zrozumieniem? Zebrali się, zorganizowali komisje, egzaminują. A moim zdaniem nie powinni, rozmyje się przez to ten strajk.

      • 9 13

      • Zależy? :D

        Więc dlatego poszukiwania były w RDLP? :D Nikt nie mówi, że w większości mobilizuje się nauczycieli emerytowanych, a Ci którzy zostali ze swoimi uczniami, chwała im za to :) Jednak odnoszę się tutaj do większości, gdyby Pani nie umiała czytać ze zrozumieniem, więc śpieszę z pomocą.

        Pozostawiać uczniów dzień przed egzaminem w niepewności jest karygodne, wbrew pozorom jak przypomnimy sobie dni przed egzaminami, zawsze wiązało się to ze stresem :)

        • 9 4

      • To nie oni się zebrali! (1)

        Strajkujący na egzamin się wypięli. Trzeba było zebrać nowych, chętnych ludzi do Komisji egzaminacyjnych...

        • 13 3

        • Strażacy, panowie w dresach,siostry zakonne, leśnicy i inni...buhaha

          • 1 1

    • Strajkujący strzelili sobie w kolano

      nie zwieszając strajku na czas egzaminów. Pokazali jacy z nich pedagodzy i gdzie mają uczniów. Prawdziwe poparcie społeczne (nie licząc tych, którzy popierać muszą ze względu na orientację polityczną) dla tego protestu spadło dzięki temu niemal do zera. Jestem za podwyżkami ale tylko dla tych, którzy nie wypieli się na uczniów bo tylko im zależy na dzieciach.

      • 7 2

    • (1)

      Dzieciaki to jedno, ale rodzice to bez wątpienia największe ście*wo w systemie edukacji.

      • 2 6

      • Kolejny co to dzieli sprawiedliwie!

        Co za szacunek, jestem pod wrazeniem

        • 1 0

  • Broniarz polityczny (3)

    Broniarz wspierał protesty komuchow z PO A nauczyciele przez pięć lat otrzymali 0 % podwyżki. Przez rządy PiSu 15 % podwyżki, wciąż za mało ale co chce ugrać ten perfidny facet?

    • 93 19

    • (2)

      Złe informacje, do 2012 roku dostali 45% podwyżki a później podwyżki zostały zamrożone, a za 4 lata rządów PIS dostali jak na razie 5% podwyżki.Perfidią jest mówienie rządu że nie ma pieniędzy we wzroście gospodarczym dla nauczycieli , a za chwilę się znalazły na piątkę + i nawet 500 na krowy.To jest pogarda dla ludzi pracujących.

      • 5 15

      • 500 zł na krowę

        to pieniądze z funduszy UE w przyszłej perspektywie budżetowej.

        • 7 0

      • Odczepcie sie od tych krow..

        Przeciez to kasa z UE, na nauczycieli nie daja...

        • 2 0

  • Tam gdzie rządzi w samorządach PO jest strajk

    Jak można odejść od ucznia w tak ważnym dniu jak egzaminy. Nauczyciel Roku strajkuje i zostawia swoich podopiecznych -

    • 86 22

  • (8)

    Proponuję nauczycielom, by spróbowali pracy w prywatnej firmie, może jakaś korporacja, wtedy zejdą na ziemię

    • 106 23

    • Bolek (1)

      Za 17 godzin tygodniowo w Korpo dostaliby tysiąc złotych zamiast trzech w szkołach

      • 12 7

      • Pracowałem w "korpo".

        90 % z was obija się na kawie i papierosie przez 90 % czasu. Zagraniczny inwestor z reguły po kilku latach orientuje się o co chodzi i przenosi biznes na Białoruś.

        • 3 8

    • A ja proponuje.. (3)

      Przyjść kiedyś na 20 min.długiej przerwy. Gwarantowane towarzystwo150 dzieci w wieku 7-9 lat, poziom hałasu ok.100 decybeli. Będziesz błagać o powrót do korpo!

      • 11 11

      • Każdy jest kowalem własnego losu,

        Proponuję zmienić pracę, nic na siłę, tyle w temacie

        • 7 2

      • jak dostaniesz 1000 zlotych podwyzki, to halas bedzie wynosil 30 dB (1)

        • 6 2

        • Na chwilę, bo potem będą chcieli dodatek na wzrok

          • 6 1

    • Chcesz ich zabić ?

      • 1 0

    • Ja tak zrobiłam

      Uczyłam w szkole przez jakiś czas (w liceum, wiec niby nie tak zle), a od kilku lat pracuje w korpo i jestem jak pączek w maśle. Kasa lepsza, cisza i spokój, nie użeram się z rodzicami, urlop biorę w marcu jak jest dobra okazja na tańsze wakacje, do toalety idę kiedy potrzebuję, pije gorącą kawę i jem w spokoju drugie śniadanie. Zapierniczam przez 8 godzin, ale po doświadczeniach w szkole to i tak pikus.

      • 2 1

  • Dobre case study. Związek Nauczycielstwa Polskiego (3)

    w kilka dni zniszczył budowany latami szacunek społeczny i zaufanie do grupy, którą miał za zadanie wspierać. Nauczyciele, dzieci i rodzice wam tego nigdy nie zapomną.

    • 100 19

    • szacunek spoleczny i zaufanie bylo niszczone od 20 lat

      przez samych rodzicow ktorzy zakrzyczeli " ale jak to mojego brajanka tak traktowac przeciez to nie wolno"

      • 6 5

    • Jaki szacunek??? (1)

      Zejdź na ziemie, człowieku! Nauczyciel w wielu domach to „pani, która się wszystkiego czepia”. Kiedyś tez tak mówiłam. Tylko, ze teraz Rodzice chodzą do szkoły wiecznie z wielkimi pretensjami, zamiast poświecić pół godziny dziennie na naukę z dzieckiem zamiast biadolenie na panią, to byłoby mniej stresów. Nauczyciel stał się wrogiem, a nie pomocnikiem w kształceniu dzieci. Sami sobie gotujemy taki los.

      • 5 3

      • To taki sam stereotyp o rodzicach,

        jak ten o nauczycielach, którzy nic nie robią prócz klepania od x lat tego samego. To słaba strategia, by walczyć ze stereotypem przy użyciu stereotypu.
        Bardzo wielu rodziców już na etapie przedszkolnym inwestuje tak w indywidualny rozwój dziecka, jak w zajęcia dla całej placówki. I jest to nie tylko inwestycja finansowa, ale także poświęcenie czasu.

        • 1 0

  • Za ewentualne niepowodzenie na egz. (1)

    możecie później pozwać nauczycieli, za stres itd itp w związku ze strajkiem.

    • 73 18

    • Nie możecie

      Ale możecie się odwołać od wyników egzaminu.

      • 4 2

  • ten strajk (1)

    to jest zwykła zagrywka polityczna, nie mają się dogadać to ma trwać jak najdłużej

    • 81 9

    • Pis traktuje to jak grę to fakt

      Poważnych rozmów brak i czekają aż nauczyciele wykrusza się bo zapłaty za strajk nie będzie. Przypomina mi się działanie władz za komuny

      • 7 9

  • szkoła nie musi

    już uczyć, ma wychowywać do homozwiązków

    • 47 12

  • Jakby egzamin się nie odbył

    Broniarz i ska z ZNP mieliby przerąbane. W sumie niech się cieszą, że MEN i samorządy egzamin zorganizowały...

    • 64 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane