• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

English nie dla wszystkich

Magdalena Kula
10 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
W 480 szkołach woj. pomorskiego już od września pierwszoklasiści będą uczyć się jęz. angielskiego. W 480 szkołach woj. pomorskiego już od września pierwszoklasiści będą uczyć się jęz. angielskiego.
Województwo pomorskie jest w polskiej drugiej lidze, jeśli chodzi o przygotowanie szkół do nauki angielskiego w pierwszych klasach. Dwie trzecie naszych dzieci będzie miało ten przywilej. W zachodniej Polsce małych szczęściarzy jest dwukrotnie mniej - pisze Rzeczpospolita.

Od września pierwszaki z 9194 polskich podstawówek (to 62 proc. wszystkich szkół podstawowych) zaczną się uczyć języka angielskiego. Na początek - dwie godziny tygodniowo.

Do tej pory obowiązkowe lekcje języka obcego zaczynały dopiero dziesięciolatki. To stawiało Polskę na szarym końcu wśród krajów UE. W Finlandii, która od lat jest w czołówce różnych międzynarodowych badań edukacyjnych, dzieci zaczynają uczyć się języków obcych już w wieku siedmiu lat. Podobnie w Estonii i Szwecji. W Niemczech i we Francji do nauki angielskich słówek zabierają się ośmiolatki, a w Czechach - dziewięciolatki. Kolumbia stworzyła nawet rządowy program kształcenia językowego, który ma sprawić, że w ciągu dziesięciu lat większość młodych obywateli będzie dwujęzyczna.

Wolą uczyć prywatnie

Choć budżet w tym roku na angielski od pierwszej klasy wyłoży 22,5 miliona złotych, a rząd deklaruje, że większa kwota też by się znalazła, to lekcji języka nie będzie w niemal 40 proc. polskich podstawówek. Powód: brakuje nauczycieli, którzy znają język i potrafią pracować z małymi dziećmi.

Potrzeba około 18 tysięcy lektorów, by lekcje języka odbywały się we wszystkich szkołach. Z najnowszych danych Ministerstwa Edukacji wynika, że nauczycieli brakuje zwłaszcza w Zachodniopomorskiem - tam angielski od pierwszej klasy wystartuje tylko w jednej trzeciej szkół. Kiepsko jest także na Dolnym Śląsku, gdzie lekcji języka dla najmłodszych nie będzie w ponad połowie podstawówek.

- Szkolenia anglistów ruszyły intensywnie już w latach 90. i wykwalifikowanych nauczycieli języka nie brakuje. Trudno ich jednak namówić do pracy w szkole - przyznaje Ewa Arciszewska z ministerialnego Departamentu Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli.

Lektorzy nie kryją, że więcej niż w szkole zarobią, udzielając korepetycji lub pracując w szkołach językowych.

Resort rozważał wprowadzenie specjalnych stawek dla anglistów, ale pomysł upadł. - To byłoby nieuczciwe, gdyby wysokość nauczycielskiego wynagrodzenia zależała od wykładanego przedmiotu - mówi Arciszewska.

MEN obiecuje, że w polskich szkołach anglistów stopniowo będzie przybywać.

- Od tego roku za unijne pieniądze uruchomimy szkolenia językowe dla 26 tysięcy nauczycieli. W pierwszej kolejności chcemy nimi objąć nauczycieli najmłodszych klas - mówi Ewa Arciszewska. - Jeśli uzyskają certyfikat z języka, będą mogli go uczyć w szkole.

Wkrótce dla 17 tysięcy nauczycieli ruszą też finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny studia podyplomowe, które mają ich przygotować do nauczania dodatkowego, drugiego przedmiotu. W ofercie będą również kursy językowe - obiecuje MEN.

Rząd chce, by od 2008 roku angielski był obowiązkowy od pierwszej klasy już w każdej szkole. To jedna z kluczowych obietnic wyborczych PiS. Według planów resortu od czwartej klasy uczniowie zaczynaliby się uczyć drugiego języka.
RzeczpospolitaMagdalena Kula

Opinie (67) 1 zablokowana

  • Nie ma bata.

    Kto pójdzie do szkoły pracować za 700 zł, podczas gdy w innych miejscach może wyciągnąć 4-5x tyle?

    • 0 0

  • Haha, a może nauczycieli wziąć w kamasze?; )

    • 0 0

  • normalnie kiedys sie zagubilem na dworcu w amsterdamie i ot z glupia frant spytalem pania kiblowa o co mnie chodzi...a łona mi takum angielszczyznum zajechala ze az mi belo wstyd...uczta sie i jeszcze raz sie uczta

    • 0 0

  • europa

    a włosi i hiszpanie i tak po angielsku nie mowia :) taka oto europa

    • 0 0

  • to w sumie fajnie...

    ... ale może trzeba zakazać nauki angielskiego. Młodzi później będą mieli trudniej wyjechać za granicę, zostaną w Polsce. No ktoś będzie na tę moją emeryturę pracował. Panie Giertych. No bój się Pan Boga. Angielskim uczniów faszerować to jak dawać gówniarzowi klucze do samochodu ojca :) Trawy nie będzie miał kto kosić a i paliwo trzeba będzie lać za niego. :)

    • 0 0

  • UCZ SIE DZIECINOOOOOO

    Z WLOCHOW I Z HISZPANOW NIE MA CO BRAC PRZYKLADOW TO GLABYYYY. WYSTARCZY NASLADOWAC SASIADOW Z ZACHODNIEJ GRANICY ALBO POLNOCNEJ..TAK EDUKACJA TO NAJLEPSZY INWESTMENT.A ANGIELSKI JEST POTRZEBNY WIEKSZOSCI RODAKOW BO CHLEB BEDA Z INNEGO KRAJU JESC................TAKA JEST PRAWDA JESZCZE DLUUUUUUUUUUGO

    • 0 0

  • To tylko statystyka...

    Przecież ściana zachodnia i pomorskie częściej uczy niemieckiego!! To tylko dlatego są takie wyniki...

    Spokojnie, za kilka lat prawie wszyscy, którzy chcą cokolwiek osiągnąć będą musieli się nauczyć angielskiego. Będzie on tak niezbędny jak Łacina w średniowieczu...

    • 0 0

  • tja
    dobrze jest znać języki obce, co??
    nie mam wiary w te nauke jezyka dla wszystkich jak leci, bo wiadomo ogólnie, że z danej populacji z połowa zakończy swą edukacje na podstawówce..
    lepiej byłoby zrobić te zajęcia częściowo odpłatne DLA CHĘTNYCH (z woli rodziców bo 7-latka o zdanie nie pytamy)
    w ten sposób zarobki "anglistów" mogłyby być wyższe i atrakcyjne....
    znieść religie w szkołach, a kase na katechetów też puścić na nauke j. obcych!

    • 0 0

  • do "ja"

    Skąd masz niby te wieści, że Hiszpanie i Włosi nie mówią po angielsku? Ci wykształceni mówią, często bardzo dobrze, a niewykształceni to tak jak na całym świecie. Może z tą różnicą, że pewnie ciężko byłoby znaleźć profesora który nie zna angielskiego, bo tam to raczej uznaje się, że jest to rzecz niezbędna w jego pracy (uczestnictwo w konferencjach itp.).
    PS. Ktoś tu kiedyś kłócił się ze mną, że moje stwierdzenie że KK w Hiszpanii przechodzi kryzys a liczba wiernych spada, jest wyłącznie moim wymysłem wynikającym z tego, że obracam się wśród ludzi mi podobnych. Otóż w ostatnim czy przedostatnim Przekroju jest ciekawy artykuł na ten temat, właśnie o drastycznym spadku powołań i liczby wiernych, jaki nastąpił w ostatnich latach.

    • 0 0

  • lewicowe gazety mają to do siebie, że ateizm swój widza ogromny ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które z wymienionych poniżej miast ma największą powierzchnię?

 

Najczęściej czytane