• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W gdańskich szkołach ostrzegają przed "Squid Game"

Wioleta Stolarska
26 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Serial przeznaczony dla starszej publiki, zaczął jednak wzbudzać zainteresowanie wśród dzieci. Serial przeznaczony dla starszej publiki, zaczął jednak wzbudzać zainteresowanie wśród dzieci.

Squid Game to nie jest film dla dzieci! Apelujemy o uważność i rozwagę! - pisze w liście jeden z dyrektorów gdańskich szkół podstawowych do rodziców. Chodzi o koreański serial, który stał się najpopularniejszą produkcją Netflixa, być może doczeka się nawet gry. Pedagodzy widzą w tym jednak problem i ostrzegają. Serialowi ma przyjrzeć się też minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.



Gdzie szukać wsparcia psychologicznego dla dzieci?


Czy zwracasz uwagę, co ogląda twoje dziecko?

W ostatnich tygodniach koreański serial bije rekordy oglądalności w Polsce i na całym świecie. Popularność niesie za sobą jednak negatywne konsekwencje. Szkoły są zaniepokojone tym, co robią dzieci natchnione serialem, a jak przekonują dyrektorzy "mimo że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym".

- W serialu dzieci mogą zobaczyć zmagania zawodników, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań - siebie i innych - ostrzega w liście do rodziców i opiekunów dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku.
Podkreśla, że serial w bardzo realistyczny sposób pokazuje sceny, na których widać strzały prosto w głowę, bryzgającą we wszystkie strony krew, śmiertelne upadki z wysokości, sceny pobierania organów od umierających po nieudanej egzekucji graczy, bezwzględne okrucieństwo oprawców. Przytacza też opinię eksperta do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie na temat popularnej produkcji.

Czytaj też: "Cnoty niewieście" w gdańskiej szkole? Magistrat zaprzecza

- Słyszymy od nauczycieli i od samych dzieci o 9-10 latkach, które organizują pokazywane w serialu gry, dzielą się na graczy i strażników, udają zadawanie śmierci i umieranie, zdarza się, że stosują realną przemoc wobec przegranych - strzał zastępują uderzeniem w głowę, a nawet pobiciem. Tak jak bohaterowie filmu dostają od tajemniczych osób wizytówki z numerem telefonu oznaczone symbolami kółka, kwadratu i trójkąta, tak uczniowie podrzucają sobie podobne wizytówki do szkolnych szafek. Dzieci, które nie oglądały filmu, słyszą o nim w szczegółach od rówieśników. Okazuje się, że wiele dzieci ogląda ten serial nie tylko za przyzwoleniem rodziców, ale nawet wspólnie z nimi - relacjonuje Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Czytaj też: Ranking: najlepsi psycholodzy w Trójmieście

Dyrektor ostrzega, że film staje się inspiracją do rozgrywek online. W sieci można kupić przebrania - zarówno ofiar, jak i strażników.

- Ich dystrybutorzy zapowiadają, że będą przebojem w tegoroczne Halloween. W ofercie sklepów internetowych pojawiają się dziecięce gadżety związane z filmem - kubki, poduszki, bluzy, koszulki, a nawet klocki z postaciami z gry i z możliwością zbudowania znanej z filmu areny do rozgrywek. Popularność filmu wśród dzieci i uśpiona czujność rodziców może być związana z mylącą stylistyką - atrakcyjne przebrania strażników, maski, tajemnicza postać koordynatora gry, kolorowa arena, na której dochodzi do rozgrywek. Mylące może być też to, że film nawiązuje do gier dziecięcych, jak "Raz, dwa, trzy, babajaga, patrzy" itp. Do tego film jest intensywnie promowany, a również naśladowany (odgrywanie scen egzekucji, stylizowanie się na bohaterów filmu) na Tik Toku, czyli w miejscu niezwykle popularnym wśród dzieci (nawet, pomimo ograniczeń regulaminowych serwisu, poniżej 13 roku życia). Nie kupujmy też dzieciom gadżetów związanych z serialem, reagujmy na niebezpieczne zachowania nawiązujące do fabuły - apeluje.
Zaniepokojonym rodzicom i nauczycielom dyrekcja oferuje pomoc psychologiczną.

Czytaj też: Czy możliwe jest wychowanie dzieci bez kar i nagród?

W liście do rodziców i opiekunów dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku ostrzega przed serialem Netflixa. W liście do rodziców i opiekunów dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku ostrzega przed serialem Netflixa.

Minister Czarnek przyjrzy się produkcji "Squid Game"



Sytuacja związana z ogromną popularnością serialu niepokoi również ministra edukacji, który uważa, że "takie treści nie powinny mieć miejsca".

- Przyznam się szczerze, że nie miałem okazji obejrzeć jeszcze tego serialu. Moje dzieci również go nie widziały. Jednak po apelach nauczycieli i rodziców, nasz resort przyjrzy się tej produkcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z kuratorami, którzy będą badać ten problem. Takie treści nie powinny mieć miejsca - mówił szef MEiN w jednym z wywiadów.
Czytaj też: Kilka tysięcy telefonów miesięcznie. Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży?

Polskie prawo jednak nie przewiduje możliwości cenzurowania usługi streamingowej, takiej jak Netflix, platforma jednak oferuje możliwość uruchomienia blokady rodzicielskiej.

Opinie (361) ponad 20 zablokowanych

  • Głupota jest taka sama jak ta cenzura tutaj zareklamowali i własnie zwiekszyli im oglądalność:) (2)

    Frajerstwo jak che płacic za teczoą platwforme to niech płaci .Ja wymieniłem sobie pilota bo w orginale był odzielny guzik dla nich teraz go niema.

    • 2 2

    • Teraz masz taki z 3 przyciskami TVP1, TVP2 i TVP Info? (1)

      Prosty pilot dla prostych ludzi.

      • 2 1

      • Prości ludzie ogląają właśnie Netfliksa i ich produkcje dla prostych ludzi.

        • 1 0

  • Świetna darmowa reklama serialu!

    Nie ma lepszej zachęty do oglądania jak ostrzeżenie, żeby nie oglądać!
    Zgadzam się, że powinno się kontrolować dostęp dzieci do treści brutalnych mogących mieć negatywny wpływ na psychikę ale w XXI wieku zakaz ze szkoły jest metodą anachroniczną i nieskuteczną.

    • 21 1

  • Haha

    Kiedyś się oglądało japoński film Battle Royale i nikt nie marudził, a teraz starają się być mądrzejsi i ostrzegać, co wolno, a czego nie. Niech się przebierają. W Hiszpanii będzie turniej: takie same gry, nagroda główna 3000 euro, eliminacja kulką paintballową i jakoś miasto wydało zgodę. A tutaj XD

    • 3 0

  • Cieszę się że dorastałem w latah 80ych Pokój miałem pełen plakatów Rambo , Kommando, Predator, oglądałem te filmy jako dzieciak i nic się z moją psyche nie stało.

    • 3 0

  • Ten (1)

    Katolicki Czarnek niech się odp*** od mojego dziecka

    • 3 3

    • Od moich tez :)

      • 1 0

  • ludzie piszą że kiedyś też były takie filmy itp.

    tylko że do pewnego momentu- do mniej więcej początku lat 90 w filmach i serialach najczęściej dobro walczyło ze złem... i zwyciężało. Zawsze był dobry bohater który próbował uratować kogoś innego... były jakieś dobre wzorce.

    Teraz w filmach podobnie jak w latach 90 jest bardzo dużo bezsensownej agresji i tyle, bez żadnego przesłania, żadnego ukrytego pozytywnego przekazu.

    Niestety ja pamiętam lata 90 gdzie była ogromna masa filmów o gangusach, narkotykach, prostytucji, był to trend światowy, Polska idealnie się w to wpisywała. Był cały przekrój od komedii poprzez firmy sensacyjne, trillery itp. Niestety agresja młodzieży w tamtych złych czasach była ogromna. agresja na każdym kroku dzieciaki od małego uczyły się tego, wielkie miasta, blokowiska, człowiek wychodząc poza swoje podwórko mógł dostać w zęby. Mogli go okraść. Każdy kto pamięta lata 90 wie że lepiej nie wracać do tego mrocznego złego czasu.

    • 3 2

  • Za czasów naszych rodziców czy dziadków dzieci bawiły się wojnę, jakie czasy takie zabawy. Żyjemy w czasach gdzie byle co potrafi wywołać g*wno burzę. A swoją drogą świetna reklama filmu, teraz wszyscy go obejrzą, no i dobrze, bo warto :)

    • 1 1

  • Handel organami

    Dla wielce zbulwersowanych filmem, lepiej zainteresować się prawdziwym problemem handlem organami, który nie jest fikcją filmową niż robić problem z zajawki w filmie, a dzieci lepiej uświadamiać i informować o zagrożeniach naszych czasów, o tym że bogaci mogą więcej i ich zabawy nie mają nic wspólnego z etyką, niż chować ich pod kloszem...

    • 2 0

  • Ale to przecież już się dzieje w 3miejskich szkołach od kilku tygodni. Sami uczniowie różnych szkół podstawowych,

    już jakiś czas temu donosili nauczycielom o tej grze i o pobiciach! Nie wiem jak to wygląda w skali Polski ale w skali samego 3miasta jest fatalnie. Moje dziecko chodzi do podstawówki i to co potrafią przynieść do szkoły, to co potrafią robić dzieciaki, jest wprost nie do uwierzenia. Niektóre dzieciaki zachowują się tak, jakby nikt nad nimi nie miał kontroli a one w domu nie oglądałyby w telewizji nic poza horrorami, kryminałami i pornografią. Wielu rodziców nie ma pojęcia czym zajmują się ich dzieci, za to mają wiele do wykrzyczenia na wywiadówkach, i najczęściej są to rodzice tych najbardziej brutalnych i zwyrodniałych uczniów. Szkoły wiedzą co się u nich dzieje ale mają opory w reakcji. Ten serial na Netfliksie, to tylko kolejna odsłona patologii wśród dzieci i młodzieży. Jak mawiał klasyk, "róbta co chceta" i oto efekty!!

    • 2 0

  • Dlatego nie chce miec dzieci. Juz nie nadazam za tymi fenomenami. Tata maty mata lody ekipa seriale. Nie mam czasu energii zeby sie nawet zoorientowac o co chodzi. Mam 35 l...

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Wskaż rośliny uprawiane na olej:

 

Najczęściej czytane